Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Lightbulb
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι συνδρομητής της wind και έχω επαγγελματικό πρόγραμμα. Από ότι έχω ψάξει, δεν δίνονται οι κωδικοί SIP για την VoIP τηλεφωνία. Είχα μια ελπίδα λόγω του επαγγελματικού προγράμματος αλλά μετά από μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι είναι η πολιτική της εταιρίας να μη τους δίνει.
    Πριν αποκτήσω τις υπηρεσίες της wind είχα έναν αριθμό στην modulus, τον έχω ακόμα δηλαδή. Για να το χρησιμοποιώ έχω ένα Grandstream GRP2604P τηλέφωνο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πώς θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον αριθμό της wind με αυτή τη συσκευή. Σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποιος τρόπος ή κάποιο μηχανηματάκι που να παίρνει το αναλογικό σήμα απο το ρούτερ της wind και να λειτουργεί ως SIP Server και να συνδεθώ εκεί με το Grandstream. Λόγω του οτι είμαι καινούργιος στα συστήματα τηλεφωνίας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως λέγονται αυτές οι συσκευές (αν υπάρχουν) και αν γενικά υπάρχει κάποια λύση στο θέμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Με ενα Fritzbox 7390 μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Μπορει να δεχτει μια "αναλογικη"¨γραμμη , στην δικια σου περιπτωση την εξοδο απ το router και να την μετατρεψει σε SIP trunk για να την κανεις οτι θελεις μετα. Δες εδω για περισσοτερα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Υπάρχει κάποια πιο οικονομική λύση από άλλη εταιρία; Αν υπάρχει κάποια συσκευή που να κάνει μόνο αυτό χωρίς να είναι router κλπ

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Για 40ευρω ολα μαζι με μεταφορικα απο Γερμανια ebay. Δεν γνωριζω κατι αλλο, συνηθως υπαρχουν το VOIP to POTS που κανουν αυτη τη δουλεια. ΤΟ αντιθετο θαρρω ειναι πιο ακριβο

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 40ευρω ολα μαζι με μεταφορικα απο Γερμανια ebay. Δεν γνωριζω κατι αλλο, συνηθως υπαρχουν το VOIP to POTS που κανουν αυτη τη δουλεια. ΤΟ αντιθετο θαρρω ειναι πιο ακριβο
    Αα δεν είχα ψάξει ebay. Είδα κάτι 200αρια στο skroutz και λέω δεν μπορεί Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αν κάποιος άλλος ξέρει κάποιο άλλο μηχάνημα ή το έχει καταφέρει διαφορετικά για να υπάρχουν και επιλογές ευπρόσδεκτος

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν δεν θες το fritz το αμέσως επόμενο είναι το ht813 από grandstream.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θες το fritz το αμέσως επόμενο είναι το ht813 από grandstream.
    Γεια σας, μήπως μπορείτε να εξηγήσετε περισσότερο αυτό; Δηλαδή, στην FXO του HT813 να συνδέσω την τηλ έξοδο από το router και μετά πάνω στο HT813 σύνδεση ethernet με το router καθώς και το VoIP τηλέφωνο; Καταλαβαίνω σωστά; Και μετά ρύθμιση του HT813; Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Χμμ ναι νόμιζα ότι ήθελε να ρίξει την γραμμή σε κάποιο κέντρο όχι να την στείλει κατευθείαν σε συσκευή. Γίνεται αλλά είναι μανουρα να κάνεις εξερχόμενη. Αν θες να κάνεις κάτι αντίστοιχο κάνε ότι πρότειναν νωρίτερα πάρε το φθηνότερο fritz που θα βρεις στο ebay αρκεί να έχει τις voip λειτουργίες.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας