Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα φίλοι

    Εβαλα 100 αρι vdsl ΟΤΕ και δυστυχως στο ρουτερ μου συγχρονίζω 60.000 down /10990 up
    Έφερα τεχνικό του ΟΤΕ εκανε ελεγχο βρηκε πως στην πολυκατοικια φτανει κανονικα 110.000 και πράγματι το ειδα με τα ματια μου στο κουτι της πολυκατοικίας . Αρα το προβλημα ειναι δικο μου.
    Το διαμερισμα βρίσκεται στον 4ο για να μην σας κουραζω έφερα τεχνικό του ΟΤΕ ηλεκτρολόγο για να δει πανω στο σπιτι τι συμβαινει και εκεινος ισχυρίστηκε πως υπαρχει καποια διακλάδωση που μοιράζει τη γραμμη και για αυτο χανω τοσο πολυ . Ειπε μαλιστα πως αυτο ειναι ο λογος που εχω τηλεφωνο σε αλλες πρίζες περα απο το ρουτερ χωρις εγω να εχω κανει καποια επιστροφη απο το phone του router κατι που του φανηκε μαλιστα περιεργο . Δηλαδη αυτο τον οδήγησε σε αυτο το συμπέρασμα. Επειδη παντα ειναι καλο να παιρνεις και μια δευτερη γνωμη ειπα να κανω εμα ποστ μπας και βρω ακρη .
    Ποια ειναι η αποψη σας ; Ειναι λογικο να χασω 40 εξαιτιας αυτου; Μηπως σκέφτεστε κατι αλλο;
    Να σημειωθεί πως παλιότερα με το 50αρι δεν ειχα καμια απώλεια και 50αρι ειχα για πολλα χρονια θα το ειχα δει . Πως γινεται στα 50 να μην «μοιράζεται» η γραμμη αλλα στα 100 να εχω τοσο μεγαλη απώλεια ;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Κατ' αρχάς μπορεί την 50άρα να την "σήκωναν" οι γραμμές όπως τελικά είναι.

    Είσαι σίγουρος ότι το ρούτερ είναι πάνω στην 1η κεντρική μπρίζα που έρχεται το καλώδιο κάτω από το κουτί της πολυκατοικίας..
    Άνοίξατε όλες τις μπρίζες να δείτε καλώδια και ενώσεις που υπάρχουν ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αρχικά ευχαριστω για την απαντηση !!

    Σε δευτερη φάση όχι ανοίξαμε μόνο την υποτιθέμενη πρώτη μπριζα αυτη δηλαδη που βρίσκεται στην εισοδο χολ.η πρίζα μεσα ειχε διαφορα καλωδια τα οποια καπως τα δοκιμασε εκει με ενα μηχάνημα αλλα δεν φάνηκαν να λειτουργούν(βεβαια δεν ξερω ακριβως τι ειδε). Η θεωρια πόρισμα ηταν οτι καποια διακλάδωση καπου γινεται εξ αυτου και εχω τηλεφωνο σε διάφορες πρίζες του σπιτιου και οτι για αυτο χανω καθως η ταχυτητα μοιράζεται .

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχεις ηδη δωσει την απαντηση. Συγχρονιζεις 60/10. Αρα με τα 50 τι προβλημα να ειχες?
    Απλα ειναι τα πραγματα
    Βρισκεις την διακλαδωση
    Το καλωδιο απεξω πρεπει να ερχεται μονοκομματο μεσα και να καταληγει αυτουσιο στο ρουτερ/modem
    Ουτε splitter, ουτε τιποτε αλλο επιτρεπεται, εαν θες να εχεις την μεγιστη ταχυτητα.
    Οτι εχεις κατω, θα πρεπει να εχεις και πανω.
    Με 20 και 30 μετρα ΔΕΝ αλλαζει κατι.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημέρα Αυτό ακριβώς πρέπει να φεύγει από τον κατανεμητή του κτιρίου και να ανεβαίνει στο διαμέρισμα κατευθείαν στην κεντρική πρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται κάποιο κουτί διακλάδωσης ή από την πρώτη πρίζα να πηγαίνει στις υπόλοιπες .
    τώρα θα σου πρότεινα να πας στην υποτιθέμενη κεντρική πρίζα και να αποσυνδέσει τα καλώδια από πάνω της και να τσεκάρεις τις υπόλοιπες πρίζες αν υπάρχει συγχρονισμός αν όχι Καλώς βρήκες την κεντρική πρίζα αν υπάρχει ακόμα πας στην επόμενη μέχρι να την βρεις .
    όλα αυτά Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κάπου κάποιο κουτί διακλάδωσης κάπου κρυμμένο.
    αν υπάρχει πρέπει να το βρεις και να αποσυνδέσεις όλα τα ζεύγη που είναι Ενωμένα μαζί και να δοκιμάζεις ένα ένα ζεύγος μέχρι να βρεις αυτό που κάνει συγχρονισμό αυτό είναι το κεντρικό που ανεβαίνει από κάτω αφού έχεις βρει το κεντρικό πας και συνδέεις το ρουτερ σε μία πρίζα που θες να το έχεις και μετά δοκιμάζεις το κεντρικό ζεύγος με ένα ένα από τα υπόλοιπα μέχρι να βρεις αυτό που κάνει το συγχρονισμό.
    υπάρχει και ένα σχετικό thread https://www.adslgr.com/forum/threads...Mbps-18-24Mbps Ελπίζω να βοηθήσει

  6. #6
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους και να εχετε μια ομορφη κυριακη !!

    Διαβασα τις απαντησεις και εχω τις παρακάτω αποριες :

    Την διακλάδωση πως θα την βρω; Θελω να πω εαν ηταν τοσο απλο δεν θα την ειχε βρει ο ανθρωπος ; Αν καταλαβα σωστα εκεινος ειπε πως ειναι σε καποιο κουτι και πως θα επρεπε να σπάσω τον τοιχο για να το βρουμε και εαν το βρουμε .

    Να ανοιξω την πρώτη μπριζα και να αρχίσω τις δοκιμες ; Επίσης μια χαζη ερωτηση το ζεύγος καλωδίων που ψαχνω πρεπει να εχει το ίδιο χρωμα με αυτα του κστανεμητη στο ισόγειο της πολυκατοικίας ;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα.

    Κατ΄αρχάς όπως το είπες..
    Πας και κοιτάς τα χρώματα των καλωδίων που έρχονται από κάτω, και ψάχνεις γι' αυτά.
    στο 1ο κουτί εφ' όσων το ξέρεις.

    Λογικά οι συνδέσεις γίνονται σε τηλεφωνικές μπρίζες, αυτές θα ανοίξεις να δεις..
    ξεκινάς από την 1η.

    Το καλύτερο θα ήταν να βάλεις το ρούτερ σε αυτήν..
    Αλλιώς κοιτάς να έχεις το πολύ μία επέκταση ως το κουτί που θέλεις και τις άλλες συνδέσεις τις αχρηστεύεις.

    Μάλλον ο ηλεκτρολόγος δεν το έψαξε ή δεν στα είπε και πολύ σωστά ότι είδε..

    Χρησιμοποιείς μόνο WiFi για τις συνδέσεις σου ή και καλώδιο δικτύου από το ρούτερ ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 28-02-21 στις 13:10.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ακριβώς ξεκινάς από την πρώτη πρίζα και βλέπεις και αν μπορείς ανέβασε καμία φωτογραφία από τις πρίζες να δούμε τι γίνεται εκεί μέσα

  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια αληθεια αρχικα δεν μπορω να σας ευχαριστήσω αρκετα που απαντατε και προσπαθείτε να με βοηθήσετε !!

    Σε δευτερη φαση θα ανεβασω φωτο το απογευμα μιας και τωρα δουλευω και φοβαμαι μην ριξω τη συνδεση και εχουμε αλλα μετα !!

    Και παλι ευχαριστω επιστρεφω εντός ολίγου !!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Επίσης με ένα τέτοιο εργαλείο, το οποίο πλέον είναι και σχετικά φτηνό, μπορείς, αν δεν είναι πάρα πάρα πολύ βαθιά μέσα στον τοίχο τα καλώδια, να βρεις όλη την διαδρομή τους και τυχών κουτιά διακλάδωσης.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παραθετω φωτογραφίες απο την πρίζα !!

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Photo 28-2-21, 14 24 24.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  357,0 KB 
ID: 225070Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Photo 28-2-21, 14 24 47.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  359,2 KB 
ID: 225071Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Photo 28-2-21, 14 24 20 - Copy.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  391,3 KB 
ID: 225072



    Το αριστερά πάει στο ρούτερ ενώ αυτό που βγαίνει απο τον τοίχο είναι του συναγερμού.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συναγερμος? Πως που ποτε?

    Κανε σχεδιαγραμμα πως συνδεονται τα διαφορα ψιψιψινια.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγερμος? Πως που ποτε?

    Κανε σχεδιαγραμμα πως συνδεονται τα διαφορα ψιψιψινια.

    Εννοω πως παει πισω απο το ρουτερ και μπαινει στο phone οπως ακριβως θα εμπαινε ενα τηλεφωνο για την ειδοποίηση στο κεντρο

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω μια απορία. Από την στιγμή που έχεις VoIP (δουλεύει η τηλεφωνία μέσω του Router) και δεν κάνεις επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος από αυτόν προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού, με ποιον μαγικό τρόπο βρήκε τηλεφωνικό σήμα σε αυτές;
    Εκτός αν εννοούσε ότι βρίσκει σήμα DSL και δουλεύει ο Router ή το δικό του μηχάνημα και απλά κατάλαβες ότι δουλεύει το τηλέφωνο.

    Προσοχή, δεν αμφισβητώ την ύπαρξη τυχόν ενδιάμεσης διακλάδωσης (που προφανώς είναι ένας υποτιθέμενος λόγος για το πρόβλημα), αλλά για το ότι δουλεύει η τηλεφωνία και στις άλλες πρίζες όπως σου ανέφερε.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκει εχω κολλήσει και εγω !!
    Οι υπόλοιπες πρίζες δεν ελέγχθηκαν απλα με ρωτησε εαν εχω αλλες τηλεφωνικές συσκευές και ειπα ναι εχω σε μεσα δωματιο οπου λειτουργει κανονικα τηλεφωνο.
    Δεν ξερω ρε παιδια και εγω δεν εχω πολυ γνωση σε αυτα δυστυχως.
    Και επαναλαμβάνω κολλαω στο μοίρασμα της γραμμής δηλαδη πως κατι under 60 δεν μοιράζει εστω αναλογικά αλλα στα 100 μοιράζει και χανω 40αρια εκει κολλαω στη σκεψη και ψάχνομαι .
    Να σημειωθεί πως τα snr ,attenuation ειναι αψογα στο ρουτερ χωρις κανενα σφάλμα μονο ελαχιστα της τάξης 10 FEC ERRORS που δεν αποτελούν προβλημα απο οσο ξερω .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας