Σελ. 5 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 947
  1. #61
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

    Openwrt ως managed switch για guest, Wan, Lan επειδή το nuc έχει μόνο μια lan Gbit (για να μην βάλω usb3 ethernet).

    Μνήμη βάζω... Εναλλακτικά σκεφτόμουν μητρική με j4125, 16GB RAM, SATA SSD, 4 Ethernet σε pcie-e.

    Το ακούω πολύ του redhat τελευταία. Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

  2. #62
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Αντίστοιχα με τον TS, έχω ένα nuc i3-4??? 8GB RAM 120GB msata. Σκέφτομαι να του βάλω esxi 7 με opnsense, pihole, 3cx. Εμπειρικά, πιστεύετε θα έχω θέμα σε επιδόσεις για 50/5 vdsl? Home use αλλά με 35 συσκευές.

    Η μια θύρα δικτύου μπορεί να γίνει 5 με χρήση tp link 1043n & openwrt για τα vlan...
    Σε nuci3 ακριβώς σαν το δικό σου αλλά με 16gb ram που πήρα από eshop (αν θες τον τύπο της μνήμης γιατί είναι περίεργα τα nuc) έχω πάνω
    Esxi7 με
    Vcsa
    Untangle
    Freepbx
    Pihole
    Και παίζει λαμπάδα σε 100/10
    Έχω και 2η usb καρτα δικτυου με τους fling drivers αλλά δεν τη χρησιμοποιώ γιατί έχω switch με vlan.

  3. #63
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Αντίστοιχα με τον TS, έχω ένα nuc i3-4??? 8GB RAM 120GB msata. Σκέφτομαι να του βάλω esxi 7 με opnsense, pihole, 3cx. Εμπειρικά, πιστεύετε θα έχω θέμα σε επιδόσεις για 50/5 vdsl? Home use αλλά με 35 συσκευές.

    Η μια θύρα δικτύου μπορεί να γίνει 5 με χρήση tp link 1043n & openwrt για τα vlan...
    Δες το proxmox για hypervisor αντί του esxi. Πάντως σίγουρα θα χρειαστείς παραπάνω ram για να είσαι άνετος.

    Επειδή τρέχω αντίστοιχο setup (virtual router, 3cx, καμιά 30αριά containers), είναι προβληματικό όταν θες να κάνεις εργασίες στον host και αφήνεις τους πάντες χωρίς internet.
    Επίσης δεν είναι το πιο απλό στην διαχείριση των vlans, γιατί πρέπει να προσέξεις 3 τοποθεσίες πλέον, virtual router,managed switch και hypervisor virtual bridges.

    Τo openwrt θα σου δουλέψει σαν managed switch, απλά κλείνεις τα dnsmasq,firewall,odhcpd.
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #64
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το proxmox για hypervisor αντί του esxi. Πάντως σίγουρα θα χρειαστείς παραπάνω ram για να είσαι άνετος.

    Επειδή τρέχω αντίστοιχο setup (virtual router, 3cx, καμιά 30αριά containers), είναι προβληματικό όταν θες να κάνεις εργασίες στον host και αφήνεις τους πάντες χωρίς internet.
    Επίσης δεν είναι το πιο απλό στην διαχείριση των vlans, γιατί πρέπει να προσέξεις 3 τοποθεσίες πλέον, virtual router,managed switch και hypervisor virtual bridges.

    Τo openwrt θα σου δουλέψει σαν managed switch, απλά κλείνεις τα dnsmasq,firewall,odhcpd.
    Ακριβώς γι' αυτό το λόγω πήρα το κινεζοκουτάκι που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου και του έχω βάλει pfSense. Έτσι δεν επηρεάζεται η δικτύωση του σπιτιού, όταν κάνω κάτι στον Proxmox server που τρέχει όλα τα υπόλοιπα services που έχω. Επίσης συμφωνώ για περισσότερη μνήμη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #65
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Τι εργασίες κάνεις στον hypervisor ώστε να σου κόβει το ίντερνετ; κάποιο update λογικά (που δεν είναι πολύ συχνό) θα μπορούσες να το κάνεις ώρες μη αιχμής, σωστά;

  6. #66
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εργασίες κάνεις στον hypervisor ώστε να σου κόβει το ίντερνετ; κάποιο update λογικά (που δεν είναι πολύ συχνό) θα μπορούσες να το κάνεις ώρες μη αιχμής, σωστά;
    Αν έχει βγει κάποιος νέος kernel (το πιο σύνηθες), ή αν θες να αλλάξεις hardware (π.χ.νέος δίσκος) ή απλά να φυσήξεις το pc από τη σκόνη.

    Από την άλλη αν τα έχεις όλα virtual, έχεις snapshots, εύκολα backup & restore και άλλες ευκολίες όπως provisioning του hardware στο κάθε vm/container.
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #67
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προσωπικά προτίμησα τη λύση του hardware για router. Αν γίνει το οτιδήποτε, απλώς κουμπώνω στα γρήγορα το WiFi router του ISP και όλα καλά.

    Επίσης στο Proxmox περιβάλλον μου έχω VMs με PCIe passthrough κάτι που κάνει τα πράγματα λίγο πιο περίπλοκα. Κάποιες φορές έχω αναγκαστεί να κάνω restart όλο το server. Γι' αυτό προτιμώ το δικτυακό περιβάλλον να είναι εντελώς ανεξάρτητο από το Proxmox.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 20-04-21 στις 18:21.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #68
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προτίμησα τη λύση του hardware για router. Αν γίνει το οτιδήποτε, απλώς κουμπώνω στα γρήγορα το WiFi router του ISP και όλα καλά.

    Επίσης στο Proxmox περιβάλλον μου έχω VMs με PCIe passthrough κάτι που κάνει τα πράγματα λίγο πιο περίπλοκα. Κάποιες φορές έχω αναγκαστεί να κάνω restart όλο το server. Γι' αυτό προτιμώ το δικτυακό περιβάλλον να είναι εντελώς ανεξάρτητο από το Proxmox.
    Και εγώ στο prox χρησιμοποιώ pcie passthrough σε GPU & usb3 controller για το main workstation vm και είναι κάτι που μπορεί να κρασαρει τον σέρβερ ή να χρειαστεί restart για να ξαναδεί τα devices.

    Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα passthrough και για την 2port nic στο openwrt vm, αλλά με το να του να την περνάω σαν 2 bridge interfaces από το proxmox, μου έδωσε την δυνατότητα να πειραματίζομαι με άλλες firewall διανομές χωρίς να χρειάζεται να πειράζω το main virtual router (ούτως ή άλλως στον ΟΤΕ έχουμε 4 pppoe connections διαθέσιμα).

    Άν σε κάποιον αρέσει το συνεχές πείραγμα του firewall του, τότε είναι καλή φάση το να το έχεις σε vm, αλλά αν θες κατι πιο σταθερό πας σε κλασσική hardware λύση.
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #69
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γιατι περνατε καρτες και usb? Αν ειναι προσωπικό workstation με καρτα γραφικων κλπ το καταλαβαίνω και εγω ετσι είμαι σπιτι αλλα για router κλπ ποιος ο λογος? Ειδικα σε κάρτες δικτύου ολοι οι hypervisor δουλεύουν ρολόι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #70
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι περνατε καρτες και usb? Αν ειναι προσωπικό workstation με καρτα γραφικων κλπ το καταλαβαίνω και εγω ετσι είμαι σπιτι αλλα για router κλπ ποιος ο λογος? Ειδικα σε κάρτες δικτύου ολοι οι hypervisor δουλεύουν ρολόι.
    Το pc που εκτελεί χρέη hypervisor τώρα ήταν και είναι το main μηχάνημα μου.

    Πριν κάνα χρόνο είχα μείνει από ram για αυτά που ήθελα να τρέξω στο τότε mt7621 ρούτερ με openwrt που χρησιμοποιούσα και ενώ έψαχνα για νέο ρούτερ, μου ήρθε η ιδέα να το κάνω virtualized με passthrough. Οπότε με μια dual port nic(20€) επιπλέον έγινε η δουλειά.
    Από τη στιγμή που το έκανα βέβαια, άνοιξε η όρεξη και πλέον έχω Nas τηλεφωνικό κέντρο, git, log management, home assistant, grafana όλα τα RR etc όλα στο ίδιο μηχάνημα σε διαφορετικά containers.

    Σε οικιακό περιβάλλον με παίρνει να έχω αυτό το single point of failure για αυτά, σε production θα το έστηνα με HA και 3 nodes τουλάχιστον.
    A very minor case of serious brain damage.

  11. #71
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pc που εκτελεί χρέη hypervisor τώρα ήταν και είναι το main μηχάνημα μου.

    Πριν κάνα χρόνο είχα μείνει από ram για αυτά που ήθελα να τρέξω στο τότε mt7621 ρούτερ με openwrt που χρησιμοποιούσα και ενώ έψαχνα για νέο ρούτερ, μου ήρθε η ιδέα να το κάνω virtualized με passthrough. Οπότε με μια dual port nic(20€) επιπλέον έγινε η δουλειά.
    Από τη στιγμή που το έκανα βέβαια, άνοιξε η όρεξη και πλέον έχω Nas τηλεφωνικό κέντρο, git, log management, home assistant, grafana όλα τα RR etc όλα στο ίδιο μηχάνημα σε διαφορετικά containers.

    Σε οικιακό περιβάλλον με παίρνει να έχω αυτό το single point of failure για αυτά, σε production θα το έστηνα με HA και 3 nodes τουλάχιστον.
    Δικός μου είσαι
    Αυτό εννοούσα λέγοντας δεν χρειάζεται bypass αν δεν δουλεύεις στο pc. Εγώ πάλι το γύρισα σε vm κυρίως για λόγους backup... Όλο έκαιγα motherboard και βαρέθηκα την ταλαιπωρία με driver κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #72
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ στο prox χρησιμοποιώ pcie passthrough σε GPU & usb3 controller για το main workstation vm και είναι κάτι που μπορεί να κρασαρει τον σέρβερ ή να χρειαστεί restart για να ξαναδεί τα devices.

    Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα passthrough και για την 2port nic στο openwrt vm, αλλά με το να του να την περνάω σαν 2 bridge interfaces από το proxmox, μου έδωσε την δυνατότητα να πειραματίζομαι με άλλες firewall διανομές χωρίς να χρειάζεται να πειράζω το main virtual router (ούτως ή άλλως στον ΟΤΕ έχουμε 4 pppoe connections διαθέσιμα).

    Άν σε κάποιον αρέσει το συνεχές πείραγμα του firewall του, τότε είναι καλή φάση το να το έχεις σε vm, αλλά αν θες κατι πιο σταθερό πας σε κλασσική hardware λύση.
    Το μόνο πρόβλημα που έχω με το PCIe passthrough είναι σε ένα VM που τρέχω το Volumio και του περνάω μια αρχαία Radeon HD 6450. Όλα καλά εκτός αν χρειαστεί να κάνω reboot το VM. Δεν παίζει με την καμία σωστά τότε η κάρτα, εκτός αν κάνω reboot όλο το Proxmox περιβάλλον. Και αυτό είναι κάτι που προέκυψε πρόσφατα, χωρίς προφανή λόγο (εκτός κι αν ήταν πάντα έτσι, αλλά δεν το είχα καταλάβει).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι περνατε καρτες και usb? Αν ειναι προσωπικό workstation με καρτα γραφικων κλπ το καταλαβαίνω και εγω ετσι είμαι σπιτι αλλα για router κλπ ποιος ο λογος? Ειδικα σε κάρτες δικτύου ολοι οι hypervisor δουλεύουν ρολόι.
    Εδώ, εδώ κι εδώ είναι το setup μου. Όπως είπα προσωπικά προτιμώ το router κομμάτι να είναι εντελώς ξεχωριστό. Ο λόγος είναι ότι το συνδέω απευθείας στο fiber termination της BT (πιο πριν ήταν το cable modem/router της Virgin). Αυτό απλοποιεί αρκετά τα πράγματα στη δικτύωση του σπιτιού. Είναι πολύ απλό να ρίξω πάνω το wifi router της ΒΤ σε περίπτωση προβλήματος με τη γραμμή για διαγνωστικό έλεγχο, κτλ.

    Από την άλλη θα μπορούσα να κάνω passthrough μια ξεχωριστή NIC όπως ο riddle3, αλλά και πάλι προτιμώ dedicated hardware για router, εντελώς ξεχωριστό από το virtualised περιβάλλον. Για μένα δικτύωση <> virtualisation
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 21-04-21 στις 02:19.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #73
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Ακρiβώς για τον ίδιο λόγο που θέλω να βάλω ένα UTM Firewall να λειτουργεί σε bridge mode. Ώστε άμα σκάσει όλο το vm host, με bypass lan στο switch (extra lan) να περνάει η κίνηση απ' ευθείας στο LAN.

    Άσε που έχω στήσει ένα σωρό πράγματα στο κεντρικό router, θα πρέπει να φάω μέρες για να τα περάσω όλα στο UTM.

  14. #74
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.250
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To firewall/gateway εγώ το έχω πάντα ξεχωριστά. Και μάλιστα έχω και backup firewall αλλά και μόντεμ προρυθμισμένα ούτως ώστε αν συμβεί κάτι να ξαναπαίζει το ίντερνετ ΑΜΕΣΑ, γιατί έχω δεχτεί απειλές για τη ζωή μου..
    Σκέφτομαι να τα βάλω και σε HA mode στο μέλλον ώστε να κινδυνεύω ακόμη λιγότερο..

  15. #75
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το proxmox για hypervisor αντί του esxi.
    Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λογος που προτείνεις το prox έναντι του esxi?


    Προς ολους, κατεβασα πρόσφατα το pfsense και μου έκανε ενα παράξενο που πριν μια 7 ετια το είχα καταφέρει. Δεν μου δέχεται αστεράκια για πολλαπλά subdomains στο alliases. Πχ να βάλω *.Microsoft.com ώστε να το χρησιμοποιωσω ως whitelist για την ms και όλα τα subdomains της.

    Λέω δεν μπορεί το είχα στήσει πριν χρόνια έτσι... κατέβασα και το opnsense και εκεί το ίδιο. .. έχει αλλάξει; κάνω κάτι λάθος;;;

Σελ. 5 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας