Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 71
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε λίγο ακόμα!
    Ειδικά αν το θέλεις και πολυμηχάνημα, μετά το κάθε τόνερ (απο τα 4) κοστίζει όσο ολόκληρος ο inkjet
    Εννοείται. Με κάτω από 100άρικο, έχεις 1 μηχάνημα -ασύρματο μάλιστα- για όλα στο σπίτι. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #17
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε λίγο ακόμα!
    Ειδικά αν το θέλεις και πολυμηχάνημα, μετά το κάθε τόνερ (απο τα 4) κοστίζει όσο ολόκληρος ο inkjet
    Ναι, αλλά πόσο είναι το κόστος ανα σελίδα; Αυτό δεν παίζει ρόλο; Μπορεί να έχει 5πλάσια τιμή αλλά να βγάζεις 10πλάσιες σελίδες.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά πόσο είναι το κόστος ανα σελίδα; Αυτό δεν παίζει ρόλο; Μπορεί να έχει 5πλάσια τιμή αλλά να βγάζεις 10πλάσιες σελίδες.
    Δεν μιλάμε για γραφείο. Πόσες σελίδες θα τυπώσεις σπίτι σου ?

    50-100-200, τον χρόνο ? Χαλαρά πολυμηχάνημα inkjet.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #19
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάμε για γραφείο. Πόσες σελίδες θα τυπώσεις σπίτι σου ?

    50-100-200, τον χρόνο ? Χαλαρά πολυμηχάνημα inkjet.
    Πρόπερσι που παρακολουθούσα κάτι μαθήματα είχα χαλάσει σε σημειώσεις μέσα σε 24 εβδομάδες σχεδόν ένα τόνερ που έβγαζε 2.000 σελίδες. Κατά τα άλλα, κάτι επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες, κάτι με την σύνταξη του πατέρα που θέλει να τα έχει όλα σε χαρτί, κάτι αιτήσεις για εργασία και τρέχα γύρευε, υπολογίζω κάπου 2149 εκτυπώσεις το έτος (ναι, έχω συγκεκριμένο νούμερο, κρατάω ένα υποτυπώδες αρχείο σε excel). Το πολυχημάνημα (laser) το έχω κάπου 3,5 χρόνια.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    A, υπάρχει ειδικό θέμα, και έγραφα τον πόνο μου χτες σε άλλα χωράφια.

    Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα μέσω skroutz συμβατά για 652 στο t-support.gr.

    Όπως έγραφα και στο άλλο thread, θεωρώ αλητεία αυτό που κάνει η HP. Είχε βγάλει τα φτηνά μελάνια 655, τα οποία ήταν 4 ξεχωριστά, το μαρκετάρισε ως Ink Advantage, όταν αγόρασε ο κόσμος εκτυπωτές που τα φοράνε εκτόξευσε τις τιμές τους, κι από 1 λεπτό πήγαμε στα 2 λεπτά τη σελίδα. Μετά εξαφάνισε τα μοντέλα που φόραγαν 655 και έβγαλε ως πιο φτηνά τα 652, λόγω τρίχρωμου το κόστος έχει ανέβει σημαντικά, υπολογίζω 4-5 λεπτά τη σελίδα ενώ για μεγάλες έγχρωμες εκτυπώσεις ανεβαίνει παραπάνω. Δεν λέω φωτογραφίες, γιατί οι συγκεκριμένοι εκτυπωτές έχουν χάλια ποιότητα για φωτογραφίες. Και τώρα που έχει σπρώξει τόσο κόσμο στα συγκεκριμένα μελάνια, κατάφερε και εξαφανίστηκαν από την αγορά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν και παρόμοια μελάνια, με τα 655 είχα διαπιστώσει πως ήταν ίδια π.χ. με τα 364 αλλά βέβαια είχαν άλλο τσιπάκι. Εδώ ακόμα και στα αυτοκίνητα υπάρχουν κοινά ανταλλακτικά μεταξύ μοντέλων, στα μελάνια επειδή η HP δεν θέλει δεν τα ενοποιεί.

    Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν χρειαστώ άλλο εκτυπωτή να πάω σε άλλη μάρκα.

    Και πολύ θα ήθελα όλοι αυτοί που προτείνουν laser να πουν και συγκεκριμένα μοντέλα, με χρώμα πάντα, γιατί όσες φορές έχω κοιτάξει τα βρίσκω πανάκριβα.
    hnesne

  6. #21
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    A, υπάρχει ειδικό θέμα, και έγραφα τον πόνο μου χτες σε άλλα χωράφια.

    Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα μέσω skroutz συμβατά για 652 στο t-support.gr.

    Όπως έγραφα και στο άλλο thread, θεωρώ αλητεία αυτό που κάνει η HP. Είχε βγάλει τα φτηνά μελάνια 655, τα οποία ήταν 4 ξεχωριστά, το μαρκετάρισε ως Ink Advantage, όταν αγόρασε ο κόσμος εκτυπωτές που τα φοράνε εκτόξευσε τις τιμές τους, κι από 1 λεπτό πήγαμε στα 2 λεπτά τη σελίδα. Μετά εξαφάνισε τα μοντέλα που φόραγαν 655 και έβγαλε ως πιο φτηνά τα 652, λόγω τρίχρωμου το κόστος έχει ανέβει σημαντικά, υπολογίζω 4-5 λεπτά τη σελίδα ενώ για μεγάλες έγχρωμες εκτυπώσεις ανεβαίνει παραπάνω. Δεν λέω φωτογραφίες, γιατί οι συγκεκριμένοι εκτυπωτές έχουν χάλια ποιότητα για φωτογραφίες. Και τώρα που έχει σπρώξει τόσο κόσμο στα συγκεκριμένα μελάνια, κατάφερε και εξαφανίστηκαν από την αγορά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν και παρόμοια μελάνια, με τα 655 είχα διαπιστώσει πως ήταν ίδια π.χ. με τα 364 αλλά βέβαια είχαν άλλο τσιπάκι. Εδώ ακόμα και στα αυτοκίνητα υπάρχουν κοινά ανταλλακτικά μεταξύ μοντέλων, στα μελάνια επειδή η HP δεν θέλει δεν τα ενοποιεί.

    Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν χρειαστώ άλλο εκτυπωτή να πάω σε άλλη μάρκα.

    Και πολύ θα ήθελα όλοι αυτοί που προτείνουν laser να πουν και συγκεκριμένα μοντέλα, με χρώμα πάντα, γιατί όσες φορές έχω κοιτάξει τα βρίσκω πανάκριβα.
    Ακόμα και το σάιτ που έδωσες δεν δείχνει να έχει στοκ...
    Είναι πιστεύω καθαρά θέμα κοροναϊού με τους πάντες σε τηλεεργασία, και όχι μόνο αυτό αλλά είναι μελάνι το οποίο χρησιμοποιείται σε πολύ δημοφιλείς εκτυπωτές...

    Εδώ πέρα έτυχε να βρω Κωτσόβολο μεσημέρι μελάνι και το βράδυ να έχει φύγει... Μαζί με τις κονσόλες και τις κάρτες γραφικών βλέπω να έρχονται και άλλοι scalpers...για μελάνι
    Scuderia Ferrari

  7. #22
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και το σάιτ που έδωσες δεν δείχνει να έχει στοκ...
    Δίκιο έχεις, μπορεί να τους πήρα και το τελευταίο, δεν ξέρω. Ίσως αξίζει να πάρεις ένα τηλέφωνο να σου πουν πρακτικά τι σημαίνει το 1-3 μέρες για τα συγκεκριμένο προϊόντα. Τσιμπημένα μεν, αλλά είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας από τα γνήσια. Εγώ παρέλαβα σε 2 μέρες, με δική τους αποστολή Αθήνα.

    Επόμενη λύση είναι αυτό που είχα κάνει παλιά όταν αποφάσισα ότι ένας εκτυπωτής με πανάκριβα μελάνια πλησίαζε στο τέλος της ζωής του. Αγορά άλλου μελανιού, μετάγγιση με σύριγγα στο σημείο που έχει το σφουγγαράκι και μετά κλείσιμο της τρύπας. Αλλά στο συγκεκριμένο γίνεται μόνο για το μαύρο. Και μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου, η ευθύνη όλη δική σας, το μελάνι λερώνει (όπως λένε στα άλλα thread 'το ρεύμα σκοτώνει'), γαντάκια και απλώστε ένα νάιλον πρώτα.
    hnesne

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά πόσο είναι το κόστος ανα σελίδα; Αυτό δεν παίζει ρόλο; Μπορεί να έχει 5πλάσια τιμή αλλά να βγάζεις 10πλάσιες σελίδες.
    Αν είχε 5πλάσιο και έβγαζε 10πλάσιες θα ήταν καλά.

    Ας πούμε officejet 8720 κόστος κοντά στα 200 ευρώ το μηχάνημα και 75 τα 4 μελάνια για 800 σελίδες το κάθε ένα
    To πιο φθηνό με παρόμοια χαρακτηριστικά είναι στα 250 με 300 αρχική αγορά και μετά θέλει τουλάχιστον τα 2πλά σε τόνερ https://www.eurosupplies.com.gr/ekty...w+%284ZB97A%29, αυτό χωρίς να βάλω το κόστος του drum Μέσα

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Think before you print

    3 εκτυπωτές γραφείου (+δικτύου +Α3 ) hp inkjet πήγανε για ανακύκλωση όταν τα (διαθέσιμα) μελάνια τους φτάσανε να κάνουν 100 €.
    Και επειδή οι εκτυπώσεις σπίτι-γραφείο έχουν ελατωθεί, μόνο φτηνοί inkjet με φτηνά μελάνια, όταν ακριβύνουν τα μελάνια αλλάζω εκτυπωτή.

    Την ίδια πολιτική ακολουθούν όλες οι εταιρείες απ' όσο έχω δει
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ένα πράγμα σαν τα χαρτιά υγείας που εξαφανίζονται σε κάποιες χώρες όταν αρχίζουν οι καραντίνες. Μετά από λίγο αρχίζει η τροφοδοσία της αγοράς και το πρόβλημα είναι μόνο στο μυαλό των καταναλωτών.
    Στην χώρα μας δεν είχαμε πρόβλημα με τα χαρτιά υγείας. Το να υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο μελάνι τόσο καιρό όμως και δεν ξέρω σε ποια άλλα μελάνια υπεύθυνη είναι μόνο η HP και δεν είναι στο μυαλό των καταναλωτών.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα αρχικά, μέχρι που εξάντλησα τα αποθέματά μου. Τα έπαιρνα 2-2, όταν έβγαζε προσφορά ο Κωτσόβολος ή το Public (συνήθως το δεύτερο μισή τιμή, 1-2 φορές το χρόνο) και εφόσον δεν είχα ήδη στοκ.

    Πάντως η κυβέρνησή μας την έχει προβλέψει αυτή την έλλειψη σε μελάνια.
    Spoiler:
    άρθρο 3 παρ.3 της ΚΥΑ 9147/2021 (Β-534)

    "3. Για την κατ’ εξαίρεση μετακίνηση των περ. (α) και (ιβ) της παρ. 2 πρέπει ο πολίτης να φέρει υποχρεωτικά μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα ή διαβατήριο, καθώς και βεβαίωση κίνησης (βεβαίωση τύπου Α), σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή.
    Spoiler:
    hnesne

  12. #27
    Εγγραφή
    18-02-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZNHX H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευκαιρια να πεταξετε τα σκουπιδια και να παρετε κανενα laser εγχρωμο που να εχει φθηνα συμβατα μελανια και να ησυχασετε.
    Πως αντέχετε ακομα με αυτους τους σκουπιδοεκτυπωτες?
    Ειλικρινά ρωτάω! Εκτός και αν εκτυπώνετε φωτογραφίες...
    πεστα χρυσοστομε εχω laser ασπρομαυρο με μαιμου μελανι και εκτυπονω γυρω στις 10 -20 σελιδες το μηνα μπορει και λιγοτερο τελευταια με την τηλεκπεδευση εφτασα τις 100 το μηνα σωθηκα στα 4 χρονια ειμαι στο 2 δοχειο ολους τους ακουω δεν προλαβαινω να αγοραζω μελανι μαυρο για ψεκασμου

  13. #28
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Προσωπικά κάνω ελάχιστες εκτυπώσεις πλέον για δημόσιες υπηρεσίες κτλ. Ακόμα και σε μια σχολή που ήμουν στην τελική δεν χρειάστηκα τις άπειρες εκτυπώσεις.
    Έχω συνηθίσει να διαβάζω σε pdf.
    Αν έχετε παιδιά σε σχολεία και άλλα τέτοια τότε αλλάζει η κατάσταση.

    Όταν αγόρασα τους εκτυπωτές γνώριζα το κόστος των εκτυπώσεων. Τα υπέρ και τα κατά.
    Αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι θα υπάρχει αυτή η έλλειψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-03-21 στις 14:02.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1nikos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πεστα χρυσοστομε εχω laser ασπρομαυρο με μαιμου μελανι και εκτυπονω γυρω στις 10 -20 σελιδες το μηνα μπορει και λιγοτερο τελευταια με την τηλεκπεδευση εφτασα τις 100 το μηνα σωθηκα στα 4 χρονια ειμαι στο 2 δοχειο ολους τους ακουω δεν προλαβαινω να αγοραζω μελανι μαυρο για ψεκασμου
    Ετσι ακριβώς. Για βασική χρήση (όχι φωτογραφίες), ένας ασπρόμαυρος laser θα εξοικονομήσει πολλά χρήματα. Ακόμα περισσότερα αν μεσολαβούν χρονικά διαστήματα ανάμεσα στις εκτυπώσεις.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα μας είναι η έλλειψη μελανιών. Αν ο καταναλωτής γνώριζε θα έκανε άλλες επιλογές.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας