Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    Θα ηθελα από καποιον κατοχο και χρηστη του 7590- 7530, να με καθοδηγησει με έναν ολοκληρωμενο οδηγο με εικονες και βηματα, ώστε να ρυθμισω το ρουτερ και να μπορω εκτος σπιτιου να κανω χρηση από το κινητο μου απομακρυσμενα,το σταθερο μου τηλεφωνο και τα δωρεαν λεπτα αυτου,ειδικα σε κλησεις εξωτερικου.να μπορω τα παραπανω ειτε ειμαι συνδεδεμενος σε καποιο άλλο δικτυο,ειτε με τα δεδομενα μου.επισης το σταθερο να λειτουργει κανονικα στον χωρο τουδηλαδη να δεχετε και να μπορει να κανει κλησεις.για να μην κουραζουμε το φορουμ,οποιος φιλος θελει να βοηθησει,μπορουμε να το κανουμε και τηλεφωνικα,η με απομακρυσμενη βοηθεια.περιμενω μηνυμα σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kainotomia : 02-03-21 στις 20:50.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πας στα telephony devices και δημιουργεις μια τηλεφωνική συσκευή ως ip telephone. Ρυθμίζεις από πού θα δέχεται κλήσεις και από ποιον αριθμό θα καλει, βάζεις username και password και το αποθηκεύεις. Έπειτα ξαναπατας επεξεργασία και πας στο account information και ενεργοποιεις την επιλογή allow registration from internet


    Έπειτα κατεβάζεις στο κινητό σου μια εφαρμογή (είτε zoiper είτε mizudroid που έχω δει ότι παίζουν ικανοποιητ ικά) και βάζεις τις ρυθμίσεις.

    Απαραίτητο είναι να έχεις είτε dyndns είτε myfritz! Account.
    Οδηγό αν έχω χρόνο θα φτιάξω το βράδυ.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    σε ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση σου,δεν βιαζομαι,θα ηθελα εναν ολοκληρωμενο οδηγο με εικονες καθοτι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα, και νομιζω οτι στο τελευταιο βημα με τις εφαρμογες και τα vpn,ισως να πρεπει να βοηθησις πιο πολυ.περιμενω νεα σου

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπειτα ξαναπατας επεξεργασία και πας στο account information και ενεργοποιεις την επιλογή allow registration from internet
    Ετσι εκτός από εσένα, θα μπορεί μα μπεί και όποιος κακόβουλος θέλει να σου κάνει ζημιά.
    Η σωστή πρακτική είναι με VPN.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι εκτός από εσένα, θα μπορεί μα μπεί και όποιος κακόβουλος θέλει να σου κάνει ζημιά.
    Η σωστή πρακτική είναι με VPN.
    μπορεις να μου πεις την διαδικασια με vpn?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να μου πεις την διαδικασια με vpn?
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...ox-in-Android/

  7. #7
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    Θα μπορουσε καποιος κατοχος και χρηστης του 7590- 7530, να με καθοδηγησει με έναν ολοκληρωμενο οδηγο με βηματα, ώστε να ρυθμισω το ρουτερ και να μπορω εκτος σπιτιου να κανω χρηση από το κινητο μου απομακρυσμενα,το σταθερο μου τηλεφωνο και τα δωρεαν λεπτα αυτου,ειδικα σε κλησεις εξωτερικου.να μπορω τα παραπανω ειτε ειμαι συνδεδεμενος σε καποιο άλλο δικτυο,ειτε με τα δεδομενα μου.επισης το σταθερο να λειτουργει κανονικα στον χωρο του δηλαδη να δεχετε και να μπορει να κανει κλησεις.θα προτιμουσα απο καποιον που εχει ολακληρωσει την διαδικασια, και επισης ποια εφαρμογη χρησιμοποιει στο κινητο του.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    να με καθοδηγησει με έναν ολοκληρωμενο οδηγο με βηματα
    Ποιο βήμα δεν κατάλαβες, από αυτά που αναφέρονται στα προηγούμενα posts ?

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    το πρωτο βημα να δηλωθει το τηλεφωνο το καταλαβαινω,στο δευτερο βημα πες μου,και με ποια εφαρμογη το δουλευεις εσυ,και αν εχεις την διαθεση στο τριτι και δυσκολο βημα να μου το περιγραψεις αναλυτικα,και σε καποια πεδια που ζητα να μου πεις ποιες τιμες βαζω.εννοω σε αυτο τον κατω μπουσουλα που μου εδωσαν αν μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος:

    Α. Ρύθμιση DDNS υπηρεσίας.
    Θα πρέπει να τρέχει στο Fritz μία DDNS υπηρεσία, για να γνωρίζουμε την δημόσια ΙΡ ανά πάσα στιγμή. Δεν χρειάζεται αν έχουμε Static δημόσια ΙΡ.
    Έχουμε 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία που παρέχει ή ίδια η εταιρεία (MyFRITZ) ή δεύτερη, όποια άλλη θέλουμε (π.χ. no-ip, dyndns κλπ.).

    Β. Ρύθμιση VPN στο Fritz.
    1. Στο Internet > Permit Access > VPN, πατάς το "VPN Connection" και ξεκινά ο wizzard.
    2. Επιλέγεις το "Configure VPN connection for one user" και πατάς "Next".
    3. Δημιουργείς έναν λογαριασμό χρήστη, με τα επιθυμητά δικαιώματα. Οπωσδήποτε θα ενεργοποιήσεις την τελευταία επιλογή "VPN".
    4. Θα σου βγάλει νέο παράθυρο, με τα στοιχεία που θα χρησιμοποιηθούν στην συσκευή που θα συνδέεται απ' έξω.

    Γ. Ρύθμιση VPN σε κινητή συσκευή ή υπολογιστή.
    Ανάλογα την συσκευή που έχεις ακολουθείς τον σχετικό οδηγό για Android, iOS, macOS, BlackBerry, Windows ή Linux.
    Για συσκευές Android και iOS, υπάρχει και η εφαρμογή MyFRITZ!App της εταιρείας, για το VPN (μαζί με άλλα). Ωστόσο δεν την έχω χρησιμοποιήσει, διότι ζητά Fritz firmware από 6.50 και πάνω, ενώ το δικό μου 7360 έχει μείνει στο 6.30.
    Θα χρειασθεί ενδεχομένως να ενεργοποιηθεί η επιλογή "Allow access for applications", στο μενού Home Network > Home Network Overview > Network Settings, για να συνδεθούν οι σχετικές εφαρμογές.

    Γ. Ρύθμιση VPN μεταξύ 2 Fritz.
    Ουσιαστικά τρέχουμε τον wizzard του Β βήματος, επιλέγοντας το "Connect your home network with another FRITZ!Box network (LAN-LAN linkup)" σε κάθε Fritz και ορίζοντας εκατέρωθεν τα κατάλληλα στοιχεία για την σύνδεση. Δες τον σχετικό οδηγό της εταιρείας.

    Υπόψη ότι το VPN δεν δουλεύει (βασικά κανένα VPN) αν τα 2 συνδεόμενα δίκτυα (του Fritz και του εξωτερικού), έχουν LAN στο ίδιο υποδίκτυο. Για παράδειγμα και τα 2 LAN να είναι 192.168.1.0/24.
    Για τον λόγο αυτό καλό είναι στο Fritz να ορίσεις ως LAN κάποιο που δεν χρησιμοποιείται ευρέως ως προτοποθετημένο σε άλλα Router, ώστε να μην υπάρξει ποτέ περίπτωση διένεξης. Π.χ. το δικό μου είναι 172.17.2.0/24.
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ΙΡ από τις ιδιωτικές (10.0.0.0 – 10.255.255.255, 172.16.0.0 – 172.31.255.255 και 192.168.0.0 – 192.168.255.255).

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Οταν φτιάξεις το VPN στο κινητό, βάλε την εφαρμογή FRITZ!App Fon.
    Τα παραπάνω, είναι αρκετά αναλυτικά.
    Δεν θα τα έγραφα αναλυτικότερα (αν τα έγραφα εγώ).
    Αν κάπου σκοντάψεις, γράψε μας πού ακριβώς, για να σε βοηθήσουμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    οκευ ευχαριστω πολυ.
    να αναφερω οτι ο παραπανω οδηγος ειναι απο τον koukos τον οποιο ευχαριστω πολυ

    - - - Updated - - -

    βοηθεια σε αυτο το βημα;
    Α. Ρύθμιση DDNS υπηρεσίας.
    Θα πρέπει να τρέχει στο Fritz μία DDNS υπηρεσία, για να γνωρίζουμε την δημόσια ΙΡ ανά πάσα στιγμή. Δεν χρειάζεται αν έχουμε Static δημόσια ΙΡ.
    Έχουμε 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία που παρέχει ή ίδια η εταιρεία (MyFRITZ) ή δεύτερη, όποια άλλη θέλουμε (π.χ. no-ip, dyndns κλπ.).

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Η πρώτη δουλειά που κάνουμε, όταν αγοράζουμε μία νέα συσκευή,
    προκειμένου να μάθουμε πως σετάρονται οι διάφορες λειτουργίες της,
    είναι να διαβάσουμε το manual και το help στο user interface.
    https://help.cosmote.gr/system/templ...tzBox_7590.pdf
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία που παρέχει ή ίδια η εταιρεία (MyFRITZ)
    Από την σελίδα 234 και παρακάτω.
    Τι δεν κατάλαβες ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή δεύτερη, όποια άλλη θέλουμε (π.χ. no-ip, dyndns κλπ.).
    Από την σελίδα 109 και παρακάτω.
    Τι δεν κατάλαβες ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 11-03-21 στις 01:42.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία που παρέχει ή ίδια η εταιρεία (MyFRITZ)
    εχουν εγκατασταθει οι δυο εφαρμογες στο κινητο,το my fritz,kai to fritz app phone,και λειτουργουν σωστα,αλλα δεν δουλευουν εκτος απο τον χωρο που ειναι το ρουτερ,ουτε με αλλο δικτυο,ουτε με δεδομενα

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Στο MyFRITZ!App , στα settings , πρέπει να ενεργοποιήσεις το Use from on the Go

  15. #15
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη δουλειά που κάνουμε, όταν αγοράζουμε μία νέα συσκευή,
    προκειμένου να μάθουμε πως σετάρονται οι διάφορες λειτουργίες της,
    είναι να διαβάσουμε το manual και το help στο user interface.
    https://help.cosmote.gr/system/templ...tzBox_7590.pdf

    Από την σελίδα 234 και παρακάτω.
    Τι δεν κατάλαβες ?

    Από την σελίδα 109 και παρακάτω.
    Τι δεν κατάλαβες ?
    Ποιος μπορει να με βοηθησει σε αυτό το βημα;
    Ρύθμιση DDNS υπηρεσίας.
    Θα πρέπει να τρέχει στο Fritz μία DDNS υπηρεσία, για να γνωρίζουμε την δημόσια ΙΡ ανά πάσα στιγμή. Δεν χρειάζεται αν έχουμε Static δημόσια ΙΡ.
    Έχουμε 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία που παρέχει ή ίδια η εταιρεία (MyFRITZ) ή δεύτερη, όποια άλλη θέλουμε (π.χ. no-ip, dyndns κλπ.).
    Τι βαζω στις παρακατω επιλογες;
    Use DynDNS
    Enter the account information for your DynDNS provider.
    DynDNS Provider
    Register New Domain Name
    Domain name

    Username

    Password

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας