Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία, αλλά ξεχώρισε πρώτα τα ζευγάρια (όπως είναι τώρα συνδεδεμένα) έξω από την πρίζα (αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω), ώστε να φανεί ευκρινώς ποιες συνδεσμολογίες υπάρχουν διότι στις 3 φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά ποια καλώδια έχουν συνδεθεί μεταξύ τους.
    Τα μόνα που καθαρά φαίνονται, είναι τα ζευγάρια που συνδέονται στα 2 άσπρα τηλεφωνικά καλώδια (προφανώς το ένα για τον Router και το άλλο για τον συναγερμό).

    Επίσης έχεις δοκιμάσει αν έχεις τηλεφωνικό σήμα στις άλλες πρίζες του σπιτιού; Και τέλος πόσες πρίζες έχει συνολικά το σπίτι μαζί με την πρώτη που δείχνεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PolMix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επαναλαμβάνω κολλαω στο μοίρασμα της γραμμής δηλαδη πως κατι under 60 δεν μοιράζει εστω αναλογικά αλλα στα 100 μοιράζει και χανω 40αρια εκει κολλαω στη σκεψη και ψάχνομαι .
    Δεν πάει αναλογικά η απώλεια ανάλογα την ταχύτητα του πακέτου. Είναι λανθασμένη αυτή η θεωρία.
    Αν είναι σωστή η εγκατάσταση, κανονικά θα είναι μεγαλύτερη η μέγιστη ταχύτητα, ανάλογα την απόσταση που έχεις από το DSLAM.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρώ δύο σενάρια:

    Το πρώτο να υπάρχει παραλληλία σε κάποιο κουτί για αυτό χάνεις το τόσο πολύ, όπου θα πρέπει να την απομονώσεις..

    Δεύτερον, είχες πάνω και τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού (χωρίς να έχεις συσκευή συνδεδεμένη) και σου δημιουργεί πτώση ταχύτητας

    Εντόπισε ποιο ζεύγος κόκκινο μπλε έρχεται από τον κατανεμητή και ποιο πάει στο συναγερμό

    Αφού δεις πως όταν συνδέσεις στη πρίζα μόνο το ζεύγος από τον κατανεμητή και είσαι στα 110 συνεχίζουμε

  3. #18
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Για αρχή και αφού είναι εύκολο όπως φαίνεται δεν αποσυνδέεις για λίγο τον συναγερμό για να δεις χωρίς αυτόν πάνω 1)πόσο θα συγχρονίσεις και 2) αν δουλεύουν ακόμη οι άλλες πρίζες .
    Οι συναγερμοί συνήθως εκτός από είσοδο τηλεφωνικού σήματος έχουν και έξοδο. Μήπως η έξοδος του συνδέεται κάπου παράλληλα με το βασικό καλώδιο.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ δύο σενάρια:

    Το πρώτο να υπάρχει παραλληλία σε κάποιο κουτί για αυτό χάνεις το τόσο πολύ, όπου θα πρέπει να την απομονώσεις..

    Δεύτερον, είχες πάνω και τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού (χωρίς να έχεις συσκευή συνδεδεμένη) και σου δημιουργεί πτώση ταχύτητας

    Εντόπισε ποιο ζεύγος κόκκινο μπλε έρχεται από τον κατανεμητή και ποιο πάει στο συναγερμό

    Αφού δεις πως όταν συνδέσεις στη πρίζα μόνο το ζεύγος από τον κατανεμητή και είσαι στα 110 συνεχίζουμε
    Νομίζω πώς ο τέχνικος ελεγξε τα άλλα ζέυγη και δεν έπιανε σήμα βέβαια για αυτο δεν είμαι σιγουρος γιατι δεν μπορούσα να δώ καθόλου τι έγραφε το μηχανημα του απλα από τα συμφραζόμενα εκεί κατέληξα οπότε θεώρω πώς μόνο αυτό που έχω ήδη επάνω έχει γραμμή (παίζει να λεώ κάτι τρομερά λάθος διορθωσε με )Ο συναγερμός δεν κουμπώνει πάνω σε κάτι αλλό πέρα απο το ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή και αφού είναι εύκολο όπως φαίνεται δεν αποσυνδέεις για λίγο τον συναγερμό για να δεις χωρίς αυτόν πάνω 1)πόσο θα συγχρονίσεις και 2) αν δουλεύουν ακόμη οι άλλες πρίζες .
    Οι συναγερμοί συνήθως εκτός από είσοδο τηλεφωνικού σήματος έχουν και έξοδο. Μήπως η έξοδος του συνδέεται κάπου παράλληλα με το βασικό καλώδιο.
    Την έξοδο δεν ξέρω πώς θα την βρώ αν έχω καταλαβει σωστά το καλώδιο αυτο του συναγερμού πάει απο το ρουτερ μπαμ στην μονάδα του συναγερμου. Άρα εσύ προτέινεις απλά να βγάλω τον συναγερμό απο το Phone του router?

    Αισθανομαι πως σας έζω ζαλίσει παλικάρια οπότε με βλέπω να ψάνω κανα δικό μου ηλεκτρολόγο και να τον πρήζω μπας και βγάλω ακρη . Η απλά να μέινω με το 60 down /10 up κάποτε είχαμε 3 down/0.70....

  5. #20
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα είναι κρίμα να χαραμίσει 40 down Από τη στιγμή που είναι στον κατανεμητή και τα πληρώνεις δοκίμασε αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω να αποσυνδέσει το συναγερμό προσωρινά από τη phone και Βγάλε και το powerline από την πρίζα Εγώ προσωπικά δεν έχω καλή εμπειρία με powerline κοντά σε τηλεφωνικές γραμμές και κάνε μία επανεκκίνηση στο router και δες αν έχει κάποια διαφορά

  6. #21
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PolMix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εσύ προτέινεις απλά να βγάλω τον συναγερμό απο το Phone του router?
    Ακριβώς για λίγο, ίσα ίσα για να δεις τα 2 πράγματα που σου λέω.

    Αν έχεις μια συσκευή τηλεφώνου σύνδεσέ την στις άλλες πρίζες και δες αν λειτουργεί και αν είναι και το δικό σου νούμερο (κάνε μια κλήση από προς το κινητό σου)

  7. #22
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς για λίγο, ίσα ίσα για να δεις τα 2 πράγματα που σου λέω.

    Αν έχεις μια συσκευή τηλεφώνου σύνδεσέ την στις άλλες πρίζες και δες αν λειτουργεί και αν είναι και το δικό σου νούμερο (κάνε μια κλήση από προς το κινητό σου)
    Λοιπόν εκανα αυτο που ειπες αν καταλαβα σωστα δηλαδη ξε κούμπωσα απο το ρουτερ τον συναγερμο και εκανα restart . Συγχρόνιζε στα 58669 και να σημειωθεί το snr επεσε κατι που με ανησυχεί . Ουσιαστικά δηλαδη καμια διαφορα σε ταχυτητα απλα το SNR ξαφνικα εγινε ανησυχητικό . Βοηθαει καπου η πληροφορία ; Βεβαια αυτο με το τηλεφωνο δεν το εκανα γιατι δεν καταλαβα τι ακριβως πρεπει να κανω ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα είναι κρίμα να χαραμίσει 40 down Από τη στιγμή που είναι στον κατανεμητή και τα πληρώνεις δοκίμασε αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω να αποσυνδέσει το συναγερμό προσωρινά από τη phone και Βγάλε και το powerline από την πρίζα Εγώ προσωπικά δεν έχω καλή εμπειρία με powerline κοντά σε τηλεφωνικές γραμμές και κάνε μία επανεκκίνηση στο router και δες αν έχει κάποια διαφορά
    Τα δοκιμασα αδελφε μου τιποτα !!

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει πρώτα να βρεις την γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή, να την απομονώσεις και να κάνεις μέτρηση εκεί. Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις και εργαλεία θα παιδεύεσαι τζάμπα χωρίς να καταφέρεις κάτι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι,
    Έτσι για να με τρελάνει ενω ειχα αποδεχτεί πώς θα μείνω με τα 60/10 ξαφνικα σημερα αργα το βραδυ το ρουτερ αποσυγχρονισε και ύστερα απο 10 λεπτα συγχρόνισε στα 109.990 /10 . Πως ειναι δυνατό αυτό ξαφνικα ρε παιδια αφου υποτίθεται η γραμμή μου μοιραζόταν μεσα στο σπίτι με διακλάδωση και για αυτο δεν έπιανα το 100 στάρι το οποίο υπνθυμιζώ πως κάτω στην πολυκατοικία ερχεται κανονικα .
    Αν εχει κανεις καμια ιδεα ας την πει ετσι κουβεντα να γίνεται .

  10. #25
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PolMix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι,
    Έτσι για να με τρελάνει ενω ειχα αποδεχτεί πώς θα μείνω με τα 60/10 ξαφνικα σημερα αργα το βραδυ το ρουτερ αποσυγχρονισε και ύστερα απο 10 λεπτα συγχρόνισε στα 109.990 /10 . Πως ειναι δυνατό αυτό ξαφνικα ρε παιδια αφου υποτίθεται η γραμμή μου μοιραζόταν μεσα στο σπίτι με διακλάδωση και για αυτο δεν έπιανα το 100 στάρι το οποίο υπνθυμιζώ πως κάτω στην πολυκατοικία ερχεται κανονικα .
    Αν εχει κανεις καμια ιδεα ας την πει ετσι κουβεντα να γίνεται .
    Κάπου είδα νομίζω πως ενεργοποίησαν το G INP σε καμπίνες ΟΤΕ, ίσως ξεκίνησαν να το εφαρμόζουν..
    Μπορείς να κανεις ένα traceroute πχ στη σελίδα αυτή να δεις πόσα ms έχεις στο 2ο hop?

  11. #26
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είδα νομίζω πως ενεργοποίησαν το G INP σε καμπίνες ΟΤΕ, ίσως ξεκίνησαν να το εφαρμόζουν..
    Μπορείς να κανεις ένα traceroute πχ στη σελίδα αυτή να δεις πόσα ms έχεις στο 2ο hop?
    Εκανα αν καταλαβα σωστα θες το δευτερο απο την πρωτη οριζόντια γραμμη ειναι 3ms ?

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PolMix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφερα τεχνικό του ΟΤΕ εκανε ελεγχο βρηκε πως στην πολυκατοικια φτανει κανονικα 110.000 και πράγματι το ειδα με τα ματια μου στο κουτι της πολυκατοικίας .
    Στο πρώτο post λες το παραπάνω, οπότε δεν είναι θέμα καμπίνας αφού στον κατανεμητή ήταν όλα εντάξει, αλλά θέμα δικό σου. Το πως διορθώθηκε μόνο εσύ το ξέρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι απλά εγω δεν αλλαξα τιποτα στο σπιτι ουτε μια μπριζα ουτε τιποτα και να σημειωθεί πως σε ολη την πολυκατοικια επεσε χθες την ιδια ωρα με εμενα ...

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ξαναλέμε, αφού στον κατανεμητή έβλεπες τερματισμένη την γραμμή δεν άλλαξε τίποτα από την πλευρά του παρόχου, μπορεί να ξεκόλλησε το μυαλό του ρούτερ και συγχρόνισε πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρακολουθα το πως θα πάει, αν θέλεις επισης κάνε μια δοκιμή πάλι και ανέβασε screenshot με τα στατιστικά, καθώς και με μέτρηση trace

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας