Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 118
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου διάβαζα ότι τα Sonoff παίζουν με τον ΗΑ και με το original firmware πλέον, το έχετε δει;
    Για λάμπες Yeelight υπάρχει συμβατότητα;

    Ναι έχει σαν εξτρά όμως που το κατεβάζεις μέσω hacs https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN,
    Και οι yeelight δουλεύουν και αυτές με τον HA μέσω μάλιστα του webinterface, χωρίς δηλαδή να πρέπει να το κάνεις με το χέρι απο config files

    - - - Updated - - -

    Αυτά είναι όσα υποστηρίζει επίσημα, υπάρχουν και άλλα πολλά,

  2. #17
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειχα αρχισει να πειραματιζομαι στο docker του home assistant μιας και την tp link μπριζα την εβλεπε,για να αποκτησω λιγο εξοικειωση , και σημερα ειχε ενα update το docker το οποιο μου εμφανισε και τα tasmota
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το είχα πάντα απορία. Γιατί στην πράξη κάποιος να παιδευτεί για home automation με custom λύσεις και να μη χρησιμοποιήσει τα 10άδες έτοιμα out-of-the-box που υπάρχουν;
    Στο σπίτι μου ξεκίνησα με μερικά Shelly 2.5 για τον έλεγχο των πατζουριών και συνέχισα βάζοντας διάφορα για φώτα, πόρτες κτλ κτλ.
    Παράλληλα για να μπορώ να ενσωματώσω στο ίδιο οικοσύστημα και άλλους κατασκευαστές και να τα διαχειρίζομαι από ένα tablet και νμια εφαρμογή όλα, έστησα το Homeassistant.

    Όλα πλέον λειουργούν άψογα σε μένα και σαφώς με πολύ λιγότερο κόπο από ότι βλέπω παραπάνω.
    Επομένως, πέρα ίσως από το επιπλέον customization που μπορεί να προσφέρει μια custom λύση, το οποίο δε βλέπω να μου χρειάζεται προς το παρόν, τι παραπάνω θα μου προσέφερε;

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα πάντα απορία. Γιατί στην πράξη κάποιος να παιδευτεί για home automation με custom λύσεις και να μη χρησιμοποιήσει τα 10άδες έτοιμα out-of-the-box που υπάρχουν;
    Στο σπίτι μου ξεκίνησα με μερικά Shelly 2.5 για τον έλεγχο των πατζουριών και συνέχισα βάζοντας διάφορα για φώτα, πόρτες κτλ κτλ.
    Παράλληλα για να μπορώ να ενσωματώσω στο ίδιο οικοσύστημα και άλλους κατασκευαστές και να τα διαχειρίζομαι από ένα tablet και νμια εφαρμογή όλα, έστησα το Homeassistant.

    Όλα πλέον λειουργούν άψογα σε μένα και σαφώς με πολύ λιγότερο κόπο από ότι βλέπω παραπάνω.
    Επομένως, πέρα ίσως από το επιπλέον customization που μπορεί να προσφέρει μια custom λύση, το οποίο δε βλέπω να μου χρειάζεται προς το παρόν, τι παραπάνω θα μου προσέφερε;
    Μα και ο HA custom Λύση είναι
    Ενας λόγος που αρκετοί το κάνουν (tasmota, esphome) είναι για να μην έχουν κάποια επαφή με το cloud κάποιας εταιρίας ή και χωρίς internet

  5. #20
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και ο HA custom Λύση είναι
    Ενας λόγος που αρκετοί το κάνουν (tasmota, esphome) είναι για να μην έχουν κάποια επαφή με το cloud κάποιας εταιρίας ή και χωρίς internet
    Ναι, δε διαφωνώ και ο ΗΑ custom είναι, αλλά θα μπορούσα να μείνω με τις συσκευές που αγόρασα και την εφαρμογή τους, που για αυτά που θέλω να κάνω, είναι υπεραρκετή. Αλλά έχω κι εγώ λίγο το μικρόβιο του πειραματισμού!

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οπως σωστα ειπωθηκε , ο HA ειναι custom . δεν ειναι HUB του καθε κατασκευαστη .

    Τα πλεονεκτηματα ειναι αρκετα αν φτιαξεις το δικο σου firmware.
    Το πιο μεγαλο ειναι οτι ολα πλεον ειναι τοπικα. εν εχεις αναγκη κανενα κινεζο-σερβερ για να δουλευουν ολα.

    θυμαμαι παλια χωρις ιντερνετ δεν δουλευε τιποτα. ισχυει ακομα αυτο ? εχω κανα δυο χρονια να ασχοληθω με μαμα firmware.


    Επισης , οταν χρεωνουν το sonoff basic 10-11 € , γιατι να μην εχω το ιδιο αποτελεσμα με 2-3 €
    εγω προσωπικα που εχω μονο για πριζες-φωτα 20-25 συσκευες , αντι για 200-250 € εχω ξοδεψει 40-60 €
    και δουλευουν ολα καλυτερα απο τα μαμα.

    επισης ειναι πληρως παραμετροποιησιμα. πχ :

    εχεις ενα μαμα sonoff . αναβει μια λαμπα στο σαλονι . και εχεις και αλλο ενα και αναβει μια λαμπα στην κουζινα.
    αυτο ειναι. απλα τα τηλε-χειριζεσαι. αν πατησεις το κουμπι στο καθενα , θα αναψει την συγκεκριμενη λαμπα.
    με το custom firmware ομως τους διακοπτες τους φερνεις στο ΗΑ και απο εκει μπορεις να τους βαλεις να αναβουν οτι θες.
    το κουμπι του σαλονιου , να αναβει το φως στο μπανιο. η οτι αλλο εξωφρενικο φανταστεις.

    επισης με ενα DHT11 και 3 καλωδια , μετατρεπεις οποιοδηποτε esp σε αισθητηρα θερμοκρασιας-υγρασιας . εννοειται εχει και το ρελε.

    μονο πλεονεκτηματα εχει το custom.

    η πρωτη φορα ειναι λιγο δυσκολη μεχρι να το μαθεις. μετα δεν παιρνει πανω απο 2-3 λεπτα για την καθε συσκευη. και μετα με το ΟΤΑ ,1 λεπτακι για τις αλλαγες.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΟΚ, κατανοητό.
    Αν και όλα αυτά που περιγράφονται, αν εξαιρέσεις το κόστος, στο custom τα έχω ήδη και χωρίς το HA.
    Με μια Shelly συσκευή, μπορώ να ανάψω το φως που ελέγχει ο διακόπτης, ή να κάνω detach των διακόπτη από αυτή τη συσκευή και να το προγραμματίσω να ανάβει κάτι άλλο, ή να ανάβει αυτό του διακόπτη και κάτι άλλο κτλ.
    Ακόμη έχω βάλει ένα DS18B20 για αισθητήρα θερμοκρασίας, δύο HC-SR501 για αισθητήρες κίνησης να ανάβουν φώτα, μια απλή μαγνητική για γκαραζόπορτα για να βλέπω το status της και προγραμματίζω να βάλω και DHT22 για να ελέγχω την υγρασία στο υπόγειο και να ενεργοποιείται αυτόματα ανεμιστήρας εξαερισμού.
    Το cloud του κατασκευαστή λίγο το χρησιμοποιώ, καθώς έχω VPN και επίσης προς το παρόν δεν μου έχει χρειαστεί ο απομακρυσμένος έλεγχος. Ίσως στη μετά-COVID εποχή να αλλάξουν οι ανάγκες.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, κατανοητό.
    Αν και όλα αυτά που περιγράφονται, αν εξαιρέσεις το κόστος, στο custom τα έχω ήδη και χωρίς το HA.
    Με μια Shelly συσκευή, μπορώ να ανάψω το φως που ελέγχει ο διακόπτης, ή να κάνω detach των διακόπτη από αυτή τη συσκευή και να το προγραμματίσω να ανάβει κάτι άλλο, ή να ανάβει αυτό του διακόπτη και κάτι άλλο κτλ.
    Ακόμη έχω βάλει ένα DS18B20 για αισθητήρα θερμοκρασίας, δύο HC-SR501 για αισθητήρες κίνησης να ανάβουν φώτα, μια απλή μαγνητική για γκαραζόπορτα για να βλέπω το status της και προγραμματίζω να βάλω και DHT22 για να ελέγχω την υγρασία στο υπόγειο και να ενεργοποιείται αυτόματα ανεμιστήρας εξαερισμού.
    Το cloud του κατασκευαστή λίγο το χρησιμοποιώ, καθώς έχω VPN και επίσης προς το παρόν δεν μου έχει χρειαστεί ο απομακρυσμένος έλεγχος. Ίσως στη μετά-COVID εποχή να αλλάξουν οι ανάγκες.
    καλα ειδικα τα shelly , πανακριβα . μπορει να τα αξιζουν τα λεφτα τους , αλλα εγω δεν τα δινω .

    αληθεια σου δουλευουν χωρις ιντερνετ ?
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς cloud, όχι χωρίς internet.
    Φυσικά, αρκεί να είναι το κινητό μου στο ίδιο SSID/VLAN με αυτά.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Tα sonoff/yeelight και νομίζω και τα shelly έχουν πάψει να εξαρτώνται από το cloud για το χειρισμό τους.
    Sonoff basic παίρνει κανείς με 3-4 ευρώ από το banggood πχ.
    Αυτοματισμούς προσφέρουν και οι original εφαρμογές πλέον, και διασύνδεση μέσω IFTT.
    Πέρα από τα παραπάνω, ωραία λύση είναι και ο ΗΑ για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

  11. #26
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανω δοκιμη τωρα στην πρωτη αποπειρα αυτοματισμου στο home assistant (HA απο εδω και περα ) ,

    μολις η καταναλωση σε εναν διακοπτη sonoff περασει εναν αριθμο , να αναβει το RGB του witty cloud , μολις πεσει κατω απο αυτον τον αριθμο , να σβηνει .

    δεν μπορω να το δοκιμασω αμεσα γιατι ειναι σε αλλον χωρο ενα κλιματιστικο στο οποιο μετραω την καταναλωση , που αναβει οταν πεσει η θερμοκρασια .

    αλλα γελαω που δοκιμαζω να αναψω το rgb λαμπακι , και μολις αναψει , σβηνει γιατι η καταναλωση ειναι κατω απο το οριο που εθεσα
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #27
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχει το home assistant καποιον τροπο να δοκιμαζουμε το syntax καποιων μεταβλητων των συσκευων ;
    εχω για παραδειγμα το "switch.e_mpriza" που ειναι η μπριζα της tp link , και ενα συνολο μεταβλητων που θα ηθελα να καταχωρησω σε καποια απεικονιση .

    current_power_w: 825.30
    total_energy_kwh: 27.264
    voltage: 243.4
    current_a: 5.11
    today_energy_kwh: 4.416
    friendly_name: η μπριζα

    αυτες παρπανω ειναι οι μεταβλητες συσκευης .
    πως θα τις συντασα ;
    και πως να τις δοκιμαζα σε κατι σαν console ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #28
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει το home assistant καποιον τροπο να δοκιμαζουμε το syntax καποιων μεταβλητων των συσκευων ;
    εχω για παραδειγμα το "switch.e_mpriza" που ειναι η μπριζα της tp link , και ενα συνολο μεταβλητων που θα ηθελα να καταχωρησω σε καποια απεικονιση .

    current_power_w: 825.30
    total_energy_kwh: 27.264
    voltage: 243.4
    current_a: 5.11
    today_energy_kwh: 4.416
    friendly_name: η μπριζα

    αυτες παρπανω ειναι οι μεταβλητες συσκευης .
    πως θα τις συντασα ;
    και πως να τις δοκιμαζα σε κατι σαν console ;
    Το switch.xxx είναι το ένα entity της συσκευής που έχεις κάνει integrate. Λογικά για την ίδια συσκευή θα πρέπει να έχεις και άλλα entities στις ρυθμίσεις του ΗΑ που θα έχουν όνομα sensor.xxx_energy ή _power κτλ κτλ. Αν είναι ανενεργά αυτά τα entities, θα πρέπει να τα ενεργοποιήσεις στο Ρυθμίσεις->Μητρώο οντοτήτων
    Ανάλογα με την απεικόνιση που θα χρησιμοποιήσεις θα επιλέξεις και το όνομα του entity .

    Για παράδειγμα σε μια κάρτα που έκανα για να βλέπω την κατανάλωση μιας πρίζας και να μπορώ να την ενεργοποιώ/απενεργοποιώ έχω:
    Κώδικας:
    type: entities
    entities:
      - entity: sensor.shellyplug_s_12345_power
        name: Κατανάλωση φωτιστικού
      - entity: switch.shellyplug_s_12345
        name: Φωτιστικό

  14. #29
    Εγγραφή
    09-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5503/54996 kbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει το home assistant καποιον τροπο να δοκιμαζουμε το syntax καποιων μεταβλητων των συσκευων ;
    εχω για παραδειγμα το "switch.e_mpriza" που ειναι η μπριζα της tp link , και ενα συνολο μεταβλητων που θα ηθελα να καταχωρησω σε καποια απεικονιση .

    current_power_w: 825.30
    total_energy_kwh: 27.264
    voltage: 243.4
    current_a: 5.11
    today_energy_kwh: 4.416
    friendly_name: η μπριζα

    αυτες παρπανω ειναι οι μεταβλητες συσκευης .
    πως θα τις συντασα ;
    και πως να τις δοκιμαζα σε κατι σαν console ;
    Πολύ αργά οπότε δεν ξέρω εάν το έχεις βρει πια. Μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις στο developer tools --> template

    Αυτά που δείχνεις είναι attributes ενός entity οπότε αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα template sensor με το συγκριμένο attribute

    στην περίπτωση σου το template θα ήταν
    Κώδικας:
    {{state_attr(switch.e_mpriza', 'current_power_w')}}
    ή κάποιο από τα άλλα attributes
    Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

  15. #30
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν το εχω προχωρησει καθολου το project προς αυτην την κατευθυνση , καθομαι και διαβαζω περι mqttt , λιγο python , και κανω ενα φρεσκαρισμα στην sql μιας και βρηκα ικανοποιητικοτατα μαθηματα στο youtube απο τον δημητρη ψούνη

    και επισης κανω το πιο ευκολο στην εποχη μας, καταναλωτισμο , δηλαδη πηρα 4 μπριζακια sonoff ακομη και τους περασα tasmota

    ειχα βρει κατι template ετοιμα για την hs110 της tp-link , αλλα δεν μπορεσα να διαχειριστω ξεχωριστα τις ενδειξεις ωστε να τις προσθεσω σε ενα panel του overview .
    εκανα καποιες δοκιμες στο template editor που εχει το home assistant , χωρις καποια επιτυχια . και ετσι ειπα να διαβασω λιγο ...

    αυτα ειναι σε γραφη "json " ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας