Σελ. 4 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 928
  1. #46
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Έχει κανείς ιδέα για κάποιο καλό hardware firewall με 1000άρες πόρτες..?

    Θέλω να αλλάξω το cisco που έχω σε κάτι καλύτερο κάποια στιγμή....

  2. #47
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν εννοείς generic pc hardware,

    εγώ είχα πάρει από εδώ παλαιότερα, καθώς δεν έβρισκα ελλάδα

    https://www.picopc.co/products/netwo...e-servers.html

  3. #48
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εννοείς generic pc hardware,

    εγώ είχα πάρει από εδώ παλαιότερα, καθώς δεν έβρισκα ελλάδα

    https://www.picopc.co/products/netwo...e-servers.html
    Δεν εννοώ σαν PC ακριβώς ενώ σαν appliance...

  4. #49
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εννοώ σαν PC ακριβώς ενώ σαν appliance...
    δεν κατάλαβα

    θες κάτι για να στήσεις ένα οποιοδήποτε firewall ή συγκεκριμένη συσκευή;
    δε μίλησα για PC ακριβώς

    δες το link αν σου κάνουν ή όχι

  5. #50
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς ιδέα για κάποιο καλό hardware firewall με 1000άρες πόρτες..?

    Θέλω να αλλάξω το cisco που έχω σε κάτι καλύτερο κάποια στιγμή....
    Τα qotom i3 ή i5 είναι πολύ καλά πχ αυτό

    https://www.amazon.com/Qotom-Q355G4-...bb_marketplace

    Αλλά δύσκολα να τα βρεις Ελλάδα. Εγώ έφερα ένα από aliexpress πέρυσι 4πορτο με i3 και ήμουν τυχερός που πέρασε χωρίς έλεγχο από τελωνείο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #51
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς ιδέα για κάποιο καλό hardware firewall με 1000άρες πόρτες..?

    Θέλω να αλλάξω το cisco που έχω σε κάτι καλύτερο κάποια στιγμή....
    Το sophos UTM που έχω αυτή τη στιγμή είναι στημένο σε ένα Barracuda F18
    Στο 1ο ποστ του νήματος έχω βάλει τα specs (αυτός ήταν ο σκοπός αυτού του νήματος χεχε).
    Αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο σε καλύπτει έχω στη watch list μου στο eBay ένα για £75.
    Μπορώ να σου στείλω το λινκ.
    Το F12 που ανέφερα μερικα ποστ πιο πριν πως αγόρασα ειναι υποτίθεται κατωτερη κατηγορία,
    αλλά είναι πιο καινούργιο σαν harware, οποτε ίσως ειναι λιγο καλύτερο. Δεν μπορώ ομως να στο συστήσω αν πρώτα δεν μου έρθει για να το δοκιμάσω (υπολογίζω να γίνει σε κανα μήνα μιας και αναμένεται σύμφωνα με το ebay στις 6/4)

    ----UPDATE----
    Μόλις μου ήρθε μια ειδοποίηση και για ένα sophos SG 135 που είχα στη watchlist και μειώθηκε η τιμή του (€110+30 μεταφορικά από Γαλλία)
    Αν θες σου δίνω λινκ και για αυτό. Τα specs του είναι στο ποστ 9. Επίσης έχει VGA, 2xUSB, com port (RJ45) και 8 1000άρες πόρτες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 19-03-21 στις 11:11.

  7. #52
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, σήμερα μου ήρθε από Αγγλία το Barracuda F12 που είχα παραγγείλει.
    Τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από ότι περίμενα:
    Καταρχήν ο πωλητής χρησιμοποίησε το Global Shipping Program του ebay. Το πακέτο από Αγγλία πήγε Ολλανδία και κατόπιν Γερμανία. Από εκεί με νέο tracking ήρθε κατευθείαν σε μένα σήμερα μέσω UPS. Σύνολο 15 ημέρες από την ώρα που το παράγγειλα!
    Επιπλέον το μηχανάκι έχει καλύτερο επεξεργαστή από ότι περίμενα. Τα specs λέγανε Intel Apollo Lake CPU χωρίς να μπορέσω να βρώ κάποια άλλη πληροφορία. Πίστευα λοιπόν πως θα έχει κάποιον Atom E-3930. Τελικά δεν έχει Atom CPU, αλλά έναν Celeron N3350 ο οποίος είναι γρηγορότερος από αυτόν που ήλπιζα.
    Η μνήμη που είχε ήταν 2GB. Ο σκληρός δίσκος είναι ένας Intel SSD 80GB. Δεν πολυσχολήθηκα με ανοιχτό το κουτί, αλλά φαίνεται πως τα 2GB ήταν soldered και είχε επιπλέον και ένα slot για SO-Dimm DDR3L.
    Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν soldered τα 2GB Ram και να ήταν σε κανα slot κάτω από τη βάση του SSD, αλλά όπως είπα δεν πολυσχολήθηκα, μπορεί να το λύσω άλλη στιγμή. Όπως και νά' χει του έβαλα μια ακόμη 4άρα στο διαθέσιμο slot και ανέβηκε στα 6GB. Μιας και του έβαλα sophos XG home edition, το max που υποστηρίζει η Home έκδοση είναι 6GB, οπότε όλα ΟΚ.
    H μόνη - μικρή - ταλαιπωρία του όλου σεταρίσματος είναι ότι δεν έχει VGA έξοδο, αλλά serial console RJ45. Και για να μπεις στο BIOS θέλει ταχύτητα 19200, ενώ η εγκατάσταση του XG θέλει 38400, οπότε είναι λίγο μπες-βγες στην κονσόλα, αλλά μικρό το κακό. Παρεμπιπτόντως το BIOS έχει password για να μπεις, αλλά βρίσκεται σχετικά εύκολα. Μπήκα και έβγαλα και εντελώς τον κωδικό.. Η motherboard που έχει, βάση dmidecode υποστηρίζει 32GB Ram, αλλά ο συγκεκριμένος επεξεργαστής μέχρι 8.
    Επίσης έχει 5 Gbit ethernet πόρτες.
    Αν/όταν βρω λίγο ακόμη χρόνο θα προσπαθήσω να δω λίγο πιο λεπτομερή χαρακτηριστικά, σχετικά με το μοντέλο του δίσκου (για Intel DC μου φάνηκε, αλλά δεν είμαι σίγουρος) και με το αν τελικά είχε και άλλο slot για Ram και δεν το πρόσεξα.
    Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του παρακάτω:
    Spoiler:
    Barracuda F12 appliance
    CPU: Intel Celeron N3350
    HDD installed/upgradable: 80GB SSD/ Yes, Sata
    Memory installed/upgradable: 2GB/Yes 6GB (?)
    Max memory : 6GB (1 slots) (?)

  8. #53
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σήμερα μου ήρθε από Αγγλία το Barracuda F12 που είχα παραγγείλει.
    Τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από ότι περίμενα:
    Καταρχήν ο πωλητής χρησιμοποίησε το Global Shipping Program του ebay. Το πακέτο από Αγγλία πήγε Ολλανδία και κατόπιν Γερμανία. Από εκεί με νέο tracking ήρθε κατευθείαν σε μένα σήμερα μέσω UPS. Σύνολο 15 ημέρες από την ώρα που το παράγγειλα!
    Επιπλέον το μηχανάκι έχει καλύτερο επεξεργαστή από ότι περίμενα. Τα specs λέγανε Intel Apollo Lake CPU χωρίς να μπορέσω να βρώ κάποια άλλη πληροφορία. Πίστευα λοιπόν πως θα έχει κάποιον Atom E-3930. Τελικά δεν έχει Atom CPU, αλλά έναν Celeron N3350 ο οποίος είναι γρηγορότερος από αυτόν που ήλπιζα.
    Η μνήμη που είχε ήταν 2GB. Ο σκληρός δίσκος είναι ένας Intel SSD 80GB. Δεν πολυσχολήθηκα με ανοιχτό το κουτί, αλλά φαίνεται πως τα 2GB ήταν soldered και είχε επιπλέον και ένα slot για SO-Dimm DDR3L.
    Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν soldered τα 2GB Ram και να ήταν σε κανα slot κάτω από τη βάση του SSD, αλλά όπως είπα δεν πολυσχολήθηκα, μπορεί να το λύσω άλλη στιγμή. Όπως και νά' χει του έβαλα μια ακόμη 4άρα στο διαθέσιμο slot και ανέβηκε στα 6GB. Μιας και του έβαλα sophos XG home edition, το max που υποστηρίζει η Home έκδοση είναι 6GB, οπότε όλα ΟΚ.
    H μόνη - μικρή - ταλαιπωρία του όλου σεταρίσματος είναι ότι δεν έχει VGA έξοδο, αλλά serial console RJ45. Και για να μπεις στο BIOS θέλει ταχύτητα 19200, ενώ η εγκατάσταση του XG θέλει 38400, οπότε είναι λίγο μπες-βγες στην κονσόλα, αλλά μικρό το κακό. Παρεμπιπτόντως το BIOS έχει password για να μπεις, αλλά βρίσκεται σχετικά εύκολα. Μπήκα και έβγαλα και εντελώς τον κωδικό.. Η motherboard που έχει, βάση dmidecode υποστηρίζει 32GB Ram, αλλά ο συγκεκριμένος επεξεργαστής μέχρι 8.
    Επίσης έχει 5 Gbit ethernet πόρτες.
    Αν/όταν βρω λίγο ακόμη χρόνο θα προσπαθήσω να δω λίγο πιο λεπτομερή χαρακτηριστικά, σχετικά με το μοντέλο του δίσκου (για Intel DC μου φάνηκε, αλλά δεν είμαι σίγουρος) και με το αν τελικά είχε και άλλο slot για Ram και δεν το πρόσεξα.
    Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του παρακάτω:
    Spoiler:
    Barracuda F12 appliance
    CPU: Intel Celeron N3350
    HDD installed/upgradable: 80GB SSD/ Yes, Sata
    Memory installed/upgradable: 2GB/Yes 6GB (?)
    Max memory : 6GB (1 slots) (?)

  9. #54
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα στο F12 κάποια - εντελώς μπακαλίστικα - τεστ .

    NATed traffic throughput μου έβγαλε
    DOWN: 404Μbit
    UP: 193Μbit
    Max CPU usage DOWN/UP: 67%/91%


    Δεν μιλάμε για iperf.. Έχω στο main VLAN ένα docker με Openspeedtest και έκανα τεστ με αυτό. Οπότε μπακαλίστικα όπως είπα..
    Αρχικά το δοκίμασα όπως το έχω default στο LAB μου, δηλαδή σε guest VLAN την WAN του και δοκιμή με NAT Loopback ανοίγοντας προσωρινά απ' έξω την πόρτα για το docker.
    Το αποτέλεσμα ήταν DOWN/UP 197/172 Mbit. ping 14ms
    Με ΝΑΤ loopback ποτέ μου δεν έχω δει πάνω από 200Mbit, όμως, οπότε ήξερα ότι αυτό με περιορίζει. Έτσι έκανα και μια δεύτερη δοκιμή έχοντας τη WAN του F12 στο main VLAN.


    Σίγουρα μου ξέφυγαν κάποιες ρυθμίσεις, όμως .. το ping ήταν στο θεό, 108ms, οπότε κάτι ξέχασα να ρυθμίσω, δεν είναι λογικό, λιγότερα hop δεκαπλάσιο ping..

    Δεν είχα πολύ χρόνο όμως, οπότε το άφησα για άλλη φορά να κάνω περισσότερα τεστ

    Υ.Γ.: Το interface του sophos XG σε σύγκριση με το sophos UTM είναι ...σερνάμενος γίγαντας... πολύ πιο αργό


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σήμερα μου ήρθε από Αγγλία το Barracuda F12 που είχα παραγγείλει.
    Τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από ότι περίμενα:
    Καταρχήν ο πωλητής χρησιμοποίησε το Global Shipping Program του ebay. Το πακέτο από Αγγλία πήγε Ολλανδία και κατόπιν Γερμανία. Από εκεί με νέο tracking ήρθε κατευθείαν σε μένα σήμερα μέσω UPS. Σύνολο 15 ημέρες από την ώρα που το παράγγειλα!
    Επιπλέον το μηχανάκι έχει καλύτερο επεξεργαστή από ότι περίμενα. Τα specs λέγανε Intel Apollo Lake CPU χωρίς να μπορέσω να βρώ κάποια άλλη πληροφορία. Πίστευα λοιπόν πως θα έχει κάποιον Atom E-3930. Τελικά δεν έχει Atom CPU, αλλά έναν Celeron N3350 ο οποίος είναι γρηγορότερος από αυτόν που ήλπιζα.
    Η μνήμη που είχε ήταν 2GB. Ο σκληρός δίσκος είναι ένας Intel SSD 80GB. Δεν πολυσχολήθηκα με ανοιχτό το κουτί, αλλά φαίνεται πως τα 2GB ήταν soldered και είχε επιπλέον και ένα slot για SO-Dimm DDR3L.
    Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν soldered τα 2GB Ram και να ήταν σε κανα slot κάτω από τη βάση του SSD, αλλά όπως είπα δεν πολυσχολήθηκα, μπορεί να το λύσω άλλη στιγμή. Όπως και νά' χει του έβαλα μια ακόμη 4άρα στο διαθέσιμο slot και ανέβηκε στα 6GB. Μιας και του έβαλα sophos XG home edition, το max που υποστηρίζει η Home έκδοση είναι 6GB, οπότε όλα ΟΚ.
    H μόνη - μικρή - ταλαιπωρία του όλου σεταρίσματος είναι ότι δεν έχει VGA έξοδο, αλλά serial console RJ45. Και για να μπεις στο BIOS θέλει ταχύτητα 19200, ενώ η εγκατάσταση του XG θέλει 38400, οπότε είναι λίγο μπες-βγες στην κονσόλα, αλλά μικρό το κακό. Παρεμπιπτόντως το BIOS έχει password για να μπεις, αλλά βρίσκεται σχετικά εύκολα. Μπήκα και έβγαλα και εντελώς τον κωδικό.. Η motherboard που έχει, βάση dmidecode υποστηρίζει 32GB Ram, αλλά ο συγκεκριμένος επεξεργαστής μέχρι 8.
    Επίσης έχει 5 Gbit ethernet πόρτες.
    Αν/όταν βρω λίγο ακόμη χρόνο θα προσπαθήσω να δω λίγο πιο λεπτομερή χαρακτηριστικά, σχετικά με το μοντέλο του δίσκου (για Intel DC μου φάνηκε, αλλά δεν είμαι σίγουρος) και με το αν τελικά είχε και άλλο slot για Ram και δεν το πρόσεξα.
    Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του παρακάτω:
    Spoiler:
    Barracuda F12 appliance
    CPU: Intel Celeron N3350
    HDD installed/upgradable: 80GB SSD/ Yes, Sata
    Memory installed/upgradable: 2GB/Yes 6GB (?)
    Max memory : 6GB (1 slots) (?)
    Ξέχασα να κάνω update για το δίσκο.. Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν, ο δίσκος είναι Intel DC S3110
    Προφανώς είναι overprovisioned (από το εργοστάσιο; από τη Barracuda; δεν ξέρω) καθώς είναι 128GB, αλλά το μηχάνημα (σε επίπεδο BIOS) τον βλέπει σαν 80GB
    Επιπλέον δεν είχα βρει αρχικά ρυθμίσεις για ταχύτητα της COM στο BIOS. Ψάχνοντας καλύτερα βρήκα και το άλλαξα σε 38400, οπότε δεν χρειάζεται αλχημείες αν συνδεθείς κονσόλα.
    Spoiler:
    Χτές χτύπησα και άλλο ένα ίδιο από τον ίδιο πωλητή (μου βγήκε 10 λίρες ακριβότερα). Συλλογή θα τα κάνω..

  10. #55
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που θέλω εγώ η cpu είναι να υποστηρίζει AES-NI για hardware decode του openvpn.
    Εδώ και 2+ χρόνια έχω αυτό:

    https://www.aliexpress.com/item/1005...280f15ebEG4IRP

    Τρέχω pfSense και πάει αέρα Το είχα πάρει ~£165 μαζί με μεταφορικά και τελωνείο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #56
    Εγγραφή
    19-11-2009
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    NetfasterIAD2/Cisco876
    SNR / Attn
    11(dB) / 21.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς ιδέα για κάποιο καλό hardware firewall με 1000άρες πόρτες..?

    Θέλω να αλλάξω το cisco που έχω σε κάτι καλύτερο κάποια στιγμή....
    Ποιο Cisco έχεις ? Αν έχεις κάποιο μικρό ASA σίγουρα σε καλύπτει και με το παραπάνω κάποιο Fortigate

  12. #57
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο Cisco έχεις ? Αν έχεις κάποιο μικρό ASA σίγουρα σε καλύπτει και με το παραπάνω κάποιο Fortigate
    Ένα RV 100 έχω... με 100άρες πόρτες

  13. #58
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Θα κοίταζα το Palo Alto PA-220:

    https://www.paloaltonetworks.com/app...-220-specsheet

    Επίσης αν και δεν τα έχω δουλέψει, τα Sophos XG φαίνεται να έχουν πολύ καλή φήμη. Αν δεν χρειάζεσαι UTM/NGFW με δυνατότητες IPS, AV, κτλ, τότε θα σου πρότεινα να στήσεις ένα παραδοσιακό pfSense
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #59
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Καλησπέρα,

    Αντίστοιχα με τον TS, έχω ένα nuc i3-4??? 8GB RAM 120GB msata. Σκέφτομαι να του βάλω esxi 7 με opnsense, pihole, 3cx. Εμπειρικά, πιστεύετε θα έχω θέμα σε επιδόσεις για 50/5 vdsl? Home use αλλά με 35 συσκευές.

    Η μια θύρα δικτύου μπορεί να γίνει 5 με χρήση tp link 1043n & openwrt για τα vlan...

  15. #60
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο cpu θα την παλεψει. Απο μνημη, εξαρτάται.
    το openwrt τι θα κανει στα vlans??.
    Μια εναλλακτική πρόταση θα ηταν
    redhat enterprise ως δωρεαν kvm hypervisor.(αντι για centos)
    Τα vlans εκει πανω ( το web interface του εχει καλη διαχείριση σε ολα αυτα)
    pfsense με pfockerng αντι για opnsense και pihole. Και με features utm/ips αν εχεις όρεξη.
    Σαφως καλυτερη λυση απο απλο dns filtering
    Σε επιπεδο kvm host τρεχεις και κανα postfix να .μαζευει τα alerts, βαζεις και κανα syslog
    Και για να ολοκληρωθεί το opensource, freepbx αντι για 3cx. ))

Σελ. 4 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας