Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν του χρόνου θα σου πουν ότι λογο Covid και της αλόγιστης ανεξέλεγκτης σπατάλης χωρίς σχέδιο πετάξανε ένα κάρο ΔΙΣ και θα υπογράψεις νέα μνημόνια κλπ μην πέσεις από τα σύννεφα. Ήδη αυτές τις μέρες χτυπάνε καμπανάκια και ακούγονται διαφορά.
    Δεν διαφωνω, αλλωστε ακομα δεν εχεις καταλαβει απο το υφος μου οτι δεν ειμαι υπερ της αλογιστης σπαταλης που κανει το κρατος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το τι κοστίζει περισσότερο... μην είσαι σίγουρος για τίποτα. όλα εξαρτώνται από τις μίζες των εκάστοτε υπουργων γραμματέων μεσαζόντων κλπ
    Γιατί και στα ενοικια κτηρίων και στα πρότζεκτ και τις αναθέσεις έργων υπάρχουν εξωφρενικές υπερκοστολογησεις!
    Υπο φυσιολογικες συνθηκες, ναι ειμαι 100% σιγουρος οτι μια συνδρομη στο onedrive κοστιζει πολυ λιγοτερο απο εναν φυσικο χωρο φυλαξης.
    Οι τιμες ειναι fixed για business/enterprises
    https://www.microsoft.com/en-us/micr...=tab:primaryr2

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε που έχω να σου πω ένα φοβερό μυστικό... τις αιτήσεις που καταθέτουμε online ΑΝΘΡΩΠΟΙ τις διεκπαιρεωνουν...
    το μόνο που άλλαξε είναι ότι αντί να πας και να στηθείς σε 1 γκισέ τα στέλνεις ηλεκτρονικά. Η δουλειά σε αρκετούς τομείς ίδια παραμένει!
    Οποτε και εργαζομένους θέλεις και κτήρια πάλι θέλεις... και πλέον θα πληρώνεις και τα cloud και τις πλατφόρμες.
    Οτι να 'ναι.
    Αν δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα του να διεκπαιρεωνεις μια αιτηση ηλεκτρονικα αντι με φυσικη παρουσια, τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.
    Αλλωστε ποτε δεν ειπα οτι θα μηδενιστει το headcount, αλλα οτι θα μειωθει οσο θα ψηφιοποιειται το κρατος.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Για να καταλάβω, ζηλεύουμε τις θέσεις white collar της Amazon ή τους εργαζόμενους στις αποθήκες που έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό συμπεριλαμβανόμενου ουροσυλλέκτη για όταν χρειαστεί ώστε να μην αποσπώνται από τα καθήκοντά τους;

    - - - Updated - - -

    Η ψηφιοποίηση της δημόσιας διοίκησης και των υπηρεσιών προς τους πολίτες από την άλλη εννοείται ότι πρέπει να είναι ζητούμενο.
    Τις θέσεις όμως που θα εξοικονομήσει βλέπω να τους κάνουμε φύλακες πανεπιστημίων και μετρό.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω, ζηλεύουμε τις θέσεις white collar της Amazon ή τους εργαζόμενους στις αποθήκες που έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό συμπεριλαμβανόμενου ουροσυλλέκτη για όταν χρειαστεί ώστε να μην αποσπώνται από τα καθήκοντά τους;

    - - - Updated - - -

    Η ψηφιοποίηση της δημόσιας διοίκησης και των υπηρεσιών προς τους πολίτες από την άλλη εννοείται ότι πρέπει να είναι ζητούμενο.
    Τις θέσεις όμως που θα εξοικονομήσει βλέπω να τους κάνουμε φύλακες πανεπιστημίων και μετρό.
    Μακροπροθεσμα η αγορα εργασιας δεν καταργειται αλλα μετασχηματιζεται.
    Οσο ψηφιοποιειται το κρατος, ναι μεν θα μειωθουν οι καποιες θεσεις στο δημοσιο, αλλα απο την αλλη θα αυξηθει η ζητηση για services και IT.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω, αλλωστε ακομα δεν εχεις καταλαβει απο το υφος μου οτι δεν ειμαι υπερ της αλογιστης σπαταλης που κανει το κρατος.


    Υπο φυσιολογικες συνθηκες, ναι ειμαι 100% σιγουρος οτι μια συνδρομη στο onedrive κοστιζει πολυ λιγοτερο απο εναν φυσικο χωρο φυλαξης.
    Οι τιμες ειναι fixed για business/enterprises
    https://www.microsoft.com/en-us/micr...=tab:primaryr2


    Οτι να 'ναι.
    Αν δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα του να διεκπαιρεωνεις μια αιτηση ηλεκτρονικα αντι με φυσικη παρουσια, τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.
    Αλλωστε ποτε δεν ειπα οτι θα μηδενιστει το headcount, αλλα οτι θα μειωθει οσο θα ψηφιοποιειται το κρατος.
    Εξηγησε μου εσύ τη διαφορά!

    Εγώ ως πολίτης θα γλιτώνω χρόνο στο μέλλον που θα δουλεύει το σύστημα γιατί τώρα υποβάλεις αίτημα στη ΔΟΥ το Δεκέμβριο και σου απαντάνε Φεβρουάριο...

    Το κράτος τι ακριβώς γλίτωνει?
    Αφού θα θέλεις και τον υπάλληλο που θα διεκπαιρεωσει την υπόθεση και γραφείο για αυτόν και επιπλέον τεχνικους software και Η/Υ και χώρο για τους τεχνικούς και το server.
    Δηλαδή θα γλιτώσουμε 5 γραμματείς που θα αντικατασταθουν από 5 κομπιουτεράδες

    υγ. Εχει δίκιο η VODA ξεκινξε η ανάπτυξη από τη τεχνολογία. Πολύ "Τεχνολογικό παρκο" ρε παιδί μου! Τεχνολογικο Πάρκο στο Λαύριο, Τεχνολογικό Πάρκο στον Πειραιά, Τεχνολογικο Παρκο στη Θεσσαλονίκη, Τεχνολογικό Παρκο στους Άγιους Αναργύρους... σύντομα και στο χωριό σας!!

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξηγησε μου εσύ τη διαφορά!

    Εγώ ως πολίτης θα γλιτώνω χρόνο στο μέλλον που θα δουλεύει το σύστημα γιατί τώρα υποβάλεις αίτημα στη ΔΟΥ το Δεκέμβριο και σου απαντάνε Φεβρουάριο...

    Το κράτος τι ακριβώς γλίτωνει?
    Αφού θα θέλεις και τον υπάλληλο που θα διεκπαιρεωσει την υπόθεση και γραφείο για αυτόν και επιπλέον τεχνικους software και Η/Υ και χώρο για τους τεχνικούς και το server.
    Δηλαδή θα γλιτώσουμε 5 γραμματείς που θα αντικατασταθουν από 5 κομπιουτεράδες

    υγ. Εχει δίκιο η VODA ξεκινξε η ανάπτυξη από τη τεχνολογία. Πολύ "Τεχνολογικό παρκο" ρε παιδί μου! Τεχνολογικο Πάρκο στο Λαύριο, Τεχνολογικό Πάρκο στον Πειραιά, Τεχνολογικο Παρκο στη Θεσσαλονίκη, Τεχνολογικό Παρκο στους Άγιους Αναργύρους... σύντομα και στο χωριό σας!!
    Αν εσυ δεν βλεπεις πουθενα το προβλημα στο να σπαταλουνται ποροι στην γραφειοκρατια, αυτο ειναι δικο σου θεμα.

    ΥΓ: Οι οποιοι κομπιουτεραδες θα δουλευουν για να βελτιωνεται συνεχως η υπηρεσια, κι οχι απλα για να βαζουν μια υπογραφη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 27-02-21 στις 18:56.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φοροι μας πληρωνουν τα εξοδα του κρατος.
    Οταν ψηφιοποιησεις το κρατος, αναποφευκτα θα μειωθουν τα εξοδα του κρατους, ο αριθμος των υπαλληλων κι ισως και οι φοροι.

    Τι κοστιζει περισσοτερο, μια επαγγελματικη συνδρομη στο Onedrive (με ολα τα προβλεπομενα προτυπα ασφαλειας και redundancy) ή ο φυσικος χωρος με τους αντιστοιχους υπαλληλους (φυλαξη, ταξινομηση, εξυπηρετηση κτλ.);
    Καμία αντίρρηση. Τώρα ξαναδιάβασε τι έγραψα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μείωση φόρων από τη μείωση των ΔΥ πως βγαίνει; Το κράτος είναι μέσα, οπότε απλά θα μειώσει το πόσο μέσα είναι, οι φόροι δεν θα αλλάξουν.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία αντίρρηση. Τώρα ξαναδιάβασε τι έγραψα:
    Οκ σε επιασα.
    Τωρα αν ειμαστε οντως τοσο μεσα, δεν το γνωριζω, ομως το κρατος πρεπει να ψηφιοποιηθει χθες με οποιο (πολιτικο) κοστος.
    Συμφωνω 100% με το συμπερασμα της εκθεσης της Vodafone (οτι δηλαδη θα μπορουσε να αυξησει το ΑΕΠ) αλλα ειναι ενα κοστος που κανενα πολιτικο συστημα δεν εχει αναλαβει μεχρι στιγμης.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ σε επιασα.
    Τωρα αν ειμαστε οντως τοσο μεσα, δεν το γνωριζω, ομως το κρατος πρεπει να ψηφιοποιηθει χθες με οποιο (πολιτικο) κοστος.
    Συμφωνω 100% με το συμπερασμα της εκθεσης της Vodafone (οτι δηλαδη θα μπορουσε να αυξησει το ΑΕΠ) αλλα ειναι ενα κοστος που κανενα πολιτικο συστημα δεν εχει αναλαβει μεχρι στιγμης.
    Δεν πιστεύω ότι κανένας νοήμων άνθρωπος θα διαφωνήσει με αυτό! Έχουμε αργήσει πολύ. Ζω στις ΗΠΑ από το 2008, και ακόμα και τότε γινόντουσαν τα πάντα σχεδόν ψηφιακά. Η εφορία (IRS) δεν έχει γραφεία για το κοινό!

  9. #24
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Ε, τί να κάνουμε, εμεις δεν έχουμε καμιά χώρα να βομβαρδίσουμε, ώστε να εκμεταλλευτούμε τις πρώτες ύλες τους
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας