Σελ. 18 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 947
  1. #256
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξυπηρετεί 1 σκοπό που είναι ολοι οι wifi clients να φαίνονται σαν 1ας χρήστης στο untangle για να κερδίσω licences(πληρώνω για 50).
    Έχω ένα Aruba instanton wifi και έχει επιλογή να κάνει nat και να βγαίνουν όλοι οι clients από μια μόνο ip και να φαίνονται σαν μια συσκευή όλοι μαζί. Το κάνει το access point μόνο του. Μέχρι σήμερα σκεφτόμουν που μπορεί να χρησιμεύσει κάτι τέτοιο..

  2. #257
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα Aruba instanton wifi και έχει επιλογή να κάνει nat και να βγαίνουν όλοι οι clients από μια μόνο ip και να φαίνονται σαν μια συσκευή όλοι μαζί. Το κάνει το access point μόνο του. Μέχρι σήμερα σκεφτόμουν που μπορεί να χρησιμεύσει κάτι τέτοιο..
    Έχω κάνει και άλλες πονηριές στη δουλειά. Επειδή μετράνε σαν χρήστες και οι vpn, έχω untangle free πίσω από το untangle το πληρωμένο με nat πάλι . Συνολικά γύρω στους 130 χρήστες τους εμφανίζω σαν 2 (unifi clients συν vpn clients)

    Αυτή η λύση βέβαια έχει και τα κακά της αλλά βολεύει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #258
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Dream Router, Dream Machine, Dream Machine Pro, Dream Machine SE και Dream Wall (Early Access) έχουν ενσωματωμένο τον controller. Από εκεί και πέρα όλες οι ρυθμίσεις γίνονται από το UI, δεν χρειάζεται CLI.

    AV δεν έχουν, έχουν ad block (με το UniFi OS 3.0 και μετά). Δεν έχω γνώμη για το IDS/IPS, αν και το έχω ανοιχτό.

    Θέλουν πολύ δουλειά πάντως για να φτάσουν άλλα routers/firewalls, ουκ ολίγος κόσμος κράζει και προτείνει μόνο switches και APs. Σκέψου ότι μέχρι πρότινος δεν υποστήριζαν Wireguard και OpenVPN. To καλό είναι ότι αν δεν είσαι επιχείρηση και δεν έχεις "τρελές" απαιτήσεις, αν κάνεις αρκετή υπομονή θα δεις βελτιώσεις/προσθήκες με firmware upgrades.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Omada είναι απλά μια αντιγραφή του Unifi. Είναι φθηνά αλλά δεν μπορούν να ξεπεράσουν το Unifi αφού το αντιγράφουν.
    Για router/firewall υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και απο τα δυο αυτά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντεν κάνει κάτι, διαφημιστικό είναι στη δουλειά και έχω μετανιώσει που το πήρα άλλα εξυπηρετεί 1 σκοπό που είναι ολοι οι wifi clients να φαίνονται σαν 1ας χρήστης στο untangle για να κερδίσω licences(πληρώνω για 50). Το έχω μετά το Untangle μόνο για τα wifi με κλειστά firewall (για την ακρίβεια απλά έκανα rules να περνάνε τα πάντα στα πάντα για να βλέπουν τα wifi clients το κεντρικό δίκτυο).
    Άναψα το Ids/ips όπου το μόνο σοβαρό που είδα ήταν πολλά κινεζοτηλεφωνα να καλούν τη μαμά Κίνα lol αλλά τίποτα χοντρό. Το έκλεισα τελικά γιατί θεωρούσε και πεταγε εκτός κάτι λαπτοπ που είναι με 7 και απλά κάνουν remote σε vm... Remote attack ελεγε αλλά καμία σχέση. Το honeypot είναι καλή φάση αφού ότι διαβάζω αλλά δεν έχω προλάβει να το τσεκάρω.

    Γενικά αν εξαιρέσω την ευκολία διασύνδεσης και το mesh, τη Unifi την έχω μέχρι εκεί. Δεν θα είχα ποτέ unifi για κεντρικό ρούτερ. Θα είχα πίσω οτιδήποτε άλλο σε pfsense/openwrt/untangle κλπ οπως το κάνω τώρα δηλαδή. Σπίτι δεν έχω καν gateway unifi, απλά έχω switches και AP που έχουν gateway το Untangle μου.

    Κατάλαβα. Σας ευχαριστώ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #259
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Αλλά τώρα - με το καθαρό μυαλό.. - απλά πήγα και άλλαξα το visitors wireless network και το πάντρεψα με άλλο vlan, έσβησα το network και το ξαναέφτιαξα και τώρα είδα ότι αυτόματα δημιουργήθηκε προφίλ.
    Πριν υπήρχε αυτόματα δημιουργημένο προφίλ για όλα τα άλλα networks εκτός από αυτό.
    Είχα πάει χειροκίνητα και πρόσθεσα το προφίλ, αλλά έτσι το εκλαμβάνει ως custom προφίλ, κάτι που το flex mini δεν υποστηρίζει.. (τι γτπ λ@λ@κιες είναι αυτές ρε ubiquity? )
    Τώρα που το έφτιαξε μόνο του υποθέτω θα είναι selectable..
    Αύριο όταν βρω χρόνο ελπίζω να ξεκολλήσω το flex και να κάνει τελικά adopt και θα κάνω update για το αν τελικά παίζει..
    Γαμώ τα ηλίθια bug του unifi μου μέσα...
    Ένα update σχετικά... όντως μετά από αυτό, το VLAN έγινε διαθέσιμο και μπόσεσα να το επιλέξω κανονικά..αφού βέβαια μου πήρε καμιά 10αριά προσπάθειες να γίνει adopt το flex (συνεχώς adoption failed έτρωγα..)
    Το έχω βάλει στο παιδικό για την ώρα για να δω τι ψάρια πιάνει... δεν περιμένω βέβαια να έχει θέμα, αλλά λέμε τώρα..
    Λίγο π@π@ριά που δεν μπορείς να έχεις custom προφίλ στις πόρτες, αλλά ΟΚ στο σπίτι δεν το χρειάζομαι..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #260
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα update σχετικά... όντως μετά από αυτό, το VLAN έγινε διαθέσιμο και μπόσεσα να το επιλέξω κανονικά..αφού βέβαια μου πήρε καμιά 10αριά προσπάθειες να γίνει adopt το flex (συνεχώς adoption failed έτρωγα..)
    Το έχω βάλει στο παιδικό για την ώρα για να δω τι ψάρια πιάνει... δεν περιμένω βέβαια να έχει θέμα, αλλά λέμε τώρα..
    Λίγο π@π@ριά που δεν μπορείς να έχεις custom προφίλ στις πόρτες, αλλά ΟΚ στο σπίτι δεν το χρειάζομαι..
    οτιδήποτε flex .... και ειδικά το xg είναι μ@λ@κι@.....ναι δεν λέω.... ίσος φταίνε και drivers windows τις atlantic 10gbps που από 10gbps τις πάει στα 5 (Linux ειναι μια χαρα) . αλλά σίγουρα κάτι δεν παίζει και στα switch. εάν τις καρφώσω στα 10 ....και από τις 2 πλευρές... απλά disconnect

  6. #261
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα update σχετικά... όντως μετά από αυτό, το VLAN έγινε διαθέσιμο και μπόσεσα να το επιλέξω κανονικά..αφού βέβαια μου πήρε καμιά 10αριά προσπάθειες να γίνει adopt το flex (συνεχώς adoption failed έτρωγα..)
    Το έχω βάλει στο παιδικό για την ώρα για να δω τι ψάρια πιάνει... δεν περιμένω βέβαια να έχει θέμα, αλλά λέμε τώρα..
    Λίγο π@π@ριά που δεν μπορείς να έχεις custom προφίλ στις πόρτες, αλλά ΟΚ στο σπίτι δεν το χρειάζομαι..
    Πήγα χτες να αλλάξω κάτι στο Flex το δικό μου και ΔΕΝ άλλαζε vlan όπως και σε εσένα!!!
    Είμαι με 7.4.140 network application.. λέω δεν πάμε καλά, αφού άλλαζα Vlan... και σε θυμήθηκα.. αλλά επίσης θυμήθηκα και κάτι άλλο, επειδή είμαι με το παλιό interface πολλά πράγματα ΔΕΝ λειτουργούν οπότε γύρισα στο νέο, με άφησε να αλλάξω vlan στην πόρτα και ξαναγύρισα μετά στο παλιό.
    Εν τέλει δεν χρειαζόταν να γυρίσω γιατί με την εφαρμογή στο κινητό το αλλάζει το vlan στην πόρτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτιδήποτε flex .... και ειδικά το xg είναι μ@λ@κι@.....ναι δεν λέω.... ίσος φταίνε και drivers windows τις atlantic 10gbps που από 10gbps τις πάει στα 5 (Linux ειναι μια χαρα) . αλλά σίγουρα κάτι δεν παίζει και στα switch. εάν τις καρφώσω στα 10 ....και από τις 2 πλευρές... απλά disconnect
    Το 10άρι δεν το έχω δουλέψει αλλά δεν θα το έπαιρνα και ποτέ. Στη δουλειά έχω πάρει 2 EdgeSwitch 16 XG που δουλεύουν μια χαρά.. οκ δεν είναι στο unifi αλλά δεν τα πειράζω και πολύ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #262
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν το Flex (όχι το mini, το κανονικό), υποστηρίζει LACP και STP;; Κυρίως το πρώτο;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #263
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν το Flex (όχι το mini, το κανονικό), υποστηρίζει LACP και STP;; Κυρίως το πρώτο;;
    Όχι, ούτε Lag ούτε LACP. Εγώ που το έχω μετά από ένα USW-Lite-16-PoE, πείραξα αυτό και του κατέβασα το STP για να είμαι σωστός γιατί θεωρώ πως έχει καρφωτό το 32768 το Flex
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #264
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Κρίμα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #265
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα
    Κοίτα για το stp δεν υπάρχει θέμα αλλά το lacp πάλι υπερβολή θα ήταν. 5 πόρτες έχει, να ανεβαζες 2 για in και 2 για out, έμενε 1 έξτρα για κάτι 2ο οπότε ελάχιστο κέρδος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #266
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Link aggregation εννοείς?

    Αναλυτικά.

    https://support.hostifi.com/en/artic...ot%20supported.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 06-02-23 στις 13:42.

  12. #267
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Link aggregation εννοείς?
    μάλλον. αλλά ούτε LAGG δεν έχει

  13. #268
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα χτες να αλλάξω κάτι στο Flex το δικό μου και ΔΕΝ άλλαζε vlan όπως και σε εσένα!!!
    Είμαι με 7.4.140 network application.. λέω δεν πάμε καλά, αφού άλλαζα Vlan... και σε θυμήθηκα.. αλλά επίσης θυμήθηκα και κάτι άλλο, επειδή είμαι με το παλιό interface πολλά πράγματα ΔΕΝ λειτουργούν οπότε γύρισα στο νέο, με άφησε να αλλάξω vlan στην πόρτα και ξαναγύρισα μετά στο παλιό.
    Εν τέλει δεν χρειαζόταν να γυρίσω γιατί με την εφαρμογή στο κινητό το αλλάζει το vlan στην πόρτα.
    Άλλο bug αυτό...
    Εμένα που δεν το έκανε την πρώτη φορά ήταν επειδή το vlan είχε φτιαχτεί σε παλιά έκδοση controller. Το λέω γιατί υποψιάστηκα μην τυχόν έφταιγε το legacy interface, αλλά ούτε από το νέο interface μπορούσα να το αλλάξω, ούτε από την εφαρμογή του κινητού..

    - - - Updated - - -

    Ένα άλλο bug που έχω εγώ και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... ενώ σε όλες τις συσκευές βλέπω κανονικά IP, σε αυτές που είναι συνδεμένες καλωδιακά στο flex έχω μια ωραιότατη παύλα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #269
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο bug που έχω εγώ και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... ενώ σε όλες τις συσκευές βλέπω κανονικά IP, σε αυτές που είναι συνδεμένες καλωδιακά στο flex έχω μια ωραιότατη παύλα...
    Ισχύει αυτό που λες αλλά βλέπει τα IP μόνο από συσκευές που είναι πίσω από unifi switch. Εγώ που έχω και άλλο στο σπίτι, ότι είναι πίσω από εκείνο έχω και εγώ -
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #270
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα για το stp δεν υπάρχει θέμα αλλά το lacp πάλι υπερβολή θα ήταν. 5 πόρτες έχει, να ανεβαζες 2 για in και 2 για out, έμενε 1 έξτρα για κάτι 2ο οπότε ελάχιστο κέρδος.
    Ο network engineer μέσα μου (the network engineer in me)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Link aggregation εννοείς?

    Αναλυτικά.

    https://support.hostifi.com/en/artic...ot%20supported.
    Από κάτι reddit posts που είδα ανέφεραν πως είναι θέμα firmware για το συγκεκριμένο switch. Αλλά αυτά τα μηνύματα είναι και 3 χρόνια παλιά.

Σελ. 18 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας