Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 118
  1. #91
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μετασχηματιστές..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #92
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα ειναι μετασχηματιστες, ναι με το beep θα δεις αν ειναι κομμενο καπου το συρμα , αλλα αν εχουν βραχυκυκλωσει τα σπειρωματα μπορει να σχηματιζει αλλη διαταξη και να λειτουργει σαν πολλαπλασιαστης ή σαν διαιρέτης της τασης .

    δηλαδη σαν πρωτον ελενχο θα εκανα με το beep , και μετα θα μετραγα ειτε την αντισταση αν ειναι κατι μετρησιμο , ειτε τον μετασχηματισμο .

    θα μπορουσες να το τροφοδοτησεις και με αλλη ταση αντι για 220 , πχ με 9 βολτ ac και να δεις αν θα σου παραγει 9 βολτ ωστε να μην μπλεξεις με πολυ υψηλες τασεις αν εχει γινει απο καποιο βραχυκυκλωμα πολλαπλασιαστης .
    τα σπειρωματα (οι σπειρες ) αν ο μετασχηματισμος ειναι 1 προς 1 (220 σε 220 ) πρεπει να εχουν τον ιδιο αριθμο (αν θυμαμαι καλα )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #93
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για να καταλάβεις μιλάω για τέτοιο..
    https://www.ergo-tel.gr/images/2016/...pou-ctr100.jpg

    - - - Updated - - -

    Αυτούς αν θυμάμαι καλά τους έβαζαν σε κήπους για προστασία ώστε αν γίνει διαρροή στο ένα καλώδιο να μη πάθεις κάτι.. Αν το λέω καλά..
    Ως προς τον ηχητικό έλεγχο μπορείς να με κατευθύνεις;
    Θα μετρήσω τα 2 καλώδια από τη μία πλευρά η ένα καλώδιο από τη μία και ένα από την άλλη;
    Χτες πάντως που μετραγα τα 2 καλώδια από την ίδια πλευρά σφύριζε και έγραφε 0.00 και από την άλλη σφύριζε και μου έβγαζε κάτι 0.07 κάτι τέτοιο.. Και στους 2 το ίδιο..
    Με το σώμα τους που δοκίμασα δεν σφυρίζει..
    Από τη μία πλευρά στην άλλη που μετραγα τα καλώδια με το beeper ο ένας μου έβγαζε 0.00 και ο άλλος γύρω στα 200+ αντίσταση.. Όχι τάση..
    Βγαίνει κάποιο νόημα;
    Να τους δώσω με μια 9v η από καμιά μπαταρία 12v από αυτές των ups;
    Πρέπει να βγάζει το ίδιο και από την άλλη;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #94
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν θυμαμαι αν λειτουργει με dc ο μετασχηματισμος , με προβληματισε χτες απο κατι βιντεο που κοιταγα και δεν το εξακριβωσα . για αυτο προτεινα ac .

    ειχες καποια ενδειξη οτι δεν δουλευουνε ;

    δοκιμασες δηλαδη τα ζευγη ανα σπειρα , και ειχανε συνεχεια (αυτο το μπιπ )
    δοκιμασες τις ακρες απο τα ζευγη με το σωμα του μετασχηματιστη και δεν ειχανε συνεχεια
    δοκιμασες να μετρησεις αντισταση και στην μια ακρη ειχε 200 ohm , και στους δυο το ιδιο ;

    μηπως μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια το αυτοκολητο (οπως φαινεται στην φωτογραφια ) με τα χαρακτηριστικα μηπως εχει καποια στοιχεια προδιαγραφων

    δυο εκδοχες ειναι

    αν ειναι κομμενο το συρμα , θα εχει απειρη αντισταση και καθολου συνεχεια , δεν θα κανει μπιπ και μπορει να εχει διαρροη στο σωμα του μετσχηματιστη

    αν ειναι βραχυκυκλωμενο , δηλαδη μια σπειρα ακουμπαει σε μια αλλη , αλλαζει η διαταξη των σπειρων , και μπορει να εχει και διαρροη προς τα εξω , στο σωμα του μετασχηματιστη .
    σε αυτην την περιπτωση θα κανει μπιπ , αλλα θα εχει διαφορετικη αντισταση ,

    δεν ξερω ομως τι μεγεθη αντιστασεων παιζουν στα πηνια για να σε καθοδηγησω με λεπτομερια

    - - - Updated - - -

    πρεπει να παιζει και με Dc .δοκιμασε το ετσι , με χαμηλη ταση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 25-11-21 στις 17:26.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #95
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το καρτελακι τους δεν γράφει κάτι το ιδιαίτερο, 220/220 γράφει και τα va τους..
    Συν ότι έγραψα πριν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #96
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απλως να επισημανω οτι δεν πρεπει να λειτουργει με Dc εκανα λαθος πριν , διαβασα κατι βιαστικα .
    αμα δεν γραφει τιποτα , οτι εγραψα παραπανω φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #97
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβεις μιλάω για τέτοιο..
    https://www.ergo-tel.gr/images/2016/...pou-ctr100.jpg

    - - - Updated - - -

    Αυτούς αν θυμάμαι καλά τους έβαζαν σε κήπους για προστασία ώστε αν γίνει διαρροή στο ένα καλώδιο να μη πάθεις κάτι.. Αν το λέω καλά..
    Ως προς τον ηχητικό έλεγχο μπορείς να με κατευθύνεις;
    Θα μετρήσω τα 2 καλώδια από τη μία πλευρά η ένα καλώδιο από τη μία και ένα από την άλλη;
    Χτες πάντως που μετραγα τα 2 καλώδια από την ίδια πλευρά σφύριζε και έγραφε 0.00 και από την άλλη σφύριζε και μου έβγαζε κάτι 0.07 κάτι τέτοιο.. Και στους 2 το ίδιο..
    Με το σώμα τους που δοκίμασα δεν σφυρίζει..
    Από τη μία πλευρά στην άλλη που μετραγα τα καλώδια με το beeper ο ένας μου έβγαζε 0.00 και ο άλλος γύρω στα 200+ αντίσταση.. Όχι τάση..
    Βγαίνει κάποιο νόημα;
    Να τους δώσω με μια 9v η από καμιά μπαταρία 12v από αυτές των ups;
    Πρέπει να βγάζει το ίδιο και από την άλλη;
    Εφόσον έχεις καλωδιακή συνέχεια σε κάθε σπείρωμα και σχετικά χαμηλή αντίσταση, φαίνεται να είναι λειτουργικός ο μετασχηματιστής.
    Οι μετασχηματιστές δουλεύουν μόνο με AC, επομένως δεν μπορείς να τους δοκιμάσεις με μπαταρία.
    Θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάποια πρίζα που έχει σχετικά μικρή ασφάλεια (πχ 10A) και να τον τοποθετήσεις εκεί. Στη συνέχεια μέτρα με πολύμετρο την AC τάση στην άλλη πλευρά.
    Πάντα προσοχή όταν δουλεύουμε με τέτοιες τάσεις!

  8. #98
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και εγώ έτσι σκέφτηκα να το κάνω αρχικά.. Να του δώσω ρεύμα να δω αν βγάζει τα ίδια από την άλλη, αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα..
    Θα το δοκιμάσω έτσι κ βλέπουμε..
    Καλά κάνεις και επισημαίνεις το κίνδυνο, αλλά εντάξει είμαστε ολίγον σχετικοί με το αντικείμενο οπότε προσέχουμε..
    Thanks, και θα επιστρέψω με το αποτέλεσμα..

    Α.. Και κάτι τελευταίο.. Υποθέτω ότι οι μετασχηματιστές αυτοί δεν έχουν πλευρές α/β ξέρω γω.. Οπότε υποθέτω ότι δεν παίζει ρόλο η πλευρά που θα πάρει ρεύμα..
    Από την άλλη μου δημιουργήθηκε και το ερώτημα αν δώσω από τη μία και δεν βγάζει από την άλλη και τον γυρίσω και του δώσω από την άλλη αν θα βγάζει τάση.. Αλλά ίσως προτρέχω.. Λογικά και έτσι τραμπα να γίνει αν έχει βλάβη θα φανεί..
    Παει καιρός που τους είχαν αντικαταστήσει τότε από τον κήπο οπότε για να τους αντικατέστησαν κάτι θα είχαν.. Απλά ήθελα να το επαληθευσω στα σίγουρα..
    Υπάρχει περίπτωση και να δουλεύουν αλλά να έχει μειωθεί η αντοχή τους σε va; Και αν ναι πως θα το καταλάβω; Εφαρμόζοντας φορτίο και παρατηρώντας για πτώση τάσης;

    Στη χειρότερη που την έχει ακούσει εσωτερικά λογικά θα ρίξει την ασφάλεια Η δεν θα παίζει απλά... Δεν πιστεύω να δημιουργήσει κάνα μεγαλύτερο θέμα ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-11-21 στις 03:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #99
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έτσι σκέφτηκα να το κάνω αρχικά.. Να του δώσω ρεύμα να δω αν βγάζει τα ίδια από την άλλη, αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα..
    Θα το δοκιμάσω έτσι κ βλέπουμε..
    Καλά κάνεις και επισημαίνεις το κίνδυνο, αλλά εντάξει είμαστε ολίγον σχετικοί με το αντικείμενο οπότε προσέχουμε..
    Thanks, και θα επιστρέψω με το αποτέλεσμα..

    Α.. Και κάτι τελευταίο.. Υποθέτω ότι οι μετασχηματιστές αυτοί δεν έχουν πλευρές α/β ξέρω γω.. Οπότε υποθέτω ότι δεν παίζει ρόλο η πλευρά που θα πάρει ρεύμα..
    Από την άλλη μου δημιουργήθηκε και το ερώτημα αν δώσω από τη μία και δεν βγάζει από την άλλη και τον γυρίσω και του δώσω από την άλλη αν θα βγάζει τάση.. Αλλά ίσως προτρέχω.. Λογικά και έτσι τραμπα να γίνει αν έχει βλάβη θα φανεί..
    Παει καιρός που τους είχαν αντικαταστήσει τότε από τον κήπο οπότε για να τους αντικατέστησαν κάτι θα είχαν.. Απλά ήθελα να το επαληθευσω στα σίγουρα..
    Υπάρχει περίπτωση και να δουλεύουν αλλά να έχει μειωθεί η αντοχή τους σε va; Και αν ναι πως θα το καταλάβω; Εφαρμόζοντας φορτίο και παρατηρώντας για πτώση τάσης;

    Στη χειρότερη που την έχει ακούσει εσωτερικά λογικά θα ρίξει την ασφάλεια Η δεν θα παίζει απλά... Δεν πιστεύω να δημιουργήσει κάνα μεγαλύτερο θέμα ε;
    Συνήθως οι μετασχηματιστές έχουν πλευρές, γιατί η πιο συχνή χρήση είναι για να ανεβάζουμε ή κατεβάζουμε τάση. Απ' ότι λες, εσένα είναι 1:1 και χρησιμοποιούνται απλά ως απομονωτές, για να μην υπάρχει καλωδιακή συνέχεια μεταξύ των δύο πλευρών, επομένως δεν παίζει ρόλο η φορά. Σε τέτοιου τύπου μετασχηματιστές, είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάποια απρόβλεπτη καταστροφική βλάβη. Οι πιο πιθανές βλάβες είναι να μην υπάρχει συνέχεια, οπότε δεν θα πάρεις τάση, ή να υπάρχει βραχυκλυκλωμα, οπότε θα πέσει η ασφάλεια και πιθανόν να ζεσταθεί απότομα ο μετασχηματιστής.
    Εάν δεν σηκώνει το φορτίο που του βάλεις, θα παρατηρήσεις πτώση τάσης και μεγάλη θερμοκρασία.

  10. #100
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Thanks.. Όπως τα σκεφτόμουν περίπου..
    Θα δω τι θα κάνω και βλέπουμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #101
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική μου αναζήτηση ξεκίνησε από την ανάγκη να ελέγχω τα ηλεκτρικά πατζουρια. Με τα Fibaro θα μου στοίχιζε πάνω από 1000 ευρώ, ενώ με τα Shelly μου στοίχισε περίπου 200...
    Και έτσι ξεκίνησαν όλα και τώρα έχω συνδέσει πάνω από 30 συσκευές με σενάρια κτλ και ετοιμάζομαι για άλλες τόσες

    Ποιο shelly χρησιμοποιήσες για τα ηλεκτρικά ρολά σου? Σε κάθε διακόπτη για τα ρολά έχω μόνο φάση και 2 επιστροφές, δεν πρέπει να έχω ουδέτερο.

  12. #102
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mesazon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο shelly χρησιμοποιήσες για τα ηλεκτρικά ρολά σου? Σε κάθε διακόπτη για τα ρολά έχω μόνο φάση και 2 επιστροφές, δεν πρέπει να έχω ουδέτερο.
    Το Shelly 2.5. Απαραίτητη η ύπαρξη ουδέτερου.
    Υπάρχει και εναλλακτική από το να τραβήξεις καλώδιο για τον ουδέτερο πίσω από το διακόπτη.
    Λογικά αφού δεν περνάει ουδέτερος πίσω από το διακόπτη, τότε η καλωδίωσή σου έρχεται από πάνω. Επομένως στο μπουάτ που λογικά υπάρχει πάνω από το διακόπτη θα βρεις και φάση και ουδέτερο και τα δύο άλλα καλώδια που έρχονται από το διακόπτη. Θα μπορούσες επομένως να βάλεις εκεί το Shelly και όχι πίσω από το διακόπτη.

  13. #103
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Σε συνέχεια των ερωτήσεων μου πιο πριν, πήρα μια προσφορά για να αλλάξω ηλεκτρολογικό πίνακα και τους ζήτησα να βάλουν διακόπτες ράγας με WiFi (βλέπε Shelly)
    Περιττό να πω πως ο ηλεκτρολόγος (όπως και το κατάστημα με το οποίο συνεργάζεται) δεν γνώριζαν καν την ύπαρξη τους.

    Ένιγουει, από ότι βλέπω έχει βγει ο Pro 2 ο οποίος όμως αναμένεται από τέλη Μαρτίου. Αν πούμε ότι περιμένω έως τότε, με ενδιαφέρει περισσότερο να καταλάβω αν τα χαρακτηριστικά του είναι κατάλληλα, δηλαδή ποια θα μου κάνουν.
    Συγκεκριμένα θέλω με ένα ρελέ Shelly να δώσω ρεύμα σε ένα ρελέ ισχύος που θα δίνει ρεύμα σε θερμοσυσσωρευτές. Έχω ρεύμα τριφασικό.
    Από ότι διαβάζω ο Pro 2 δίνει max 16A ανά κανάλι και 25A σύνολο, ενώ ο Pro 1 δίνει max 12A.

    Eπίσης πως θα αποφύγω το πρόβλημα που ανέφερε ο φίλος sxbcl;; νωρίτερα.
    Έχω εγκαταστήσει πάνω από 30 Shelly διαφόρων τύπων σπίτι μου μέχρι στιγμή. Δεν είχα πρόβλημα σε κανένα.
    Συνηθισμένο λάθος στην εγκατάσταση είναι να συνδεθεί διαφορετική φάση στην τροφοδοσία του από αυτή που είναι για το υπόλοιπο κύκλωμα, με αποτέλεσμα να δεχτεί 400V και κάποια στιγμή σύντομα να γίνει ψητό!
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #104
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια των ερωτήσεων μου πιο πριν πήρα μια προσφορά για να αλλάξω ηλεκτρολογικό πίνακα και τους ζήτησα να βάλουν διακόπτες ράγας με WiFi
    Περιττό να πω πως ο ηλεκτρολόγος (όπως και το κατάστημα με το οποίο συνεργάζεται) δεν γνώριζαν καν την ύπαρξη τους.
    Ειναι σχετικα καινουρια κολπα αυτα στον πινακα. Οποτε αν ο ηλεκτρολογος δεν ενημερωνεται τακτικα , μενει πισω στα τεχνολογικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένιγουει, από ότι βλέπω έχει βγει ο Pro 2 ο οποίος όμως αναμένεται από τέλη Μαρτίου. Αν πούμε ότι περιμένω έως τότε, με ενδιαφέρει περισσότερο να καταλάβω αν τα χαρακτηριστικά του είναι κατάλληλα, δηλαδή ποια θα μου κάνουν.
    Συγκεκριμένα θέλω με ένα ρελέ Shelly να δώσω ρεύμα σε ένα ρελέ ισχύος που θα δίνει ρεύμα σε θερμοσυσσωρευτές. Έχω ρεύμα τριφασικό.
    Από ότι διαβάζω ο Pro 2 δίνει max 16A ανά κανάλι και 25A σύνολο, ενώ ο Pro 1 δίνει max 12A.
    Εφοσον θα βαλεις ρελε ισχυος , δεν σε περιοριζει ποιο Shelly θα βαλεις. Στην ουσια την εντολη για να "οπλισει " το ρελε θα δινει μονο το Shelly .
    Το ρελε ισχυος θα πρεπει να ειναι αναλογων διαστασεων ( σε Α ) .



    Οσο για το προβλημα που λες του συμφορουμιτη ....
    Δεν καταλαβαινω πως μπορεις να κανεις λαθος. θα πρεπει να συνδεσεις 2 φασεις πανω στο Shelly ( οποτε 400 ν ) αντι για την φαση-ουδετερο.
    The gr81 .

  15. #105
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι πως το φαντάστηκα ότι δεν θα παίζουν ρόλο τα A που δίνει το Shelly αφού στην ουσία δίνει μόνο σήμα και όχι ρεύμα. Αλλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος γιατί το φοβάμαι πολύ το ρεύμα...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας