Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 118
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημερα

    πλεον , ολο και κατι ασυρματο θα εχει αποκτησει ο καθενας μας , ειτε εναν γλομπο που θα αναβοσβυνει μεσω του κινητου , ειτε καποιες μπριζες με τηλεχειριστηριο , καποια λαμπα που αλλαζει χρωματα με το πατημα ενος κουμπιου , η ακομη και να ανοιγει τον θερμοσιφωνα απο εκτος σπιτιου , ειτε να χτυπαει το κουδουνι και να στελνει email , sms και περιστερια .

    το περνω λιγο ελαφρυα και χαρουμενα το θεμα , γιατι απο προχτες που ασχοληθηκα να περασω ενα firmware σε μια συσκευη sonoff pow r2 , ωστε να περασω αλλο λειτουργικο και να χειριζομαι την συσκευη απο τον browser , σημερα κατεληξα να διαβαζω το θεμελιωδες θεωρημα της αλγεβρας
    Spoiler:
    το reverse engineering αυτου ειναι : easy esp ->i2c options ->i2c ->pull up resistor ->ηλεκτρικη εμπεδηση -> ιστορια μιγαδικων αριθμων ->θεμελιωδες θεωρημα της αλγεβρας


    οχι οτι το χρειαστηκα , αλλα ξεκινωντας την αποπειρα να περασω το firmware ξεκινησα απο το να χρειαζομαι python για να τρεξω μια εντολη και να εγκαταστησω ενα προγραμμα , το οποιο θα παραμετροποιουσα ωστε να ταιριαζει στην αποπειρα .
    επειδη κανενας δεν μου ειπε οτι στην python τρεχεις τις εντολες παραμετροποιησης της απο το command των windows , και οχι απο το ide της , απετυχαν καμποσες αποπειρες προσπαθειων να το τρεξω και να εντοπισω το λαθος .

    τελικα το περασα το firmware μεσω ενος αλλου εργαλειου που ερχοταν σαν πακετο ενος διαφορετικο λειτουργικο συστημα απο αυτο που ηθελα αρχικα να εγκαταστησω .

    αρχικα ξεκινησα θεωροντας οτι καταλληλο ειναι το tasmota . το οποιο διαβαζοντας κατα την πορεια να βρω τροπο να περασω(φλασαρω) το image μεσω python , θεωρησα οτι δεν ηταν το καλυτερο για τις συσκευες μου και πηγα στο esp easy το οποιο ειχε και το προγραμμα , αλλη επιλογη που βρηκα ,ηταν το espurna

    αφου καταφερα να ξεχωρισω ποια ειναι η πιο προσφατη εκδοση και να την βρω , εβαλα ενα usb to TTL , το περασα μεσω του προγραμματος που συμπεριλαμβανοταν ,
    και ...
    επαιξε !
    οταν λεω επαιξε , δεν ηταν λειτουργικος ως διακοπτης και ως μετρητης καταναλωσης που ειχε τις προδιαγραφες , αλλα οτι ειχε περασει το λειτουργικο συστημα για το esp8266 ,και οτι πλεον ειχε interface για να παραμετροποιησω την συσκευη .

    και ουφ !
    διαβασε το ενα διαβασε το αλλο, βρες πως το λεει το ενα , βρες τι αντιστοιχει στην εκδοση υλικου που εχεις στα χερια σου ,βρες τι κανουν οι αλλες σελιδες που περα απο το wifi και το reboot ,log και δυο τρια αλλα , ησαν ολα καινουρια .
    οκ ξερω τι ειναι το GPIO , αλλα το πως διαχειριζεται μεσα απο το προγραμμα , ειναι ενα αλλο κεφαλαιο . βρες τα pins , βρες την λειτουργια τους , βρες την κατασταση που αντιστοιχει στην συσκευη , ευτυχως δηλαδη που υπαρχουν στο ιντερνετ αρκει να εχεις ορεξη να ψαξεις ...

    τελος παντων αφου περασα μια ωριτσα πανω σε αυτο , καποια στιγμη βρηκα τις ρυθμισεις τι αντεγραψα , και μετα απο δυο τρεις προσπαθειες, επαιξε η μετρηση ρευματος .
    τι αλλο εχει ;
    εναν διακοπτη για να τον ανοιγοκλεινουμε απομακρυσμενα και οχι απο κοντα .
    αλλο λιγο ψαξιμο , αλλο λιγο πειραματισμος , και ετοιμο και το κουμπι .
    παλι καποιο "αλλα" υπαρχει , οπως το οτι για να παιξει ο διακοπτης , ειτε πρεπει να δωσω εντολη μεσα απο την σελιδα , ή μεσω web address ,να γινει η καταχωρηση εντολων , δηλαδη δυο διαφορετικα shortcut αν δεν θελω να κανω τιποτα , ή να φτιαξω μια σελιδα που να εχει δυο κουμπια , on , και off .

    τρεις , ειναι οι συσκευες που θελω να φτιαξω οποτε 6 κουμπια .
    και αν θελω να βλεπω την κατασταση της συσκευης ;αν ειναι αναμενη ή οχι ; αλλο ενα status για καθε διακοπτη .
    και αν θελω να τους προγραμματισω ;

    υπαρχουν διαφορες λυσεις , οπως για το παραπανω , να βαλω σε ενα κομπιουτερ που ειναι παντα ανοιχτο , να στελνει τις εντολες μεσω καποιου χρονο -τετοιου .

    εχει και κατι rules το eps easy , που μπορουν να γινουν τετοια κολπα. αλλα πρεπει να το καταλαβω πρωτα ... πως οριζεται το value , ποια μορφη εχει στις εντολες , ποια μορφη εχει στα rules , γενικα εχει ...

    υπαρχουν και κατι σουιτες που λειτουργουν με MQQT , λεει , και κανουν την δουλεια της απεικονισης δεδομενων και διαχειρισης τετοιων συσκευων (αν καταλαβα καλα ) με ετοιμα προτυπα απο πληθη συσκευων .

    εχει το ενα εχει το αλλο , εχει φωλιασμενο κατι ακομη , που πρεπει να ξερεις πριν το αγνοησεις , και αλλα τετοια . και ετσι κατεληξα να διαβαζω για μιγαδικους και αραβαιους ,

    για να ξεθολωσω λιγο παιδακι μου δηλαδη .


    α , και δυο πραγματα ακομη ,σαν πρωτο σκελος .

    ενα ειναι οτι , κυριαρχει μαλον μια ταση του να βασιζονται σε esp8266 ή esp32 μικροσυσκευες τυπου arduino με wifι (και να μην κυριαρχουσε , εγω αυτα ψαχνω )

    και δευτερο , μια λιστα με ορους απο το τι συναντησα σαν software

    λειτουργικα :

    espurna
    tasmota
    esp easy


    mqqt servers , iot managers (και ακομη δεν ξερω τι κανουν ):

    mosqito
    demotics
    esphome
    tasui
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει απίστευτα πολλά πράγματα το συγκεκριμένο αντικείμενο.
    Εγώ δεν κατάλαβα όμως το εξής, γιατί τόση φασαρία για να περάσεις άλλο firmware;
    Προσωπικά έχω στήσει ένα HomeAssistant σε ένα NAS με docker και βλέπω και εκεί όσες συσκευές έχουν integration, εκτός από την εφαρμογή τους.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Για κάποιον που θέλει web περιβάλλον και δεν θέλει να μπλέξει με εγκατάσταση home server και custom λογισμικά:
    α) Μπορεί από το web interface της sonoff με μια μικρή ετήσια συνδρομή

    β) Μέσω IFTT και web hooks (το IFFT θέλει 1.5 ευρώ το μήνα για πάνω από 3 συσκευές)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-01 140438.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  47,7 KB 
ID: 225104
    Εδώ με σχετικό πρόσθετο του chrome

    Εννοείται ότι το 99% της χρήσης από μένα είναι μέσω google home.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πρωτο και κυριο αλλα και βασικο για την περιπτωση μου ειναι οτι χρησιμοποιω υπολογιστη και δεν εχω android για το οποιο προοριζονται αρκετες τετοιες συσκευες .
    οποτε κοιταω για συσκευες συμβατες κυριως με υπολογιστη .

    μετα , ειναι οτι εχω συμπαθησει πολυ τα esp8266 / esp32 , με κανουν να ονειρευομαι τους υπολογιστες , οπως καποτε


    το home assistant ειπες ; να το βαλω και αυτο στην λιστα !
    προσφατα εγκατεστησα το unraid για σερβερ nas και virtualization και εχει και αυτο docker , και εχει και το home assistant . το κατεβαζω και αυτο

    - - - Updated - - -

    @gcf ωραια τα εχεις κανει , εγω θελω να παιδευτω μαλλον :/

    δεν τα ξερω ολα , 2 μερες ασχολουμαι και εχω ψιλοχαθει .

    - - - Updated - - -

    χαθηκα , και ,με το home assistant , μονο και μονο απο τα brands που υποστηριζει , δηλαδη αλλο ενα επιπλεον δεντρο με διακλαδωσεις που καταληγουν σε αλλα δεντρα με επισης διακλαδωσεις που καταλληγουν σε αλλα δεντρα ...

    δεν το κρυβω , οτι το iot , θελω και εγω να το εφαρμοσω σε δεντρα ....
    κλαψ

    δεν σας κρυβω, οτι εχω αρχισει να βρισκω ελκυστικη την λυση του κωδικα σε arduino ...
    εχω στησει εναν αισθητηρα θερμοκρασιας υγρασιας , που στελνει δεδομενα σε μια βαση και λειτουργει κανα 3 χρονια .
    προσφατα με grafana δεν ξερω πως καταφερα να ανασυρω τα δεδομενα και να τα βλεπω σε γραφημα , που πριν χρειαζοταν να ανοιξω ενα excell και να πατησω ενα refresh των δεδομενων .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 01-03-21 στις 15:59.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    λοιπον , ξανακοιταξα το tasmota , φλασαρα μια συσκευη με αυτο , και μου φανηκε πολυ πιο απλο απο οτι το easy esp .
    αφου μεσα σε 5 λεπτα την ειχα ρυθμισει για τις βασικες ενδειξεις , φλασαρα και την δευτερη , και μετα ειχα 5 esp8266 με dth11 αισθητηρα πανω τους . τα φλασαρα και αυτα .
    ειχα και ενα witty cloud το φλασαρα και αυτο .

    ολα διαχειριζονται απο την σελιδα του καθενος .
    δεν εχω βαλει mqtt ακομη , εχω βαλει κατι broker υπηρεσιες να τρεχουν εδω και εκει , εχω κατεβασει και δυο τρεις πλατφορμες με mqtt (esphome , node red , home assistant )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σημερα ανακαλυψα το tasmo admin , αρκετα συμπαθητικο και κυριως αυτοματο προγραμμα διαχειρισης των tasmota .τουλαχιστον για διακοπτες. και το rgb το βρηκε αλλα χωρις διαχειρηση του αισθητηρα και του χρωματος και της εντασης του led , μονο να ανοιγοκλεινω το led.

    ενα προβλημα μου δημιουργηθηκε με τα esp 01s Dth 11 (v1.0) .
    μαλλον εκαψα κανα δυο . δεν ξερω πως και γιατι , εχουν λεει προδιαγραφες για 3.7 εως 12 βολτ.
    στην αρχη τα εβαλα σε ενα braid board με ενα τροφοδοτικο φτιαγμενο για τετοιο , απο 12 βολτ σε 5 και 3.3 . στα 5 βολτ
    μετα απο λιγη ωρα και αφου συνεδεα πανω στην γραμμη τροφοδοσιας του braid board τους αισθητηρες , αρχισε να ζεστενεται η πλακετα του τροφοδοτικου και αρχισαν να υπολειτουργουν οι αισθητηρες
    τα εβαλα μετα στα 12 βολτ απευθειας. δουλεψανε μεχρι που αρχισαν να μην λειτουργουν κανα δυο .
    τα εβαλα σε 5 βολτ , και ενα εβγαλε καπνους .
    κατι δεν πρεπει να συνδεσα σωστα
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο πιθανο ειναι να τα "εκαψες" .

    σχεδον ολα ( 99,99%) δουλευουν με 5ν και μερικα στα 3,3 ν .

    το τροφοδοτικο που λες λογικα ειναι DC-DC .
    αλλα αν εχεις μεγαλη καταναλωση , για να αντισυαθμισει την μεγαλη πτωση τασης που του ζητας ( απο 12 στα 5 ) παραγει μεγαλα ποσα θερμοτητας.

    Για να απαντησω σε ολα τα παραπανω, και μετα απο αρκετα χρονια πειραματισμου , εχω περασει ολα τα σταδια και εχω δοκιμασει ολα τα προγραμματα και firmware .

    Εχω καταληξει στον εξης συνδιασμο που κανει τα παντα.

    HOME ASSISTANT . και ολες οι συσκευες με fimware ESPHOME.

    μιας και εχεις unraid , ειναι πολυ ευκολο να τα στησεις και τα 2 .
    Εδω απλα να πω το εξης . εχω το HOMEASSISTANΤ σε VM και οχι σε docker .
    που και που δημιουργουσε προβληματακια σε docker.

    Ειναι future-proof η λυση αυτη. και τα εχεις ολα μαζεμενα σε ενα UI .

    πχ δες φωτο απο μια εγκατασταση σε γραφειο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  50,4 KB 
ID: 225285
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 225286
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  63,2 KB 
ID: 225287
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  136,6 KB 
ID: 225288
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  55,2 KB 
ID: 225289
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  194,4 KB 
ID: 225290
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  111,8 KB 
ID: 225291

    Ολα περιστρεφονται γυρω απο το HOME ASSISTANT . και μεσω αυτου μπορεις μετα να δημιουργησεις αυτοματισμους.

    φαντασου εχουμε φτιαξει να ερχεται email οταν πεσει η σταθμη τονερ κατω απο ενα σημειο. και λεει να παραγγειλουν .

    ακομα εχουμε βαλει μεσω bluetooth να "καταλαβαινει" οτι ηρθαν στο γραφειο , και αν ειναι "sun down" (νυχτα δηλαδη ) να αναβει τα φωτα . πριν καν μπουν μεσα .

    μπορω να σου μιλαω μερες για τις δυνατοτητες .

    αλλα ολα με homeassistant + esphome .

    στο esphome ειναι ολα ετοιμα με παραδειγματα και απλα τροποποιεις στα δικα σου μετρα .

    και ειτε με συσκευες sonoff που αλλαξαμε επιτοπου το firmware ειτε με esp32 , esp8266 .

    το tasmota καπου με απογοητευσε και τελικα το εγκατελειψα. εχει πολλες δυνατοτητες , αλλα ολα με εντολες κονσολας. δεν εχω διαθεση για τετοια.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ω-ραιος griniaris
    εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια .


    πολυ θα ηθελα να γραψεις οτι εχεις εμπνευση να παρουσιασεις .
    προς το παρον εχω παρα πολλες αποριες που δεν μπορω να τις περιγραψω ακομη .

    πχ οπως ειπες για το home assistant και για την καλυτερη λειτουργικοτητα του σε virtual υπολογιστη ,το εχω σε docker , και οταν του πατησα την επιλογη συσκευων tasmota , δεν εκανε τιποτα . και ετσι δεν το επελεξα (ακομη)

    το esphome το εχω και αυτο σε unraid σε αλλον χωρο ,και δεν εχω ρυθμισει την χρηση usb θυρας για φλασαρισμα . οποτε δεν προχωρησα καθολου στο να δω το περιβαλον του .


    προς το παρον , θα ηθελα ενα διαχειριστικο πανελ , με οχι και τοσο πολλα .το tasmota admin ηταν μια καλουτσικη αρχη .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tasmota admin1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 225294

    εχω βλεψεις για εναν indoor κηπο , με αναλογα την υγρασια και την θερμοκρσια να αναβει ανεμιστηρα κλιματιστικο , εξαερισμο , τα φωτα αναλογα με την ωρα . και ισως και εναν υγραντηρα /αφυγραντηρα .
    το κυριοτερο θεμα ειναι να ελενχω την καταναλωση ρευματος και μεσω αυτοματισμων να την περιοριζω και να κραταω ενα καταλληλο κλιμα .
    ξεκινησα με τα sonoff γιατι εχουν μετρητες καταναλωση .

    ειχα παρει και μια μπριζα της tp link με ενα 50ευρο η οποια λειτουργει μονο με android , και επειδη δεν εχω τετοιο και χρησιμοποιω το nox, εναν android emulator , περιοριζε την επισκοπηση που ηθελα να κανω στην καταναλωση αλλα και την διαχειριση .

    προς το παρον , ηθελα να βαλω αλλα 2 sonoff σε 2 σερβερ για να παρακολουθω την καταναλωση και σε αυτα, μιας και ειναι 24ωρες συσκευες .

    για τον ηλεκτρολογικο πινακα πηγαινα αρχικα να βαλω κατι να παρακολουθω την συνολικη καταναλωση , αλλα δεν εχω βρει κατι ακομη .

    αφου καταληξω , τουλαχιστον στις αναγκες καταναλωσης , σκοπευω να προσθεσω και μερικα φωτοβολταικα χωρις μπαταριες .ωστε να αποσβενουν την ημερησια (κατα το φως της ημερας ) καταναλωση ,οσο γινεται . (νομιζω και σε αυτο το θεμα εισαι μπροστα griniaris )


    ενα βημα που θα ηθελα να πετυχω αυτην την στιγμη , ειναι η γραφικη παρασταση της καταναλωσης του καθε sonoff , ωστε να βλεπω στην πορεια της ημερας πως εξελισεται . τις κορυφωσεις των απαιτησεων ωστε να μπορω να υπολογισω τι φωτοβολταικα χρειαζομαι για να εχω καλυμενες αυτες τις απαιτησεις , κατα τις συνθηκες του χειμωνα που θα ειναι και η μικροτερη αποδοση των φωτοβολταικων .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 06-03-21 στις 09:09.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας και "στηνει" και το ξαδερφακι μου smart home , θα ανεβασω οσο μπορω καποια βήματα να σε βοηθησω.

    DELL optiplex 3050 , με unraid , 2 ssd x 480 GB ( parity+disk ) , i3 6100 , 8 GB ram .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ss.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 225308

    Παμε στο https://www.home-assistant.io/installation/alternative
    και κατεβαζουμε το KVM/Proxmox (.qcow2)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  171,6 KB 
ID: 225310

    Παμε στον φακελο domains του unraid .
    Φτιαχνουμε ενα νεο φακελο πχ HASSIO .
    και ΑΠΟ-συμπιεζουμε εκει το αρχειο.

    **** καλο ειναι να μεγαλωσουμε το μεγεθος καθως το default ειναι 7GB. θα γεμισει γρηγορα.

    Η εντολη ειναι η εξης . με SSH στον unraid server μας.

    Κώδικας:
    sudo qemu-img resize /mnt/user/domains/HASSIO/hassos_ova-5.12.qcow2 +32G
    Εννοειται πως τροποποιουμε την διαδρομη και το αρχειο αναλογα με τα ονοματα των φακελων μας και το αρχειο την στιγμη της εγκαταστασης .

    με την εντολη αυτη προσθετουμε 32 GB που ειναι αρκετα.
    Ανα πασα στιγμη μπορουμε να το αυξησουμε κιαλλο. οσο θελουμε .

    Οποτε τωρα εχουμε το εξης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  76,9 KB 
ID: 225312

    και αν εχουν παει ολα καλα .... σε 1 λεπτακι θα ειναι ετοιμο προς χρηση .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  79,1 KB 
ID: 225313

    - - - Updated - - -

    edit : αν εχεις ηδη συσκευες και στις εντοπισει , μην παραξενευτεις.

    τις βλεπει , αλλα δεν τις εχει " ενσωματωσει¨" .

    εγω προσωπικα βαζω κωδικο στο firmware μου , οποτε δεν μπορει κανεις να τις ενσωματωσει. ουτε να μπει στο web interface τους.


    Αυτα για αρχη .

    ειλικρινα σε 5 λεπτα συνολικα παιζει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 02.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 06-03-21 στις 20:26.
    The gr81 .

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω-ραιος griniaris
    εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια .


    πολυ θα ηθελα να γραψεις οτι εχεις εμπνευση να παρουσιασεις .
    προς το παρον εχω παρα πολλες αποριες που δεν μπορω να τις περιγραψω ακομη .

    πχ οπως ειπες για το home assistant και για την καλυτερη λειτουργικοτητα του σε virtual υπολογιστη ,το εχω σε docker , και οταν του πατησα την επιλογη συσκευων tasmota , δεν εκανε τιποτα . και ετσι δεν το επελεξα (ακομη)

    το esphome το εχω και αυτο σε unraid σε αλλον χωρο ,και δεν εχω ρυθμισει την χρηση usb θυρας για φλασαρισμα . οποτε δεν προχωρησα καθολου στο να δω το περιβαλον του .


    προς το παρον , θα ηθελα ενα διαχειριστικο πανελ , με οχι και τοσο πολλα .το tasmota admin ηταν μια καλουτσικη αρχη .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tasmota admin1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 225294

    εχω βλεψεις για εναν indoor κηπο , με αναλογα την υγρασια και την θερμοκρσια να αναβει ανεμιστηρα κλιματιστικο , εξαερισμο , τα φωτα αναλογα με την ωρα . και ισως και εναν υγραντηρα /αφυγραντηρα .
    το κυριοτερο θεμα ειναι να ελενχω την καταναλωση ρευματος και μεσω αυτοματισμων να την περιοριζω και να κραταω ενα καταλληλο κλιμα .
    ξεκινησα με τα sonoff γιατι εχουν μετρητες καταναλωση .

    ειχα παρει και μια μπριζα της tp link με ενα 50ευρο η οποια λειτουργει μονο με android , και επειδη δεν εχω τετοιο και χρησιμοποιω το nox, εναν android emulator , περιοριζε την επισκοπηση που ηθελα να κανω στην καταναλωση αλλα και την διαχειριση .

    προς το παρον , ηθελα να βαλω αλλα 2 sonoff σε 2 σερβερ για να παρακολουθω την καταναλωση και σε αυτα, μιας και ειναι 24ωρες συσκευες .

    για τον ηλεκτρολογικο πινακα πηγαινα αρχικα να βαλω κατι να παρακολουθω την συνολικη καταναλωση , αλλα δεν εχω βρει κατι ακομη .

    αφου καταληξω , τουλαχιστον στις αναγκες καταναλωσης , σκοπευω να προσθεσω και μερικα φωτοβολταικα χωρις μπαταριες .ωστε να αποσβενουν την ημερησια (κατα το φως της ημερας ) καταναλωση ,οσο γινεται . (νομιζω και σε αυτο το θεμα εισαι μπροστα griniaris )


    ενα βημα που θα ηθελα να πετυχω αυτην την στιγμη , ειναι η γραφικη παρασταση της καταναλωσης του καθε sonoff , ωστε να βλεπω στην πορεια της ημερας πως εξελισεται . τις κορυφωσεις των απαιτησεων ωστε να μπορω να υπολογισω τι φωτοβολταικα χρειαζομαι για να εχω καλυμενες αυτες τις απαιτησεις , κατα τις συνθηκες του χειμωνα που θα ειναι και η μικροτερη αποδοση των φωτοβολταικων .
    Με το Homeassistant μπορείς να τα κάνεις αυτά, έχει και το Utility_meter που μπορείς να το ρυθμίσεις στις ανάγκες σου ώστε να καταγράφει την κατανάλωση.
    Οτι έχω από τέτοιες συσκευές δουλεύουν μαζί του, xiaomi, tuya, sonof.

    Απο όσο έχω δεί δουλεύουν και της tplink.

    Και εγώ πρόσφατα τον γνώρισα (τον HA) και τώρα είμαι στα πρώτα μου βήματα, για τον πίνακα είχα διαβάσει αυτό https://hometechhacker.com/track-hom...ome-assistant/.
    Έχω πάρει και μερικές πλακέτες με esp αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί τους

  11. #11
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω sdirk
    οποτε το home assistant ειναι μαλλον η επικρατεστερη επιλογη
    εφοσων κιολας δενει και με την tp link την μπριζα που σκεφτομουν να την παροπλισω μετα απο τα s on off (a bit ) , μοιαζει μεσα απο τις προτασεις σας η πιο πρακτικη καταληξη .

    griniaris ,τα κατεβασα , θα αντιγραψω τις διαδικασιες ,και θα επανελθω (μαλλον με αποριες )

    προς το παρον , μια φωτο απο το μεγεθους Α4 εργαστηριο των συσκευων .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  A4 lab.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  143,6 KB 
ID: 225317

    Spoiler:
    τα dth που γραφω ειναι λαθος , dht ειναι το σωστο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 07-03-21 στις 09:43.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Κάπου διάβαζα ότι τα Sonoff παίζουν με τον ΗΑ και με το original firmware πλέον, το έχετε δει;
    Για λάμπες Yeelight υπάρχει συμβατότητα;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    griniaris ,τα κατεβασα , θα αντιγραψω τις διαδικασιες ,και θα επανελθω (μαλλον με αποριες )
    οτι θελεις εννοειται να βοηθησω . σου ειπα οτι στηνουμε το αλλο οποτε μπορω να σου κανω τa screenshot.

    Για το εργαστηριο, μια χαρα εισαι. Ετσι ειναι και το ξαδερφακι .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20210307_101120[94].jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  258,3 KB 
ID: 225323

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20210307_101135[95].jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  205,8 KB 
ID: 225324

    Απλα το τροφοδοτικο για το bredboard το εχουμε με USB 5V τροφοδοτικο 2Α .
    τα 12 ν ειναι μεγαλη ταση για την συγκεκριμενη περιπτωση. εχεις μεγαλα ποσα θερμοτητας.



    Οταν ειναι ετοιμο το home assistant , για να χρησιμοποιησεις ευκολα τα esp01 , θα χρειαστεις το ESPHOME .

    εχεις 2 επιλογες . ειτε θα το βαλεις μεσα απο το home assistant ...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  78,2 KB 
ID: 225320

    ειτε σαν docker εφοσον εχεις το unraid.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  144,9 KB 
ID: 225321

    Το αποτελεσμα ειναι ιδιο. απλα εφοσον εχεις διαθεσιμα resourses , δεν χρειαζεται να τα φορτωνεις ολα στο homeassistant.
    ειδικα οταν παιρνεις backup , ειναι μικροτερο το μεγεθος .

    Εμεις θα το εσωματωσουμε καθως ειναι μικρο το μηχανημα του.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  119,5 KB 
ID: 225325

    Απο εκει και περα, στο ESPHOME , πατας κατω δεξια το "+" για να φτιαξεις ενα νεο firmware.

    δινεις ενα ονομα . προσοχη με μικρα γραμματα .

    προσοχη μονο στην συσκευη που εχεις.
    αν ειναι το esp01 με την πρασινη πλακετα , εχεις το 512Κ .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  74,9 KB 
ID: 225326

    αν ειναι μαυρη , τοτε ειναι η 1ΜΒ . οποτε θα βαλεις GENERIC esp8266 .

    πατας submit .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  86,7 KB 
ID: 225327

    μετα με "edit" θα μπεις να φτιαξεις λιγο το firmware.


    Δες εδω πως το εχουμε πχ εμεις για το DHT11 .

    Spoiler:


    Κώδικας:
    esphome:
      name: glasses
      platform: ESP8266
      board: esp01_1m
      on_boot:
        priority: -100.0
        then:
          - switch.turn_on:
              id: glasses_01
    
    
    wifi:
      ssid: "mywifi"
      password: "mywifipassword"
    
      # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
      ap:
        ssid: "glasses Fallback Hotspot"
        password: "mypassword"
    
    captive_portal:
    
    # Enable logging
    logger:
    
    # Enable Home Assistant API
    api:
      password: "password for API"
    
    ota:
      password: "password for OTA "
    
    web_server:
      port: 80
      auth:
        username: admin
        password: password
      
      
    #================plase the code here ======================
    
    
    binary_sensor:
    
      - platform: status
        name: "glasses Status"   
    
    
    switch:
      - platform: gpio
        pin: 12
        id: glasses_01
        name: "glasses_relay1"
    
    
    status_led:
      pin:
        number: GPIO13
        inverted: no
    
    sensor:  
      - platform: wifi_signal
        name: "glasses WiFi Signal"
        update_interval: 10s    
    
      - platform: adc
        pin: VCC
        name: "glasses VCC Voltage"  
    
      - platform: dht
        model: DHT11
        pin: 14
        id: saloni_temp
        temperature:
          name: "glasses Temperature"
        humidity:
          name: "glasses Humidity"
        update_interval: 10s


    - - - Updated - - -

    edit:

    Επειδη μπορει να τρομαξες απο τον κωδικα... θα στα εξηγησω κομματι-κομματι να δεις ποσο ευκολα ειναι.

    μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο οποια κομματια θελεις εσυ.

    απλα στα γραφω για να αξιοποιησεις πληρως το esp-01

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  295,3 KB 
ID: 225328

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  181,2 KB 
ID: 225329

    - - - Updated - - -

    Το απολυτως απαραιτητο ειναι αυτο. Ολα τα υπολοιπα που σου εγραψα ειναι δυνατοτητες που θα δεις οτι θα τις χρειαστεις το μελλον.

    Κώδικας:
    esphome:
      name: glasses
      platform: ESP8266
      board: esp01_1m
    
    
    wifi:
      ssid: "mywifi"
      password: "mywifipassword"
    
    
    # Enable Home Assistant API
    api:
      password: "password for API"
    
    ota:
      password: "password for OTA "
    
       
    #================plase the code here ======================
    
    
    sensor:  
      - platform: dht
        model: DHT11
        pin: 14
        id: saloni_temp
        temperature:
          name: "glasses Temperature"
        humidity:
          name: "glasses Humidity"
        update_interval: 10s
    - - - Updated - - -

    Ειναι ειλικρινα σαν κομματια παζλ ο κωδικας.

    ιδιος για ολα . απλα αλλαζεις τα πιν και τα ονοματα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20210307_101120[94].jpg  

    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου διάβαζα ότι τα Sonoff παίζουν με τον ΗΑ και με το original firmware πλέον, το έχετε δει;
    Για λάμπες Yeelight υπάρχει συμβατότητα;
    εδω εχει μια λιστα με συμβατοτητες
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αφου εχεις φτιαξει τον κωδικα , θα πατησεις τις 3 τελειες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  35,5 KB 
ID: 225331

    και compile απο τις επιλογες.

    μολις τελειωσει, κατω δεξια λεει download binary. αυτο ειναι το firmware.

    στο φερνει στην επιφανεια εργασιας σου. η οπου αλλου ερχονται οι ληψεις σου.

    χρειαζεσαι ενα προγραμμα για να το φορτωσεις στο esp.

    ειτε το ESPHome-Flasher-1.3.0-Windows-x64.exe
    ειτε το tasmotizer

    οτι σε βολευει καλυτερα.

    και αφου το φορτωσεις, θα δεις οτι θα γινει πρασινο το λαμπακι στο esphome.

    τωρα οτι αλλαγες κανεις, απλα θα πατας UPLOAD και θα κανει flash μονο του. τερμα τα καλωδια .

    αν εχεις κολλησει καπου πες μου.

    o serial programmer που εχεις..... εχει πανω jumper για 3,3 και 5 v ? αν ναι... στο esp01 ΜΟΝΟ 3,3 v οταν το προγραμματιζεις.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας