Πρώην πελάτης Cyta και είχα εδω και 7 χρόνια περίπου την σύνδεση σε bridge mode χωρίς κανένα θέμα. Εγινε η αλλαγή από cyta σε vodafone και όλα δούλευαν κανονικα... μέχρι την αρχή του μηνα που έγινε η περιβόητη αναβάθμιση του δικτύου...

Από τότε το bridge mode τέλος. Μου έστειλαν νέο ρουτερ γιατί το προηγούμενο δεν έχει brigde mode ;;;;;;

Ήρθε το νέο ρουτερ (Oxygen IAD 34200) και με πήραν τηλέφωνο οτι χρειαζομαι και μια ομάδα απο ips για να δουλέψει σε bridge mode. Τους ειπα ότι έχω ήδη 1 ip σαν εταιρικός πελάτης και η cosmote που έχω την 2η γραμμή δίνει bridge χωρίς static ip (δεν έχω δει πουθενά οτι χρειάζεται static). Μου απάντησαν κατι αόριστα, και χαζομάρες, περι cloud κτλ.

Ξέρει κανένας τι συμβαίνει; Πράγματι χρειάζονται 4 ip ή απλά θέλουν να με χρεώσουν αλλα 10 ευρω τον μηνα; Παρεμπιπτόντως η γραμμή αυτή έχει διαρκώς προβλήματα γι αυτό έχω και 2η γραμμη σε cosmote ( απλά να πω ότι ως τον Οκτώβριο είμουν 480 μέτρα από το κέντρο και από τον Οκτώβριο και μετά ήμουν 1350 μέτρα από το κέντρο οπότε και χάρη μου έκαναν για την ταχύτητα...)