Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 68
  1. #31
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από τη στιγμή που τα passwords περνάνε έτσι και αλλιώς από τον browser σαν plain text (για να τα στειλει οπου τα στείλει) οτιδήποτε "ενδιάμεσο" απλά μειώνει την όποια ασφάλεια υπάρχει.

  2. #32
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις θα επιμείνω ότι όταν πρόκειται για θέματα ασφάλειας επιλέγουμε προγράμματα και λύσεις open source.
    Όχι γιατί είναι 100% ασφαλείς, αυτό δεν υπάρχει, αλλά γιατί είναι θέμα εμπιστοσύνης.
    Πως μπορείς να εμπιστευτείς ένα πρόγραμμα αν δεν ξέρεις πως λειτουργεί στο background; Τουλάχιστον όταν ο κώδικας υπάρχει διαθέσιμος τότε μπορεί να ελεγχθεί και να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
    Ειδικά στα password managers πως μπορείς να εμπιστευτείς σε ένα πρόγραμμα τα στοιχεία των τραπεζών αν δεν είσαι σίγουρος ότι σε προστατεύει και δεν προσπαθεί να βγάλει χρήματα από εσένα;
    Στο θέμα των password managers θα πω και εγώ ότι χρησιμοποιώ το keepassxc μόνο local για όλους τους κωδικούς για πάνω από 10 χρόνια απροβλημάτιστα. Με κωδικό όσο γίνεται πιο ισχυρό 15+ χαρακτήρες.
    Και θα το ξαναπώ τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές αλλά να μην πάμε και εθελοντές

  3. #33
    Εγγραφή
    18-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι το script δουλεύει αν χρησιμοποιείς master password.
    Επίσης πλέον τα browser password managers σου βγάζουν και αυτά αν έχει γίνει breach σε κάποιο site κλπ.
    [QUOTE=tiatrou;6993184]Δεν λειτουργεί όταν χρησιμοποιείς master password. Το δοκίμασα και είναι λογικό. Αν δεν χρησιμοποιείς master password, τότε και χωρίς πρόγραμμα μπορείς να βρεις τα password.

    /QUOTE]

    οι chromium based browsers που ειναι και το 85% της αγορας δυστηχως δεν εχουν master password οποτε η μονη ασφαλης λυση ειναι password manager

    οσο για το online syncing που αναφερεται, ποιος σας εγγυαται οτι δεν θα χακαρουν το google drive μεσω του οποιου μοιραζεται τα local backups οσοι τα χρησιμοποιειται?

    ακομα και να χακαρουν πχ το lastpass θα εχουν encoded κωδικους με AES265, το ιδιο με το αν σας κλεψουν το local keepass backup
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος demian83 : 28-02-21 στις 21:30.

  4. #34
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demian83 Εμφάνιση μηνυμάτων

    οι chromium based browsers που ειναι και το 85% της αγορας δυστηχως δεν εχουν master password οποτε η μονη ασφαλης λυση ειναι password manager

    οσο για το online syncing που αναφερεται, ποιος σας εγγυαται οτι δεν θα χακαρουν το google drive μεσω του οποιου μοιραζεται τα local backups οσοι τα χρησιμοποιειται?

    ακομα και να χακαρουν πχ το lastpass θα εχουν encoded κωδικους με AES265, το ιδιο με το αν σας κλεψουν το local keepass backup
    Ο FF πάντως έχει master password. Και δεν υπάρχει πουθενά google drive στη μέση.

  5. #35
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Google chrome pass & Apple keychain
    Κανένα πρόβλημα ως τωρα και βέβαια στα σημαντικά 2 step auth ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  6. #36
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παντα Keepass

  7. #37
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Μετά από πολλά χρόνια (~10) χρήστης του LastPass (περίπου τα μισά paying customer), χθες έσβησα τον λογαριασμό μου εκεί. Λίγο η αλλαγή της πολιτικής, λίγο τα διάσπαρτα security concerns και outages που έχουν έρθει στην επιφάνεια κατά καιρούς, με έκαναν να αλλάξω. Κατέληξα (προς το παρόν) στο Dashlane, το οποίο αν καλέσεις και 3 φίλους στην ουσία σου δίνει τους πρώτους 19 μήνες free την Premium έκδοσή του και μετά βλέπουμε. Νομίζω όπως είναι πλεόν τα πράγματα, αν θέλεις paid λύση πας μάλλον σε 1Password ή Dashlane ενώ αν προτιμάς free, τότε μάλλον Bitwarden.

  8. #38
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω για να καταφέρεις να συνηθίσεις το Dashlane έχει τεράστια καμπύλη μάθησης. Ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να απεξαρτηθώ από το LastPass. Τώρα εδώ και κάμποσα χρόνια πορεύομαι με το Bitwarden. Το κριτήριο δεν ήταν το κόστος αλλά οι καλές κριτικές που είχε και έχει παντού και η ευκολία μετάβασης από το LastPass. Τόσο μεταφοράς 500+ τότε κωδικών όσο και φιλοσοφίας στην καθημερινή χρήση, στην ουσία ό,τι λειτουργίες είχε το ένα έχει και το άλλο, το κόκκινο μόνο άλλαξε σε μπλε και βέβαια όλα τα από πίσω.

    Για λόγους ψυχολογικούς, ποτέ δεν θα βασιζόμουν σε λύσεις που φυλάς τα κλειδιά τοπικά, όσο κι αν παίρνω διπλά και τριπλά backup. Καλύτερο βέβαια από την εφήμερη και παρακινδυνευμένη λύση του χαρτιού και μολυβιού, αναρωτιέμαι πώς κάποιοι ειδικά εδώ μέσα το λένε σοβαρά.
    hnesne

  9. #39
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω για να καταφέρεις να συνηθίσεις το Dashlane έχει τεράστια καμπύλη μάθησης. Ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να απεξαρτηθώ από το LastPass. Τώρα εδώ και κάμποσα χρόνια πορεύομαι με το Bitwarden. Το κριτήριο δεν ήταν το κόστος αλλά οι καλές κριτικές που είχε και έχει παντού και η ευκολία μετάβασης από το LastPass. Τόσο μεταφοράς 500+ τότε κωδικών όσο και φιλοσοφίας στην καθημερινή χρήση, στην ουσία ό,τι λειτουργίες είχε το ένα έχει και το άλλο, το κόκκινο μόνο άλλαξε σε μπλε και βέβαια όλα τα από πίσω.

    Για λόγους ψυχολογικούς, ποτέ δεν θα βασιζόμουν σε λύσεις που φυλάς τα κλειδιά τοπικά, όσο κι αν παίρνω διπλά και τριπλά backup. Καλύτερο βέβαια από την εφήμερη και παρακινδυνευμένη λύση του χαρτιού και μολυβιού, αναρωτιέμαι πώς κάποιοι ειδικά εδώ μέσα το λένε σοβαρά.
    Κι εγώ για ευκολία χρήσης προτίμησα το 1Password σε βάρος του Dashlane, αν και όταν το συνηθίσεις φαίνεται να είναι και αυτό αρκετά εύχρηστο.
    Για το backup, να σου πω την αλήθεια πιο σίγουρος νιώθω με αυτό που παίρνω εγώ, παρά αυτό που εξαρτάται από την οποιαδήποτε cloud Υπηρεσία.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Πάντως εγώ είχα την τύχει και βρήκα πριν κάποιους μήνες μια προσφορά για 10 μήνες δωρεάν χρήσης του 1password, όπου μπορώ να πω ότι είναι ωραίο, και ταυτόχρονα χρησιμοποιώ και το bitwarden για να το συγκρίνω. Οκ από άποψη UI το πρώτο είναι καλύτερο, αλλά νομίζω πως μετά το δωρεάν διάστημα θα μεταπηδήσω στο bitwarden, μιας και είναι open source και όσο να'ναι θεωρώ πως υπάρχει μια κάποια παραπάνω διαφάνεια.

  11. #41
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Dashlane και από εμένα, έχω δοκιμάσει αρκετά σχετικά λογισμικά, μου φαίνεται μακράν το πιο polished. Είναι και audited, γενικά πολύ ευχαριστημένος!
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  12. #42
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά, στο bitwarden οι κωδικοί εισάγονται αυτόματα με το άνοιγμα του κάθε site στον Firefox είτε σε Windows είτε σε Android?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #43
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν είναι κανένα site περίεργο, ναι. Π.χ. στης Εθνικής τράπεζας θέλει copy-paste το username και το password.
    hnesne

  14. #44
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερώτηση : Το bitwarden το χρησιμοποιείτε σε κάποια paid έκδοση;

    Είμαι με το lastpass εδώ και καιρό σε windows 10 και 2 συσκευές, + 1 iphone.

    Με το bitwarden είμαι καλυμμένος ή πρέπει να πάω σε λύση επί πληρωμής;

  15. #45
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που τα passwords περνάνε έτσι και αλλιώς από τον browser σαν plain text (για να τα στειλει οπου τα στείλει) οτιδήποτε "ενδιάμεσο" απλά μειώνει την όποια ασφάλεια υπάρχει.
    Plain text περνάνε στο https;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας