Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σκεφτόμουν την απόκτηση ενός δεύτερου τηλεφωνικού αριθμού ώστε να με βρίσκουν κάποια άτομα της οικογένειας μου επειδή αρκετές φορές βάζω το κινητό σε φραγή και απενεργοποιώ το σταθερό για να μην με ενοχλούν διάφοροι.

    Ψάχνοντας στο internet βρήκα κάποιες εταιρείες που προσφέρουν την δυνατότητα αυτή μέσω voip χωρίς να είναι αναγκαίο να υπογράψω συμβόλαιο με πάροχο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τέτοια υπηρεσία.

    Απ' ότι κατάλαβα πηγαίνεις στο router σου και προσθέτεις έναν δεύτερο SIMP λογαριασμό με κωδικό που θα λάβεις από την εταιρεία που θα επιλέξεις και στην συνέχεια έχεις 2 αριθμούς, ο ένας ο κανονικός του ΟΤΕ και ο δεύτερος που λειτουργεί μέσω της γραμμής του internet. Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να περάσω μια τέτοια ρύθμιση στο υπάρχον router του ΟΤΕ καθώς εκεί που κοιτάω στις ρυθμίσεις έχει ένα email μάλλον των server του ΟΤΕ το οποίο δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

    Επίσης να μου προτείνετε τυχόν εταιρείες, κόστη, και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν υπάρχει σχεδόν καμία περίπτωση να βάλεις αριθμό άλλης εταιρίας αν έχεις εξοπλισμό παρόχου.
    Πχ αν έχεις το speedport δεν μπορείς να βάλεις κάποιο άλλον voip Πάροχο

    Μπορείς με κάποιο 3ο router, πχ fritz, μπορείς με κάποιο ΑΤΑ (είναι συσκευή που θα κάνει την σύνδεση με τον voip παρόχο και θα σου δώσει το κλασικό rj11 βυσματάκι να βάλεις συσκευή) ή ακόμα και απλά με κάποια εφαρμογή στο κινήτο.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ωχ κατάλαβα.

    Οπότε, από τα 3 παλιά router που έχω στην ντουλάπα, πρέπει να δω ποιο έχει δυνατότητα voip αν και δεν νομίζω να έχουν. Έχω ένα παλαιότερο router του ΟΤΕ του 2016, ένα netfaster της hol του 2005 και ένα δικό μου της Linksys που το πήρα το 2009.

    Θα κοιτάξω και για το ΑΤΑ, η εφαρμογή στο κινητό απαιτεί συνεχή σύνδεση στο internet και δεν με βολεύει.

    To Linksys που έχω είναι το ΑΜ200.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 02-03-21 στις 22:54.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας