Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας και καθοδήγηση σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει το πρόβλημα που αντιμετοπίζω.

Έχω Vodafone Vdsl 100/10. Έχω αγοράσει το Edgerouter X το οποίο δουλέυει μπροστά από το H267a (σε bridge mode σαν Modem) για να κάνει το Routing, και απο το Edge έχω ένα AP-AC lite σαν Access Point.

Με αυτή την συνδεσμολογία όλα δουλέυουν άψογα εκτός από το Vodafone TV.

Αρχικά μόλις έφτιαξα αυό το setup βάζοντας τον αποκωδικοποιητή στο Lan 4 του H267a τα κανάλια έπαιζαν αλλά χάθηκε η δυνατότητα να δείχνει τις πληροφορίες προγράμματος. Αυτό με παραξένεψε λιγάκι αλλά λέω ΟΚ αφού παίζει είμαστε μια χαρά. Μετά από 2 μέρες που ξανά άνοιξα τον αποκωδικοποιητή όμως πλέον εμφάνιζε σαν να μην έχει σύνδεση στο δίκτυο. Αφού μπήκα ξανά στο GUI του Η267a και επιβεβείωσα ότι στο Port Binding του Lan 4 έχω δώσει το Iptv-v ξαναδοκίμασα αλλά τζίφος. Τελικά έβαλα ξανά το H300s και όλα παίζουν μια χαρά.

Δεν θέλω να μείνω με το Η300s όμως γιατί και την επένδυση σε εξοπλισμό έκανα και το Qos του Edgerouter Χ με έχει βολέψει πάρα πολύ για online gaming και επίσης με το AP δεν έχω το Battery Drain.

Έχω κάνει κάτι λάθος και δεν παίζει το Vodafone tv? Δεν θέλω κάθε φορά που θέλω να βλέπω Novasports να κάθομαι να αλλάζω router για αυτή την δουλειά.

Ευχαρσιτώ εκ' των προτέρων για την βοήθειά σας.

Θάνος