Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 68
  1. #16
    Εγγραφή
    18-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    οι password managers των browsers δεν μπορουν να συγκριθουν με τιποτα με τους αυτονομους managers. με ενα απλο script σαν αυτο https://www.nirsoft.net/utils/web_browser_password.html βρισκεις ολα τα password ενος browser σε δευτερολεπτα
    το encryption των αυτονομων manager επισης τους καθιστα υπερασφαλεις οταν κανεις online sync. συν ολα τα εξτρα features οπως το να μπροεις να βρεις week passwords, duplicate passwords κοκ

  2. #17
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demian83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι password managers των browsers δεν μπορουν να συγκριθουν με τιποτα με τους αυτονομους managers. με ενα απλο script σαν αυτο https://www.nirsoft.net/utils/web_browser_password.html βρισκεις ολα τα password ενος browser σε δευτερολεπτα
    το encryption των αυτονομων manager επισης τους καθιστα υπερασφαλεις οταν κανεις online sync. συν ολα τα εξτρα features οπως το να μπροεις να βρεις week passwords, duplicate passwords κοκ
    Δε νομίζω ότι το script δουλεύει αν χρησιμοποιείς master password.
    Επίσης πλέον τα browser password managers σου βγάζουν και αυτά αν έχει γίνει breach σε κάποιο site κλπ.

  3. #18
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί πρέπει να εμπιστευτείς την κάθε εταιρεία. Ο Firefox σου δίνει πάντως τη δυνατότητα να στήσεις τον server σε δικό σου σύστημα:
    https://github.com/mozilla-services/syncserver

    +1. Σε συνδυασμό με το Syncthing με έχει βολέψει πολύ.
    Το keepass το χρησιμοποιώ καθημερινά για τους κωδικούς μου, με συγχρονισμό σε πολλές συσκευές.
    Τι κάνεις όμως όταν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σε ομάδα, που δυνητικά κάποιοι θα θέλουν να κάνουν ταυτόχρονες αλλαγές, και με διακριτά δικαιώματα ανά χρήστη;
    Μία λύση θα ήταν να έχεις πολλαπλά αρχεία ανά κατηγορία/ομάδα, αλλά εκεί χάνεις την ευκολία της ενιαίας διαχείρισης.

    Αν αθροίσεις και όλες τις άλλες λειτουργίες των υπηρεσιών διαχείρισης κωδικών, θα δεις ότι καλύπτουν υπαρκτές ανάγκες.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Keepass και keepass droid απο εμένα. Και ΠΟΤΕ συγχρονισμός online. Το password file είναι local και μόνο local.

    +1. Το έχω ξαναγράψει, ποτέ συγχρονισμός σε online υπηρεσίες. Ποτέ αποθήκευση στους browsers. Μόνο local keepass file και keepassdroid για το κινητό. Το χρησιμοποιώ καμια 10 χρόνια τώρα και θυμάμαι μόνο τον master κωδικό χωρίς να χρειάζεται να πληκτρολογείς κωδικούς με τους αυτοματισμούς που έχει το keepass ακόμα και σε double pages login όπως είναι οι email providers.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Selfhosted bitwarden (bitwarden_rs) από μένα. Το γεγονός ότι μπορώ να φτιάξω ένα collection και να βάζω εκεί κοινά logins που έχω με τη γυναίκα χωρίς να χρειάζεται να κάνω sync διαφορετική db προς το κινητό της είναι φοβερό feature.

    Bonus πόντοι το ότι σου έχει καρτέλα για το password hygiene σου.

    Φυσικά να μην ξεχνάμε και τα υπόλοιπα εκτός pw manager (2FA, 1 password/site etc).
    A very minor case of serious brain damage.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαρτι και στιλο.

    Τιποτα δεν ειναι ασφαλες.
    Πολύ δουλειά αν μιλάμε για δεκάδες accounts/logins, ειδικά οταν θες να έχεις διαφορετικό password στο καθένα, το οποίο να είναι 14+ χαρακτήρες με γράμματα/αριθμούς/σύμβολα + κεφαλαία/μικρά...

    Άσε που οι password managers έχουν και notification για το αν κάποιο site έχει γίνει compromised.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ δουλειά αν μιλάμε για δεκάδες accounts/logins, ειδικά οταν θες να έχεις διαφορετικό password στο καθένα, το οποίο να είναι 14+ χαρακτήρες με γράμματα/αριθμούς/σύμβολα + κεφαλαία/μικρά...
    Το χαρτί και το στυλό μπορεί να περιοριστεί στα πολύ σημαντικά. Email + τράπεζες + Paypal κλπ.

    Όλα τα υπόλοιπα από τη στιγμή που διαφέρουν από τα κρίσιμα είναι σχεδόν αδιάφορα.

  8. #23
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χαρτί και το στυλό μπορεί να περιοριστεί στα πολύ σημαντικά. Email + τράπεζες + Paypal κλπ.

    Όλα τα υπόλοιπα από τη στιγμή που διαφέρουν από τα κρίσιμα είναι σχεδόν αδιάφορα.
    Και σε περίπτωση διάρρηξης του σπιτιού, αν πέσουν στα χέρια άλλων, qq. No thnx, ούτε σε χαρτί.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demian83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι password managers των browsers δεν μπορουν να συγκριθουν με τιποτα με τους αυτονομους managers. με ενα απλο script σαν αυτο https://www.nirsoft.net/utils/web_browser_password.html βρισκεις ολα τα password ενος browser σε δευτερολεπτα
    το encryption των αυτονομων manager επισης τους καθιστα υπερασφαλεις οταν κανεις online sync. συν ολα τα εξτρα features οπως το να μπροεις να βρεις week passwords, duplicate passwords κοκ
    Aυτο μπορει να γινει ακομα και οταν χρησιμοποιεις master password?

    Εγω παντως εδω και χρονια χρησιμοποιω το enpass και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Βεβαια ειχα προλαβει να το αγορασω πριν βαλουν την συνδρομη. Μπορει να μην ειναι open source οπως το bitwarden, παρα μονο η μηχανη κρυπτογραφησης, αλλα δεν ηθελα να κανω λογαριασμο σε καμια εταιρεια. Κανω sync μεταξυ των συσκευων μου, μεσω του google drive.
    No Justice - No Peace

  10. #25
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demian83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι password managers των browsers δεν μπορουν να συγκριθουν με τιποτα με τους αυτονομους managers. με ενα απλο script σαν αυτο https://www.nirsoft.net/utils/web_browser_password.html βρισκεις ολα τα password ενος browser σε δευτερολεπτα
    Δεν λειτουργεί όταν χρησιμοποιείς master password. Το δοκίμασα και είναι λογικό. Αν δεν χρησιμοποιείς master password, τότε και χωρίς πρόγραμμα μπορείς να βρεις τα password.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1. Το έχω ξαναγράψει, ποτέ συγχρονισμός σε online υπηρεσίες. Ποτέ αποθήκευση στους browsers. Μόνο local keepass file και keepassdroid για το κινητό. Το χρησιμοποιώ καμια 10 χρόνια τώρα και θυμάμαι μόνο τον master κωδικό χωρίς να χρειάζεται να πληκτρολογείς κωδικούς με τους αυτοματισμούς που έχει το keepass ακόμα και σε double pages login όπως είναι οι email providers.
    +1 και από εμένα. Ποτέ συγχρονισμό. Ακόμα και κρυπτογραφημένα, δεν ξέρεις αν υπάρχει κάποια τρύπα που μπορεί να διαρρεύσουν οι κωδικοί σου.
    Εγώ έχω λύσει το πρόβλημα με master password στο Firefox. Τοπικά, χωρίς συγχρονισμό και βάζω μόνο όταν τον ξεκινάω το master password και δεν χρειάζεται σε κάθε site να βάζω κωδικό. Για επιπλέον ασφάλεια των κωδικών, αν και έχω αντίγραφο του profile του Firefox, έχω και αρχείο word με όλους τους κωδικούς, εννοείται κλειδωμένο με κωδικό και φυσικά πάλι μόνο τοπικά.
    Συνεπώς για να κλέψει κάποιος κάποιον κωδικό μου, θα πρέπει και να έχει πρόσβαση στον υπολογιστή μου και να γνωρίζει τον master κωδικό. Επίσης διαφορετικό κωδικό σε κάθε site και ιδιαίτερα στα πολύ σημαντικά site. Και φυσικά ενημερωμένο αντιβιοτικό και εξαιρετικά σπάνια εγκατάσταση νέου προγράμματος στον υπολογιστή, για προστασία από keylogger.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 27-02-21 στις 14:32.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Το θεμα ειναι οτι οταν δεν χρησιμοποιεις συγχρονισμο, καθε πιθανη αλλαγη, θα πρεπει να της κανεις μονος σου σε ολες τις συσκευες. Κατι κερδιζεις κατι χανεις. Αλλα δεν νομιζω π.χ οταν συγχρονιζεις κρυπτογραφημενο αρχειο με καποιο σοβαρο cloud (Microsoft, Google κτλ) στο οποιο εχεις 2FA, υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να διαρευσουν οι κωδικοι σου.
    No Justice - No Peace

  12. #27
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Keepass και keepass droid απο εμένα. Και ΠΟΤΕ συγχρονισμός online. Το password file είναι local και μόνο local.
    Ακριβώς το ίδιο setup και εγώ!

  13. #28
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε περίπτωση διάρρηξης του σπιτιού, αν πέσουν στα χέρια άλλων, qq. No thnx, ούτε σε χαρτί.
    Ναι ο διαρηκτης αμα εχει μπροστα του ενα τετραδιο η μπλοκακι ενα λαπτοπ η εναν πυργο Η/Υ φυσικα και θα προτιμησει να παρει το τετραδιο...

  14. #29
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ο διαρηκτης αμα εχει μπροστα του ενα τετραδιο η μπλοκακι ενα λαπτοπ η εναν πυργο Η/Υ φυσικα και θα προτιμησει να παρει το τετραδιο...
    Why not both?

  15. #30
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνω το post σου ως βάση, γιατί είναι κάτι που το κάνουν πολλοί γνωστοί μου.

    Δεν βρισκόμαστε στο 1960 να σημειώνουμε στα τεφτέρια...

    Το γεγονός πως η πλειονότητα του κόσμου χρησιμοποιεί μη ασφαλή/ανενημέρωτα λειτουργικά, δεν σημαίνει πως "τίποτα δεν είναι ασφαλές".

    Υπάρχουν σοβαρά* λειτουργικά συστήματα (GNU/linux, FreeBSD) και σοβαροί*, open source password managers (keepass) να επιλέξει όποιος σέβεται την ασφάλεια και το privacy του.

    Και στην τελική, τι να το κάνεις το χαρτί και το στυλό, αν στο σύστημα έχει εγκατασταθεί keylogger ή αν το free wifi δίκτυο στο οποίο συνδέθηκες χωρίς vpn, παρακολουθείται; Τζάμπα ταλαιπωρία για 'σένα, αφού η ζημιά θα γίνει όπως και να 'χει.

    Με τον όρο σοβαρό, αναφέρομαι στη διαχείριση τέτοιων δεδομένων.
    Συνυπογράφω. Το πως οι passwords managers δουλεύουν στα Win είναι απλά για γέλια (ακόμα και το Keepass).
    Υπογραφή

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας