Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 223
  1. #166
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.569
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Να περιμενεις να βγει ο χειμωνας οπως εισαι.

    Μηπως εκλεισε εκεινο το cell id και γυρισαν σε 5g και πιανει απο κει το κινητο?

    Υπομονή καλα εισαι κι ετσι απ το δραμα που ειχες.

    Ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο και μην πετατε αλλα λεφτα.

    Υπομονη να ξεκαθαρισει το πραμα

  2. #167
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμενεις να βγει ο χειμωνας οπως εισαι.

    Μηπως εκλεισε εκεινο το cell id και γυρισαν σε 5g και πιανει απο κει το κινητο?

    Υπομονή καλα εισαι κι ετσι απ το δραμα που ειχες.

    Ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο και μην πετατε αλλα λεφτα.

    Υπομονη να ξεκαθαρισει το πραμα
    Οκ Bασίλη θα κάτσω στα αυγά μου και θα σε ακούσω.

  3. #168
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    5G λεει σε ολους μας, αλλα ειναι 4+ στην ουσια, ισοδυναμο αυτο που ειχες (εχεις. Σε αυτες τις αποστασεις δεν θα δεις βελτιωση και στο μελλον νομιζω, 200-400 ειναι το καλυτερο που θα παιζεις.

    Κατι στο s/w εχουν αλλαξει και σε στραγγαλιζουν, γεμισε ο σταθμος; Ποιος ξερει... Θα αλλαξει ξανα σιγουρα.

  4. #169
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    5G λεει σε ολους μας, αλλα ειναι 4+ στην ουσια, ισοδυναμο αυτο που ειχες (εχεις. Σε αυτες τις αποστασεις δεν θα δεις βελτιωση και στο μελλον νομιζω, 200-400 ειναι το καλυτερο που θα παιζεις.

    Κατι στο s/w εχουν αλλαξει και σε στραγγαλιζουν, γεμισε ο σταθμος; Ποιος ξερει... Θα αλλαξει ξανα σιγουρα.
    Άλλο κουφό που συνέβη πριν από λίγο. Δεν κλειδώνει 2CA band αλλά μόνο σε μια η B3 η Β7 . Έκανα και reset το modem με interface lte at-chat lte1 input="AT*Cell=0" και τζίφος. Του έδωσα μετά interface lte at-chat lte1 input="at*cell=2,3,,3050,349” και τίποτα .. παράξενο αρα κάτι φτιάχνουν στις κεραίες. Εντωμεταξύ τώρα που είναι κλειδωμένο στην B7 στο menu LTE δεν βγαζει LTE INTERFACE αλλά evolved 3G παρόλο που εχω επιλέξει μόνο το LTE mode και σε Speedtest μέσω Ethernet χτυπάει 90-100. Εάν επιλέξω auto Band κλειδώνει σαν primary B7 και σαν secondary B20. Είναι δυνατόν να φτάνει 40 χιλιόμετρα η B20 ;

    update
    στο cell monitor με την εντολη στο terminal interface lte cell-monitor lte1 εμφανιζει μονο Β7 Bands απο 2-3 διαφορετικα Cell ID. αρα στην περιοχη κατεβασαν ολες τις Β3-Β20;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 25-09-21 στις 07:13.

  5. #170
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Εvolved 3G είναι LTE. Στην τελευταία αναβάθμιση του Modem πλέον αναγράφεται μόνο η λέξη ''LTE''. Έχει αντικατασταθεί το ''Εvolved 3G'' όταν παίζεις με μία Band.

  6. #171
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Γιάννη τι να σου πω, σίγουρα κάνουν αλλαγές, είναι και η μεταβατική περίοδος που κλείνουν τα 3G, σκέψου σε εμένα που παίρνω από eNB 102600 και eNB 202600 , γύρω στις 3 μέχρι 9 σήμερα το ξημέρωμα, δεν υπήρχαν οι B3 10Mhz και η B7 10Mhz. δεν μου έχει τύχει όμως να μη βρω καμία BAND...
    Θεωρητικά η κεραία που κουμπώνω έχει 5G, βάσει eNB ? δεν έχω συσκευή να το τεστάρω όμως.
    Το σίγουρο είναι ότι πιάνω από αυτή την κεραία B3_20Mhz, B3_10Mhz, B7_20Mhz, B7_10Mhz, B1_15Mhz, B2_10Mhz οπότε και ναι εδώ θα έκανε διαφορά να πάρω το Chateau 5G, σκέψου το κινητό το βλέπω συνέχεια να πιάνει 5CA χωρίς καλό σήμα βέβαια (φαίνεται μόνο στο *#0011#, τα NetMonster και GMoN δεν δείχνουν πολλά CA πάντα, μία φορά έδειξε το NetMonster 4CA)

  7. #172
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.569
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Η Β20 ειναι κατεξοχην για μεγαλες αποστασεις.

    Θα προτεινα να αφησετε το σπορ για κανα 10ημερο και να δουμε μετα αν ηρεμησαν

  8. #173
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Στο ειχα πει αν θυμασαι Γιαννη, οτι το δικτυο αποφασιζει για το τι και πως (καποιος/οι νομιζουν οτι επειδη το mikrotik εχει ενα σωρο ωραια μενου το δικτυο θα υπακουσει...) θα σου δωσει.

    Προφανως οπως ειπε και ο φιλος, αυτα γινονται στη μεταβατικη περιοδο. Ακολουθειται η αρχη της "παροχης της ελαχιστης συμβατικης υπηρεσιας", δηλαδη η τηλεφωνια, SMS, και ενας λογικος αριθμος παροχης data. Δεν θα διαρκεσει για παντα, μην ανησυχεις. Μην το "σπρωχνεις" και πολυ. Αν κοπει κατι μπορεις να δηλωσεις βλαβη, αλλα το control το βλεπει πριν απο σενα!

    Ο σταθμος τον Αγιο Δημητριο/Μακαριου ειναι αναβαθμισμενος ναι. Και οι εργασιες γινονται πολυ σωστα τα χαραματα που θεωρειται η πιο χαμηλη σε χρηση ωρα της ημερας.

    Ολα τα mode ναι πανε 40 χλμ. και πολυ μακρυτερα! Το link Δολιανα - Κεφαλλονια (wifi) που υπηρχε στα 5600 ηταν 180 χλμ.+ !!! Με μεγαλα πιατα βεβαια. Το δικο μου ρεκορ ειναι σε πλοιο της γραμμης εξω απο τη νοτια Κεα, αρχες Σεπτεμβρη μεσημερι, που κλειδωσα επιτυχως στα 3G στον ΟΤΕ των Κουνουπιδιανων Χανιων, 220 χιλιομετρα!!! Δεν νομιζω να επαιρνε και τηλεφωνο, και σε 20 sec με γυρισε σε αλλο σταθμο...

    Γενικα το 4G οπως ειναι στα δικα μας δικτυα ειναι "κομμενο" να παιζει μεχρι τα 110-115 χλμ. Το ιδιο και το 3G (ισως και λιγο παραπανω). Το 2G κλασσικα "πεφτει" στα 35 χλμ., εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που του "χαριζουν" το επομενο slot (καταλαμβανει δηλαδη 2 λογικα καναλια) προς οφελος μιας ιδιαιτερης περιοχης χωρις αλλη καλυψη, οπου το οριο ειναι τοτε σχεδον 70 χλμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dalex : 25-09-21 στις 11:41.

  9. #174
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη τι να σου πω, σίγουρα κάνουν αλλαγές, είναι και η μεταβατική περίοδος που κλείνουν τα 3G, σκέψου σε εμένα που παίρνω από eNB 102600 και eNB 202600 , γύρω στις 3 μέχρι 9 σήμερα το ξημέρωμα, δεν υπήρχαν οι B3 10Mhz και η B7 10Mhz. δεν μου έχει τύχει όμως να μη βρω καμία BAND...
    Θεωρητικά η κεραία που κουμπώνω έχει 5G, βάσει eNB ? δεν έχω συσκευή να το τεστάρω όμως.
    Το σίγουρο είναι ότι πιάνω από αυτή την κεραία B3_20Mhz, B3_10Mhz, B7_20Mhz, B7_10Mhz, B1_15Mhz, B2_10Mhz οπότε και ναι εδώ θα έκανε διαφορά να πάρω το Chateau 5G, σκέψου το κινητό το βλέπω συνέχεια να πιάνει 5CA χωρίς καλό σήμα βέβαια (φαίνεται μόνο στο *#0011#, τα NetMonster και GMoN δεν δείχνουν πολλά CA πάντα, μία φορά έδειξε το NetMonster 4CA)
    έστρωσε πάλι αφού επανηρθαν όλες οι μπάντες πριν από λίγο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Εvolved 3G είναι LTE. Στην τελευταία αναβάθμιση του Modem πλέον αναγράφεται μόνο η λέξη ''LTE''. Έχει αντικατασταθεί το ''Εvolved 3G'' όταν παίζεις με μία Band.

    έφτιαξε και μου λέει κανονικά LTE(CA) με 1 αλλα και με 2 bands

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Β20 ειναι κατεξοχην για μεγαλες αποστασεις.

    Θα προτεινα να αφησετε το σπορ για κανα 10ημερο και να δουμε μετα αν ηρεμησαν

    Βασίλη στο αυτόματο μου επιλέγει πρώτη την Β7 και δεύτερη την Β3 και οι 2 στα 20ΜΗz. Καμία φορά μου βγάζει την Β3 και την αντικαταστεί με την Β20 στα 10Μhz αλλά και κάποιες στιγμές βλέπω Β7 στα 20Μhz και Β7 στα 10Μhz. Πάντως όπως και να κάτσουν οι ταχύτητα δεν αλλάζει είτε είναι μια band ειτε ειναι 2.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ειχα πει αν θυμασαι Γιαννη, οτι το δικτυο αποφασιζει για το τι και πως (καποιος/οι νομιζουν οτι επειδη το mikrotik εχει ενα σωρο ωραια μενου το δικτυο θα υπακουσει...) θα σου δωσει.

    Προφανως οπως ειπε και ο φιλος, αυτα γινονται στη μεταβατικη περιοδο. Ακολουθειται η αρχη της "παροχης της ελαχιστης συμβατικης υπηρεσιας", δηλαδη η τηλεφωνια, SMS, και ενας λογικος αριθμος παροχης data. Δεν θα διαρκεσει για παντα, μην ανησυχεις. Μην το "σπρωχνεις" και πολυ. Αν κοπει κατι μπορεις να δηλωσεις βλαβη, αλλα το control το βλεπει πριν απο σενα!

    Ο σταθμος τον Αγιο Δημητριο/Μακαριου ειναι αναβαθμισμενος ναι. Και οι εργασιες γινονται πολυ σωστα τα χαραματα που θεωρειται η πιο χαμηλη σε χρηση ωρα της ημερας.

    Ολα τα mode ναι πανε 40 χλμ. και πολυ μακρυτερα! Το link Δολιανα - Κεφαλλονια (wifi) που υπηρχε στα 5600 ηταν 180 χλμ.+ !!! Με μεγαλα πιατα βεβαια. Το δικο μου ρεκορ ειναι σε πλοιο της γραμμης εξω απο τη νοτια Κεα, αρχες Σεπτεμβρη μεσημερι, που κλειδωσα επιτυχως στα 3G στον ΟΤΕ των Κουνουπιδιανων Χανιων, 220 χιλιομετρα!!! Δεν νομιζω να επαιρνε και τηλεφωνο, και σε 20 sec με γυρισε σε αλλο σταθμο...

    Γενικα το 4G οπως ειναι στα δικα μας δικτυα ειναι "κομμενο" να παιζει μεχρι τα 110-115 χλμ. Το ιδιο και το 3G (ισως και λιγο παραπανω). Το 2G κλασσικα "πεφτει" στα 35 χλμ., εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που του "χαριζουν" το επομενο slot (καταλαμβανει δηλαδη 2 λογικα καναλια) προς οφελος μιας ιδιαιτερης περιοχης χωρις αλλη καλυψη, οπου το οριο ειναι τοτε σχεδον 70 χλμ.
    Nαι το Θυμάμαι μου το είχες πει από τον Ιούνιο . Άρα αφού δεν θα έχω πρόβλημα με την απόσταση και όταν θα είναι όλα οκ επιλογή καλύτερα Β7-Β3 η οποία μου δώσει περισοτερο DL/UP; H B1 είναι αυτή τι στιγμή για 3G η οποία θα γίνει τέλος του χρόνου 4G;

  10. #175
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Η B1 αλλαζει κατα το δοκουν χρηση, απο 3 σε 5(4). Επισης πολλες φορες παιζουν 2 καναλια στην Β3 μαζι με τις Β1 και Β7.

    Οσο δουλευουμε σε NSA (non-standalone mode), ουσιαστικα εισαι στο 4G+, και ολη η κινηση περναει μεσα απο το υποσυστημα του 4G. Οταν ζητας πολυ "πραμα", σου προσθετει μπαντες και βλεπεις τις ταχυτητες.

    Στα τηλεφωνα 5G, εχουμε δει οτι σε γυριζει σε Β20 (10 MHz) σαν "guard zone για standby", και γυριζει στις αλλες οταν τραβας data.

    Χρησιμος οδηγος και πληροφοριες για τις μπαντες:

    https://www.xda-developers.com/5g/

    https://www.sqimway.com/nr_band.php

    https://www.wikiwand.com/en/5G_NR_frequency_bands


    Στο μεταξυ, ενω δεν εχουμε εντοπισει ακομα που εχει "πραγματικα γρηγορο 5G" (3500 και 700), βλεπω και μπαινουν κεραιες στα 26000!!!

  11. #176
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάποιος να πάει πρωί από το Mall στο Μαρούσι να κάνει δοκιμές που είχαν πιάσει 1,6-1,7 Ghz.. (το είδα..)
    ενώ διάβασα ότι είχαν πιάσει και κάπου στα 2+ GHz..

    Ο ΟΤΕ επίσημα τώρα έχει πει έως 1,1-1,2 GHz στο 5G..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #177
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ σε τηλ 5g έχω παρατηρήσει ότι με τα δεδομένα κλειστά πιο πολύ παίζει σε 2600/1800 και με ανοιχτά σε 1800/800..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #178
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    θυμάστε που σας έλεγα για το πρόβλημα με την φόρτωση των φωτογραφιών στο φβ.... μου είχατε πει ότι ίσως φταίει ο mozilla... έκανα την εξής δοκιμή:

    έχω σε ενα vps στην Κύπρο ενα mikrotik chr να τρέχει... λοιπόν έκανα vpn L2TP απ το ρουτερ μου σε αυτό, και δρομολόγησα την κίνηση απ τον Η/Υ μέσω αυτού, οπότε και βγαίνω από εκεί στο ιντερνετ. και... το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

    οπότε ρωτάω τωρα εγώ... φιλτράρει η cosmote την κίνηση?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #179
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Όλα καλά τελικα από σήμερα υπαρχει κανενα ετοιμο script να το βαλω στη κεραια ωστε με το που χανει το ιντερνετ η παγωνει να κανει ρεσταρτ ωστε να παιρνει καινουργια IP;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-09-28 at 14.38.19.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  143,6 KB 
ID: 231098

  15. #180
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά τελικα από σήμερα υπαρχει κανενα ετοιμο script να το βαλω στη κεραια ωστε με το που χανει το ιντερνετ η παγωνει να κανει ρεσταρτ ωστε να παιρνει καινουργια IP;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-09-28 at 14.38.19.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  143,6 KB 
ID: 231098
    Μήπως σε βολεύει το System>watchdog ?

Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας