Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 115 τετραγωνικά) έχω για access points ένα TP-Link Archer C7 v4 και ένα TP-Link TL-WDR3600 v1 . Και τα δύο είναι με OpenWRT. Έχουν 3 SSID σε ένα VLAN το κάθε ένα, συνδέονται σε Mikrotik managed switch (CRS125-24G-1S) και το router είναι ένα PC με pfSense. Επίσης προς το παρών δεν έχω ενεργό SSID στα 5GHz.



    Το Archer C7 είναι στον διάδρομο, όπου σε ευθεία κοιτάει το σαλόνι και ένα τμήμα της βεράντας. Το WDR3600 είναι μέσα στο σαλόνι και μπήκε εκεί καθώς τα κινητά δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου στην κουζίνα (βρίσκεται δεξιά του σαλονιού) καθώς και στην βεράντα. Και στα δύο έχω την ισχύ στα 16dBm και όλα παίζουν αρκετά καλά. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κάποια από τα κινητά μας μένουν συνδεδεμένα σε όποιο access point συνδέθηκαν πρώτα και δεν γυρνούν σε αυτό με το δυνατότερο σήμα μέχρι να ψοφήσει τελείως, με αποτέλεσμα οτιδήποτε κάνεις να σέρνεται. Με το 802.1r δεν είδα προκοπή, ίσα-ίσα κάποιες συσκευές δεν συνδέονταν καθόλου και αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω.



    Σκεφτόμουν να τα αποσύρω και τα δύο και να πάρω είτε ένα Ubiquiti UAP-AC-PRO , είτε ένα Mikrotik hAP ac. Στα χαρτιά, το Mikrotik έχει μέγιστη ισχύ τα 29dBm στα 2.4 GHz και τα 28 dBm στα 5GHz , ενώ το Ubiquiti τα 22 dBm και στις δύο συχνότητες. Antenna gain το Mikrotik έχει 2.5 dBi στα 2.4 GHz και 2 dBi στα 5 GHz , ενώ το Ubiquiti 3 dBi και στις δύο συχνότητες.



    Το ότι πρέπει να έχω συνέχεια ένα ανοιχτό μηχάνημα για τον controller του Ubiquiti δεν με ενοχλεί, καθώς υπάρχει ήδη ανοιχτός server 24/7/365 . Επίσης δεν με ενδιαφέρουν καθόλου δυνατότητες routing, καθώς έχω pfSense.



    Η χρήση που γίνεται ασύρματα είναι browsing από ένα laptop, youtube στα κινητά, online radio σε ένα δεύτερο laptop και ελάχιστο youtube σε μια smart tv. Εγώ με το δικό μου laptop κάποιες φορές μεταφέρω μεγάλα αρχεία στον server του σπιτιού (πάνω από 5GB το κάθε αρχείο) αλλά στο 99% το έχω μόνιμα συνδεδεμένο με ethernet.



    Ποιο από τα δύο access point θα προτείνατε και γιατί; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψη όσων έχουν δοκιμάσει και τα δύο μηχανήματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Γιατί ειδικά το UAP-AC-PRO και όχι κάποιο νεότερο όπως το UAP-nanoHD ή τα U6;

    Δεν έχω άποψη για τα Mikrotik, οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο ως προτιμότερο του άλλου.

    Έχω δύο UAP-AC-Lite σε μονοκατοικία με αρκετές ασύρματες συσκευές (γύρω στις 15) και είμαι ευχαριστημένος. Μεταξύ των συσκευών τα εταιρικά laptops της γυναίκας μου και το δικό μου με έντονη παράλληλη χρήση (Teams meetings), καθώς και media players (Chromecast και Mi Box). Έχει τύχει να έχουμε meetings στο Teams και ταυτόχρονα να υπάρχει Netflix streaming, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Λόγω τεμπελιάς δεν έχω φτιάξει VLANs, αλλά είναι στα μελλοντικά σχέδια (μαζί με αντικατάσταση του router με κάποιο PC που θα τρέχει pfsense).

    Στα πλεονεκτήματα θα αναφέρω την πολύ καλή παραμετροποίηση με τις πολλές δυνατότητες, την ευκολία διαχείρισης, καθώς και την ευκολία προσθήκης και αφαίρεσης άλλων συσκευών της σειράς Unifi.

    Σκέφτομαι να προσθέσω μέσα στη χρονιά κι ένα U6 (ή να αντικαταστήσω ένα από τα υπάρχοντα) για να έχω και υποστήριξη WiFi 6.

    Στα μειονεκτήματα θα βάλω το ότι τελευταία έχουν βγάλει μερικά buggy firmwares και αρκετοί στα forums διαμαρτύρονται (πολλά DHCP requests timeouts, αν κι εγώ δεν το έχω πάθει ακόμα). Επίσης το ότι αρχίζεις να μπαίνεις σε μια κατάσταση "vendor lock-in": άντε να πάρω κι ένα switch, μήπως να πάρω και δικό τους router, κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ολα ειναι άριστα.

    Θα μπορουσες να επιλέξεις μονο εξοπλισμο Μικροτικ και να κανεις mesh.

    ή

    Ubiquiti και mesh.

    Τελος θα μπορουσες να επιλέξεις Tp-link προιοντα Omada.

    Δεν το περιμενα μεσα σε 1 χρονο να εχουν πλησιάζει την Ubiquiti αλλα ειναι σχεδον βέβαιο οτι θα την ξεπεράσουν.

    Το παραπάνω δυσκολευτηκα να το πω αλλα ειναι αλήθεια.

    Τον κοντρολερ δεν ειναι αναγκη να τον τρεχεις μονιμα.

    Κανεις τις ρυθμίσεις και τον κλεινεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειδικά το UAP-AC-PRO και όχι κάποιο νεότερο όπως το UAP-nanoHD ή τα U6;

    Δεν έχω άποψη για τα Mikrotik, οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο ως προτιμότερο του άλλου.

    Έχω δύο UAP-AC-Lite σε μονοκατοικία με αρκετές ασύρματες συσκευές (γύρω στις 15) και είμαι ευχαριστημένος. Μεταξύ των συσκευών τα εταιρικά laptops της γυναίκας μου και το δικό μου με έντονη παράλληλη χρήση (Teams meetings), καθώς και media players (Chromecast και Mi Box). Έχει τύχει να έχουμε meetings στο Teams και ταυτόχρονα να υπάρχει Netflix streaming, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Λόγω τεμπελιάς δεν έχω φτιάξει VLANs, αλλά είναι στα μελλοντικά σχέδια (μαζί με αντικατάσταση του router με κάποιο PC που θα τρέχει pfsense).

    Στα πλεονεκτήματα θα αναφέρω την πολύ καλή παραμετροποίηση με τις πολλές δυνατότητες, την ευκολία διαχείρισης, καθώς και την ευκολία προσθήκης και αφαίρεσης άλλων συσκευών της σειράς Unifi.

    Σκέφτομαι να προσθέσω μέσα στη χρονιά κι ένα U6 (ή να αντικαταστήσω ένα από τα υπάρχοντα) για να έχω και υποστήριξη WiFi 6.

    Στα μειονεκτήματα θα βάλω το ότι τελευταία έχουν βγάλει μερικά buggy firmwares και αρκετοί στα forums διαμαρτύρονται (πολλά DHCP requests timeouts, αν κι εγώ δεν το έχω πάθει ακόμα). Επίσης το ότι αρχίζεις να μπαίνεις σε μια κατάσταση "vendor lock-in": άντε να πάρω κι ένα switch, μήπως να πάρω και δικό τους router, κλπ.
    Το UAP-nanoHD δεν το είχα δει. Είναι ελάχιστα ακριβότερο από το UAP-AC-PRO αλλά δεν είναι σημαντική η διαφορά.

    Από τα U6 πάρα πολύ καλή περίπτωση είναι το UniFi 6 LR AP, αλλά στην Ελλάδα το έχει στον κατάλογό του μόνο το www.xpatit.gr , διαθεσιμότητα αναφέρουν 1-2 μήνες και είναι αρκετή η διαφορά στην τιμή (αν μου κάνει την δουλειά μόνο 1 access point πες πάει στο καλό, αν χρειαστεί όμως και δεύτερο εκεί χτυπάει πιο πολύ)

    Firmware με bugs συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :P Δεν το βλέπω σαν vendor lock-in το Ubiquiti, καθώς με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου (mikrotik switch, pfSense router) είμαι ικανοποιημένος και δεν σκοπεύω να τον αλλάξω σύντομα και επίσης πχ για switch και router δεν είναι απαραίτητο να πάρεις από τον ίδιο κατασκευαστή

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Για διαθεσιμότητα μπορείς να δεις και στο online store της Ubiquiti: https://eu.store.ui.com/collections/...-access-points

    Δεν ξέρω αν στέλνει στην Ελλάδα.
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    "Το ότι πρέπει να έχω συνέχεια ένα ανοιχτό μηχάνημα για τον controller του Ubiquiti δεν με ενοχλεί"

    Με τον controller ρυθμίζεις τα ubi, μετά αν θες τον κλείνεις.

    Χρησιμοποιώ ubi κεραίες εδώ και καιρό, mikrotik ποτέ και δεν σκοπεύω αφού είμαι ευχαριστημένος από την ubi (που έχει και πολύ περισσότερα προιόντα για αναβαθμίσεις + επεκτάσεις)
    Εχω όμως χρησιμοποιήσει routers και από τις 2 εταιρείες.

    Δεν με απασχολεί να διαλέγω από ένα vendor εφόσον τα προιόντα του είναι καλά και φτηνά, ίσα ίσα το προτιμάω γιατί τα προιόντα του συνεργάζονται καλύτερα. πχ edgerouter +κεραίες ubi

    Θα πήγαινα με την ubi γιατί +καλά+φτηνά+ΕΥΚΟΛΙΑ+ποικιλία
    Η ποικιλία βάζει ένα πρόβλημα, να διαλέξεις το σωστό προιόν για την δουλειά που θέλεις + να ξέρεις τι δουλειά θέλεις.

    ΥΓ
    Τα UAP-nanoHD δεν θα τα προτιμούσα, δεν έχουν mesh, αντίθετα έχω πολύ καλές εντυπώσεις από
    https://www.skroutz.gr/s/10488195/Ub...i-AC-Mesh.html
    Και έχω την αίσθηση ότι με 2 τέτοια καλύπτεις όλο το σπίτι (+κήπο) κλείνοντας όλα τα υπόλοιπα wifi, εκτός κι αν έχεις περίεργο σπίτι.
    Σε εσωτερικούς χώρους τα τοποθετώ ανάποδα με τις κεραίες προς τα κάτω ώστε οι κεραίες να βλέπουν κάτω από το πρέκι της πόρτας για να έχω λιγότερες αντανακλάσεις από τους τοίχους.

    Aν θες κάτι ποιό δυνατό υπάρχει και pro μοντέλο.

    Στα ubi μπορείς να ρυθμίζεις και το band steering ώστε να ρυθμίζεις την ένταση 2,4 και 5 για καλύτερο mesh
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-03-21 στις 08:41.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω σε σπιτι 120τ.μ. εχω ενα ΜΤ μονο, τοποθετημενο περιπου στο μεσο του σπιτιου, σεταρισμενο στα 20dm (δλδ 23 με τις κεραιες) και καλυπτομαι μια χαρα παντου. Αλλου που εχω βαλει και mesh δουλευει μια χαρα.
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #8
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Είμαι με 2 UAP-AC-Lite σε διαμέρισμα 82 τ.μ. Απόλυτα robust, τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

    Γενικά αυτό που περιγράφεις οτι θες να κάνεις είναι πολύ λάθος. Το να πας δηλαδή από 2 access points σε 1. Ακόμη και τιτανοτεράστιο να είναι το transmit power του 1 που θα βάλεις, δεν αλλάζει το transmit power των clients σου.

    Αυτή είναι συνταγή για περισσότερα προβλήματα καθώς οι clients θα "μιλάνε" αλλά δεν θα ακούγονται. Αυτό σημαίνει περισσότερα retransmissions και μείωση throughput για όλους τους clients, ακόμη και αυτούς που είναι δίπλα στο AP. Clients σε πιο μακρινά σημεία με χαμηλό rate να καταναλώνουν μεγάλη πίτα από το airtime κ.α.

    Όσα περισσότερα σωστά στημένα APs, τόσο καλύτερα. Το βέλτιστο είναι το uplink τους να το έχεις wired, αλλιώς πας σε υλοποίηση mesh.

    Σωστή τοποθέτηση και ρύθμιση για non-overlapping κανάλια, medium transmit power σε 2.4Ghz και high σε 5Ghz είναι τα κλειδιά για μια σωστή υλοποίηση.

    Το οτι το roaming δεν σου δουλεύει σωστά είναι συνδυασμός AP και clients:

    Με Ubiquiti θα μπορείς να έχεις 802.11v και 802.11k που βοηθάνε πολύ για seamsless roaming, σε σοβαρούς κατασκευαστές (σίγουρα Apple, σχεδόν σίγουρα Samsung). Το 802.11r που η πιάτσα ονομάζει Fast roaming έχει μικρότερη σημασία στις home υλοποιήσεις, μιας και κάνοντας χρήση WPA είναι ούτως ή άλλως σχετικά γρήγορο το authentication. Σε enterprise authentication η βελτιστοποίηση είναι μεγαλύτερη και έχει σοβαρή σημασία το 802.11r.
    OK boomer

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα ειναι άριστα.

    Θα μπορουσες να επιλέξεις μονο εξοπλισμο Μικροτικ και να κανεις mesh.

    ή

    Ubiquiti και mesh.

    Τελος θα μπορουσες να επιλέξεις Tp-link προιοντα Omada.

    Δεν το περιμενα μεσα σε 1 χρονο να εχουν πλησιάζει την Ubiquiti αλλα ειναι σχεδον βέβαιο οτι θα την ξεπεράσουν.

    Το παραπάνω δυσκολευτηκα να το πω αλλα ειναι αλήθεια.

    Τον κοντρολερ δεν ειναι αναγκη να τον τρεχεις μονιμα.

    Κανεις τις ρυθμίσεις και τον κλεινεις.
    Τα δουλεύω (Omada) εδώ και 2 χρόνια και μπορώ να πω ότι έχουν ανέβει αρκετά level.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας