Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: VoIP dublex mode

  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Καλησπέρα, ειχα cyta ειχα και ZTE ZXHN H267N, με την (νέα) ενοποίηση μου έστειλαν καινουργιο , αλλα το θέμα ειναι πως δεν εχω πλεον dublex στη τηλεφωνία.
    Αν σηκωσω το ακουστικο και στα 2 μου τηλεφωνα έχω τόνο κλήσης, αλλα μπορεί μόνο το ένα τηλεφωνο να μιλάει, το δεύτερο θα εξακολουθει να εχει τονο κλήσης αλλα χωρίς να βγαίνει έξω.
    Πριν πάλι με voip και με ίδιο ρουτερ λειτουργουσε οκ αλλα μου εστειλαν και 10 μηνύματα να βάλω το νεο για την ενοποίηση..
    Εκτος απο 1προς2 διακλαδωτη (που νομίζω θα λειτουργήσει), υπάρχει κάποια άλλη λύση να παίζουν και οι 2 fxs;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αυτο που σκέφτηκες θα κανεις και θα παίξει.

    Οι 2 fxs ειναι ανεξάρτητες οποτε ασε τη 2 και βαλε ενα Τ στην 1 και εισαι οκ.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.924
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και το νέο το ίδιο της cyta δεν ήταν;
    Αν ναι όποιο και να άφηνες λογικά το ίδιο θα ήταν..
    Για το ντούμπλεξ μια χαρά τα είπατε επάνω..
    Όσο για το άλλο ερώτημα στο τέλος δοκίμασε τα έτσι..
    https://i.imgur.com/nlZT06q.png
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    15-04-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλημέρα κι από εμένα.
    Ίδια περίπτωση κι εγώ (πρώην Cyta). Είχα 2 αριθμούς, ο 1 εκ των οποίων (αυτός ο Voip που έδινε extra η CYTA) έχει μείνει "στον αέρα", από τότε που απορροφήθηκε η CYTA από τη Vodafone (Απρίλιος 2018-router ZTE/CYTA).
    "Στον αέρα" σημαίνει ότι δεν μπορώ να συνδέσω 2η συσκευή για αυτόν τον αριθμό και να κάνω κλήσεις από αυτόν, είχα όμως προλάβει να κάνω εκτροπή εισερχομένων κλήσεων στο βασικό αριθμό και παίρνω κανονικά όλες τις εισερχόμενες κλήσεις. Η γραμμή λειτουργεί κανονικά, δηλαδή, κάτι που φαίνεται και στα στοιχεία της γραμμής στην ΕΕΤΤ.
    Από τη λεγόμενη "αναβάθμιση δικτύου" -ο Θεός να την κάνει- έχω το router TP Link V100 (εδώ ο σχετικός οδηγός της Vodafone), το οποίο μπήκε γιατί μετά την αναβάθμιση δεν μπορούσε να συνδεθεί ένα repeater που είχα συνδεδεμένο στο ΖΤΕ της CYTA.
    Για να μην κουράζω, υπάρχουν 2 προβλήματα και ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει:
    1) Συνδέονται ασύρματα 1 repaeater (με WPS), 2 κινητά τηλέφωνα και 2 laptops (με WiFi). Τα κινητά έχουν κανονική πρόσβαση στο internet, τα laptops όχι. Η Vodafone λέει πως είναι θέμα κάρτας ασυρμάτου δικτύου των laptops (μπύρδες - ήρθε φίλος με το δικό του laptop και δεν μπόρεσε να μπει στο internet, ενώ και τα 2 laptops μπαίνουν κανονικά στο internet όταν συνδέονται σε άλλο δίκτυο WiFi).Τι κάνω;
    2) Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το 2ο τηλεφωνικό αριθμό στο router για να μπορώ να κάνω και εξερχόμενες κλήσεις;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dryianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα κι από εμένα.
    Ίδια περίπτωση κι εγώ (πρώην Cyta). Είχα 2 αριθμούς, ο 1 εκ των οποίων (αυτός ο Voip που έδινε extra η CYTA) έχει μείνει "στον αέρα", από τότε που απορροφήθηκε η CYTA από τη Vodafone (Απρίλιος 2018-router ZTE/CYTA).
    "Στον αέρα" σημαίνει ότι δεν μπορώ να συνδέσω 2η συσκευή για αυτόν τον αριθμό και να κάνω κλήσεις από αυτόν, είχα όμως προλάβει να κάνω εκτροπή εισερχομένων κλήσεων στο βασικό αριθμό και παίρνω κανονικά όλες τις εισερχόμενες κλήσεις. Η γραμμή λειτουργεί κανονικά, δηλαδή, κάτι που φαίνεται και στα στοιχεία της γραμμής στην ΕΕΤΤ.
    Από τη λεγόμενη "αναβάθμιση δικτύου" -ο Θεός να την κάνει- έχω το router TP Link V100 (εδώ ο σχετικός οδηγός της Vodafone), το οποίο μπήκε γιατί μετά την αναβάθμιση δεν μπορούσε να συνδεθεί ένα repeater που είχα συνδεδεμένο στο ΖΤΕ της CYTA.
    Για να μην κουράζω, υπάρχουν 2 προβλήματα και ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει:
    1) Συνδέονται ασύρματα 1 repaeater (με WPS), 2 κινητά τηλέφωνα και 2 laptops (με WiFi). Τα κινητά έχουν κανονική πρόσβαση στο internet, τα laptops όχι. Η Vodafone λέει πως είναι θέμα κάρτας ασυρμάτου δικτύου των laptops (μπύρδες - ήρθε φίλος με το δικό του laptop και δεν μπόρεσε να μπει στο internet, ενώ και τα 2 laptops μπαίνουν κανονικά στο internet όταν συνδέονται σε άλλο δίκτυο WiFi).Τι κάνω;
    2) Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το 2ο τηλεφωνικό αριθμό στο router για να μπορώ να κάνω και εξερχόμενες κλήσεις;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.


    dryianni απ όσα ξέρω έτσι κανουν απο default, τις εξερχόμενες τις βάζουν στον κεφαλικό αριθμό για να μη σου φουσκώνει ο λογαριασμός, ολα τα δωρεάν λεπτα κλπ είναι στον κεφαλικό μονο, αν καλεις απο τον 2ο θα υπάρχει χρονοχρέωση.
    Αυτο στο αλλαζουν αν θες αν παρεις ενα τηλεφωνο, αλλωστε μπορει να κανω και λάθος
    Για το θέμα με το wi-fi ισως να κοιτάξεις το Band Width θα εχει επιλογή 20-40 ΜHz , δοκιμασε τα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το νέο το ίδιο της cyta δεν ήταν;
    Αν ναι όποιο και να άφηνες λογικά το ίδιο θα ήταν..
    Για το ντούμπλεξ μια χαρά τα είπατε επάνω..
    Όσο για το άλλο ερώτημα στο τέλος δοκίμασε τα έτσι..
    https://i.imgur.com/nlZT06q.png
    Ετσι ειχα κανει στο παλιο και δούλευε, γι αυτο και μου φανηκε παραξενο
    και ναι το ίδο ακριβώς ρουτερ ήταν, αλλα με πίεζαν με μηνύματα να το αλλαξω να βαλω το νέο, όπως ειπα ελαβα περι τα 10 sms και κανα 2 e-mail, δεν έχω ιδέα τον λόγο. Το παλιο μαλιστα να μου το ειχαν δώσει 2-3 μηνες πίσω λογω δυσλειτουργίας του άλλου που ειχα , της cyta. Τελος πάντων έβαλα 1 προς 2 ποιο εύκολο το βρήκα απο το να παίζω με τους τεχνικους της βοδα
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας