Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παιδιά μια βοήθεια, την Τρίτη θα έρθουν από τον ΟΤΕ να μου αλλάξουν στο γραφείο τη γραμμή από pstn σε isdn.. το πρόβλημα είναι πως δεν θα μου φέρουν κάποια εξοπλισμό.

    Ερώτηση.. πρέπει να πάρω modem ISDN?
    Έχω ένα tp-link td-w8970.
    Κάποια πρόταση σχετικά φτηνή;


    Αν δε μου φέρει netmod που θα βρω;

    Ο λόγος που δεν θα φέρουν εξοπλισμό είναι πως θέλουμε οπωσδήποτε γραμμή όχι voip οπότε μας είπαν πως δεν δικαιούμαστε εξοπλισμό.

    Η γράμμα είναι χάλια,σε βιομηχανική περιοχη του Ασπροπύργου, κλειδώνει στα 3.4mbps και αν βάλουμε voip χαθήκαμε!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Pstn? στον οτε? το 2021?
    Εννοεις μαλλον οτι βγαινει pstn απο το router.
    Το isdn εχει καταργηθει επισης εδω και χρονια.

    Τι προσπαθεις να κανεις?

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Προσπαθώ να κάνω τη μια γραμμή τηλεφώνου να έχει 2 τηλέφωνα..θα μάθω την Τρίτη που θα έρθει ο τεχνικός φαντάζομαι περισσότερα

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    δυο γραμμές πλέον δίνουν μέσω voip, σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχω ακούσει για voip μεν αλλά βάζουν εξοπλισμό στο dslam που θα σου φέρει εσένα γραμμή U (θέλεις δηλαδή Netmod).
    Θα έλεγα να περιμένεις να δεις τι θα σου πούνε

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυο γραμμές πλέον δίνουν μέσω voip, σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχω ακούσει για voip μεν αλλά βάζουν εξοπλισμό στο dslam που θα σου φέρει εσένα γραμμή U (θέλεις δηλαδή Netmod).
    Θα έλεγα να περιμένεις να δεις τι θα σου πούνε
    Είναι σίγουρα χωρίς voip καθώς η γραμμή είναι άθλια και είμαστε πολύ συχνά χωρίς ίντερνετ οπότε έγινε ειδική συνεννόηση για το συγκεκριμένο.

    Θα είναι λογικά το παραδοσιακό παλιό isdn εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο.

    Ο προβληματισμός είναι αν χρειάζομαι και ανάλογο isdn μόντεμ που λογικά χρειάζεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν σου τη γυρίσουν σε πραγματική ISDN, θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο η ταχύτητα του Internet, ιδιαίτερα του upload.

    Αποκλείεται να σου φέρει ο ΟΤΕ ISDN γραμμή και να μη σου φέρει ISDN terminal, διότι η γραμμή δεν θα λειτουργεί. Πως θα παραδώσουν στον πελάτη μια γραμμή που θα είναι νεκρή;

    Netmod δεν δίνουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Μετά έδιναν Siemens Santis. Και μετά VoIP.

    Πιο πιθανό μου φαίνεται να σε γυρίσουν σε VoIP και να μην έχεις καταλάβει.

    Επίσης αν όλο αυτό το κάνεις για 1 κανάλι φωνής, γιατί δεν παίρνεις δεύτερη γραμμή ή το κανάλι αυτό από πάροχο κινητής, και θες να πειράξεις την υφιστάμενη γραμμή;

    Kαι επίσης γιατί δεν παίρνετε γρηγορότερο internet μέσω 4G κινητής με κάποιο πακέτο unlimited?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 18-02-21 στις 22:38.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου τη γυρίσουν σε πραγματική ISDN, θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο η ταχύτητα του Internet, ιδιαίτερα του upload.

    Αποκλείεται να σου φέρει ο ΟΤΕ ISDN γραμμή και να μη σου φέρει ISDN terminal, διότι η γραμμή δεν θα λειτουργεί. Πως θα παραδώσουν στον πελάτη μια γραμμή που θα είναι νεκρή;

    Netmod δεν δίνουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Μετά έδιναν Siemens Santis. Και μετά VoIP.

    Πιο πιθανό μου φαίνεται να σε γυρίσουν σε VoIP και να μην έχεις καταλάβει.

    Επίσης αν όλο αυτό το κάνεις για 1 κανάλι φωνής, γιατί δεν παίρνεις δεύτερη γραμμή ή το κανάλι αυτό από πάροχο κινητής, και θες να πειράξεις την υφιστάμενη γραμμή;

    Kαι επίσης γιατί δεν παίρνετε γρηγορότερο internet μέσω 4G κινητής με κάποιο πακέτο unlimited?
    VoIP δεν θα ειναι σίγουρα.. μη το ξαναπιάσουμε αυτό.

    η εταρεία πχ που συστεστεγαζόμαστε έχει 2 παραδοσιακές γραμμές isdn και ιντερνετ δορυφορικό + 4G καθώς οι του ΟΤΕ δεν μπορούν τίποτα άλλο να μας βάλουν.

    2η γραμμή δε βάζουμε γιατι μας ζητάνε 400€ για την εγκατάσταση μόνο + μετά το πάγιο.. ενω η μετατροπή σε isdn με 2 κανάλια φωνής είναι μόνο 6€ επιπλέον το πάγιο.

    τώρα ίντερνετ ελπίζω να συνδέετε απλά.. τις περισσότερες φορές με το ζόρι κλειδώνει τώρα στα 3.3mbps.. ευτυχώς που μόνο mail θέλουμε.

    προσωπικά ήμουν αντίθετος στην μετατροπή σε isdn αλλά αφου αποφασίστηκε μου έκατσε να πρέπει να λύσω ότι θέμα υπάρξει και προσπαθώ να προετοιμαστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Ίσως σου δώσουν μέσω MSAN και φέρουν κανα παλίο μεταχειρισμένο netmod/santis. Θα χρειαστείς spliter και modem anex B.
    Διαφορετικά μόνο VDSL (όπου συγχρονίσει) και ένα oxygen που θα βγάλει S bus (που θα το βάλεις στο κέντρο σου)

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι msan? Msan και απο πανω internet με splitter δεν το κανουν ποτέ.

    Δεν υπαρχει παραδοσιακο isdn στον οτε. Εχει χρονια που ξηλωθηκε, και σιγουρα ΔΕΝ θα το δωσουν σε μετατροπη νεα συνδεση.
    Voip θα παρεις, οτι και αν ζητησεις.
    Και τα 3.4 Mbit καθολου λιγα δεν ειναι για voip

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι msan? Msan και απο πανω internet με splitter δεν το κανουν ποτέ.

    Δεν υπαρχει παραδοσιακο isdn στον οτε. Εχει χρονια που ξηλωθηκε, και σιγουρα ΔΕΝ θα το δωσουν σε μετατροπη νεα συνδεση.
    Voip θα παρεις, οτι και αν ζητησεις.
    Και τα 3.4 Mbit καθολου λιγα δεν ειναι για voip
    κόιτα η συμφωνία που έγινε είναι να έρθουν μόνο αν μπορούν να δώσουν γραμμή χωρίς voip.. και οχι με το τμήμα πωλήσεων αλλά με γνωστό απο μέσα.. τώρα αν τα έχει κάνει σκατά τι να σου πω.. πάντως η αιτιολογία είναι πως δεν μας δίνουν το speedport(το οποίο ειναι και annex b) γιατί το δίνουν μόνο αν βάζαμε voip.

    πάντως δε δίνουν μόνο voip αποκλειστικά.. στη μητέρα μου πριν 1 μήνα βάλανε κανονικό pots καθώς υπήρχε ιατρικός λόγος.. απλά με δυσκολία.

    εμένα μου φαίνεται περίεργο οτι δεχτήκαν να έρθουν να μας κάνουν την μετατροπή με τέτοια στατιστικά γραμμής.. ελπίζω να είναι όντως voip και να ακυρωθεί η όλη χαζομάρα.

    και 3.4mbit voip οταν έχει 10-20 διακοπές το 8ώρο δεν μπορεί να δουλέψει τηλέφωνο εταιρείας έτσι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας