Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 44
  1. #16
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο η alpha bank το έχει αυτό αν δεν κάνω λάθος.
    Και η NBG. H Πειραιώς πλεον έχει push notifications που ειναι και το πιο ασφαλές.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Η εμπειρία που είχα με την εφαρμογή της Vodafone WiFi calling ηταν απαίσια πριν κάνα 2-3 μηνες.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Χρησιμοποιώ το WiFi Calling της Vodafone έναν χρόνο τώρα απροβλημάτιστα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συζητάτε για εφαρμογές, την ώρα που μιλάμε για WiFi Calling. Μάλλον θα υπάρχει εφαρμογή της Vodafone? με ονομασία "WiFi Calling" που στην ουσία είναι μια VoIP εφαρμογή που προσπαθεί να μιμηθεί το WiFi Calling? Αν ναι, τότε λογικό να μην παίζουν τα SMS. Τέτοιες αντίστοιχες εφαρμογές έχουν και οι άλλοι πάροχοι;

    Στην πραγματική -όχι fake με app- υλοποίηση WiFi Calling τα SMS παίζουν κανονικότατα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν ωραίο να μπορώ να το βάλω σε airplane mode με ανοικτό WiFi ώστε να μην πασχίζει η μπαταρία για σήμα, και παράλληλα να έχω κλήσεις και το σπάνιο SMS
    Έαν έχεις πραγματική υλοποίηση WiFi Calling στη συσκευή σου και SMS έχεις και η μπαταρία δεν πασχίζει για σήμα, αντιθέτως, το λειτουργικό βάζει το modem σε low-power mode και έχεις έξτρα αυτονομία.

    Είμαι χρήστης iPhone αλλά φαντάζομαι οτι τα ίδια ισχύουν για όσους κατασκευαστές Android έχουν υλοποίηση WiFi Calling.
    OK boomer

  4. #19
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η NBG. H Πειραιώς πλεον έχει push notifications που ειναι και το πιο ασφαλές.
    σε οσους δεν εχουνε την mobile εφαρμογη της πειραιως στο κινητο τους τους ερχεται sms. Το ιδιο ισχυει και στην eurobank με sms otp.
    Επισης εμενα που δεν εχω συσκευη που να υποστηριζει wifi calling εχω κατεβασει την εφαρμογη, αμα δεν εχω σημα δεν θα μπορω να δω ουτε το sms.

  5. #20
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αυτό που λέτε ότι το wifi calling δεν υποστηρίζει SMS είναι σίγουρο; Γιατί απότι βλέπω το xiaomi μου όταν έχει πολύ κακό σήμα (0 μπάρες) και βγάζει wifi σηματάκι τα SMS τα λαμβάνει..

  6. #21
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέτε ότι το wifi calling δεν υποστηρίζει SMS είναι σίγουρο; Γιατί απότι βλέπω το xiaomi μου όταν έχει πολύ κακό σήμα (0 μπάρες) και βγάζει wifi σηματάκι τα SMS τα λαμβάνει..
    Η υλοποίηση της Vodafone δεν υποστηρίζει SMS. Επίσης έχω κάκιστη εμπειρία από την εν λόγω υπηρεσία στο παρελθόν. Ένας από τους λόγους που πήγα σε Cosmote ήταν και αυτός.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ το WiFi Calling της Vodafone έναν χρόνο τώρα απροβλημάτιστα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συζητάτε για εφαρμογές, την ώρα που μιλάμε για WiFi Calling. Μάλλον θα υπάρχει εφαρμογή της Vodafone? με ονομασία "WiFi Calling" που στην ουσία είναι μια VoIP εφαρμογή που προσπαθεί να μιμηθεί το WiFi Calling?
    Κάπως έτσι, ναι:
    https://play.google.com/store/apps/d...ifi.production
    (rating αυτή τη στιγμή 2.0)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες αντίστοιχες εφαρμογές έχουν και οι άλλοι πάροχοι;
    Όχι απ' όσο ξέρω, πρωτοτυπία της Vodafone. Η Cosmote έχει καλύτερο "stock" support (βλ. παρακάτω) και η Wind δεν έχει VoWiFi καθόλου νομίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι χρήστης iPhone αλλά φαντάζομαι οτι τα ίδια ισχύουν για όσους κατασκευαστές Android έχουν υλοποίηση WiFi Calling.
    Το WiFi calling support είναι λίγο περίεργο στα specs - ενεργοποιείται από carrier settings, όπου ο telco πρέπει να το ενεργοποιήσει συγκεκριμένα με κάθε vendor συσκευής. Η Vodafone υποστηρίζει WiFi calling (VoWiFi) και VoLTE σε ένα μικρό σχετικά σετ συσκευών Android (σε αντίθεση με την Cosmote). Εγώ έχω ένα Nokia φερ' ειπείν, που δεν υποστηρίζεται (παρ' όλο που τρέχει stock Android μέσω του Android One, και επίσης π.χ. δουλεύει σε Cosmote).

    Η λίστα είναι στο:
    https://www.vodafone.gr/giga-network...alling/?d=null

    Για όλους τους υπόλοιπους, το customer care προτείνει το app.

  8. #23
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υλοποίηση της Vodafone δεν υποστηρίζει SMS. Επίσης έχω κάκιστη εμπειρία από την εν λόγω υπηρεσία στο παρελθόν. Ένας από τους λόγους που πήγα σε Cosmote ήταν και αυτός.
    Όταν λες "υλοποίηση" εννοείς μέσω του app; (ρωτάω γιατί δεν έχω Vodafone και δεν έχω ιδέα τι κάνει αυτό το app). Μήπως αν ενεργοποιηθεί το wifi calling από τις ρυθμίσεις του κινητού και όχι από το app λειτουργούν και τα sms?

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το app είναι για κλωτσιές. Δεν υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσει ανθρωπος στη πράξη.
    Και οχι τα sms στη vodafone με wifi calling Δεν Υποστηριζονται, ουτε με app.
    Το να λεμε, δεν χρειάζεται ειναι τουλάχιστον αστειο.
    πχ ebay & paypal two factor auth θελει οπωσδήποτε sms.
    Συναγερμοι, trackers gov.gr επισης.
    Πραγματικά δεν ξερω τι σκέφτονται εκει στη vf. Εφόσον στη cote παιζουν, τεχνικα ειναι εφικτό.
    Αμα ειναι τοσο σίγουροι, ας καταργησουν τα sms γενικα, να δουμε τι θα γίνει.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέτε ότι το wifi calling δεν υποστηρίζει SMS είναι σίγουρο; Γιατί απότι βλέπω το xiaomi μου όταν έχει πολύ κακό σήμα (0 μπάρες) και βγάζει wifi σηματάκι τα SMS τα λαμβάνει..
    Το δικό μου Xiaomi όμως, δεν στέλνει ούτε λαμβάνει SMS με το Wifi-calling της Vodafone... Το χρησιμοποιώ πάνω από 1 χρόνο, χωρίς app (αφού η συσκευή μου είναι συμβατή).

  11. #26
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου Xiaomi όμως, δεν στέλνει ούτε λαμβάνει SMS με το Wifi-calling της Vodafone... Το χρησιμοποιώ πάνω από 1 χρόνο, χωρίς app (αφού η συσκευή μου είναι συμβατή).
    Άρα μάλλον είναι θέμα δικτύου της vf και όχι θέμα app..

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κάποιος ειχε γραψει οτι απλα δεν αγόρασαν το feature για το σύστημα τους. Οικονομία.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Σε Huawei Nova 5T παίζει κανονικά με airplane mode το wifi calling, για sms δεν είμαι σίγουρος. Πέρα απο το συγκεκριμένο θέμα όμως σκεπτόμαστε να μετακομίσουμε και εμείς Cosmote σε κάποιο family πρόγραμμα απο τον Αύγουστο που λήγει η δέσμευση. Οι λόγοι είναι η ποιότητα σήματος στις περιοχές που κινούμαστε και ας πληρώνουμε κάτι παραπάνω ανα μήνα.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και η Εθνική μέσω Viber στέλνει ΟΤΡ.

  15. #30
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από το FAQ της Vodafone:
    https://www.vodafone.gr/giga-network...alling/?d=null

    Μπορώ να στείλω ή να λάβω SMS μέσω της υπηρεσίας Vodafone Giga WiFi Calling;

    Η δυνατότητα αποστολής και λήψης SMS μέσω της υπηρεσίας Vodafone Giga WiFi Calling θα είναι σύντομα διαθέσιμη μέσω του Vodafone Giga WiFi Calling. Μέχρι τότε, μην ξεχνάς να ελέγχεις τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας του προγράμματός σου μέσω του My Vodafone app.
    Επίσης σε μένα η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη αλλά δε δουλεύει σωστά και υποψιάζομαι πως η απάντηση βρίσκεται εδώ:

    Οι κλήσεις πραγματοποιούνται κατά προτεραιότητα μέσω δικτύου κινητής. Αν υπάρχει περιορισμένο σήμα κινητής και ταυτόχρονα η συσκευή σου έχει πρόσβαση σε δίκτυο WiFi, τότε αυτόματα οι κλήσεις πραγματοποιούνται μέσω WiFi.
    Το λέω επειδή έχω ΠΧ 2 γραμμές σήμα όποτε αντί να γυρίσει μέσω WiFi και να μιλάω απροβλημάτιστα μάλλον παραμένει μέσω δικτύου, έχω παράπονα, δεν ακούω ούτε εγώ καλά τον άλλο και ψάχνω για καλύτερο σήμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellenicsun : 02-03-21 στις 19:42.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας