Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Αγορασα μεταχειρισμενο αμαξι τον Φεβρουαριο. Τα τελη για το 2021 ειχαν πληρωθεί απ τον προηγουμενο ιδιοκτήτη. Δεν εχω στα χερια μου καποιο εγγραφο που να το αποδεικνύει αν με σταματησουν για ελεγχο. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα μεταχειρισμενο αμαξι τον Φεβρουαριο. Τα τελη για το 2021 ειχαν πληρωθεί απ τον προηγουμενο ιδιοκτήτη. Δεν εχω στα χερια μου καποιο εγγραφο που να το αποδεικνύει αν με σταματησουν για ελεγχο. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?
    Αφού για να γίνει η μεταβίβαση είναι υποχρεωτικό δικαιολογητικό η βεβαίωση μη οφειλής τελών που τη βγάζει ο πωλητής online από την ΑΑΔΕ.

    Να μπεις στο taxis και να δεις αν σου τη βγάζει με τα δικά σου στοιχεία;
    https://www.aade.gr/polites/ohimata/...ikoys-taxisnet

    Τσέκαρε ότι το taxis εμφανίζει το όχημα σε εσένα:
    https://www.aade.gr/polites/ohimata/...stasi-ohimaton

    Εναλλακτικά, αν δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το taxis, να επικοινωνήσεις μαζί του και να του ζητήσεις να σου τη στείλει;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    στο ταχις δεν το εμφανιζει ακομα οποτε ειναι και λογικο να μην μπορω να βγαλω ακρη απο εκει
    Αυτος δεν εχει το χαρτι που πηρε απ την εφορια γιατι το καταθέσαμε για την μεταβιβαση (εγινε σε ΚΕΠ)
    Το θεμα ειναι οτι αν με σταματησουν για ελεγχο η τροχαια δεν μπορει να δει απο καπου αν ειναι πληρωμενα η οχι
    Αυτο που λες ομως οτι ειναι υποχρεωτικό δικαιολογιτικο για την μεταβιβαση (που εχω τα προσωρινα χαρτια) ελπιζω να θεωρείτε και αποδεικτικο για την τροχαια

    Ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτο που λες ομως οτι ειναι υποχρεωτικό δικαιολογιτικο για την μεταβιβαση (που εχω τα προσωρινα χαρτια) ελπιζω να θεωρείτε και αποδεικτικο για την τροχαια

    Ευχαριστω
    Τι εννοείς εχω τα προσωρινα χαρτια??? στην μεταβιβαση παιρνεις αδεια κυκλοφοριας? τι προσωρινο χαρτι εχεις?

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς εχω τα προσωρινα χαρτια??? στην μεταβιβαση παιρνεις αδεια κυκλοφοριας? τι προσωρινο χαρτι εχεις?
    Ειναι προσωρινό οπως οταν εδινες δίπλωμα. Εχεις χαρτι Α4 οτι σου ανήκει μεχρι να στείλει το ΚΕΠ τα χαρτια στι υπουργειο και να τυπωθεί η κανονικη. Απλα αν με σταματησουν τωρα ολα τα χαρτια μου ειναι τυπωμένα Α4. Αδεια, ασφαλεια,κτλ

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν θυμάμαι έχουν online βάση ακόμα και στα περιπολικά και βλέπουν με την πινακίδα τι και πώς.

    ας με διορθώσει κάποιος [επίσης ελπίζω η βάση τους να μην είναι ίδια με την ΓΓΠΣ/mycar αλλά λίγο πιο ενημερωμένη για να φαίνεται και η ιστορικότητα πριν την μεταβίβαση




  7. #7
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι προσωρινό οπως οταν εδινες δίπλωμα. Εχεις χαρτι Α4 οτι σου ανήκει μεχρι να στείλει το ΚΕΠ τα χαρτια στι υπουργειο και να τυπωθεί η κανονικη. Απλα αν με σταματησουν τωρα ολα τα χαρτια μου ειναι τυπωμένα Α4. Αδεια, ασφαλεια,κτλ
    Άρα μέχρι να πάρεις την άδεια στα χέρια σου, το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομα σου. Γιατί δεν προϋποθέτει το χαρτί αυτό ότι θα γίνει τελικά η μεταβίβαση , λόγω οποιοδήποτε κωλύματος. Θα σε συμβούλευα να περιμένεις να έρθει η αδεια στα χέρια σου. Αν πάλι καίγεσαι να μάθεις αν έγινε η μεταβίβαση στείλε μου πριβε μήνυμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    το οχημα ειναι στο ονομα αμέσως με το χαρτι το ΚΕΠ μεχρι να πανε τα χαρτια στο υπουργειο και αυτο να στειλει το κανονικο εντυπο στο ΚΕΠ που με ειδοποιεί να παω να το παρω (οπως ειναι και με το διπλωμα).
    Η αστυνομια ειναι online με το υπουργείο. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι και με το ΚΕΠ γιατι μεχρι να πανε τα χαρτια απο το ΚΕΠ στο υπουργείο υπηρεσιακα (δεν ξερω πως γινεται αλλα περιπου θελει 1 εως 3 μηνες) δεν εχει περαστει ακομα στο ηλεκτρονικο συστημα για να μπορει να γινει online διασταυρωση απο την αστυνομια. Υπαρχει μονο ενα χαρτι Α4 τυπωμενο

    υγ οπως ειπε καποιος πιο πριν για να γινει μεταβίβαση ειναι υποχρεωτικο να ειναι πληρωμενα τα τελη οποτε λογικα δεν θα χρειαζεται το χαρτι πληρωμένων τελων. Δεν μπορω να τυπωσω κατι εγω γιατι ακομα στο υπουργειο δεν εχει περαστει στο στο συστημα οποτε ηλεκρονικα δεν μπορω να το δω

  9. #9
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οχημα ειναι στο ονομα αμέσως με το χαρτι το ΚΕΠ μεχρι να πανε τα χαρτια στο υπουργειο και αυτο να στειλει το κανονικο εντυπο στο ΚΕΠ που με ειδοποιεί να παω να το παρω (οπως ειναι και με το διπλωμα).
    Η αστυνομια ειναι online με το υπουργείο. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι και με το ΚΕΠ γιατι μεχρι να πανε τα χαρτια απο το ΚΕΠ στο υπουργείο υπηρεσιακα (δεν ξερω πως γινεται αλλα περιπου θελει 1 εως 3 μηνες) δεν εχει περαστει ακομα στο ηλεκτρονικο συστημα για να μπορει να γινει online διασταυρωση απο την αστυνομια. Υπαρχει μονο ενα χαρτι Α4 τυπωμενο

    υγ οπως ειπε καποιος πιο πριν για να γινει μεταβίβαση ειναι υποχρεωτικο να ειναι πληρωμενα τα τελη οποτε λογικα δεν θα χρειαζεται το χαρτι πληρωμένων τελων. Δεν μπορω να τυπωσω κατι εγω γιατι ακομα στο υπουργειο δεν εχει περαστει στο στο συστημα οποτε ηλεκρονικα δεν μπορω να το δω
    Νομιζω οτι ήμουν αρκετά σαφής. Δεν ειναι στο ονομά σου<> δεν το οδηγεις. Δεν ειναι στο όνομά σου <> δεν μπορεις να το ασφαλισεις στο ονομά σου<> οδηγάς ανασφάλιστο όχημα (και ναι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια του προηγούμενου).
    Ρισκαρεις αν το οδηγείς χωρίς να εχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι ήμουν αρκετά σαφής. Δεν ειναι στο ονομά σου<> δεν το οδηγεις. Δεν ειναι στο όνομά σου <> δεν μπορεις να το ασφαλισεις στο ονομά σου<> οδηγάς ανασφάλιστο όχημα (και ναι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια του προηγούμενου).
    Ρισκαρεις αν το οδηγείς χωρίς να εχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
    Ασφαλισμένο στο ονομα μου ειναι ..... προφανος δεν εχεις καταλαβει

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλισμένο στο ονομα μου ειναι ..... προφανος δεν εχεις καταλαβει
    Πολύ σωστά τα λέει.... δεν είναι ακόμη στο όνομα σου μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου.... είναι μια δυσλειτουργία όταν γίνει η μεταβίβαση στα ΚΕΠ γιατι τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβίβαση... δικαιολογητικά παραλαμβάνουν και τα μεταβιβάζουν στο αρμόδιο γραφείο.
    Πριν δύο χρόνια τέλη Οκτωβρίου μεταβίβασα ένα αυτοκίνητο μέσω ΚΕΠ ( και εγώ δεν ήξερα) ...
    Μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.... που ολοκληρώθηκε 4/1 την επόμενη χρονιά το αυτοκίνητο φαινόταν στο δικό μου όνομα, τα τέλη κυκλοφορίας εκδόθηκαν στο δικό μου όνομα, στην φορολογική δήλωση φαινόταν ότι το είχα στην κατοχή μου 12 και όχι 10 μήνες.
    Όσο για την ασφάλεια και ο δικός μου αγοραστής με το χαρτί από τα ΚΕΠ το ασφάλισε στο δικό του όνομα.... αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν σε περίπτωση ατυχήματος.
    Δύο μήνες με άγχος.....

  12. #12
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ειναι ασφαλισμενο απο την πρωτη ημερα στο ονομα μου και ο προηγουμενος εχει διακοψει την ασφαλεια του. Μονο την ημερα της μεταβιβασης επιτρεπετε να κυκλοφορεί και αυτο για να μπορεις να πας σπιτι σου. Απο την επομενη μερα ειναι υποχρεωτικο να κανει ασφαλεια ο νεος ιδιοκτητης αλλιως ειναι ανασφαλιστο το οχημα (δεν ισχυη του προηγουμενου ακομα και αν δεν την εχει διακόψει)

    Ξαναλεω ειναι σαν το διπλωμα. Οταν δωσεις εξετασεις και περασεις ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ το διπλωμα αλλα ενα χαρτι οτι εδωσες και περασες αλλα μπορεις να οδηγεις κανονικα και νομιμα μεχρι να εκδοση το υπουργειο το κανονικο.
    Το ιδιο ειναι και εδω. Το αμαξι ιναι στην κυριοτητα σου..
    Το θεμα ειναι οτι στην περιπτωση του διπλωματος ειναι ενα υπουργειο και ειναι online. Στη περιπτωση μου ειναι υπουργειο μεταφορων, υπουργειο εσωτερικων (ΚΕΠ) , υπουργειο οικονομικων (ΤΕΛΗ) , υπουργειο δημοσιας ταξης αν με σταματήσει η τροχαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 04-03-21 στις 11:15.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι ασφαλισμενο απο την πρωτη ημερα στο ονομα μου και ο προηγουμενος εχει διακοψει την ασφαλεια του. Μονο την ημερα της μεταβιβασης επιτρεπετε να κυκλοφορεί και αυτο για να μπορεις να πας σπιτι σου. Απο την επομενη μερα ειναι υποχρεωτικο να κανει ασφαλεια ο νεος ιδιοκτητης αλλιως ειναι ανασφαλιστο το οχημα (δεν ισχυη του προηγουμενου ακομα και αν δεν την εχει διακόψει)

    Ξαναλεω ειναι σαν το διπλωμα. Οταν δωσεις εξετασεις και περασεις ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ το διπλωμα αλλα ενα χαρτι οτι εδωσες και περασες αλλα μπορεις να οδηγεις κανονικα και νομιμα μεχρι να εκδοση το υπουργειο το κανονικο.
    Το ιδιο ειναι και εδω. Το αμαξι ιναι στην κυριοτητα σου..
    Το θεμα ειναι οτι στην περιπτωση του διπλωματος ειναι ενα υπουργειο και ειναι online. Στη περιπτωση μου ειναι υπουργειο μεταφορων, υπουργειο εσωτερικων (ΚΕΠ) , υπουργειο οικονομικων (ΤΕΛΗ) , υπουργειο δημοσιας ταξης αν με σταματήσει η τροχαια.
    Στην περίπτωση μεταβίβασης του αυτοκινήτου, η αλλαγή του κατόχου αποτελεί θεμελιώδη διαφοροποίηση στο συμβόλαιο και κατ’ επέκταση απαιτείται η λύση του υπάρχοντος και η σύνταξη του νέου ασφαλιστήριου συμβολαίου. Ωστόσο, ο νόμος παρέχει μια υπό συνθήκη επέκταση της κάλυψης του νέου ιδιοκτήτη για χρονικό διάστημα 30 ημερών - εις βάρος όμως του παλιού ιδιοκτήτη.

    Σύμφωνα με το άρθρο 36 του ν. 3746/2009 (ΦΕΚ Α΄ 27/2009) :
    Αν μεταβιβαστεί η κυριότητα ή η κατοχή του οχήματος με οποιονδήποτε νόμιμο τρόπο, η Ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικαίως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης, η δε ασφαλιστική εταιρεία υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων, χωρίς να απαιτείται εκ μέρους της ασφαλιστικής εταιρείας οποιαδήποτε ενέργεια.

    Εγώ σε ρωτάω αν πχ τα χαρτιά που πήρε το ΚΕΠ πάνε εκεί και υπάρχει ας πούμε μια παρακράτηση κυριότητας στο όχημα και δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση και την ίδια μέρα εσύ εμπλέκεσαι σε τροχαίο με τραυματισμό, τι κάνεις? Για ρώτα λίγο τον ασφαλιστή σου (που για έμενα κακώς σε ασφάλισε χωρίς άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σου με το χαρτί του ΚΕΠ, αν έχω καταλάβει σωστά).
    Αν δεν γίνει η μεταβίβαση στο online του ΥΜΕ δεν είναι δικό σου το όχημα. και το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές και τρέχουν και δεν φτάνουν όλοι μαζί οι εμπλεκόμενοι. Μακάρι να εχουν παει ολα καλα στην δική σου περίπτωση και να γινει κανονικά η μεταβίβαση. Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο στο μεταφορών που πήγε η αίτηση σου να ρωτήσω αν φαίνεται στο σύστημα τους η μεταβίβαση.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε ρωτάω αν πχ τα χαρτιά που πήρε το ΚΕΠ πάνε εκεί και υπάρχει ας πούμε μια παρακράτηση κυριότητας στο όχημα και δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση και την ίδια μέρα εσύ εμπλέκεσαι σε τροχαίο με τραυματισμό, τι κάνεις? Για ρώτα λίγο τον ασφαλιστή σου (που για έμενα κακώς σε ασφάλισε χωρίς άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σου με το χαρτί του ΚΕΠ, αν έχω καταλάβει σωστά).
    Αν δεν γίνει η μεταβίβαση στο online του ΥΜΕ δεν είναι δικό σου το όχημα. και το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές και τρέχουν και δεν φτάνουν όλοι μαζί οι εμπλεκόμενοι. Μακάρι να εχουν παει ολα καλα στην δική σου περίπτωση και να γινει κανονικά η μεταβίβαση. Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο στο μεταφορών που πήγε η αίτηση σου να ρωτήσω αν φαίνεται στο σύστημα τους η μεταβίβαση.
    οταν πας για μεταβιβαση ζητανε χαρτι οτι δεν υπαρχει παρακράτηση κυριότητας και καμμια αλλη οφειλη
    την ιδια μερα αν εμπλακείς σε τροχαιο σε καλυπτει το κρατος αν εισαι στην διαδρομη για το σπιτι ( μετα πρεπει να μην κινείτε μεχρι την επομενη μερα που πρεπει υποχρεωτικα να το ασφαλισει ο νεος κατοχος)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας