Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Στο tablet Chwui Hi9 Air, θέλω να αλλάξω μόνο το touch screen/digitizer. Όχι καί lcd οθόνη.

    Το έχω βρει και θέλω να το παραγγείλω. Υπάρχει, όμως, ένα θέμα με το να βγάλω το ελαττωματικό.
    Τί έχουν κάνει (προφανώς σκοπίμως) από την Chuwi? Στο εσωτερικό τού tablet, πάνω από την πορτοκαλί πλακέ ταινία τού digitizer, που κουμπώνει στη θύρα του στο pcb, έχουν βάλει μία διπλή στρώση από ταινίες κόλλας διπλής όψης, ώστε να μην ξεκολλάνε με τίποτε. Αδύνατον. Αμφιβάλλω εάν ακόμη και με το κόλπο με το πιστόλι θερμού αέρα κάνει κανείς κάτι. Δε νομίζω. Κάποιο άλλο κόλπο θέλει εκεί.
    Κάποιος από το ali express που το έχει αγοράσει, σχολιάζει εδώ:

    "The touchscreen works, only you need to take with the matrix, so to replace the broken screen will not work-it is glued deliberately. In a set of strips of double Scotch on which you can glue everything."

    Το συγκεκριμένο tablet, και τη συγκεκριμένη δυσκολία, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος; Ή, εάν ξέρετε σε τί αναφέρομαι, σε άλλο tablet με ίδια (διπλή στρώση διπλής όψης ταινία ) δυσκολία, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος, να το έχει ξεκολλήσει;

    Τί έχουν κάνει από την Chwui??? Προφανώς, λόγω τεχνικής και εμπειρίας, φαίνεται, για να μπορούν να κάνουν (ελπίζοντας) μόνον εκείνοι τις αντικαταστάσεις.

    Οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η οθόνη του φαίνεται να χωρίζει από το digitizer; Αν ναι ίσως κάτι να μπορεί να γίνει..
    Πιθανολογώ ότι θα χωρίζει.. Σε ταμπλετ συνήθως είναι χώρια..
    Αν πάντως είναι με τη νέα μέθοδο που είναι κολλημένα μαζί ώστε να είναι πιο λεπτό το ταμπλετ.. Δύσκολα τα πράγματα..

    Όσο για το άλλο που λες με τη καλωδιοταινία μια φωτό η κάποιο link για να μη ψάχνω, γενικά ίσως βοηθούσε..
    Τη διπλής μπορείς και με μπατονέτα με βενζίνη η μπλε οινόπνευμα νομίζω να τη βγάλεις..
    Το κόστος επισκευής όμως αξίζει;

    Βρήκα κάτι εδώ..
    Αυτό είναι;
    https://www.aliexpress.com/item/33005528661.html
    Από εδώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ενωμένη η οθόνη με το touch..
    Και χώρια να τα πουλάνε μην μπερδεύεσαι, αν θέλουν κόλλημα.. Δύσκολο..
    https://fccid.io/2AHLZ-HI9AIR/Intern...Photos-3976383
    Χμμ, ενδιαφέρον.. Σαν να έχουν ενώσει 2χ 4000 μπαταρίες για να φτάσουν τα 8000 που νομίζω ότι έχει..

    Αυτή τη μεγάλη μαύρη τετράγωνη ταινία πάνω δεξιά λες;
    https://fccid.io/png.php?id=3976383&page=0
    Αν ναι δοκίμασε σιγά σιγά με ότι είπα πάνω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-02-21 στις 21:26.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ναι, αυτό είναι το tablet. Σχετικά με το link που δίνεις για το ανταλλακτικό, αυτό νομίζω έχει να κάνει καί με LCD.

    Το δικό μου tablet είναι το Chuwi Hi9 Air CWI533. Το CWI533 το γράφει στο πίσω μέρος τού tablet. Το είδα πριν από λίγο. Γι' αυτό δεν το έβαλα στην εισαγωγή τού θέματος.

    Οπότε, για το ανταλλακτικό (σχετικά με το digitizer μόνο), είμαστε σίγουροι. Είναι αυτό:

    https://www.aliexpress.com/item/3297...archweb201603_

    Για την μπαταρία, σωστά τα λες. Έχει 8000mAh. Έχουν κάνει και κει την πατεντούλα τους (δεν αναφέρομαι στην διπλή 4000mAh). Εξαιρετικά ψιλά καλώδια-πόλοι. Καί ψιλά, καί μικρά σε μήκος. Ξεκινούν από τη μπαταρία, και μετά από 3cm !!! περίπου, μόνο, καταλήγουν στο motherboard, δυστυχώς όχι σε connector. Με κόλληση. Πρέπει να ξέρεις καί από κολλήσεις για να την αλλάξεις. Εάν θέλεις να κόψεις τα καλώδια της παλιάς και να τα ενώσεις με της καινούριας σε περίπτωση αντικατάστασης, θα δυσκολευτείς αρκετά (εάν δεν θέλεις να παίζεις με αποκόλληση). Κάποια στιγμή, εάν θέλω να κάνω αλλαγή μπαταρίας, θα δω τι θα κάνω. Αλλά πάμε σε άλλο θέμα τώρα (περί μπαταρίας). Για να μην σας μπερδεύω, συνεχίζουμε...

    Σχετικά με τις ταινίες που έχουν βάλει, σωστά το λες. Είναι επάνω δεξιά. Τράβηξα φωτογραφίες και τις ανεβάζω:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  406,7 KB 
ID: 225047



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  454,6 KB 
ID: 225048


    Σε ένα tablet στο παρελθόν, που είχα αλλάξει touch screen, ήμουν τυχερός και δεν ήταν κολλημένα.
    Στο δικό μου πρέπει να είναι κολλημένα. Στο παρακάτω βίτντεο περί Chuwi Hi 10 CW 1515 HI12, είναι κολλημένα, και δείχνει το βίντεο σχετικά με την αποκόλληση:

    https://www.youtube.com/watch?v=3o3QkoUZxsU

    Ψάχνω αρκετές ημέρες κάποιο βίντεο για το δικό μου, αλλά δεν βρίσκω πουθενά. Στο HI10 / HI12 τού βίντεο, ήταν πιό τυχεροί. Δεν έχουν κάνει από την chuwi την πατέντα με τις διπλές ταινίες επάνω από το ribbon. Όπως και σε όλα τα βίντεο που έχω δει. Σε κανένα ribbon δεν είχαν κάποια(ες) δυνατές ταινίες κολλημένες.

    Σχετικά με κόστος, θα την κάνω μόνος μου τη δουλειά. Θα έχω πάρει backup ό,τι θέλω, και εάν το καταστρέψω, θα έχω τα αρχεία. Αυτό που θα χάσω είναι το ανταλλακτικό. Το ποσό, όμως, αξίζει το ρίσκο, διότι μπορεί καί να το σώσω. Έχω δει πάρα πολλά βίντεο που ίσως βοηθήσουν να το κάνω καλά. Ουσιαστικά ούτε τώρα το έχω. Ο τρόπος που δουλεύω χωρίς navigation bar, δεν παίζεται με τίποτα. Για να το πάω για service, τότε δεν νομίζω ότι το κόστος αξίζει. Οπότε η δική μου δοκιμή είναι ψιλομονόδρομος.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν έδωσα link για ανταλλακτικό.. Απλά το έβαλα να το δεις..

    Για τη μπαταρία ανάλογα τη περίπτωση αν ποτέ χρειαστεί αλλαγή, αφήνεις όσο καλώδιο μπορείς λίγο πριν τη μπαταρία, κόβεις κ ενώνεις με θερμοσυστελλόμενο.. Τι άλλο μετά;
    Βλακεία πάντως που την έχουν "καρφώσει" πάνω στη μητρική.. Κλασική κινέζικη κίνηση..
    Πρέπει να είσαι πολύ καλός στις κολλήσεις για να το καταφέρεις.. Και εγώ με το κολλητήρι μέτριος θα έλεγα ότι είμαι..

    Γενικά έχω ασχοληθεί με αρκετές τέτοιες δουλείες.. Οι μισές πέτυχαν και οι άλλες μισές όχι και τα άφησα στην άκρη...
    Οι ασημί ταινίες που δείχνεις στο κύκλο δεν φαίνεται να είναι δύσκολο να αφαιρεθούν.. Αν όμως την έχουν κάνει τη δουλειά και είναι μπετοναρισμένες.. Δοκίμασε σιγά σιγά να τραβάς βάζοντας από κάτω/πάνω μια μπατονέτα με λίγο μπλε οιν/μα η βενζίνη για να διαλυθεί η κόλλα.. Προσοχή να μη πάει στη πλακέτα, αν και δε νομίζω να υπάρξει θέμα.. Μόνο στην οθόνη να μη πάει.. Μεγάλη προσοχή στο τελευταίο.. Όποιος έχει πάθει έχει μάθει..
    Στη τελική δεν μπορείς να κόψεις με ψαλιδάκι για νύχια την ασημί ταινία; Είναι κολλημένη σε όλο το μήκος της; Δε χωράει τπτ; Ούτε οδοντογλυφίδα;
    Μετά το κολλάς με άλλη ταινία.. Κάτι θα βρεις..
    Πάντως το θέμα είναι να μη κάνεις ζημιά στο κονέκτορα.. Αν είναι με κλιπσάκι που το κρατάει θέλει προσοχή.. Αν είναι σκέτο και απλά το σπρώχνεις, λογικά το τραβάς..
    Η καλωδιοταινία λογικά δεν μας νοιάζει αφού θα μπει νέα με το άλλο digitizer.. Να τονίσω πάντως το μεγάλη προσοχή στο κονέκτορα και στα pins του..

    Στο βίντεο που έβαλες τώρα..
    Όχι, τυχερός είσαι δεν φαίνεται να είναι κολλημένα οθόνη-digitizer, αν ήταν θα ήθελε π.χ τέτοια διαδικασία..
    https://www.youtube.com/watch?v=paRc_n4uB8s Αλλά αυτό συμβαίνει πιο πολύ σε κινητά μόνο..
    Εκεί μετά πας σε σετ οθόνης-digitizer γιατί θέλει πολύ δουλειά για να πετύχει..
    Αλλά όπως είπα, μάλλον είσαι τυχερός.. Σε tablet συνήθως είναι όπως φανταζόμουν, χώρια..
    Ο τύπος απλά ζεσταίνει και ξεκολλάει τη ταινία διπλής 3Μ που κρατάει το digitizer στο case.. Και εδώ θέλει μεγάλη προσοχή να μη γδάρεις την οθόνη.. Άλλες φορές μπορείς να το αποσυναρμολογήσεις από πίσω ώστε να βγάλεις κ την οθόνη (αν γίνεται) και μετά μόνο του το digitizer με περισσότερη ασφάλεια..
    Επίσης αν το πας από μπροστά, προσοχή με το πιστολάκι.. Αν χρησιμοποιήσεις θερμού αέρα μεγάλη προσοχή.. Αν είναι μαλλιών θέλει να επιμένεις λίγο στα σημεία αλλά όχι πολύ για να μη κάνεις ζημιά στην οθόνη.. Και προσοχή στη πίεση..
    Μετά θέλει καλό καθάρισμα και νέα ταινία διπλής..

    Πάνω από 10-15ε για digitizer να μην δώσεις νομίζω.. Ορισμένοι πωλητές βάζουν και ταινία/κατσαβίδια (της πλάκας)/βεντούζες/πλαστικά εργαλεία μαζί..

    Ούτε για service θα έλεγα.. Μη το σκέφτεσαι γενικά.. Δε νομίζω ότι θα σου πάει φθηνά..
    Είναι βέβαια και το πόσο αξίζει η συσκευή.. Αν είναι καλή, νέα με πιθανότητες η αρχαία.. Παίζει ρόλο και αυτό..
    Ότι καταφέρεις μόνος.. Και εγώ όπως είπα τις μισές φορές απέτυχα.. Τι να κάνουμε..

    Μόνο βεβαιώσου κάπως, δες το καλά ότι είναι όντως χώρια οθόνη-digitizer και όχι σαν του βίντεο που έβαλα.. Γιατί αν τύχει και είναι έτσι δύσκολα θα κάνεις δουλειά.. Εκεί πας για σετ οθόνη-digitizer.. Εγώ δεν το κατάφερα.. Ενώ σε digitizer που ήταν χώρια είναι πιο εύκολο και είχα πιο πολλές επιτυχίες.. Η μετά αν έπεφτα σε μπετοναρισμένη περίπτωση κοίταζα για σετ, αν δεν πήγαινε ο κούκος αηδόνι..
    Υπάρχουν και σετ μαζί με το case και απλά μεταφέρεις μόνο τη μητρική..

    Γενικά πάντως σε καταλαβαίνω.. Υπομονή & κουράγιο.. Και κυρίως σταθερό χέρι και καλή σκέψη πριν πράξεις το οτιδήποτε..

    Α.. Και αν πάρεις digitizer επιβεβαίωσε το part number/version του με τον πωλητή.. Όχι του tablet.. Του digitizer, συνήθως το γράφει στην άκρη της καλωδιοταινίας εκεί που είναι η ασημί ταινία που το κρατάει..
    Α.. Και επίσης προσοχή μη ξεπεράσεις τα 22ε και μπλέξεις με τελωνεία.. Αν και μέχρι το καλοκαίρι αυτό.. Μετά έρχονται αλλαγές..

    Θυμήθηκα και κάτι άλλο..
    Καλό θα ήταν να μην είναι ενωμένη η μπαταρία όταν θα τα κάνεις αυτά..
    Αλλά θα μου πεις πως θα τη βγάλεις αφού είναι soldered..

    Τι άλλο; Αυτά..
    Σεντόνι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-02-21 στις 14:04.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Πάρα πολύ χρήσιμες οι οδηγίες που δίνεις. Εάν κάποια στιγμή έχω νεώτερα, θα ανεβάσω.

    Thanks !!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ χρήσιμες οι οδηγίες που δίνεις. Εάν κάποια στιγμή έχω νεώτερα, θα ανεβάσω.

    Thanks !!
    Ενημέρωσε, να δούμε πως θα πάει..
    Καλή επιτυχία! (Αν το τολμήσεις)..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωσε, να δούμε πως θα πάει..
    Καλή επιτυχία! (Αν το τολμήσεις)..
    Thanks! Αν τελικά το κάνω, θα ενημερώσω.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας