Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 68
  1. #46
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Το χαρτί και μολύβι δεν το θεωρώ λύση εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον. Για ανθρώπους που είναι μέλη σε 4-5 ηλεκτρονικές κοινότητες, έχουν 2-3 ebanking κ.ο.κ. νομίζω ο password manager είναι μονόδρομος πλέον.
    Όταν το έψαχνα πριν μερικά χρόνια για να κάνω επιτέλους την αρχή κατέληξα στον LastPass αλλά με αστερίσκους και με τα αυτιά πάντα ανοιχτά για προβλήματα όπως αυτά που αναφέρετε αφού φυσικά έχω τις ανησυχίες που έχετε οι περισσότεροι και με τον συγχρονισμό και με τα κενά ασφαλείας κλπ Για παράδειγμα όσοι κρατάτε τοπικά τους κωδικούς τι backup παίρνετε, σε πόσες συσκευές και κάθε πότε; Και με το κινητό/tablet/laptop δουλειάς τι κάνετε χωρίς συγχρονισμό;
    Η μετάβαση από έναν manager σε άλλο πόσο εύκολη και ασφαλής είναι;

  2. #47
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Το άρθρο αναφέρει την lastpass έκδοση για android (δεν την χρησιμοποιώ και δεν με ενδιαφέρει) έχουμε κάποια τέτοια πληροφορία και για την έκδοση για PC?
    Στο PC με privacy badger που κόβει τους third-party trackers πάλι θα έχουμε θέμα?

  3. #48
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά όχι χαρτί και μολύβι. είναι 2021
    1 δεν είναι κρυπτογραφημένα
    2 μπορούν να συμπληρώνονται οι φόρμες αντί για παίδεμα.

    Πόσο μαζοχισμός θα ήταν να το κάνεις με χαρτί, εκτός αν έχει 3 μόνο accounts?

  4. #49
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λόγους ψυχολογικούς, ποτέ δεν θα βασιζόμουν σε λύσεις που φυλάς τα κλειδιά τοπικά, όσο κι αν παίρνω διπλά και τριπλά backup. Καλύτερο βέβαια από την εφήμερη και παρακινδυνευμένη λύση του χαρτιού και μολυβιού, αναρωτιέμαι πώς κάποιοι ειδικά εδώ μέσα το λένε σοβαρά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα όσοι κρατάτε τοπικά τους κωδικούς τι backup παίρνετε, σε πόσες συσκευές και κάθε πότε; Και με το κινητό/tablet/laptop δουλειάς τι κάνετε χωρίς συγχρονισμό;
    Για μένα εννοείται ότι παρέχεται πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια με την τοπική λύση.

    Πόσα αντίγραφα; Ένα στο σκληρό δίσκο που είναι και το λειτουργικό, δεύτερο σε σκληρό δίσκο που είναι πάντα συνδεδεμένος σε USB θύρα στον υπολογιστή, ώστε αν αστοχήσει ο πρώτος, να υπάρχει στον δεύτερο, τρίτο σε offline σκληρό δίσκο στο σπίτι και τέταρτο σε άλλο σπίτι-φυσικό χώρο. Το πρώτα δύο είναι συνεχώς συγχρονισμένα, το τρίτο το ανανεώνω κάθε 1-2 μήνες (συνήθως 3-4 κωδικοί να έχω αλλάξει) και το τέταρτο κάθε εξάμηνο.

    Το χαρτί και μολύβι είναι ότι χειρότερο. Πόσες φορές ένα ημερολόγιο που έγραφε κάποιος, δεν έπεσε σε λάθος χέρια. Είναι η χειρότερη λύση, εκτός αν ακολουθούνται κανόνες ισχυρής κρυπτογράφησης, που με το χέρι είναι πολύ δύσκολο.

    Όσο για τον συγχρονισμό, απλά δεν γίνεται με τον παραπάνω τρόπο. Αλλά προσωπικά μόνο από τον σταθερό υπολογιστή κάνω τέτοιες δουλειές. Ποτέ από κινητό ή tablet. Φοβάμαι ότι δεν τα ελέγχω τόσο καλά όσο τον υπολογιστή που ασχολούμαι από το 1993 με το dos και για μένα η ασφάλεια έρχεται πρώτα από όλα.

  5. #50
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χαρτί και μολύβι δεν το θεωρώ λύση εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον. Για ανθρώπους που είναι μέλη σε 4-5 ηλεκτρονικές κοινότητες, έχουν 2-3 ebanking κ.ο.κ. νομίζω ο password manager είναι μονόδρομος πλέον.
    Όταν το έψαχνα πριν μερικά χρόνια για να κάνω επιτέλους την αρχή κατέληξα στον LastPass αλλά με αστερίσκους και με τα αυτιά πάντα ανοιχτά για προβλήματα όπως αυτά που αναφέρετε αφού φυσικά έχω τις ανησυχίες που έχετε οι περισσότεροι και με τον συγχρονισμό και με τα κενά ασφαλείας κλπ Για παράδειγμα όσοι κρατάτε τοπικά τους κωδικούς τι backup παίρνετε, σε πόσες συσκευές και κάθε πότε; Και με το κινητό/tablet/laptop δουλειάς τι κάνετε χωρίς συγχρονισμό;
    Η μετάβαση από έναν manager σε άλλο πόσο εύκολη και ασφαλής είναι;
    Τα περισσότερα προσφέρουν υπηρεσία για να τα κανείς import. Όποτε τα κανείς export από το ένα πρόγραμμα και τα κανείς import από το άλλο. Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει σε αρχείο csv.

    Μεγάλη προσοχή, όταν κανείς κάτι τέτοιο, το αρχείο είναι plain text. Δεν το κρατάμε σε καμμία περίπτωση, και όταν τελειώσουμε τη δουλειά μας το διαγράφουμε.

  6. #51
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα εννοείται ότι παρέχεται πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια με την τοπική λύση.

    Πόσα αντίγραφα; Ένα στο σκληρό δίσκο που είναι και το λειτουργικό, δεύτερο σε σκληρό δίσκο που είναι πάντα συνδεδεμένος σε USB θύρα στον υπολογιστή, ώστε αν αστοχήσει ο πρώτος, να υπάρχει στον δεύτερο, τρίτο σε offline σκληρό δίσκο στο σπίτι και τέταρτο σε άλλο σπίτι-φυσικό χώρο. Το πρώτα δύο είναι συνεχώς συγχρονισμένα, το τρίτο το ανανεώνω κάθε 1-2 μήνες (συνήθως 3-4 κωδικοί να έχω αλλάξει) και το τέταρτο κάθε εξάμηνο.

    Το χαρτί και μολύβι είναι ότι χειρότερο. Πόσες φορές ένα ημερολόγιο που έγραφε κάποιος, δεν έπεσε σε λάθος χέρια. Είναι η χειρότερη λύση, εκτός αν ακολουθούνται κανόνες ισχυρής κρυπτογράφησης, που με το χέρι είναι πολύ δύσκολο.

    Όσο για τον συγχρονισμό, απλά δεν γίνεται με τον παραπάνω τρόπο. Αλλά προσωπικά μόνο από τον σταθερό υπολογιστή κάνω τέτοιες δουλειές. Ποτέ από κινητό ή tablet. Φοβάμαι ότι δεν τα ελέγχω τόσο καλά όσο τον υπολογιστή που ασχολούμαι από το 1993 με το dos και για μένα η ασφάλεια έρχεται πρώτα από όλα.
    Εντάξει έχεις όντως αρκετά καλή ασφάλεια αφού έχεις τόσες χωριστές τοποθεσίες και τηρείς σχολαστικά το πρόγραμμα. Αυτό είναι κάτι που δεν έχω αξιωθεί να κάνω τόσα χρόνια όσες φορές και να το "ξεκίνησα". Κάτι σαν τη διακοπή καπνίσματος του Μαρκ Τουαίην Ίδια γεννιά είμαστε περίπου ο πρώτος μου γενικά ήταν ZX81 μετά Amstrad 6128 και μετά PC... To Κινητό όμως το έχω σαν πολυεργαλείο πραγματικά το εκμεταλεύομαι για τα πάντα οπότε θα ήταν αδύνατο να το αφήνω εκτός συγχρονισμών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περισσότερα προσφέρουν υπηρεσία για να τα κανείς import. Όποτε τα κανείς export από το ένα πρόγραμμα και τα κανείς import από το άλλο. Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει σε αρχείο csv.

    Μεγάλη προσοχή, όταν κανείς κάτι τέτοιο, το αρχείο είναι plain text. Δεν το κρατάμε σε καμμία περίπτωση, και όταν τελειώσουμε τη δουλειά μας το διαγράφουμε.
    csv??? Πανεύκολο αλλά τρομακτικό! Το διαγράφουμε και κάνουμε shred το σκληρό

  7. #52
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει έχεις όντως αρκετά καλή ασφάλεια αφού έχεις τόσες χωριστές τοποθεσίες και τηρείς σχολαστικά το πρόγραμμα. Αυτό είναι κάτι που δεν έχω αξιωθεί να κάνω τόσα χρόνια όσες φορές και να το "ξεκίνησα". Κάτι σαν τη διακοπή καπνίσματος του Μαρκ Τουαίην Ίδια γεννιά είμαστε περίπου ο πρώτος μου γενικά ήταν ZX81 μετά Amstrad 6128 και μετά PC... To Κινητό όμως το έχω σαν πολυεργαλείο πραγματικά το εκμεταλεύομαι για τα πάντα οπότε θα ήταν αδύνατο να το αφήνω εκτός συγχρονισμών.



    csv??? Πανεύκολο αλλά τρομακτικό! Το διαγράφουμε και κάνουμε shred το σκληρό
    Ε ομολογουμένως οποίος φοβάται, το αποθηκεύει σε ένα thumb drive και μετά το βάζει φωτιά

  8. #53
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Με ξεπερνάει η λογική σε τεχνολογικό φόρουμ το 2021 για «χαρτί και μολύβι»

    Προφανώς είστε οι ίδιοι 20-35 ετών που κάθεστε στην ουρά της τράπεζας μαζί με 70+ παππούδια για να πληρώσετε την ΕΥΔΑΠ «στο μηχάνιεμα» 8,5 ευρω...

    ΕΛΕΟΣ απλά
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  9. #54
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    γκάλοπ επειδή σκέφτομαι να πάω και εγώ σε μία τέτοια εφαρμογή.

    Keepass ή bitwarden?

  10. #55
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν καταλαβαίνεις τη λογική της τοπικής αποθήκευσης του Keepass, αποφασίζεις με γνώμονα αν τη θέλεις ή όχι. Αλλιώς ό,τι σε βολεύει, και τα δύο είναι αξιοπρεπέστατες λύσεις. Εγώ είπα τι χρησιμοποιώ κάπ(σε 1 μόνο συσκευή, για αυτό δεν απάντησα στους παραπάνω που ρώτησαν, οι θεωρητικές δυνατότητες είναι στο site), και διευκρίνισα για ψυχολογικούς λόγους, γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα της τοπικής αποθήκευσης. Τι χρησιμοποιούν έχουν γράψει και άλλοι, νομίζω μοιρασμένοι είμαστε.
    hnesne

  11. #56
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνεις τη λογική της τοπικής αποθήκευσης του Keepass, αποφασίζεις με γνώμονα αν τη θέλεις ή όχι. Αλλιώς ό,τι σε βολεύει, και τα δύο είναι αξιοπρεπέστατες λύσεις. Εγώ είπα τι χρησιμοποιώ κάπ(σε 1 μόνο συσκευή, για αυτό δεν απάντησα στους παραπάνω που ρώτησαν, οι θεωρητικές δυνατότητες είναι στο site), και διευκρίνισα για ψυχολογικούς λόγους, γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα της τοπικής αποθήκευσης. Τι χρησιμοποιούν έχουν γράψει και άλλοι, νομίζω μοιρασμένοι είμαστε.
    αυτό είναι το κακό ότι μοιρασμένοι είστε

    Η τοπική αποθήκευση βάζει ένα ακόμα βήμα που θα πρέπει να κάνεις και Backup το συγκεκριμένο αρχείο.

  12. #57
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    γκάλοπ επειδή σκέφτομαι να πάω και εγώ σε μία τέτοια εφαρμογή.

    Keepass ή bitwarden?
    Εγώ θα σου πρότεινα το opensource Bitwarden.

    Στην τελική ανοίγεις και στις 2 υπηρεσίες λογαριασμό και βλέπεις ποια σε βολεύει. Εγώ πάντως και στο macos έχω τη native εφαρμογή του bitwarden, έχει extension για τον firefox, και υπάρχει και η εφαρμογή στο iphone όπου μπορείς να επιλέξεις να συμπληρώνονται οι κωδικοί μέσα από τις ρυθμίσεις.

  13. #58
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα το opensource Bitwarden.

    Στην τελική ανοίγεις και στις 2 υπηρεσίες λογαριασμό και βλέπεις ποια σε βολεύει. Εγώ πάντως και στο macos έχω τη native εφαρμογή του bitwarden, έχει extension για τον firefox, και υπάρχει και η εφαρμογή στο iphone όπου μπορείς να επιλέξεις να συμπληρώνονται οι κωδικοί μέσα από τις ρυθμίσεις.
    Και τα 2 open source είναι.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #59
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    α οκ, δεν το γνώριζα!

  15. #60
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πω πω και ειχα κανει ανανέωση στο Last Pass πρίν κάνα 6μηνο.. Αλλα εχω κάνει και 2-Step Verification σε οσα το εχουν, βέβαια είναι σπαστικό, οπως στο ebay αμα την κλήσεις την σελίδα αντε πάλι κωδικό στο κινήτο, η στο ps4.. στις τράπεζες τι μπορούν να κάνουν αντε να δούν μονο τι εχεις, με τους κωδικούς εφορίας αμα στους φάνε δεν ξέρω τι γίνεται.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας