Σελ. 17 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 947
  1. #241
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η πλάκα είναι ότι το L3 δεν δουλεύει και το ξέρουνε.
    όσο για το flex xg..... έχω 3.... και κάθονται.... πολλά incompatibility me 10g κάρτες
    Λένε σε future firmware...κάποτε

    Προς το παρόν πήζουν με το να φτάσουν τα UDMB και UDMP στο UniFi OS 3.0 όπως τα UDM SE, DR και DW.

  2. #242
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως αυτό είναι πολύ καλό, αλλά αν δώσω 4άμισι κατοστάρικα για switch δεν θα επιζήσω εγώ για να δω αυτό το "βάθος χρόνου"

    Καλά πλάκα κάνω, σιγά μην πω πόσο κάνει... Αλλά παραείναι ακριβό... σε κάτι μεταχειρισμένο μάλλον θα πήγαινα και ας ήταν Gbit και όχι 2μισάρι...

    - - - Updated - - -

    π.χ. κάτι τέτοιο
    (Δεν είναι και κορυφαίο deal, απλό παράδειγμα είναι.. αλλά σε κάθε περίπτωση και το γεγονός ότι αν βρω κάτι σε καλή τιμή αλλά χωρίς την "ευκολία" του unifi controller δε με νοιάζει, οπότε δεν περιορίζομαι σε ubiquity)
    Με ένα flex κανονικό και το 60w τροφοδοτικο είσαι jet για μένα.

    Να πάρεις κατι της UI που λέει throughput 10g με πόρτα 2.5g, νομίζω μας τρολλαρει η Ui..

  3. #243
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά τσίμπησα ένα flex-mini... στα €35 λέω δε ..μιέται, πάρε ένα να το δεις τι κάνει, μιας και δεν είχα και άλλο unifi switch, μόνο ασύρματα..
    Το έβαλα λοιπόν σε μια πρίζα, πήρε από PoE, έκανε adopt, update και πάω να το ρυθμίσω, υποτίθεται για να το βάλω στη θέση του ενός από τα D-Link..
    Και εδώ συμβαίνει το κουλό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
    Έχω 4VLAN.. To main, ένα IOT, ένα Visitors και ένα Test..
    Το υπάρχον το D-Link, λοιπόν, είναι ρυθμισμένο ώστε δύο από τις πόρτες του, το uplink από το main switch και η πόρτα που δίνει στο AP, φιλοξενούν όλα τα VLAN.
    Οι υπόλοιπες 3 πόρτες, η μία είναι main μόνο, η άλλη IOT μόνο και η 3η Visitors μόνο.
    Πάω λοιπόν από τον Controller, επιλέγω all για αυτές που τα φιλοξενούν όλα, μόνο το main, για την άλλη, μόνο το IOT για την άλλη και... δεν υπάρχει πουθενά να επιλέξω το Visitors δίκτυο..
    Πάω στα port profiles και δεν έχει για το Visistors, ενώ έχει για τα υπόλοιπα.. ΟΚ, φτιάχνω ένα προφίλ μόνο με το visitors μπας και αυτό του φταίει.
    Πάω μετά πάλι, επιλέγω την πόρτα που θέλω, πάλι δεν υπάρχει αυτό το network... Τι σκ@τ@;

    Κάπου διάβασα ότι λεει είχε ένα bug και αν ήταν φτιαγμένα τα δίκτυα σε παλιά έκδοση controller, δεν τα βλέπει και πρέπει να τα σβήσεις και να τα ξαναφτιάξεις. Λέω το visitors είναι το παλιότερο vlan, μπορεί αυτό να συμβαίνει και να ήταν πολύ παλιά η έκδοση του controller όταν το είχα φτιάξει(???). Σβήνω λοιπόν το visitors, αλλά επειδή έχω διάφορα στο visitors, όπως mac filtering κλπ, λέω μ@λ@κία έκανα, κάνω restore το configuration... Δε μου κόβει να τραβήξω πρώτα ένα forget στο flex, οπότε έχασε τα αυγά και τα πασχάλια, μετά έκανε fail το adoption αλλά ΟΚ, δε με νοιάζει αυτό, θα το στρώσω άμα κάτσω μέσα στο Σ/Κ να ασχοληθώ..
    Αλλά με το άλλο τη φάση ρε παιδιά;
    Γιατί βλέπει όλα τα VLAN, εκτός από το Visitors και δεν μπορώ να το επιλέξω για μια συγκεκριμένη πόρτα; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

    - - - Updated - - -

    Το είδα τώρα με λίγο πιο καθαρό κεφάλι, γιατί χτες το απόγευμα μου είχε σπάσει τα !#@$ ...
    Δεν είχα κανένα λόγο να πάω να σβήσω το visitors wireless network ..
    Το έκανα χτες γιατί πήγα να σβήσω το visitors network και μου έλεγε ότι υπάρχει ένα wireless network που παίρνει από αυτό και δεν μπορεί να το σβήσει..
    Αλλά τώρα - με το καθαρό μυαλό.. - απλά πήγα και άλλαξα το visitors wireless network και το πάντρεψα με άλλο vlan, έσβησα το network και το ξαναέφτιαξα και τώρα είδα ότι αυτόματα δημιουργήθηκε προφίλ.
    Πριν υπήρχε αυτόματα δημιουργημένο προφίλ για όλα τα άλλα networks εκτός από αυτό.
    Είχα πάει χειροκίνητα και πρόσθεσα το προφίλ, αλλά έτσι το εκλαμβάνει ως custom προφίλ, κάτι που το flex mini δεν υποστηρίζει.. (τι γτπ λ@λ@κιες είναι αυτές ρε ubiquity? )
    Τώρα που το έφτιαξε μόνο του υποθέτω θα είναι selectable..
    Αύριο όταν βρω χρόνο ελπίζω να ξεκολλήσω το flex και να κάνει τελικά adopt και θα κάνω update για το αν τελικά παίζει..
    Γαμώ τα ηλίθια bug του unifi μου μέσα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #244
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τσίμπησα ένα flex-mini... στα €35 λέω δε ..μιέται, πάρε ένα να το δεις τι κάνει, μιας και δεν είχα και άλλο unifi switch, μόνο ασύρματα..
    Το έβαλα λοιπόν σε μια πρίζα, πήρε από PoE, έκανε adopt, update και πάω να το ρυθμίσω, υποτίθεται για να το βάλω στη θέση του ενός από τα D-Link..
    Και εδώ συμβαίνει το κουλό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
    Έχω 4VLAN.. To main, ένα IOT, ένα Visitors και ένα Test..
    Το υπάρχον το D-Link, λοιπόν, είναι ρυθμισμένο ώστε δύο από τις πόρτες του, το uplink από το main switch και η πόρτα που δίνει στο AP, φιλοξενούν όλα τα VLAN.
    Οι υπόλοιπες 3 πόρτες, η μία είναι main μόνο, η άλλη IOT μόνο και η 3η Visitors μόνο.
    Πάω λοιπόν από τον Controller, επιλέγω all για αυτές που τα φιλοξενούν όλα, μόνο το main, για την άλλη, μόνο το IOT για την άλλη και... δεν υπάρχει πουθενά να επιλέξω το Visitors δίκτυο..
    Πάω στα port profiles και δεν έχει για το Visistors, ενώ έχει για τα υπόλοιπα.. ΟΚ, φτιάχνω ένα προφίλ μόνο με το visitors μπας και αυτό του φταίει.
    Πάω μετά πάλι, επιλέγω την πόρτα που θέλω, πάλι δεν υπάρχει αυτό το network... Τι σκ@τ@;

    Κάπου διάβασα ότι λεει είχε ένα bug και αν ήταν φτιαγμένα τα δίκτυα σε παλιά έκδοση controller, δεν τα βλέπει και πρέπει να τα σβήσεις και να τα ξαναφτιάξεις. Λέω το visitors είναι το παλιότερο vlan, μπορεί αυτό να συμβαίνει και να ήταν πολύ παλιά η έκδοση του controller όταν το είχα φτιάξει(???). Σβήνω λοιπόν το visitors, αλλά επειδή έχω διάφορα στο visitors, όπως mac filtering κλπ, λέω μ@λ@κία έκανα, κάνω restore το configuration... Δε μου κόβει να τραβήξω πρώτα ένα forget στο flex, οπότε έχασε τα αυγά και τα πασχάλια, μετά έκανε fail το adoption αλλά ΟΚ, δε με νοιάζει αυτό, θα το στρώσω άμα κάτσω μέσα στο Σ/Κ να ασχοληθώ..
    Αλλά με το άλλο τη φάση ρε παιδιά;
    Γιατί βλέπει όλα τα VLAN, εκτός από το Visitors και δεν μπορώ να το επιλέξω για μια συγκεκριμένη πόρτα; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

    - - - Updated - - -

    Το είδα τώρα με λίγο πιο καθαρό κεφάλι, γιατί χτες το απόγευμα μου είχε σπάσει τα !#@$ ...
    Δεν είχα κανένα λόγο να πάω να σβήσω το visitors wireless network ..
    Το έκανα χτες γιατί πήγα να σβήσω το visitors network και μου έλεγε ότι υπάρχει ένα wireless network που παίρνει από αυτό και δεν μπορεί να το σβήσει..
    Αλλά τώρα - με το καθαρό μυαλό.. - απλά πήγα και άλλαξα το visitors wireless network και το πάντρεψα με άλλο vlan, έσβησα το network και το ξαναέφτιαξα και τώρα είδα ότι αυτόματα δημιουργήθηκε προφίλ.
    Πριν υπήρχε αυτόματα δημιουργημένο προφίλ για όλα τα άλλα networks εκτός από αυτό.
    Είχα πάει χειροκίνητα και πρόσθεσα το προφίλ, αλλά έτσι το εκλαμβάνει ως custom προφίλ, κάτι που το flex mini δεν υποστηρίζει.. (τι γτπ λ@λ@κιες είναι αυτές ρε ubiquity? )
    Τώρα που το έφτιαξε μόνο του υποθέτω θα είναι selectable..
    Αύριο όταν βρω χρόνο ελπίζω να ξεκολλήσω το flex και να κάνει τελικά adopt και θα κάνω update για το αν τελικά παίζει..
    Γαμώ τα ηλίθια bug του unifi μου μέσα...
    Welcome to the Unifi World

    Κάτι ακαδημαϊκά ενημερωτικό. Τελευταία έκδοση που δουλεύει σωστά στα AP όσο αφορά το roaming και γενικά προβλήματα, μετά από τρελές δοκιμές στη δουλειά που έχω 11 Ap's, είναι η 6.2.39. Από εκεί και μετά το χάος... έχω δοκιμάσει ότι έχει βγει μέχρι και την 6.6.9. Διάφορα προβλήματα υπάρχουν κυρίως με τις ΙοΤ συσκευές αλλά και με το roaming μεταξύ AP. Εννοείται πως οποιαδήποτε έκδοση και αν έχουμε, το Fast Roaming και BSS Transition πρέπει να είναι OFF

    Y.Γ. ένα ρημαδονήμα καθαρό για Unifi δεν έχουμε ρε γμτ... τεσπα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #245
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά πρόβλημα με το roaming δεν έχω... έχω έκδοση 7.3.76, αλλά από την άλλη το roaming μέσα στο σπίτι τι πρόβλημα να έχει..
    Δεν έχω τίποτα ασύρματα voip και 500 τ.μ. σπίτι για να καταλάβω κάτι... youtube κλπ κάνουν buffering και κάποιες φορές που έχει τύχει να τσεκάρω, αν τα παιδιά είναι στο παιδικό τα δείχνει συνδεμένα στο ΑΡ του παιδικού, αν είναι στο σαλόνι τα δείχνει στο ΑΡ του σαλονιού...
    Μάλλον πρέπει να φτιάξουμε ένα unifi νήμα γιατί εδώ είναι τελείως άσχετο το θέμα πλάκα-πλάκα..

    - - - Updated - - -

    Σχετικά με το θέμα που λέγαμε πριν για το PoE..
    Υπάρχει και το TL-SG105PE που είναι PoE+..
    Δεν μου λύνει 100% το πρόβλημα των καλωδίων για εκεί που το θέλω, απλά θα μειώσω ένα καλώδιο δικτύου και θα γλιτώσω και τον ιντζέκτορα που είναι ψιλομεγάλος και τον έχω ακουμπισμένο πάνω στο τάφ του ρεύματος..
    Θα το σκεφτώ λίγο..

    - - - Updated - - -

    Θα ήθελα μόνο να μπορούσα να βρώ πως είναι το τροφοδοτικό του επειδή είναι 57 κάτι βόλτ, οπότε παίζει να είναι γκουμούτσα.
    Αν είναι να αντικαταστήσω τον ιντζέκτορα με άλλη γκουμούτσα δεν θα κερδίσω κάτι..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #246
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το θέμα που λέγαμε πριν για το PoE..
    Υπάρχει και το TL-SG105PE που είναι PoE+..
    Δεν μου λύνει 100% το πρόβλημα των καλωδίων για εκεί που το θέλω, απλά θα μειώσω ένα καλώδιο δικτύου και θα γλιτώσω και τον ιντζέκτορα που είναι ψιλομεγάλος και τον έχω ακουμπισμένο πάνω στο τάφ του ρεύματος..
    Θα το σκεφτώ λίγο..
    Περίμενε, αυτό είναι απλό POE+ στις εξόδους, δεν παίρνει είσοδο PoE+ να δώσει στις εξόδους οπότε με ένα καλώδιο utp προς αυτό να καθαρίζεις όπως το Flex. Μπορεί να μην κατάλαβα καλά αλλά νόμιζα πως αυτό ήθελες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #247
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε, αυτό είναι απλό POE+ στις εξόδους, δεν παίρνει είσοδο PoE+ να δώσει στις εξόδους οπότε με ένα καλώδιο utp προς αυτό να καθαρίζεις όπως το Flex. Μπορεί να μην κατάλαβα καλά αλλά νόμιζα πως αυτό ήθελες.
    Ναι το ξέρω, απλά μου μειώνει λίγο τα καλώδια αυτό

    Μπα, π@π@ρια μάντολες.. Γκουμούτσα είναι
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #248
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω, απλά μου μειώνει λίγο τα καλώδια αυτό

    Μπα, π@π@ρια μάντολες.. Γκουμούτσα είναι
    Xa, που να δεις το 60w της Ubiquity που έχω για το Flex
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #249
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αστα να πάνε... οπότε λοιπόν καλύτερα ο ιντζέκτορας..

    - - - Updated - - -

    Μου φαίνεται θα κάνω μια πατέντα να μεγαλώσω το καλώδιο ρεύματος του injector ώστε να τον βάλω πάνω στο ράφι που έχω το switch και το ΑΡ.
    Οπότε αντί για 2 2μετρα UTP από κάτω μέχρι το switch και το ΑΡ που έχω τώρα συν άλλο ένα που είναι για το ίδιο το switch, θα έχω μόνο ένα.
    Θα βάλω και 2 20ποντα utp μετά από/προς τον injector και μια χαρά..
    Τώρα όσον αφορά στο TL-SG105PE... μπορεί να πάρω ένα για spare... To main switch (GS110TP) είναι γέρικο πλέον και αν ψοφήσει ξαφνικά καμιά μέρα μένω χωρίς ρεύμα στα 2 D-Link που παίρνουν μέσω PoE, επειδή αυτά τα D-Link δεν έχουν τροφοδοτικό, μόνο μέσω PoE παίρνουν ρεύμα (έχω ιντζέκτορες στη χειρότερη, αλλά καλά κρασιά ..)
    Οπότε αν συμβεί οτιδήποτε, ρίχνω στη θέση του το TL-SG105PE και ένα spare D-Link (ή τη λ@λ@κία το flex mini) που θα παίρνει από το ΤΡ-Link και είμαι κομπλέ μέσα σε 10 λεπτά το πολύ...
    Δικαιολογίες για ψώνια δίνω τώρα ε;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #250
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστα να πάνε... οπότε λοιπόν καλύτερα ο ιντζέκτορας..

    - - - Updated - - -

    Μου φαίνεται θα κάνω μια πατέντα να μεγαλώσω το καλώδιο ρεύματος του injector ώστε να τον βάλω πάνω στο ράφι που έχω το switch και το ΑΡ.
    Οπότε αντί για 2 2μετρα UTP από κάτω μέχρι το switch και το ΑΡ που έχω τώρα συν άλλο ένα που είναι για το ίδιο το switch, θα έχω μόνο ένα.
    Θα βάλω και 2 20ποντα utp μετά από/προς τον injector και μια χαρά..
    Τώρα όσον αφορά στο TL-SG105PE... μπορεί να πάρω ένα για spare... To main switch (GS110TP) είναι γέρικο πλέον και αν ψοφήσει ξαφνικά καμιά μέρα μένω χωρίς ρεύμα στα 2 D-Link που παίρνουν μέσω PoE, επειδή αυτά τα D-Link δεν έχουν τροφοδοτικό, μόνο μέσω PoE παίρνουν ρεύμα (έχω ιντζέκτορες στη χειρότερη, αλλά καλά κρασιά ..)
    Οπότε αν συμβεί οτιδήποτε, ρίχνω στη θέση του το TL-SG105PE και ένα spare D-Link (ή τη λ@λ@κία το flex mini) που θα παίρνει από το ΤΡ-Link και είμαι κομπλέ μέσα σε 10 λεπτά το πολύ...
    Δικαιολογίες για ψώνια δίνω τώρα ε;
    Εγώ θα παρέμενα στη Unifi πάντως ή θα δοκίμαζα τα Omada .... έχω κουραστεί πολύ στη ζωή μου να ρυθμίζω με το χέρι vlan κυρίως σε διάφορες συσκευές που κάθε μια είναι για πάρτι της... οκ μιλάω για εταιρικά βαριά switch που κάποια είχαν τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους (HP και IRF) αλλά εδώ και 5-6 χρόνια με τα Unifi στη δουλειά σώθηκα μιλάμε... φτιάχνω ένα vlan στο backbone switch (HP) και μετά το κάνω και στο UDM Pro και το παίρνουν σε 2 sec 16 switch unifi... μεγάλη ευκολία μιλάμε...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #251
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μωρέ μαζί σου αλλά με τα Omada, Unifi κλπ θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...
    Συν ότι με αντίστοιχο unifi από τα €56 πάω στα €150...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #252
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα παρέμενα στη Unifi πάντως ή θα δοκίμαζα τα Omada .... έχω κουραστεί πολύ στη ζωή μου να ρυθμίζω με το χέρι vlan κυρίως σε διάφορες συσκευές που κάθε μια είναι για πάρτι της... οκ μιλάω για εταιρικά βαριά switch που κάποια είχαν τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους (HP και IRF) αλλά εδώ και 5-6 χρόνια με τα Unifi στη δουλειά σώθηκα μιλάμε... φτιάχνω ένα vlan στο backbone switch (HP) και μετά το κάνω και στο UDM Pro και το παίρνουν σε 2 sec 16 switch unifi... μεγάλη ευκολία μιλάμε...
    Μόλις κοίταζα το Dream Machine. Για πες εντυπώσεις (ή όποιοι το έχουν/είχαν). Ερωτήσεις:

    1. Το IDS/IPS κομμάτι τί λέει; Έχει και AV;
    2. Το management πώς γίνεται; Με δικιά του κονσόλα (WebUI, CLI) ή πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο αυτό το UniFi Cloud (ή όπως λέγεται);
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #253
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Τα Dream Router, Dream Machine, Dream Machine Pro, Dream Machine SE και Dream Wall (Early Access) έχουν ενσωματωμένο τον controller. Από εκεί και πέρα όλες οι ρυθμίσεις γίνονται από το UI, δεν χρειάζεται CLI.

    AV δεν έχουν, έχουν ad block (με το UniFi OS 3.0 και μετά). Δεν έχω γνώμη για το IDS/IPS, αν και το έχω ανοιχτό.

    Θέλουν πολύ δουλειά πάντως για να φτάσουν άλλα routers/firewalls, ουκ ολίγος κόσμος κράζει και προτείνει μόνο switches και APs. Σκέψου ότι μέχρι πρότινος δεν υποστήριζαν Wireguard και OpenVPN. To καλό είναι ότι αν δεν είσαι επιχείρηση και δεν έχεις "τρελές" απαιτήσεις, αν κάνεις αρκετή υπομονή θα δεις βελτιώσεις/προσθήκες με firmware upgrades.

  14. #254
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τα Omada είναι απλά μια αντιγραφή του Unifi. Είναι φθηνά αλλά δεν μπορούν να ξεπεράσουν το Unifi αφού το αντιγράφουν.
    Για router/firewall υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και απο τα δυο αυτά.

  15. #255
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις κοίταζα το Dream Machine. Για πες εντυπώσεις (ή όποιοι το έχουν/είχαν). Ερωτήσεις:

    1. Το IDS/IPS κομμάτι τί λέει; Έχει και AV;
    2. Το management πώς γίνεται; Με δικιά του κονσόλα (WebUI, CLI) ή πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο αυτό το UniFi Cloud (ή όπως λέγεται);
    Ντεν κάνει κάτι, διαφημιστικό είναι στη δουλειά και έχω μετανιώσει που το πήρα άλλα εξυπηρετεί 1 σκοπό που είναι ολοι οι wifi clients να φαίνονται σαν 1ας χρήστης στο untangle για να κερδίσω licences(πληρώνω για 50). Το έχω μετά το Untangle μόνο για τα wifi με κλειστά firewall (για την ακρίβεια απλά έκανα rules να περνάνε τα πάντα στα πάντα για να βλέπουν τα wifi clients το κεντρικό δίκτυο).
    Άναψα το Ids/ips όπου το μόνο σοβαρό που είδα ήταν πολλά κινεζοτηλεφωνα να καλούν τη μαμά Κίνα lol αλλά τίποτα χοντρό. Το έκλεισα τελικά γιατί θεωρούσε και πεταγε εκτός κάτι λαπτοπ που είναι με 7 και απλά κάνουν remote σε vm... Remote attack ελεγε αλλά καμία σχέση. Το honeypot είναι καλή φάση αφού ότι διαβάζω αλλά δεν έχω προλάβει να το τσεκάρω.

    Γενικά αν εξαιρέσω την ευκολία διασύνδεσης και το mesh, τη Unifi την έχω μέχρι εκεί. Δεν θα είχα ποτέ unifi για κεντρικό ρούτερ. Θα είχα πίσω οτιδήποτε άλλο σε pfsense/openwrt/untangle κλπ οπως το κάνω τώρα δηλαδή. Σπίτι δεν έχω καν gateway unifi, απλά έχω switches και AP που έχουν gateway το Untangle μου.

Σελ. 17 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας