Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι πάνω απ όλα υγεία! Τα τελευταία 2.5 χρόνια περνάω μια φάση ανέκδοτο με την Vodafone!

    1) Ξεκινάμε και βάζουμε VDSL 50 πριν 2.5 χρόνια και δεν τα πιάσαμε ποτέ! Η Vodafone εν τέλη μου είχε πάει την τιμή μαζί με σταθερό στα 22 ΕΥΡΩ νομίζω! Κάπου εκεί, λόγο αδυναμία παροχής γραμμής! Ο ΟΤΕ πάντα το έδινε σαν άλυτη βλάβη!
    Οι αποσυνδέσεις ; Χα! Δεν το αναφέρω! Βαριέμαι, κατάντησε αστείο! Max Download Speed: 2.5MBps/2.7MBps για 50MBPS γραμμή!

    Πάμε τώρα στα τελευταία νέα:

    2) Μια εβδομάδα και κάτι ήμουν χωρίς Internet! Ο ΟΤΕ έδινε αναφορά ότι ερχόταν και ότι όλα ήταν καλά! Έρχεται πάλι τεχνικός από την Vodafone και δεν ΕΔΙΝΕ καν γραμμή ούτε έξω από το σπίτι! Το ξανά δίνουν στον ΟΤΕ και εν τέλη λέει πως άλλαξε το καλώδιο στο ΚΑΦΑΟ, αν δεν κάνω λάθος!
    Ξαφνικά με το Internet όλα καλά!


    Ένα πρωί χτυπάει το κινητό μου! Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως πλέον η περιοχή σας υποστηρίζει το VDSL 100! Του λέω, με συγχωρεις αλλά θα αστειεύεσαι έτσι ; Του λέω άνθρωπε μου είμαι 10 μέρες με άλυτο τεχνικό πρόβλημα και ότι έχω VDSL 50 και κατεβάζω με 2.5MBps!

    Εν τέλη του πέφτει η γραμμή η μου το κλείνει και με ξανά παίρνουν πίσω! Λέω για πείτε μου! Λέει η κυρία πως η γραμμή θα είναι με χαλκό από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι οπότε θα πιάνω το ελάχιστο της γραμμής δηλαδή ΑΝΑΦΕΡΕΙ το συμβόλαιο 52Mbps! Λέω κ εγώ με 26 ΕΥΡΩ αν πάμε από τα 2.5ΜΒps Download στα 5.5MBps με 3-4 ΕΥΡΩ δεν είναι και άσχημα! Το βάζω!

    Το αποτέλεσμα ;

    Να κατεβάζω με 3ΜΒps/3.5MBps MAX! Για να μην το κουράσω κ άλλο ο ΟΤΕ το δίνει πάλι σαν άλυτη βλάβη, και μου προσφέρουν οικειοθελή αποχώρηση χωρίς να πληρώσω πρόστιμο η απλά την κρατάω όπως είναι με 2.5 ΕΥΡΩ έκπτωση = 10%!

    Θέλω τα φώτα σας! Εδώ λέμε δεν πιάνω καν τα 52MBps τα ελάχιστα του συμβολαίου δηλαδή! Μπορώ να κάνω κάτι; Η απλά αποδέχομαι την κατάσταση όπως είναι; Είναι ξεκάθαρα απάτη το όλο ζήτημα!

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απατη θα ηταν αν ειχες το ΚΑΦΑΟ εξω ακριβως απο το σπιτι ή το πολυ 300-400μ και ειχες ταχυτητες χωμα. αν δεν ανεβασεις στατιστικα συνδεσης δεν θα αντιληφθουμε αν υπαρχει οντως προβλημα ή αν ειναι λογω της μεγαλης αποστασης απο Καφαο. ξερεις αν εχεις καφαο κοντα;

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απατη θα ηταν αν ειχες το ΚΑΦΑΟ εξω ακριβως απο το σπιτι ή το πολυ 300-400μ και ειχες ταχυτητες χωμα. αν δεν ανεβασεις στατιστικα συνδεσης δεν θα αντιληφθουμε αν υπαρχει οντως προβλημα ή αν ειναι λογω της μεγαλης αποστασης απο Καφαο. ξερεις αν εχεις καφαο κοντα;
    Μου είπαν πως είναι στα 850 μέτρα! Έχω το Vodafone H 300s router από που τα παίρνω ;

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπαινεις στο http://192.168.2.1 απο browser. Βαζεις τους κωδικους που ζηταει (ειναι κατω απο το ρουτερ αν δεν απατωμαι) και πατας στην κοκκινη μπαρα πανω ψηλα «Κατάσταση & Υποστήριξη» και μετα «Κατάσταση xDSL». Η αποσταση οπως τα λες ειναι αρκετα μεγαλη, μενει να δουμε και τα στατιστικα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαινεις στο http://192.168.2.1 απο browser. Βαζεις τους κωδικους που ζηταει (ειναι κατω απο το ρουτερ αν δεν απατωμαι) και πατας στην κοκκινη μπαρα πανω ψηλα «Κατάσταση & Υποστήριξη» και μετα «Κατάσταση xDSL». Η αποσταση οπως τα λες ειναι αρκετα μεγαλη, μενει να δουμε και τα στατιστικα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.png  


  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, είναι αυτό ακριβώς, η μεγάλη απόσταση από την καμπίνα (φαίνεται από την εξασθένηση). Κανονικά δεν θα έπρεπε να σου πουλάνε 100αρα. Αρκετά καλή η ταχύτητα για την απόσταση που έχεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μα γιαυτό μιλάω για απάτη. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Με παίρνει να κάνω κάτι ή απλά το κρατάω όπως είναι με τα 24€;

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τωρα καταλαβα. Κοιτα, 24€ για VDSL που εχεις εσυ τωρα εστω και με αυτην την ταχυτητα ειναι πολυ τιμιο, απο τη στιγμη που στα σαιτ των εταιρειων η φτηνοτερη 50αρα ειναι 23.90€. Απο τεχνικης φυσεως δεν σε παιρνει να κανεις κατι γιατι πολυ απλα σε περιοριζει η αποσταση. Οσον αφορα την τιμη, ειδα οτι ειχες ριξει την 50αρα που ειχες στα 22€, σου προτεινω να κανεις το ιδιο και τωρα αφου διαφορα στην ταχυτητα δεν θα δεις (εδω δεν πιανεις 50 καλα καλα).

  9. #9
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιαυτό μιλάω για απάτη. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Με παίρνει να κάνω κάτι ή απλά το κρατάω όπως είναι με τα 24€;
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είσαι πολύ μακριά από την καμπίνα. Αν ήμουν στη θέση σου πάντως -εγώ προσωπικά δεν ξέρω για σένα τι ανάγκες έχεις- θα πήγαινα σε 100άρα μόνο και μόνο για τα 10Mbps του upload (τα οποία θα τα πιάσεις πλήρως ακόμα και στην περίπτωσή σου). +2€ είναι ασήμαντο ποσό αν χρειάζεσαι το upload.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είσαι πολύ μακριά από την καμπίνα. Αν ήμουν στη θέση σου πάντως -εγώ προσωπικά δεν ξέρω για σένα τι ανάγκες έχεις- θα πήγαινα σε 100άρα μόνο και μόνο για τα 10Mbps του upload (τα οποία θα τα πιάσεις πλήρως ακόμα και στην περίπτωσή σου). +2€ είναι ασήμαντο ποσό αν χρειάζεσαι το upload.
    Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά τα νούμερα που βλέπετε είναι με την 100Mbps γραμμή. Αυτό εξηγώ στο αρχικό θέμα.

    Ότι έχω VDSL 100 και πιάνω 30Mbps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thanos7 : 21-02-21 στις 11:21.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά τα νούμερα που βλέπετε είναι με την 100Mbps γραμμή. Αυτό εξηγώ στο αρχικό θέμα.

    Ότι έχω VDSL 100 και πιάνω 30Mbps.
    Δεν σε έχουν γυρίσει σε 100Mbps. Αν είχε συμβεί αυτό το δεν θα έγραφε "Μέγιστο ρυθμό" 5001 Kbps ("καρφί" δηλαδή το 5Mbps που δίνουν στις 50/5) αλλά 10-15-20Mbps (ή όσα μπορούσε να σηκώσει ο βρόχος σου-σίγουρα πάνω από 5Mbps). Κάτι συνέβη (η "βλάβη" που ίσως σου είπαν) και η αλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε στην πράξη. Για να μην πω ότι δεν ενεργοποιηθήκε καν σύνδεση από την καμπίνα παρά αυτή τη στιγμή είσαι κατευθείαν από το Α/Κ για αυτό και δεν έχεις το εμπορικό έστω 100/10.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλλον κατι εχεις μπερδεψει. Ο "Μέγιστος Ρυθμός" ειναι στην ουσια το "Attainable Rate" και αυτο δεν το περιοριζει κανενα προφιλ. Εχεις δει εσυ κανενα ρουτερ να εχει στο attainable rate upload 5500kbps σε 50αρες συνδεσεις με το καφαο διπλα;
    Επισης αν ηταν απο το Α/Κ θα ειχε πιο πολυ "Ισχύς", οπως το αναφερει η αθλια μεταφραση στο H 300s, λογω του 8b profile που εφαρμοζεται σε συνδεσεις απο το κεντρο, αντι του 17a που το δινουν απο καμπινες. Υπαρχουν πολλες περιοχες, κυριως αραιοκατοικημενες σε χωρια που το καφαο μπορει να απεχει και 2 χιλιομετρα. Εδω στην Κερκυρα εχω υπ'οψιν μου αρκετες τετοιες περιπτωσεις. Επομενως, για την εξασθενηση (Attenuation οπως το αναγραφουν τα περισσοτερα modem/router) και την αποσταση απο το καφαο, η οποια εχει αναφερθει, η συνδεση δινει το 100% θα ελεγα και δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον κατι εχεις μπερδεψει. Ο "Μέγιστος Ρυθμός" ειναι στην ουσια το "Attainable Rate" και αυτο δεν το περιοριζει κανενα προφιλ. Εχεις δει εσυ κανενα ρουτερ να εχει στο attainable rate upload 5500kbps σε 50αρες συνδεσεις με το καφαο διπλα;
    Επισης αν ηταν απο το Α/Κ θα ειχε πιο πολυ "Ισχύς", οπως το αναφερει η αθλια μεταφραση στο H 300s, λογω του 8b profile που εφαρμοζεται σε συνδεσεις απο το κεντρο, αντι του 17a που το δινουν απο καμπινες. Υπαρχουν πολλες περιοχες, κυριως αραιοκατοικημενες σε χωρια που το καφαο μπορει να απεχει και 2 χιλιομετρα. Εδω στην Κερκυρα εχω υπ'οψιν μου αρκετες τετοιες περιπτωσεις. Επομενως, για την εξασθενηση (Attenuation οπως το αναγραφουν τα περισσοτερα modem/router) και την αποσταση απο το καφαο, η οποια εχει αναφερθει, η συνδεση δινει το 100% θα ελεγα και δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο.
    Σε ποιον από τους δύο μας απαντάς?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε έχουν γυρίσει σε 100Mbps. Αν είχε συμβεί αυτό το δεν θα έγραφε "Μέγιστο ρυθμό" 5001 Kbps ("καρφί" δηλαδή το 5Mbps που δίνουν στις 50/5) αλλά 10-15-20Mbps (ή όσα μπορούσε να σηκώσει ο βρόχος σου-σίγουρα πάνω από 5Mbps). Κάτι συνέβη (η "βλάβη" που ίσως σου είπαν) και η αλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε στην πράξη. Για να μην πω ότι δεν ενεργοποιηθήκε καν σύνδεση από την καμπίνα παρά αυτή τη στιγμή είσαι κατευθείαν από το Α/Κ για αυτό και δεν έχεις το εμπορικό έστω 100/10.
    Αυτό μου είπε και ένας τεχνικός. Οτι φαίνεται λες και δεν έχει γίνει ποτέ η αλλαγή σωστά. Ο ΟΤΕ μετά είπε πως αυτό είναι το μέγιστο που μπορώ να πάρω και η VODAFONE είπε πως μπορώ να αποχωρήσω χωρίς το λεγόμενο πρόστιμο η να κάνουν 2.5€ έκπτωση. Τελικά δεν έχω ιδέα τι ισχύει.

    Ερώτηση: Αν ήμουν στον ΟΤΕ το ίδιο πρόβλημα θα είχα;

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στον theopan απαντησα. ετσι και αλλιως η γραμμη σου φαινεται να μην μπορει να δωσει παραπανω.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν ήμουν στον ΟΤΕ το ίδιο πρόβλημα θα είχα; Και τις αποσύνδεσεις και όλα;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας