Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Η LG παρέχει τη δημοφιλή πλατφόρμα και τις ολοκληρωμένες υπηρεσίες περιεχομένου στους κατασκευαστές για να προσφέρουν μια καλύτερη εμπειρία θέασης σε ακόμη περισσότερους καταναλωτές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  powered_by_webos_tv.jpg 
Εμφανίσεις:  186 
Μέγεθος:  124,1 KB 
ID: 224922Αθήνα, 24 Φεβρουαρίου 2021 — Η LG Electronics (LG) ανακοινώνει τη διαθεσιμότητα της δημοφιλούς πλατφόρμας webOS TV και σε άλλους κατασκευαστές τηλεοράσεων, αλλάζοντας τα δεδομένα στη συγκεκριμένη βιομηχανία σχετικά με τη διάθεση ιδιόκτητων λειτουργικών συστημάτων σε άλλους κατασκευαστές. Η LG επεκτείνει την τεχνογνωσία της πέρα από την κατασκευή τηλεοράσεων, εστιάζοντας στην ανάπτυξη και στην υιοθέτηση της πλατφόρμας webOS TV από άλλες μάρκες τηλεοράσεων. Η διάθεση της πλατφόρμας σε άλλους κατασκευαστές, θα μπορούσε να αναδιαμορφώσει την αγορά των τηλεοράσεων για τους παρόχους τεχνολογίας και περιεχομένου, ενισχύοντας σημαντικά την παρουσία και την προβολή της LG στην παγκόσμια αγορά οικιακής ψυχαγωγίας.
    Ως αναπόσπαστο μέρος του κορυφαίου οικοσυστήματος οικιακής ψυχαγωγίας της LG, το webOS προσφέρει εξαιρετική ευκολία χρήσης μέσω του έξυπνου σχεδιασμού διεπαφής από το 2014. Οι κάτοχοι άδειας χρήσης του webOS TV απολαμβάνουν μια άνετη εμπειρία χρήσης σε συνδυασμό με μια ευρεία σειρά χαρακτηριστικών, όπως η φωνητική αναζήτηση και η διαχείριση, οι ενσωματωμένοι αλγόριθμοι AI και η εύκολη συνδεσιμότητα που έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις των καταναλωτών. Με το LG webOS TV, οι συνεργάτες θα έχουν, επίσης, πρόσβαση σε μια ποικιλία περιεχομένου, συμπεριλαμβανομένων των παγκόσμιων εφαρμογών, όπως το Netflix, το YouTube, το Amazon Prime Video και την αθλητική υπηρεσία ροής DAZN, καθώς και το LG Channels, τη δωρεάν streaming υπηρεσία premium περιεχομένου της εταιρείας Επιπλέον, τα συμβατά μοντέλα τηλεοράσεων, περιλαμβάνουν το ειδικό τηλεχειριστήριο Magic Motion.

    Περισσότεροι από είκοσι κατασκευαστές τηλεοράσεων παγκοσμίως έχουν ήδη προβεί σε συμφωνία με την LG για το webOS, συμπεριλαμβανομένων της RCA, της Ayonz και της Konka ενώ αναμένονται και άλλοι συμμετέχοντες. Το οικοσύστημα webOS υποστηρίζεται από τεχνολογικούς εταίρους όπως οι Realtek, Nuance, Gracenote, CEVA και Universal Electronics, μεταξύ πολλών άλλων.

    «Η πλατφόρμα webOS αποτελεί έναν από τους ευκολότερους και πιο βολικούς τρόπους να έχει κανείς πρόσβαση σε εκατομμύρια ταινίες και τηλεοπτικές εκπομπές», δήλωσε ο Park Hyoung-sei, πρόεδρος της LG Home Entertainment Company. «Ενθαρρύνοντας και άλλους κατασκευαστές να συμμετάσχουν στο οικοσύστημα της webOS TV, ξεκινάμε μια νέα διαδρομή που επιτρέπει σε πολλούς νέους κατόχους τηλεοράσεων να βιώσουν μια προηγμένη εμπειρία χρήσης με τα χαρακτηριστικά που είναι διαθέσιμα στις LG τηλεοράσεις. Ανυπομονούμε να καλωσορίσουμε αυτούς τους νέους συνεργάτες στον απίστευτο κόσμο του webOS TV».

    Σχετικά με την LG Electronics, Inc.
    Η LG Electronics, Inc. (KSE: 066570.KS) αποτελεί παγκόσμιο ηγέτη τεχνολογίας και καινοτομίας στα καταναλωτικά ηλεκτρονικά προϊόντα, την κινητή τηλεφωνία και τις οικιακές συσκευές. Με εργατικό δυναμικό 70.000 ανθρώπους σε 140 χώρες, η LG κατέγραψε παγκόσμιες πωλήσεις 55,4 δισ. USD (61,4 τρισεκατομμύρια κορεατικά γουόν KRW) για το 2018. Η LG Electronics αποτελείται από πέντε επιχειρησιακές μονάδες: Οικιακή Ψυχαγωγία, Κινητή Τηλεφωνία, Οικιακές Συσκευές & Ενεργειακές Λύσεις, Εξαρτήματα Οχημάτων και Επαγγελματικές Λύσεις (Β2Β). Η LG αποτελεί ηγέτιδα εταιρεία παγκοσμίως σε παραγωγή οθονών τηλεοράσεων, συσκευών κινητής τηλεφωνίας, κλιματιστικών, πλυντηρίων ρούχων και ψυγείων. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση www.LGnewsroom.com

    Σχετικά με την LG Electronics Home Entertainment Company
    Η LG Electronics Home Entertainment Company είναι παγκόσμια ηγέτιδα εταιρεία στην παραγωγή τηλεοράσεων, συσκευών αναπαραγωγής ήχου και video, οθονών, projectors, και προσωπικών υπολογιστών. Η εταιρεία είναι αναγνωρισμένη για την καινοτομία της στον κλάδο και για την ηγετική της θέση στις τηλεοράσεις OLED, οι οποίες φέρνουν την επανάσταση στην κατηγορία premium τηλεοράσεων. Η LG δεσμεύεται να βελτιώσει τις ζωές των χρηστών με καινοτόμα προϊόντα οικιακής ψυχαγωγίας όπως οι βραβευμένες LG SIGNATURE OLED TVs και NanoCell TVs οι οποίες ενσωματώνουν δυνατότητες Τεχνητής Νοημοσύνης. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση www.lg.com/gr

    Σχετικά με την LG Electronics Hellas
    Η LG Electronics Ελλάς, ιδρύθηκε ως θυγατρική εταιρεία το 2002, στο πλαίσιο της διεθνούς στρατηγικής για ακόμη πιο γρήγορη και αποτελεσματική ανάπτυξη. Στόχος είναι να συνεισφέρει δυναμικά τόσο στην ελληνική, όσο και στην ευρωπαϊκή αγορά, βασιζόμενη στη μακρόχρονη εμπειρία της εταιρείας, με αρωγούς την τεχνολογική υπεροχή, το πρωτοποριακό design και την έμφαση σε ποιοτικές υπηρεσίες pre- και after-sales. H LG Electronics Ελλάς έχει καθιερωθεί ως πρωτοπόρος σε όλες τις εξελίξεις της ψηφιακής εποχής ενώ έχει εδραιωθεί στην αντίληψη των καταναλωτών και των συνεργατών της. Στη διάρκεια της πορείας της, η εταιρεία έχει παρουσιάσει πολλά νέα προϊόντα, έχει εφαρμόσει νέες τεχνολογίες στην κατασκευή κινητών και ψηφιακών συσκευών και συνεχίζει να ισχυροποιεί την κυρίαρχη θέση της στην εγχώρια αγορά, με την παρουσίαση καινοτόμων καταναλωτικών λύσεων υψηλού σχεδιασμού για την οικιακή ψυχαγωγία και τις οικιακές συσκευές. Επιπλέον, η LG Electronics Ελλάς προσφέρει ολοκληρωμένες λύσεις σε επαγγελματίες και επιχειρήσεις, καθώς το επαγγελματικό τμήμα LG Business Solutions έχει γνωρίσει ιδιαίτερη ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια, ολοκληρώνοντας με επιτυχία συνεργασίες με κορυφαίες ελληνικές επιχειρήσεις, αλλά και διεθνείς και εγχώριες τουριστικές μονάδες, προσφέροντας λύσεις με προηγμένα συστήματα HVAC, οθόνες digital signage, ξενοδοχειακές τηλεοράσεις και προϊόντα φωτισμού LED. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση www.lg.com/gr, αλλά και το αποκλειστικό www.lg.com/gr/business.


  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή κίνηση. Η Samsung παραμένει πρώτη σε πωλήσεις (Tizen), οι συσκευές με Android TV αρχίζουν και γεμίζουν την αγορά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    To καλύτερο για μένα σε TV είναι το Android... λόγο ενασχόλησης με το θέμα, ενώ οι LG πετάνε με τα τελευταία webos από ταχύτητα και ευκολία , τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το android που εγκαθιστάς ότι γουστάρεις πάνω στην TV είτε κανονικά από το store είτε με sideload.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάρα πολύ καλή κίνηση από την LG. Το WebOS είναι πραγματικά καλό. Για το Tizen δεν θα το έλεγα, αλλά δεν συμπαθώ ιδιαίτερα και τις TV της Samsung.
    Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του Android για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Ανανέωση των app συνέχεια και υποστήριξη.
    Η εμπειρία με το android 9 σε μια Sony XE9005 είναι πάρα πολύ καλή σε ότι αφορά στην απόκριση. Η TV είχε βγει με Android 6 (δεν το δούλεψα ποτέ), πήγε σε Android 7 (όχι πολύ καλή η εμπειρία χρήσης, σε ότι αφορά στην ταχύτητα και την απόκρισή του), η Android 8 έκανε άλμα σε αυτόν τον τομέα (όπως και στο interface) και τώρα με Android 9 μπορώ να πω πως η εμπειρία χρήσης είναι πάρα πολύ καλή.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ καλή κίνηση από την LG. Το WebOS είναι πραγματικά καλό. Για το Tizen δεν θα το έλεγα, αλλά δεν συμπαθώ ιδιαίτερα και τις TV της Samsung.
    Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του Android για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Ανανέωση των app συνέχεια και υποστήριξη.
    Η εμπειρία με το android 9 σε μια Sony XE9005 είναι πάρα πολύ καλή σε ότι αφορά στην απόκριση. Η TV είχε βγει με Android 6 (δεν το δούλεψα ποτέ), πήγε σε Android 7 (όχι πολύ καλή η εμπειρία χρήσης, σε ότι αφορά στην ταχύτητα και την απόκρισή του), η Android 8 έκανε άλμα σε αυτόν τον τομέα (όπως και στο interface) και τώρα με Android 9 μπορώ να πω πως η εμπειρία χρήσης είναι πάρα πολύ καλή.
    Μια από τα ίδια με μια ZD9 του 2016... απλά δεν υπάρχει το android... κάνω πάρτi μαζί του.. έχω και την LG C9 και έχω καλιμπράρει και μια CX πρόσφατα και είναι απίστευτα γρήγορο το interface.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα γιατί εμένα μου θυμίζει την ΝΟΚΙΑ και το symbian που προσπάθησε να δώσει ελεύθερα όταν είχε αρχίσει ο επιθανάτιος ρόγχος, είναι κάτι που πρέπει να ψάξω.

    Android TV μια χαρά θα είναι όταν η sony βάλει ταχύτερους επεξεργαστές και πρόσθετη μνήμη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Υπάρχει ακόμα το WebOS; Κάποτε ήταν καλό λειτουργικό αλλά δεν άντεξε τον ανταγωνισμό. Τώρα κατέληξε σε τηλεοράσεις; Ούτε καν το ήξερα.
    Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Εντάξει η samsung είναι τεράστια και μπορεί να στηρίζει το Tizen αλλά το android έχει πλέον τόσα πλεονεκτήματα που δύσκολα προτιμάς κάτι άλλο.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα γιατί εμένα μου θυμίζει την ΝΟΚΙΑ και το symbian που προσπάθησε να δώσει ελεύθερα όταν είχε αρχίσει ο επιθανάτιος ρόγχος, είναι κάτι που πρέπει να ψάξω.

    Android TV μια χαρά θα είναι όταν η sony βάλει ταχύτερους επεξεργαστές και πρόσθετη μνήμη.
    Η sony xh9005 (2020) έχει καλύτερο επεξεργαστεί από την xe9005 (2017) και περισσότερη μνήμη. Τo ίδιο ισχύει και για τα OLED μοντέλα.
    Αυτό που θα ήθελα ιδανικά θα ήταν να παρατήσουν την mediatek και να περάσουν σε snapdragon...

  9. #9
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για τηλεόραση μιλάμε.
    Κανέναν δεν ενδιαφέρει αν η τηλεόρασή του τρέχει Android ή όποιο άλλο λειτουργικό.
    Αυτό που θέλουμε είναι:
    -καλή ποιότητα εικόνας/ήχου
    -γρήγορη ανταπόκριση (έχω ακόμα μια σχετικά παλιά Samsung και το πιο εκνευριστικό της χαρακτηριστικό είναι το πόσο αργεί να αντιδράσει στις εντολές)
    -διαθεσιμότητα όλων των σημαντικών εφαρμογών (Netflix, Spotify, Netflix, Prime Video, Netflix, Disney+ και μερικές ακόμα) για να μην εξαρτώμαστε από το Chromecast

    Η LG επιτρέπει να κλείσεις τελείως το WiFi;
    Το δεύτερο πιο εκνευριστικό σημείο της Samsung μου είναι το ότι παρόλο που την έχω συνδέσει με ethernet, δεν μπορώ να κλείσω το WiFi τελείως και δεν ξέρω αν στο background δουλεύει.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τηλεόραση μιλάμε.
    Κανέναν δεν ενδιαφέρει αν η τηλεόρασή του τρέχει Android ή όποιο άλλο λειτουργικό.
    Διαφωνώ και εξηγώ παρακάτω γιατί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλουμε είναι:
    -καλή ποιότητα εικόνας/ήχου
    Συμφωνώ 100%. Έτσι θα έπρεπε να επιλέγουμε TV, ως monitor και μόνο και να εξαρτόμαστε από εξωτερικές πηγές για αναπαραγωγή περιεχομένου (BR-player, nvidia shield κτλ.). Αλλά δυστυχώς, το sport γίνεται πολύ ακριβώ έτσι, οπότε οι περισσότεροι θέλουμε ένα συμβιβασμό. Και εκεί έρχεται και κουμπώνει το λειτουργικό με τις επιπλέον δυνατότητες αναπαραγωγής και άλλες που δίνει στον χρήστη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    -γρήγορη ανταπόκριση (έχω ακόμα μια σχετικά παλιά Samsung και το πιο εκνευριστικό της χαρακτηριστικό είναι το πόσο αργεί να αντιδράσει στις εντολές)
    Περί λειτουργικού ο λόγος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    -διαθεσιμότητα όλων των σημαντικών εφαρμογών (Netflix, Spotify, Netflix, Prime Video, Netflix, Disney+ και μερικές ακόμα)...
    Ακριβώς αυτό! Και εκεί όμως το λειτουργικό παίζει μεγάλο ρόλο. Στο android tv δεν έχεις προβλήματα με αργοπορημένες ή και καθόλου ανανεώσεις στις παραπάνω εφαρμογές. Στα άλλα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...για να μην εξαρτώμαστε από το Chromecast
    To chromecast θεωρώ ότι έχει λύσει πολλά προβλήματα με τα 40 ευρώ του. Πάντα ενημερωμένη εφαρμογή στο τηλ. και μετά αναλαμβάνει το streaming.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ και εξηγώ παρακάτω γιατί.



    Συμφωνώ 100%. Έτσι θα έπρεπε να επιλέγουμε TV, ως monitor και μόνο και να εξαρτόμαστε από εξωτερικές πηγές για αναπαραγωγή περιεχομένου (BR-player, nvidia shield κτλ.). Αλλά δυστυχώς, το sport γίνεται πολύ ακριβώ έτσι, οπότε οι περισσότεροι θέλουμε ένα συμβιβασμό. Και εκεί έρχεται και κουμπώνει το λειτουργικό με τις επιπλέον δυνατότητες αναπαραγωγής και άλλες που δίνει στον χρήστη.



    Περί λειτουργικού ο λόγος...



    Ακριβώς αυτό! Και εκεί όμως το λειτουργικό παίζει μεγάλο ρόλο. Στο android tv δεν έχεις προβλήματα με αργοπορημένες ή και καθόλου ανανεώσεις στις παραπάνω εφαρμογές. Στα άλλα;



    To chromecast θεωρώ ότι έχει λύσει πολλά προβλήματα με τα 40 ευρώ του. Πάντα ενημερωμένη εφαρμογή στο τηλ. και μετά αναλαμβάνει το streaming.
    Για εμένα όλα αυτά τα θεωρητικά δεν σημαίνουν τίποτα αν το webOS είναι εξίσου γρήγορο με το Android TV και έχει όλες τις εφαρμογές που θέλω.
    Για εμένα αυτή είναι η ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί.
    Αν η απάντηση είναι ναι τότε προχωράω στην επιλογή με βάση την τιμή και την ποιότητα εικόνας/ήχου.

    Για την ώρα περιμένω να τα φτύσει η Samsung και φοβάμαι ότι θα κρατήσει πολλά χρόνια ακόμα , επομένως αναγκαστικά την βγάζουμε με Chromecast γιατί το μενού της είναι πολύ αργό.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα όλα αυτά τα θεωρητικά δεν σημαίνουν τίποτα αν το webOS είναι εξίσου γρήγορο με το Android TV και έχει όλες τις εφαρμογές που θέλω.
    Για εμένα αυτή είναι η ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί.
    Αν η απάντηση είναι ναι τότε προχωράω στην επιλογή με βάση την τιμή και την ποιότητα εικόνας/ήχου.

    Για την ώρα περιμένω να τα φτύσει η Samsung και φοβάμαι ότι θα κρατήσει πολλά χρόνια ακόμα , επομένως αναγκαστικά την βγάζουμε με Chromecast γιατί το μενού της είναι πολύ αργό.
    Δεν είναι θεωρητικά. Το webos είναι το πιο γρήγορο και όμορφο αλλά ΔΕΝ εγκαθιστας ότι θες και εξαρτασαι από το μάρκετ της LG που σε 4 χρόνια Μαξ update τέλος.
    Οι oled όμως έχουν την καλύτερη ποιότητα εικόνας οπότε το ιδανικό είναι oled με android και λύσεις είναι

    Sony Oled
    Panasonic Oled

    Ακριβότερες από LG και οι 2 αλλά λόγο καλύτερης ποιότητας εικόνας (όχι μεγάλες διαφορές πλέον από τις LG) αξίζουν τα λεφτά τους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θεωρητικά. Το webos είναι το πιο γρήγορο και όμορφο αλλά ΔΕΝ εγκαθιστας ότι θες και εξαρτασαι από το μάρκετ της LG που σε 4 χρόνια Μαξ update τέλος.
    Οι oled όμως έχουν την καλύτερη ποιότητα εικόνας οπότε το ιδανικό είναι oled με android και λύσεις είναι

    Sony Oled
    Panasonic Oled

    Ακριβότερες από LG και οι 2 αλλά λόγο καλύτερης ποιότητας εικόνας (όχι μεγάλες διαφορές πλέον από τις LG) αξίζουν τα λεφτά τους.
    Χρήσιμο post, ευχαριστώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θεωρητικά. Το webos είναι το πιο γρήγορο και όμορφο αλλά ΔΕΝ εγκαθιστας ότι θες και εξαρτασαι από το μάρκετ της LG που σε 4 χρόνια Μαξ update τέλος.
    Οι oled όμως έχουν την καλύτερη ποιότητα εικόνας οπότε το ιδανικό είναι oled με android και λύσεις είναι

    Sony Oled
    Panasonic Oled

    Ακριβότερες από LG και οι 2 αλλά λόγο καλύτερης ποιότητας εικόνας (όχι μεγάλες διαφορές πλέον από τις LG) αξίζουν τα λεφτά τους.
    Προσωπικά εμένα το παραπάνω μου φτάνει.. Η εμπειρία μου με τις τηλεοράσεις και με τα λειτουργικά τους δε θα με έκαναν να σταθώ επάνω τους με τα updates τους κτλ. Αν τα χαρακτηριστικά των τηλεοράσεων δεν είναι εφάμιλλα με το nvidia shield (αν και δεν το'χω χρησιμοποιήσει, ξέρω ότι είναι το καλύτερο σε android tv) και είναι της κατηγορίας πχ xiaomi mi box, τότε μη σώσει και βάλει ποτέ android tv. Προσωπικά μου'χει βγάλει την πίστη, έχοντας να συγκρίνω με ένα apple tv που έχω όπου όλα δουλεύουν ρολόι και άψογα.
    Επίσης, με ένα καλό box την κάνεις την τηλεόρασή σου όπως την θέλεις. Προσωπικά αν μου δινόταν η επιλογή στο ίδιο ακριβώς μοντέλο να διαλέξω μεταξύ android tv και webos, θα διάλεγα το δεύτερο χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα και αυτή με το webos 3 όπου έχω, πάει σφαίρα. Βασικές εφαρμογές τύπου Netflix, amazon, spotify κτλ, μου βγαίνουν συχνά πυκνά updates.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Oι τηλεοράσεις δεν είναι υπολογιστές.
    Με χειρότερο μακράν την εγγραφή προγράμματος σε usb.

    chromecast + dell E6230 + linux και ας κάνει ότι θέλει το smart Os της κάθε tv


    Τηλεοράσεις διαλέγω με τα λεφτά που διαθέτω και την υποστήριξη της Ελληνικής αντιπροσωπείας, οπότε ψωνίζω lg
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας