Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με αυτό που σκέφτομα να κάνω..

    Καταρχήν αυτή τη στιγμή έχω ADSL (Wind - Ίλιον) που συγχρονίζει στα 8Μbps και στον άμεσο ορίζοντα δεν διαφαίνεται VDSL.
    Ψάχνω εδώ και κάμποσο καιρό να δω τι θα κάνω για να ενισχύσω λίγο την ταχύτητα. Έχω ήδη μιλήσει με sky για ασύρματο internet και σήμερα κατόπιν αιτήματος επικοινωνίας με κάλεσαν από τον ΟΤΕ.
    Έκανα το αίτημα γιατί ήθελα να ρωτήσω για δεύτερη τηλεφωνική γραμμή.
    Εν ολίγοις ένα πολύ εξυπηρετικό παλικάρι που μίλησα, αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν έχω τίποτα καλύτερα από ADSL μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω και την υπηρεσία Speedbooster για ταχύτητες ως +60Mbps
    OK, στο σπίτι μου ο Cosmote 60 δεν πιάνει, αλλά 20, 20κάτι

    Ο σκοπός μου είναι να αφήσω την υπάρχουσα γραμμή του τηλεφώνου μου ως έχει και να προσθέσω και τη νέα γραμμή + speedbooster
    Το μόντεμ μου αυτή τη στιγμή είναι σε bridge. Πίσω από το μόντεμ έχω ένα ρούτερ με Sophos UTM και δουλεύουν port forwarding, ddns + vpn χωρίς πρόβλημα.
    Επίσης έχω και ένα καρτοίντερνετ wind σε load balancing, αλλά του έχω ορίσει πολύ χαμηλό priority μιας και έχει μόνο 2GB, οπότε στην ουσία δουλεύει σαν failover, αφού "σηκώνεται" μόνο αν πέσει η adsl (πολύ σπάνια)
    Έλεγα λοιπόν να ρίξω και σε ένα 3ο interface του firewall το Ethernet που θα έρχεται από το speedbooster και να προστεθεί κι αυτό στα WAN interfaces, οπότε στην ουσία θα έχω: WAN1 την ADSL, WAN2 το hybrid του OTE και WAN3 το καρτοίντερνετ της wind (που μάλλον συντόμως θα κοπεί αν είναι όλα καλά με τα υπόλοιπα.). Μετά αναλαμβάνει το Sophos να μοιράσει τα connection με βάση το priority που θα του βάλω. Εν τέλει λοιπόν, συνολικά (συνολικά για χάριν λόγου, ξέρω ότι στην πράξη δεν θα παίζει αθροιστικά, εκτός εξαιρέσεων) θα έχω:
    Wind adsl : 8/1
    OTE adsl : 8/1 (τουλάχιστον)
    OTE 4G : 20+/5
    Συνολικά λοιπόν 36/7

    Με το παλικάρι που μίλησα μου ειπε ότι ο hybrid router γίνεται κανονικά bridge... ισχύει αυτό;
    Δεν με καίει και πολύ, πάντως, μιας και μπορώ να κάνω bind το DDNS με την IP της Wind, οπότε τη νέα γραμμή αυτή του ΟΤΕ θα την έχω μόνο για ίντερνετ (ούτε φωνή δεν θα χρησιμοποιήσω)
    Το κόστος είναι περίπου €30 το μήνα συν 35 νομίζω εφάπαξ το τέλος ενεργοποίησης για τη νέα γραμμή
    Η άλλη εναλλακτική που είχα σκεφτεί, όπως έγραψα παραπάνω είναι 18-30 ευρώ το μήνα για 24/2 ή 24/4 από WISP (Sky)

    Τι νομίζετε;
    ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δε το έχω δοκιμάσει να το κάνω bridge αλλά εάν γίνεται σίγουρα και αυτομάτως χάνεις το boosting στο 4g.


  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να αξιοποιούνται οι ταχύτητες του Speed Booster δεν πρέπει να γίνει bridge, θα έχεις διπλό NAT και δεν είναι εφικτό το port forwarding.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα λοιπόν μπαρούφες μου έλεγε, καλά το υπέθεσα.. Μου το είπε και με σιγουριά εν τω μεταξύ.. "φυσικά και δουλεύει σε bridge" χεχε
    Όπως και να' χει, η ουσία είναι λοιπόν ότι σε bridge δεν έχω boost, που δεν το θέλω..
    Αλλά όπως έγραψα λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, καθώς θα διατηρήσω στο wind adsl το bridge, οπότε θα μπορώ με την IP αυτουνού να μπω VPN..

    - - - Updated - - -

    Και μια ερώτηση ακόμη ρε παιδιά..
    Εγώ τώρα θα ζητήσω στην ουσία νέα τηλεφωνική σύνδεση από τον ΟΤΕ.. Με την εγκατάσταση τι γίνεται;
    Τελευταία φορά που το είχα κάνει ήμουν νιάτο στο πατρικό μου που ήταν μονοκατοικία. Είχα κάνει αίτηση για δεύτερη γραμμή, ISDN τότε, γιατί η αδερφή μου μίλαγε όλη την ώρα στο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να μπω με τη dial up...
    Ο τεχνικός μου είχε κάνει τρύπα και είχε περάσει το καλώδιο μέσα στην κρεββατοκάμαρά μου που ήταν από τη μεριά του δρόμου. Τούρμπιζε το εργαλείο μετά (2 κανάλια ταυτόχρονα... και διπλή χρέωση..)

    Τώρα πως θα γίνει το πράμα, ξέρει κανείς;
    Είμαι σε πολυκατοικία. Να υποθέσω ότι είμαι τυχερός και η πρώτη τηλεφωνική πρίζα έχει 2 ζευγάρια, οπότε το μόνο που θα χρειαστώ είναι μια διπλή RJ11 πρίζα, ή με βλέπετε να μπλέκω με ηλεκτρολόγους κλπ;
    Ή αν δεν έχω διπλό καλώδιο θα περάσει νέο ο τεχνικός του ΟΤΕ από τον κατανεμητή στο σπίτι μου; Χλωμό;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις δύο ζεύγη από κατανεμητή προς διαμέρισμα, διπλή πρίζα και έτοιμος. Δε νομίζω να χρειαστεί κάτι άλλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε πολυκατοικία. Να υποθέσω ότι είμαι τυχερός και η πρώτη τηλεφωνική πρίζα έχει 2 ζευγάρια
    εχει 2 ζευγαρια που ερχονται απο το κατανεμητη ή το δευτερο ζευγαρι ειναι για διακλαδωση στο υπολοιπο σπιτι (πραγμα συνηθες).
    Στη πρωτη περιπτωση συνηθως δε χρειαζεται τιποτε αλλο, στη δευτερη, θες ηλεκτρολογο να τραβηξει καθετη καλωδιωση.


  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάλαβα... αμα δεν λοιπόν, καλά κρασα... Το μόνο καλό είναι ότι είμαι στον 1ο οπότε ίσως είναι ευκολότερο..
    Thanks!

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, για εσάς που ξέρετε, αν μπορείτε τα φώτα σας..
    Άνοιξα την τηλεφωνική πρίζα και βλέπω αυτό: Έχει 3 γκρι και 3 κόκκινα καλώδια, τα οποία τα βλέπω όλα συνδεμένα.
    Δεν βλέπω μέσα στο κουτί της πρίζας άλλα καλώδια ελεύθερα. Οπότε να υποθέσω ότι το ένα από τα 3 είναι αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και τα άλλα 2 είναι αυτά που συνδέουν τις άλλες 2 τηλεφωνικές πρίζες που έχω στο σπίτι; Οπότε δηλαδή σίγουρα θα χρειαστώ ηλεκτρολόγο να μου τραβήξει γραμμή;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20210221_122118.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  264,1 KB 
ID: 224805

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ---Δοκίμασα να κάνω edit για να μην κάνω double-post αλλά δε με άφησε..---


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να αξιοποιούνται οι ταχύτητες του Speed Booster δεν πρέπει να γίνει bridge, θα έχεις διπλό NAT και δεν είναι εφικτό το port forwarding.
    Φίλε μου βλέπω ότι με τις σωστές ρυθμίσεις στο Hybrid router (ACLs, DMZ κλπ) γλιτώνεις τα double NAT.
    Στην παρούσα φάση δεν με αποσχολεί γιατί όπως προανέφερα, από τη στιγμή που έχω και την ADSL από τη Wind, μπορώ να μπώ αφού το DDNS αν θες γίνεται bind σε συγκεριμένη WAN IP.
    Όμως επειδή υπάρχει και το σενάριο κάποια στιγμή να κοπεί εντελώς η Wind, αν τελικά δω πως είμαι ευχαριστημένος με τη λύση της Cosmote, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν όντως το ποστ που παραθέτω πάνω ξεπερνά το θέμα του διπλού NAT, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δημιουργεί πρόβλημα;
    Ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ---Δοκίμασα να κάνω edit για να μην κάνω double-post αλλά δε με άφησε..---



    Φίλε μου βλέπω ότι με τις σωστές ρυθμίσεις στο Hybrid router (ACLs, DMZ κλπ) γλιτώνεις τα double NAT.
    Στην παρούσα φάση δεν με αποσχολεί γιατί όπως προανέφερα, από τη στιγμή που έχω και την ADSL από τη Wind, μπορώ να μπώ αφού το DDNS αν θες γίνεται bind σε συγκεριμένη WAN IP.
    Όμως επειδή υπάρχει και το σενάριο κάποια στιγμή να κοπεί εντελώς η Wind, αν τελικά δω πως είμαι ευχαριστημένος με τη λύση της Cosmote, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν όντως το ποστ που παραθέτω πάνω ξεπερνά το θέμα του διπλού NAT, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δημιουργεί πρόβλημα;
    Ευχαριστώ
    Λειτουργούν DMZ/port forwarding, αλλά μόνο μέσω DSL γραμμής - οπότε και με τις ανάλογες ταχύτητες. Γι' αυτό και γράφω ότι δεν αξιοποιείς τις ταχύτητες του 4G.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγγνώμη που θα φανώ λίγο ηλίθιος αλλά...
    Εννοείς με το παραπάνω ότι το DMZ/Port forwarding (SSL VPN εν προκειμένω στην περίπτωσή μου) δεν θα μπορεί να αξιοποιήσει την ταχύτητα 4G, άρα θα περιορίζεται από την ADSL, ή ότι αν πας να το κάνεις αυτό σταματάει να δουλεύει εντελώς το bonding, άρα χάνεις εντελώς τα οφέλη του 4g?
    Γιατί το να είμαι με αργή ταχύτητα όταν συνδεόμαι απομακρυσμένα δεν με πειράζει, αρκεί η ταχύτητα στο σπίτι την ίδια στιγμή να είναι γρήγορη αξιοποιώντας dsl και 4G.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά φανηκα και λίγο τυχερός, έτσι για αλλαγή...
    Ενώ στην πολυκατοικία μου είμαστε 9 διαμερίσματα, οι γραμμές που μπαίνουν στο σωλήνα προς τα διαμερίσματα ειναι 18, οπότε υπέθεσα (σωστα τελικα) ότι πανε 2 ζευγάρια στην κεντρική πρίζα από τον κατανεμητη
    Ήρθε φίλος ηλεκτρολόγος, έφερε και γεννήτρια, διαπιστώθηκε ότι τα 2 από τα 3 έρχονται από κάτω και το 3ο δίνει στις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Βρήκαμε ποιο είναι το δικό μου που είναι ανενεργό, συνδεσαμε μόνο το ενεργό στην πρίζα, βάλαμε και ταμπελακι στα καλώδια του κατανεμητη για να ξέρει ο τεχνικός του ΟΤΕ ποιο είναι το δεύτερο δικό μου.
    Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να αλλάξω την τηλεφωνική πρίζα με διπλή και φυσικά να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για τη νέα γραμμή..
    Οπότε μου μένει να.. χτυπήσω ξύλο για 2 πράματα:
    1. Να εχει διαθέσιμη γραμμή ο ΟΤΕ
    2. Το δεύτερο ζευγάρι που ανεβαίνει σπίτι μου να μην έχει κανένα πρόβλημα (δεν μου έκοψε να την κάνω αυτή τη δοκιμή, τωρα που ξέρω τα ζευγη μου ίσως κάνω μια απόπειρα...)

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χε χε λοιπόν update:
    Χτες μου ήρθε μήνυμα να μπω και να ενεργοποιήσω το Cosmote ID για ηλεκτρονικό λογαριασμό κλπ..
    Λέω ΟΚ, σε καλό δρομο είμαστε.
    Σήμερα μου ήρθε νέο μήνυμα " Σας ευχαριστούμε για την αίτηση νέας γραμμής. λόγω έλλειψης ελεύθερης χωρητικότητας στη διεύθυνσή σας δεν είναι δυνατή η άμεση ενεργοποίηση νέας τηλεφωνικής γραμμής. Το αίτημα θα παραμείνει ενεργό και αν σε 90μέρες δεν υπάρξει διαθεσιμότητα θα ακυρωθεί"

    Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο; Στατιστικά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Στο στέλνουν για να μη γκρινιάζεις με την καθυστέρηση αλλά τελικά η δουλειά γίνεται ή όταν έρθει τέτοιο μήνυμα απλά το ξεχνάς;
    Για πείτε ρε παιδιά αν ξέρετε..

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος από την καμπίνα μέχρι την οικοδομή. Θα πρέπει να ελευθερωθεί κάποιο άλλο, από οποιονδήποτε που συνδέεται σε αυτή την καμπίνα και στο ίδιο απερχόμενο καλώδιο.
    Μπήκες σε λίστα προτεραιότητας, που ισχύει για 3 μήνες και μετά (αν δεν υπάρχει πρόοδος) πρέπει είτε να επαναληφθεί το αίτημα είτε να ακυρωθεί.
    Όσον αφορά το ερώτημα πόσο χρόνο θα πάρει, εξαρτάται την περίπτωση. Μπορεί να γίνει εντός του μήνα, ακόμη και πάνω από χρόνο.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει σωτηρία για μένα, χεχε.. τι να πω
    Να υποθέσω ότι εννοείς ότι δεν έχει ελεύθερες πόρτες το καφάο του ΟΤΕ που να συνδέονται με το Α/Κ; Οπότε σαν αποτέλεσμα δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος από την καμπίνα μέχρι την οικοδομή;
    Γιατί την προηγούμενη εβδομάδα που ήρθε ο ηλεκτρολόγος και βρήκαμε τα καλώδια που πάνε στο δικό μου διαμέρισμα, είδαμε από την "καλούμπα" του ΟΤΕ που έρχεται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας πολλά καλώδια τα οποία δεν συνδεόντουσαν με κάποιο διαμέρισμα. Αλλά να υποθέσω ότι αυτά είναι εναλλακτικές οδεύσεις σε περίπτωση βλάβης απερχόμενου σε υφιστάμενη γραμμή που έχει ήδη σύνδεση με πόρτα που ενώνει το καφάο με το Α/Κ?

    Ευχαριστώ φίλε jkoukos, τι να πω.. όπως είπα και πριν δεν υπάρχει σωτηρία στην περίπτωσή όπως φαίνεται..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας