Σελ. 58 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 856-870 από 952
  1. #856
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση δική μου. Σεναριο .Λέμε αν Χάσουμε την primary που είναι μια 1Gbps και γυρίσει στην backup που είναι 5G .
    Τι γίνεται με το qos που μπορεί να είναι ρυθμισμένο είτε σαν fq-codel είτε cake?
    Αν εχεις βαλει limit 1Gbps και το 5G πιανει λιγότερο (πχ 600Mbps), τότε το fq-codel δε θα ενεργοποιηθεί ποτέ γιατί ενεργοποιείται όταν η γραμμή κοντεύει να γεμίσει και θα νομίζει οτι είναι άδεια στα 600Mbps.

  2. #857
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.394
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    το topology θα ειναι: primary :ONT ----> MT1(FQCodel or CAKE)----UDMSE με Fail over ---- MT2(FQCodel or CAKE) -----6850G
    γενικα εχει νοημα να εχουμε qos στο 5G που αναλογα με την ωρα παει πανω κατω ? η να βαλουμε ενα ταβανι αφου ειναι backup.
    στο 5G ειναι προτειμοτερο fqcodel η cake.

  3. #858
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το topology θα ειναι: primary :ONT ----> MT1(FQCodel or CAKE)----UDMSE με Fail over ---- MT2(FQCodel or CAKE) -----6850G
    γενικα εχει νοημα να εχουμε qos στο 5G που αναλογα με την ωρα παει πανω κατω ? η να βαλουμε ενα ταβανι αφου ειναι backup.
    στο 5G ειναι προτειμοτερο fqcodel η cake.
    Προσωπικά προτιμώ χαμηλό ταβάνι και καλό latency με το Codel παρά όσο πιάσει και να έχει bufferbloat σε βιντεοκλήσεις.
    Το θέμα είναι πως ορίζεις διαφορετικό ταβάνι σε MT1&2? Δεν είναι σε group αυτά;

  4. #859
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.394
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προτιμώ χαμηλό ταβάνι και καλό latency με το Codel παρά όσο πιάσει και να έχει bufferbloat σε βιντεοκλήσεις.
    Το θέμα είναι πως ορίζεις διαφορετικό ταβάνι σε MT1&2? Δεν είναι σε group αυτά;
    ειναι 2 διαφορετικα MT

  5. #860
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το topology θα ειναι: primary :ONT ----> MT1(FQCodel or CAKE)----UDMSE με Fail over ---- MT2(FQCodel or CAKE) -----6850G
    γενικα εχει νοημα να εχουμε qos στο 5G που αναλογα με την ωρα παει πανω κατω ? η να βαλουμε ενα ταβανι αφου ειναι backup.
    στο 5G ειναι προτειμοτερο fqcodel η cake.
    Εγώ τα 5G τα έχω χωρίς QoS γιατί αυξομειώνονται συνέχεια οι ταχύτητες. Οκ αν θες να είσαι μέσα πάντα και πιάνεις πχ 700/150 το βράδυ αργά αλλά 450/100 μέσα στην ημέρα ένα καλό νούμερο είναι το 400/70 πχ αλλά είναι τόσο μεγάλη η ταχύτητα που δεν έχει πολύ νόημα να σου πω την αλήθεια... δεν ξέρω, ένα τεράστιο download μπορεί να το τσακίσει.. θέλει μια μέση λύση.
    Εδώ μου άρεσε η υλοποίηση του AsusWRT με Merlin firmware και έξτρα το Cake.... έχει μια φάση που ΔΕΝ βάζεις τα maximum speeds του και το κάνει δυναμικά... παίζει καλά μέχρι στιγμής αλλά εκεί που το έβαλα δεν μπορώ να κάνει πειράματα.. είναι σε 200/20 γραμμή σε σπίτι στο ένα από τα αφεντικά μου... πάντως μου άρεσε γενικά.

    Zabbix έτοιμο... το έβαλα με το Appliance... με VMWare converter το έστειλα στον Esxi και τέλος. Βλέπω ήδη στατιστικά και θέλει λέει καμιά ώρα για τα Interfaces να τα δείξει αλλά εγώ βλέπω ότι τα είδε όλα ήδη.

    Ευχαριστώ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #861
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.825
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση δική μου. Σεναριο .Λέμε αν Χάσουμε την primary που είναι μια 1Gbps και γυρίσει στην backup που είναι 5G .
    Τι γίνεται με το qos που μπορεί να είναι ρυθμισμένο είτε σαν fq-codel είτε cake? Primary gw uplinked σε mikrotik .
    Secondary interface @ udm σε άλλο mikrotik uplinked σε fritz 5g
    Και που ειναι το προβλημα? Καθε γραμμη εχει το δικο της queue και το δικο της fqcodel με το δικο του line rate.
    To trick ειναι να βαλεις για source το εκαστοτε interface ip στα floating rules. Κοινως το fq-codel θα επεμβει ΜΕΤΑ το nat. Works.
    To προβλημα παραμενει με το κουκουρουκου bw του 5g.

  7. #862
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μου άρεσε η υλοποίηση του AsusWRT με Merlin firmware και έξτρα το Cake.... έχει μια φάση που ΔΕΝ βάζεις τα maximum speeds του και το κάνει δυναμικά... παίζει καλά μέχρι στιγμής αλλά εκεί που το έβαλα δεν μπορώ να κάνει πειράματα.. είναι σε 200/20 γραμμή σε σπίτι στο ένα από τα αφεντικά μου... πάντως μου άρεσε γενικά.
    Το ότι το κάνει "δυναμικά" νομίζω είναι λίγο σχετικό... Πως θα μαντέψει την ταχύτητα ανα πάσα στιγμή; Από κάπου κρατάει την πληροφορία. π.χ. σε vdsl μπας και βλέπει την ταχύτητα συγχρονισμού του ρούτερ και κάνει τους αντίστοιχους υπολογισμούς; Από κάπου πρεπει να τραβάει κάποια πληροφορία. Και στο 5G η ταχύτητα είναι σχεδόν πάντα μεταβαλλόμενη
    Εγώ νομίζω ότι στην περίπτωση που λεει ο Oav051, θα πρέπει να δει τη μινιμουμ ταχύτητα που πιάνει η συγκεκριμένη γραμμή και να γίνει adjust το qos με βάση αυτή.
    Θα μου πείτε ότι θα χάνει πολύ από ταχύτητα όταν το 5G θα πιάνει πολύ παραπάνω, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο σε μια backup γραμμή. Σε γενικες γραμμές το παραπάνω στο 5G είναι σε κάτι άκυρες ώρες π.χ. ξημερώματα, που συνήθως δεν έχεις ανάγκη για ταχύτητα ούτως ή άλλως.
    Δεν ξέρω βέβαια αν εκτός από failover η συγκεκριμένη γραμμή κάνει και load balancing, οπότε εκεί γίνονται λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #863
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Οι γραμμές 5G χρησιμοποιούνται ως backup αλλά αυτό είναι η τεμπέλικη λύση.
    Η optimum λύση θα ήταν να ξεχωρίσουμε την κίνηση μας και να στέλνουμε ένα μέρος στη γραμμή FTTH και ένα άλλο μέρος στο 5G.
    Για παράδειγμα αν στέλναμε το DNS, video/voice calls και VPN στη FTTH, δε θα χρειαζόταν καν QoS (limiter) επειδή δε θα γέμιζε συχνά η γραμμή. Τα υπόλοιπα όπως youtube, windows updates, email, torrent θα πήγαιναν από το 5G όσο πιο γρήγορα μπορούσε να πάει αυτή η σύνδεση. Αυτά συνήθως μπουκώνουν τη FTTH, άρα με το διαχωρισμό στην κίνηση και στέλνοντας στο 5G τη "σαβούρα" θα είχαμε και QoS.

  9. #864
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γραμμές 5G χρησιμοποιούνται ως backup αλλά αυτό είναι η τεμπέλικη λύση.
    Η optimum λύση θα ήταν να ξεχωρίσουμε την κίνηση μας και να στέλνουμε ένα μέρος στη γραμμή FTTH και ένα άλλο μέρος στο 5G.
    Για παράδειγμα αν στέλναμε το DNS, video/voice calls και VPN στη FTTH, δε θα χρειαζόταν καν QoS (limiter) επειδή δε θα γέμιζε συχνά η γραμμή. Τα υπόλοιπα όπως youtube, windows updates, email, torrent θα πήγαιναν από το 5G όσο πιο γρήγορα μπορούσε να πάει αυτή η σύνδεση.
    Δεν πιστεύω πως είναι ακριβώς έτσι, γιατί η σαβούρα άμα μπουκώσει τη backup θα τη ρίχνει και θα αναλαμβάνει συνεχώς η primary (εκτός βέβαια αν επί τούτου από το ρούτιγκ του πούμε ότι αν πέφτει να μην γυρνάει στο άλλο GW)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #865
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.394
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου πείτε ότι θα χάνει πολύ από ταχύτητα όταν το 5G θα πιάνει πολύ παραπάνω, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο σε μια backup γραμμή.
    ακριβως αυτο .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γραμμές 5G χρησιμοποιούνται ως backup αλλά αυτό είναι η τεμπέλικη λύση.
    ειναι ακομα unrideable για αυτο καθαρο backup.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    optimum λύση θα ήταν να ξεχωρίσουμε την κίνηση μας και να στέλνουμε ένα μέρος στη γραμμή FTTH και ένα άλλο μέρος στο 5G.
    ναι θα ηταν το ιδανικο απαξ και εισαι σε χαμηλες ταχυτητες FTTH . τωρα στις 500 , 1000 δεν ξερω εαν εχει νοημα ιδιετερο. οκ τα torrent . αλλα ακομα ποση εχουν 4κ η 8κ για να εχει θεμα η primary και να κανεις split.

  11. #866
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι το κάνει "δυναμικά" νομίζω είναι λίγο σχετικό... Πως θα μαντέψει την ταχύτητα ανα πάσα στιγμή; Από κάπου κρατάει την πληροφορία. π.χ. σε vdsl μπας και βλέπει την ταχύτητα συγχρονισμού του ρούτερ και κάνει τους αντίστοιχους υπολογισμούς; Από κάπου πρεπει να τραβάει κάποια πληροφορία. Και στο 5G η ταχύτητα είναι σχεδόν πάντα μεταβαλλόμενη
    Εγώ νομίζω ότι στην περίπτωση που λεει ο Oav051, θα πρέπει να δει τη μινιμουμ ταχύτητα που πιάνει η συγκεκριμένη γραμμή και να γίνει adjust το qos με βάση αυτή.
    Θα μου πείτε ότι θα χάνει πολύ από ταχύτητα όταν το 5G θα πιάνει πολύ παραπάνω, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο σε μια backup γραμμή. Σε γενικες γραμμές το παραπάνω στο 5G είναι σε κάτι άκυρες ώρες π.χ. ξημερώματα, που συνήθως δεν έχεις ανάγκη για ταχύτητα ούτως ή άλλως.
    Δεν ξέρω βέβαια αν εκτός από failover η συγκεκριμένη γραμμή κάνει και load balancing, οπότε εκεί γίνονται λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα...
    Το σκέφτομαι και δεν είναι δύσκολο... αν κοιτάς τους χρόνους απόκρισης σε ότι ζητάνε οι χρήστες (οκ μεχρι 100ms πχ) τότε μειώνεις τα BW limit. Ξέρεις εκ των προτέρων πως πχ για DNS και VoIP ή κάποια games πως οι χρόνοι πρέπει να είναι πολλοί μικροί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γραμμές 5G χρησιμοποιούνται ως backup αλλά αυτό είναι η τεμπέλικη λύση.
    Η optimum λύση θα ήταν να ξεχωρίσουμε την κίνηση μας και να στέλνουμε ένα μέρος στη γραμμή FTTH και ένα άλλο μέρος στο 5G.
    Για παράδειγμα αν στέλναμε το DNS, video/voice calls και VPN στη FTTH, δε θα χρειαζόταν καν QoS (limiter) επειδή δε θα γέμιζε συχνά η γραμμή. Τα υπόλοιπα όπως youtube, windows updates, email, torrent θα πήγαιναν από το 5G όσο πιο γρήγορα μπορούσε να πάει αυτή η σύνδεση. Αυτά συνήθως μπουκώνουν τη FTTH, άρα με το διαχωρισμό στην κίνηση και στέλνοντας στο 5G τη "σαβούρα" θα είχαμε και QoS.
    Αυτό έχω κάνει σπίτι και στη δουλειά. Τα 5G είναι για τα κινητά και Vlan χωρίς άγχος και η Fiber μόνο για τα server, VoIP και ότι άλλο χρειάζεται άμεση και φουλ ταχύτητα. Σπίτι το Fiber το έχω μόνο για το Freepbx, τις IoT συσκευές και τα Media Streaming devices να είμαι σίγουρος πως δεν έχω διακοπές.

    Και επανέρχομαι στο στήσιμο που κάνω σπίτι με PFSense πλέον και μπορώ να πω ότι είμαι σχεδόν έτοιμος.... μου λείπουν τα port forward μόνο που είναι ελάχιστα οπότε σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί θα γυρίσω το σπίτι.
    Α τα DHCP Leases τα πήρα ατόφια από Backup του config του OPNSense, με αλλαγές μόνο στις αρχές των section ανά vLan και τα έβαλα στο Backup Config του PFSense και έγιναν restore κανονικά..

    Όλα αυτά με μεγάλη βοήθεια του Oav051 που τον ευχαριστώ πάλι ο οποίος με έβαλε και είδα τι έχει στήσει για προστασίες και απομακρυσμένες προσβάσεις και έκλαψα

    Από εκεί και πέρα μου λείπει στην κουβέντα που κάνετε περί QoS το Bandwidth Control του Untangle που πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει κάτι να το αντικαταστήσω στα *sense όλα που δοκίμασα οπότε το αστείο ποσό των 50€ που ζητάει το χρόνο η Arista για το Home Licence, θα το δώσω..
    Για να καταλάβετε για τι μιλάω, στο QoS έχει έτοιμες κατηγορίες ταχύτητας
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untangle Qos1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  35,1 KB 
ID: 253509

    Και εδώ το Bandwidth Control που κάνεις ότι rule θες με τις παραπάνω κατηγορίες σαν βάση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untangle Qos2.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  143,2 KB 
ID: 253510

    Το QoS υπάρχει κανονικά και στο Free Untangle... το Bandwidth Control στο πληρωμένο του 50άρικου.

    Άρα θα μείνω ως έχω απλά θα κάνω δοκιμή το Untangle σε transparent mode μπροστά από το PFSense που είναι κάτι που δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.. πχ οκ θα έχει ένα IP δικό του αλλά θα μπορεί να έχει πάνω του DHCP/DNS πχ?? ή όταν το βάζεις έτσι είναι μόνο για reports?? αν ισχύει το 2ο τότε θα γίνει double nat προς το PFSense που το PFSense θα κάνει μόνο τα LoadBalance/Failover και θα έχω και από εκεί και μια γενική εικόνα τι περνάει στο δίκτυο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #867
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ το Bandwidth Control που κάνεις ότι rule θες με τις παραπάνω κατηγορίες σαν βάση.


    Το QoS υπάρχει κανονικά και στο Free Untangle... το Bandwidth Control στο πληρωμένο του 50άρικου.
    Αυτό το κάνεις και με το Wizard που έχει το pfsense για το QoS. Ίσως χρειαστεί να tuneάρεις λίγο τις πόρτες, πχ μπορεί να σου βάλει skype ενώ εσύ να θες teams που παίζει σε άλλες πόρτες ή να θες να προσθέσεις τις πόρτες για το facetime. Είναι wizard πάντως και γίνεται εύκολα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι θα ηταν το ιδανικο απαξ και εισαι σε χαμηλες ταχυτητες FTTH . τωρα στις 500 , 1000 δεν ξερω εαν εχει νοημα ιδιετερο. οκ τα torrent . αλλα ακομα ποση εχουν 4κ η 8κ για να εχει θεμα η primary και να κανεις split.
    Το FTTH έχει όμως 100Mb upload, γιατί να μη χρησιμοποιείς το μεγαλύτερο upload του 5G για να στέλνεις τα email και να κάνεις backup, αντί να το κρατάς για όταν πέσει το FTTH που δε θα πέσει ποτέ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 24-01-24 στις 13:10.

  13. #868
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το κάνεις και με το Wizard που έχει το pfsense για το QoS. Ίσως χρειαστεί να tuneάρεις λίγο τις πόρτες, πχ μπορεί να σου βάλει skype ενώ εσύ να θες teams που παίζει σε άλλες πόρτες ή να θες να προσθέσεις τις πόρτες για το facetime. Είναι wizard πάντως και γίνεται εύκολα.
    Περίμενε, έχει δλδ το PFSense βάση δεδομένων με όλες τις εφαρμογές του πλανήτη και σε πια κατηγορία ανήκουν και δεν είναι το παραδοσιακό του να φανταστείς την πόρτα εσύ να την δηλώσεις? οπότε απλά βάζεις το όνομα της εφαρμογής? δεν το ήξερα αυτό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #869
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για όσους παίζουν με starlink/5g και cake υπάρχει και αυτό:

    https://github.com/lynxthecat/cake-autorate/tree/v1.2



    Όσο για τα άλλα, λογικά θα υπάρχει policy routing στο pf ώστε να βγάζεις κίνηση από συγκεκριμένα wan ανάλογα με τις συνθήκες που του ορίζεις.
    A very minor case of serious brain damage.

  15. #870
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε, έχει δλδ το PFSense βάση δεδομένων με όλες τις εφαρμογές του πλανήτη και σε πια κατηγορία ανήκουν και δεν είναι το παραδοσιακό του να φανταστείς την πόρτα εσύ να την δηλώσεις? οπότε απλά βάζεις το όνομα της εφαρμογής? δεν το ήξερα αυτό.
    Είναι κάτι ενδιάμεσο, επιλέγεις από τις εφαρμογές που σου δίνει το PFSense και μετά κάνεις duplicate την εφαρμογή, αλλάζεις τις πόρτες και βάζεις τις δικές σου εφαρμογές.
    Πχ επιλέγω το skype για υψηλό priority και μετά το κάνω duplicate και φτιάχνω terams, webex, zoom κλπ και παίρνουν υψηλό priority και αυτά.
    Το κάνεις μια φορά δε χρειάζεται συχνή συντήρηση. Πόσο συχνά αλλάζει πόρτες το zoom;
    DNS, mail, https κλπ είναι στάνταρ οι πόρτες δε χρειάζεται ενημερωμένη βάση δεδομένων.

    Στο 5G μπορείς να παιξεις και με masks.
    Αν το 5G πιάνει minimum 200Mb, δίνεις τόσο σε κάθε IP και αν μπουν 3 Ips μοιράζονται 600Mb ή όσο πιάνει εκείνη τη στιγμή το 5G. Αν πιάνει 300Mb και προσπαθήσουν να τραβήξουν 600 θα μπεί το fqcodel να το ρυθμίσει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-01-24 at 1.04.12 PM.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 253522
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 24-01-24 στις 14:13.

Σελ. 58 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας