Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 118
  1. #31
    Εγγραφή
    09-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5503/54996 kbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά δεν θα σχολιάσω τι καταναλωτισμό έχω κάνει τελευταία. Βέβαια εγώ είμαι του ESPHOME fanbase :P

    Αυτά τα template θα έπρεπε να παίζουν αρκεί να έχεις τα σωστά ονόματα από entity_ids και attributes της συσκευής σου. Κάθε ένα και ξεχωριστό template sensor

    Θεωρώντας ότι τα attributes είναι αυτά από το προηγούμενο μήνυμα current_power_w, total_energy_kwh, voltage, current_a, today_energy_kwh πχ

    Έχω πάρα πολλά templates πάντως. Let me know αν θες βοήθεια
    Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

  2. #32
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων

    για τον ηλεκτρολογικο πινακα πηγαινα αρχικα να βαλω κατι να παρακολουθω την συνολικη καταναλωση , αλλα δεν εχω βρει κατι ακομη .

    αφου καταληξω , τουλαχιστον στις αναγκες καταναλωσης , σκοπευω να προσθεσω και μερικα φωτοβολταικα χωρις μπαταριες .ωστε να αποσβενουν την ημερησια (κατα το φως της ημερας ) καταναλωση ,οσο γινεται . (νομιζω και σε αυτο το θεμα εισαι μπροστα griniaris )


    ενα βημα που θα ηθελα να πετυχω αυτην την στιγμη , ειναι η γραφικη παρασταση της καταναλωσης του καθε sonoff , ωστε να βλεπω στην πορεια της ημερας πως εξελισεται . τις κορυφωσεις των απαιτησεων ωστε να μπορω να υπολογισω τι φωτοβολταικα χρειαζομαι για να εχω καλυμενες αυτες τις απαιτησεις , κατα τις συνθηκες του χειμωνα που θα ειναι και η μικροτερη αποδοση των φωτοβολταικων .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Homeassistant μπορείς να τα κάνεις αυτά, έχει και το Utility_meter που μπορείς να το ρυθμίσεις στις ανάγκες σου ώστε να καταγράφει την κατανάλωση.
    Οτι έχω από τέτοιες συσκευές δουλεύουν μαζί του, xiaomi, tuya, sonof.

    Απο όσο έχω δεί δουλεύουν και της tplink.

    Και εγώ πρόσφατα τον γνώρισα (τον HA) και τώρα είμαι στα πρώτα μου βήματα, για τον πίνακα είχα διαβάσει αυτό https://hometechhacker.com/track-hom...ome-assistant/.
    Έχω πάρει και μερικές πλακέτες με esp αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί τους
    Έχω εγκαταστήσει το Shelly 3EM σε τριφασικό πίνακα για έλεγχο τάσης και κατανάλωσης εδώ και περίπου 2 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Μετράει (για κάθε φάση ξεχωριστά) τάση, ρεύμα, πραγματική ισχύ, συντελεστή ισχύος, συνολική κατανάλωση ενέργειας, και παραγωγή ενέργειας αν έχεις φωτοβολταϊκά.

    Όπως όλα τα Shelly's πλέον, παίζει κατευθείαν με HA (setup απ'το UI μάλιστα) χωρίς αλλαγή firmware και χωρίς cloud. Δουλεύει με το COAP protocol και δικό του local API, αλλά αν το προτιμάει κάποιος έχει και επιλογή MQTT.

    Στα θετικά του είναι:

    • μπορεί να μετρήσει ως 4 κυκλώματα (τριφασικό + ουδέτερος / ή μονοφασικό + φωτοβολταϊκά / ή μονοφασικό + μέτρηση ξεχωριστών κυκλωμάτων στον πίνακα). Περιλαμβάνει 3 current transformers στη συσκευασία, μπορείς προαιρετικά να αγοράσεις τον 4ο.
    • αν συνδέσεις και τον ουδέτερο μπορείς να δεις αν έχεις διαρροή κάπου (πρέπει να ισούται το ρεύμα στις 3 φάσεις με τον ουδέτερο) ή αν σου κλέβει κάποιος ρεύμα.
    • έχει πάνω και ενσωματωμένο ρελέ 10A. Οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε για έλεγχο κάποιου μικρού άλλου κυκλώματος (<10Α) απ'τον πίνακα ή να το συνδέσεις με άλλο μεγαλύτερο ρελέ (π.χ. 25Α) για έλεγχο θερμοσίφωνα.
    • αν το συνδέσεις με φωτοβολταϊκά μπορείς να βλέπεις πόσο παράγεις (αρνητικά Watt και ξεχωριστό entity "energy_returned" στο HA) σε σχέση με το πόσο καταναλώνεις.
    • Ακόμα και αν πέσει το Home assistant μπορείς να ελέγξεις το ρελέ με το local web browser στην IP του (με κωδικό) και διατηρεί και ένα αρχείο (csv) με μετρήσεις κατανάλωσης.
    • Μπορείς να κάνεις και κάποιους αυτοματισμούς από τον local Web browser όπως να κλείνει το ρελέ όταν η κατανάλωση σε μία από τις φάσεις ξεπεράσει ένα threshold ή να χτυπάει ένα url που θα του δηλώσεις.
    • Μπορείς να βάλεις backup wifi, αν πέσει το πρώτο να συνδεθεί σε ένα 2ο που έχεις ρυθμίσει.


    Δεν ήταν φτηνό (100€ από το site της Shelly απευθείας) αλλά δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο φτηνότερο. Οι περισσότεροι θα θέλουν να πληρώσουν και έναν ηλεκτρολόγο να το εγκαταστήσει μιας και μιλάμε για εγκατάσταση σε ράγα στον πίνακα. Η εγκατάσταση είναι εύκολη: 3 καλώδια μετά από κάθε ασφάλεια του τριφασικού για να μετράει την τάση, και 3 current transformers που κουμπώνουν σαν rj11 στο shelly και τους βάζεις γύρω από τα 3 καλώδια στις 3 φάσεις. Αν συνδέσεις και το ρελέ άλλα 4 καλώδια για in/out.

    Κάποια screenshots

    Energy overview στο Grafana:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly_energy_dashboard_Screenshot_2021-03-29_Grafana - Home Assistant.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  231,0 KB 
ID: 226024

    Dashboard στο Home assistant μαζί με άλλες συσκευές:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HA_energy_dashboard_Selection_2021-03-29.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  115,8 KB 
ID: 226025

    Στο επόμενο διάγραμμα φαίνεται η ισχύς στη 2η φάση μαζί με ένα πινακάκι στατικό που έχω δίπλα για να θυμάμαι τι συσκευές έχω σε αυτή τη φάση:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  power_ph2_grafana_Selection_2021-03-29.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  136,6 KB 
ID: 226026

    Το περιοδικό pattern κάθε 50 λεπτά οφείλεται στο ψυγείο. Έχει ένα spike 2 δευτερολέπτων στα 950W, μετά δουλεύει για 15-20 λεπτά στα 72W και σταματάει για μισή ώρα.

    Στο επόμενο διάγραμμα είναι η κατανάλωση της 1ης φάσης, όπου φαίνεται ο θερμοσίφωνας που δούλεψε για 40 λεπτά (~3500 Watt):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  grafana_water-heater_Selection_2021-03-29.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 226027

    Έφτιαξα και ένα αυτοματισμό να μας στέλνει ειδοποίηση όταν τον ξεχνάμε.

    Και αυτά είναι τα όλα τα entities στο Home assistant που δημιουργούνται από το integration:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly_3em_entities.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  98,8 KB 
ID: 226028

    Φαίνονται αρκετά ακριβείς οι μετρήσεις του. Η τάση που μου δίνει στη 2η φάση ταυτίζεται σχεδόν (+0.5-1V) με αυτή που μου δίνει ένα APC UPS στην ίδια φάση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος henfi : 29-03-21 στις 05:03.

  3. #33
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    good stuff

    σκεφτομουν αν μεσω του shelly 3em , μπορεις να χαρτογραφησεις τις οικιακες συσκευες αναλογα με την καταναλωση που εχουν και στην φαση/φασεις που ειναι συνδεδεμενες , ωστε να μην χρειαζεται να εχουν δικο τους μετρητη .
    εχεις κανει καθολου κατι τετοιο ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #34
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων

    good stuff

    σκεφτομουν αν μεσω του shelly 3em , μπορεις να χαρτογραφησεις τις οικιακες συσκευες αναλογα με την καταναλωση που εχουν και στην φαση/φασεις που ειναι συνδεδεμενες , ωστε να μην χρειαζεται να εχουν δικο τους μετρητη .
    εχεις κανει καθολου κατι τετοιο ;
    Με το Shelly 3EM βλέπεις την κατανάλωση ανά φάση. Τώρα, αν σε μια φάση έχεις φούρνο και ψυγείο π.χ. δεν μπορείς να έχεις ξεχωριστά για το καθένα. Αυτό απαιτεί ξεχωριστή συσκευή με power metering για το καθένα.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων

    good stuff

    σκεφτομουν αν μεσω του shelly 3em , μπορεις να χαρτογραφησεις τις οικιακες συσκευες αναλογα με την καταναλωση που εχουν και στην φαση/φασεις που ειναι συνδεδεμενες , ωστε να μην χρειαζεται να εχουν δικο τους μετρητη .
    εχεις κανει καθολου κατι τετοιο ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Shelly 3EM βλέπεις την κατανάλωση ανά φάση. Τώρα, αν σε μια φάση έχεις φούρνο και ψυγείο π.χ. δεν μπορείς να έχεις ξεχωριστά για το καθένα. Αυτό απαιτεί ξεχωριστή συσκευή με power metering για το καθένα.
    Στη γενική περίπτωση, για να δεις απλά ενδεικτικά πόσο καταναλώνει η κάθε συσκευή, ναι, το Shelly 3EM αρκεί. Κυρίως για τις μεγάλες συσκευές (>30Watt) που δεν έχουν ιδιαίτερα πολύπλοκη λειτουργία. Ειδικά αν έχεις 3-φασικό γίνεται εύκολο επειδή είναι πιο λίγες οι συσκευές ανά φάση και σπάνια δουλεύουν ταυτόχρονα.

    Απλά κοιτάς το διάγραμμα στο Grafana για μεταβολές του επιπέδου κατανάλωσης (απότομη αύξηση, απότομη μείωση) και σε συνδυασμό με την ώρα και τη διάρκεια μπορείς να αναγνωρίσεις τη συσκευή και την κατανάλωσή της. Ειδικά αν έχεις κάνει χειροκίνητη χαρτογράφηση των σταθερών συσκευών ανά φάση (όπως φαίνεται στο πινακάκι που έχω δίπλα στο διάγραμμα της 2ης φάσης στο προηγούμενο σχόλιό μου), έχεις να ξεχωρίσεις μόνο μεταξύ 3-4 μεγάλων καταναλώσεων. Αν το κάνεις και "ενεργά", με την έννοια ότι ελέγχεις ποιες συσκευές είναι ανοιχτές (κλείνεις φώτα, AC και κρατάς μόνο τη συσκευή που θέλεις ανοικτή) είναι πολύ απλό.

    Για παράδειγμα, κοιτώντας το διάγραμμα της 2ης φάσης βλέπουμε ένα level change στις 10 το βράδυ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-03-29 Grafana - Home Assistant.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  37,0 KB 
ID: 226046

    Γνωρίζω ότι χρησιμοποίησα το βραστήρα εκείνη την ώρα. Κινώντας το ποντίκι με το tooltip βλέπω ότι δούλεψε 1.5 λεπτό και από 80Watt η κατανάλωση πήγε στα 2280, οπότε πλέον ξέρω ότι ο βραστήρας μου καίει 2200W (0.055kWh για 1.5 λεπτό). Δεν έχει σημασία τι άλλο τρέχει εκείνη τη στιγμή, βλέπουμε το πριν και το μετά, και αρκεί να αφαιρέσουμε 80W για να βρούμε πόσο καίει ο βραστήρας.

    Σε πιο πολύπλοκες συσκευές όπως:

    • υπολογιστές που έχουν μεγάλη διακύμανση από idle σε all-core utilization
    • inverter air conditions που μεταβάλλουν συνεχώς τη λειτουργία τους και την κατανάλωση, ανάλογα και με τη διαφορά ΔΤ (θερμοκρασία)
    • πλυντήρια με κύκλους λειτουργίας (θέρμανση νερού, πλύσιμο, στέγνωμα etc.)


    γίνεται πιο δύσκολο αλλά και πάλι μπορείς να βρεις το εύρος τους, ή ακόμα και την κατανάλωση ανά στάδιο/κατάσταση (π.χ. για PC κατανάλωση σε idle/gaming/streaming, πλυντήριο πόσο καίει στις διάφορες φάσεις του κλπ.)

    Συνήθως τα inverter air conditions είναι που κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά μιας και δουλεύουν πολλές ώρες με μεταβλητή κατανάλωση, οπότε είναι καλύτερο να κάνεις τέτοια χαρτογράφηση Άνοιξη/Φθινόπωρο που δεν τα δουλεύεις. Το ψυγείο επίσης όπως φαίνεται στο διάγραμμα στη 2η φάση, αν και αυτό μπορείς εύκολα να το αναγνωρίσεις και να το αφαιρέσεις.

    Τώρα αν θες να το κάνεις όλο αυτό αυτόματα, με την έννοια το Home Assistant να καταλαβαίνει ποια συσκευή άνοιξε και έκλεισε σε κάθε χρονική στιγμή, αυτό γίνεται μόνο υπό προϋποθέσεις, για συγκεκριμένο δίκτυο που γνωρίζεις (το σπίτι σου) και με μέτρια ακρίβεια. Έχω ξεκινήσει να κάνω ήδη κάποια δουλειά σε αυτό το κομμάτι, όταν έχω κάτι θα το μοιραστώ μαζί σας.

  6. #36
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειδα οτι εχεις κανει καποια κατανομη στην 2η φαση και απο εκει πηρα το εναυσμα να ρωτησω.

    με εναν πινακα τιμων των γνωστων καταναλωσεων , μπορουμε βαση του αθροισματος τους να εντοπισουμε ποιες συσκευες ειναι ανοιχτες ,
    σαν πρωτο δηλαδη κριτηριο , εφοσων παιζει τριφασικο , θα ηταν η φαση στην οποια καθε συσκευη ειναι συνδεδεμενη , μετα η καταναλωση , θα μπορουσε επισης βαση της συμπεριφορας της συσκευης ,δηλαδη βαση χρονου λειτουργιας (σε σχεση με την καταναλωση) , αλλα και την ωρα της ημερας που λειτουργει , να δημιουργησουμε καποια κριτηρια που να φιλτραρουν την συνολικη καταναλωση σε επιμερους συσκευες .

    γινεται καπως πολυπλοκο , αν αναλογιστουμε οτι καποια συσκευη , οπως ακομη και ο βραστηρας, θα εχει λιγο διαφορετικη συμπεριφορα αναλογα την εποχη και την θερμοκρασια του περιβαλοντος χωρου , αλλα παντως μπορει να γινει .

    επισης εχουμε και το power factor που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε σαν κριτηριο για την ταυτοποιηση καποιας συσκευης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #37
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με εναν πινακα τιμων των γνωστων καταναλωσεων , μπορουμε βαση του αθροισματος τους να εντοπισουμε ποιες συσκευες ειναι ανοιχτες ,
    σαν πρωτο δηλαδη κριτηριο , εφοσων παιζει τριφασικο , θα ηταν η φαση στην οποια καθε συσκευη ειναι συνδεδεμενη , μετα η καταναλωση , θα μπορουσε επισης βαση της συμπεριφορας της συσκευης ,δηλαδη βαση χρονου λειτουργιας (σε σχεση με την καταναλωση) , αλλα και την ωρα της ημερας που λειτουργει , να δημιουργησουμε καποια κριτηρια που να φιλτραρουν την συνολικη καταναλωση σε επιμερους συσκευες .

    γινεται καπως πολυπλοκο , αν αναλογιστουμε οτι καποια συσκευη , οπως ακομη και ο βραστηρας, θα εχει λιγο διαφορετικη συμπεριφορα αναλογα την εποχη και την θερμοκρασια του περιβαλοντος χωρου , αλλα παντως μπορει να γινει .

    επισης εχουμε και το power factor που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε σαν κριτηριο για την ταυτοποιηση καποιας συσκευης .
    Ναι αυτή είναι η ιδέα. Να χρησιμοποιήσεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και με βάση κάποιο μετασχηματισμό τους σε differences για να πιάνεις τα level changes, να εντοπίζεις ποια συσκευή πιθανότατα άλλαξε την συνολική κατανομή της κατανάλωσης, του power factor, του ρεύματος, πιθανή πτώση τάσης κλπ. Σε έναν ιδανικό κόσμο αν ήταν να φτιάξεις τη δικιά σου συσκευή θα μετρούσες και χαρακτηριστικά όπως "harmonics" που είναι γνωστό οτι πολλές συσκευές παράγουν οπότε θα μπορούσες πιο εύκολα να φτιάξεις ένα "fingerprint" της συσκευής. Σκοπεύω να το προσπαθήσω μέσα στο επόμενο διάστημα, ίσως έχω κάποια καλά results.

  8. #38
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μιας και εστησα χτες και ενα wemos d1 με εναν αισθητηρα θερμοκρασιας - υγρασιας ( σκοπος καποια στιγμη ειναι να προσθεσω 2-3 ιδιους αισθητηρες ακομη στο ιδιο wemos )
    να ανεβασω μια εικονα του τι εχω πετυχει μεχρι τωρα (δεν ειναι και πολλα )
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hasisio overview.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  117,7 KB 
ID: 227957

    εχω πανω απο μηνα που δεν εχω ασχοληθει , το εχω αφησει και τρεχει , αυτο που καταφερα χτες (περα απο το φλασαρισμα του wemos με tasmota ) , σε μια στιγμη εμπνευσης , ειναι να παρω την ενδειξη καταναλωσης του hs110 της tp-link . βρηκα ποια ειναι η σωστη συνταξη

    θα ηθελα να περασω τα δεδομενα σε grafana καποια στιγμη την οποια εχω και τρεχει μονο και μονο για την γραφικη παρασταση μιας βασης δεδομενων mysql , θερμοκρασιων και υγρασιων .

    "η μπριζα" ειναι το hs110 της tp link , τα αλλα ειναι sonoff που μετρανε 3 πισι και την καταναλωση μιας ενασχολησης μου , εχω κανει και μια προσθεση των καταναλωσεων σαν συνολο των πιο ενεργειοβορων λειτουργειων στον χωρο μου .
    το ποτε ανοιγει και κλεινει καποιος διακοπτης για επιβεβαιωση της λειτουργιας του .

    και καποια στιγμη ειχα προσθεσει και 2 καμερες , esp32 cam, αλλα εκανα το λαθος και αναψα το λεντακι που λειτουργει ως φλας , το οποιο αναβει πλεον με την ενεργοποιηση της καμερας , το οποιο ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια σχεδον αμεσως , και φοβαμαι κατα τον χρονο διαδικασιας επαναφορας τους με καινουριο φλασαρισμα , μην καουνε
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #39
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Επειδή προβλέπεται να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, θέλω να σχεδιάσω μια λύση για το σπίτι που λειτουργεί με τους old school θερμοσυσσωρευτές και θέλω να δω τι είναι βιώσιμο και τι όχι.
    Το πλάνο μου κατ'αρχήν είναι να έχω αισθητήρες θερμότητας (2 με 4 σε αριθμό) οι οποίοι θα καταγράφουν θερμοκρασίες και θα τις αποθηκεύουν σε μια βάση. Αυτό λογικά θα είναι εύκολο, 3-4 συσκευές που παίρνουν ρεύμα, κουμπώνουν στο δίκτυο και στέλνουν data σε ένα server.
    Επίσης θέλω να έχω πρόσβαση μέσω δικτύου στους διακόπτες των συσσωρευτών στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Για αυτό δεν είμαι σίγουρος ως προς το ποιες συσκευές υπάρχουν διαθέσιμες και πόσο αξιόπιστες είναι (νομίζω πως θέλω αυτό που λένε 'διακόπτες ράγας' με WiFi).
    Ιδανικά θα έχω και πρόσβαση σε κάποιο PLC που θα χειρίζεται και τους διακόπτες που είναι ΕΠΑΝΩ στους θερμοσυσσωρευτές αλλά αυτό το αφήνω για το μέλλον γιατί εκεί έχω μεσάνυχτα.

    Ότι αφορά δικτυακή επικοινωνία, servers, RPi's μπορώ να το υλοποιήσω μόνος μου. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κυρίως τι είναι εφικτό αναφορικά με τους διακόπτες που μπαίνουν στον πίνακα.

    Όποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Οι θερμοσυσσωρευτές λένε τπτ ρε παιδιά; Πχ για χρήση σε εξοχικό;
    Αν έχω ένα smart plug και το ανοίγω πριν να πάω π.χ για να γράφει με το νυχτερινό..
    Η καλύτερα κλιματιστικό και καλοριφέρ λαδιού που έχω;
    Αλλά πολύ ακριβοί αυτοί οι θερμοσυσσωρευτές... Παναγία μου.. Φαρμακείο.. Είδα καλά; Η είδα λάθος;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Ειδικά αυτή την εποχή, όποιος δεν έχει ΔΕΗ myHome Online/Enter ή γενικότερα κάποια χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και είναι με θερμοσυσσωρευτές, θα λάβει επιγραφή από τον πάροχό του "ΧΡΥΣΟΣ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ".

  12. #42
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ευτυχώς δεν κάνει κρυο ακόμα
    Τη γλυτωσαμε παμπολλες φορές με το πετρέλαιο, καποια στιγμή θα την τρωγαμε.
    Πάντως έχουμε νυχτερινό τιμολογιο 24/7 απο elpedison.

    Οι δικοί μας ειναι η παλιάς τεχνολογίας που φορτιζουν και μετα φτυνουν ζεστη.

  13. #43
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως έχουμε νυχτερινό τιμολογιο 24/7 απο elpedison.
    Just a flesh wound φάση και θα έχουν κοπεί χέρια/πόδια, αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το συγκεκριμένο.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή προβλέπεται να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, θέλω να σχεδιάσω μια λύση για το σπίτι που λειτουργεί με τους old school θερμοσυσσωρευτές και θέλω να δω τι είναι βιώσιμο και τι όχι.
    Το πλάνο μου κατ'αρχήν είναι να έχω αισθητήρες θερμότητας (2 με 4 σε αριθμό) οι οποίοι θα καταγράφουν θερμοκρασίες και θα τις αποθηκεύουν σε μια βάση. Αυτό λογικά θα είναι εύκολο, 3-4 συσκευές που παίρνουν ρεύμα, κουμπώνουν στο δίκτυο και στέλνουν data σε ένα server.
    Επίσης θέλω να έχω πρόσβαση μέσω δικτύου στους διακόπτες των συσσωρευτών στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Για αυτό δεν είμαι σίγουρος ως προς το ποιες συσκευές υπάρχουν διαθέσιμες και πόσο αξιόπιστες είναι (νομίζω πως θέλω αυτό που λένε 'διακόπτες ράγας' με WiFi).
    Ιδανικά θα έχω και πρόσβαση σε κάποιο PLC που θα χειρίζεται και τους διακόπτες που είναι ΕΠΑΝΩ στους θερμοσυσσωρευτές αλλά αυτό το αφήνω για το μέλλον γιατί εκεί έχω μεσάνυχτα.

    Ότι αφορά δικτυακή επικοινωνία, servers, RPi's μπορώ να το υλοποιήσω μόνος μου. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κυρίως τι είναι εφικτό αναφορικά με τους διακόπτες που μπαίνουν στον πίνακα.

    Όποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.
    Ρίξε μια ματιά.
    https://community.home-assistant.io/

    Ίσως αξίζει δικό του θέμα αυτό. Αν δεν υπάρχει ήδη δηλαδή.

  15. #45
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Just a flesh wound φάση και θα έχουν κοπεί χέρια/πόδια, αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το συγκεκριμένο.
    Καλά αυτό το φθινόπωρο μας παει ήδη καροτσάκι σε ολα τα θέματα, πλέον είμαι σε φάση bring it on!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά.
    https://community.home-assistant.io/

    Ίσως αξίζει δικό του θέμα αυτό. Αν δεν υπάρχει ήδη δηλαδή.
    Ωραίος!
    Σκέφτηκα να ανοίξω θέμα αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν θα το τρέξω τελικά, είπα να το ξεκινήσω, και αν πάει καλα θα το κάνω split.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας