Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 78
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπε κανείς ότι είναι θέμα αυτού που του απαντούν;
    Κάνεις παράθεση τότε και απευθύνεσαι αποκλειστικά σ' αυτόν. Έτσι όπως το έγραψες παίρνει όλους η μπάλα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις παράθεση τότε και απευθύνεσαι αποκλειστικά σ' αυτόν. Έτσι όπως το έγραψες παίρνει όλους η μπάλα.
    Να με συγχωρείτε..
    Θα το διορθώσω αμέσως..

    - - - Updated - - -

    fixed..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #18
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ο συγκεκριμένος πάροχος του έδωσε απάντηση

    Δεν μπορεί ή δεν θέλει ή απλά έτσι του κάπνισε δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία για τον συμφορουμίτη.
    Έχει κάποια σημασία, γιατί εκτός από την περίπτωση να ελευθερωθεί μία πόρτα για να πάρει σύνδεση αφού μπει σε σειρά αναμονής,
    του λέω και μία άλλη περίπτωση που μπορεί ίσως να γίνει, οπότε ξαφνικά να εμφανιστούν διαθέσιμες πόρτες.

    Αλλά σίγουρα είναι "σπαστικό" να περιμένεις κάτι που δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει.

    - - - Updated - - -

    Καλό είναι πάντως ο φίλος μας να μην ανοίγει συνέχεια νέα θέματα για την ιστορία που έχει με την γραμμή του,
    όπως είπε και ο GregoirX2.

    Μπορεί να κάνει τις ερωτήσεις του στο ίδιο θέμα, ώστε να ξέρουμε καλύτερα τι άλλο είχε προηγηθεί.

    Βλέπω εδώ 3 ακόμη θέματα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #19
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά sorry είμαι καινούργιος στο σάιτ, οκ μιλάμε εδώ για τη συνδεση μου.

    Απ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πόρτας VDSL στην καμπίνα. Αν έκανα αίτηση ADSL, θα έβρισκα κάποια άκρη εφόσον μιλάμε για συνδεση από ΑΚ;

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά ναι, αλλά καλύτερα να πάρεις απευθείας τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να ρωτήσεις, αυτοί ξέρουν καλύτερα από μας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι θα τους καλέσω αύριο, απλα σκέφτομαι να πάω ΟΤΕ με Adsl + Home Speed Booster (βοηθάει φουλ) και όταν θα έχει διαθεσιμότητα για VDSL να το κάνω upgrade. Δεν νομίζω να υπάρξει θέμα, ούτως ή αλλως είναι άλλη η συνδεσιμότητα (δεν έχω θέμα με διαθεσιμα ports στην καμπίνα), έτσι δεν είναι;

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλό σήμα 4g έχεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, για να καταλάβετε πλήρως τι έχει παιχτεί. Είχα VDSL 50 COSMOTE + Booster (Full σήμα), με παίρνει ένας της Wind για VDSL 100 και μου δηλώνει ότι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο με ελάχιστη 70mbps, κάνω το συμβόλαιο, και ακριβώς την μέρα της ενεργοποίησης καλώ για ακύρωση, έπιανα 10mbps!!!

    Παίρνω μετά την Cosmote για να ξαναενεργοποιηθεί το πακέτο που είχα πριν 2 ημέρες που ήμουν συνδρομητής τους και μου είπαν δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα.

    Αυτό είναι το στορυ. Και ψάχνω τρόπο να μην πληρώνω πλέον τα λαμόγια και να επιστρέψω εκεί που ήμουν, ειδικά με το booster που με είχε σώσει.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, για να καταλάβετε πλήρως τι έχει παιχτεί. Είχα VDSL 50 COSMOTE + Booster (Full σήμα), με παίρνει ένας της Wind για VDSL 100 και μου δηλώνει ότι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο με ελάχιστη 70mbps, κάνω το συμβόλαιο, και ακριβώς την μέρα της ενεργοποίησης καλώ για ακύρωση, έπιανα 10mbps!!!
    Επειδή παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ (απλά εγώ είμαι για νέα τηλ. σύνδεση) και με κάποιον γνωστό που μίλησα από τον ΟΤΕ η απάντησή του ήταν "σε κανα μήνα, ενάμιση μάλλον θα σου βρουν γραμμή, ή μπορεί και όχι..." η δική μου συμβουλή είναι:
    Εφόσον τώρα έχεις σύνδεση και μάλιστα VDSL μίλα με Wind να σου φτιάξουν το πρόβλημα. Αν στην περιοχή σου δίνει 100, δεν μπορεί να πιάνεις μόνο 10, κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει και θα πρέπει να σου βρουν λύση. Και εφόσον οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ, τελικά αυτός θα δώσει τη λύση, εκτός και αν το πρόβλημα είναι από τη δικιά σου μεριά. Εσύ με το που ενεργοποιήθηκε λες ότι ακύρωσες γιατί έπιανες 10, μήπως παραβιάστηκες;

  10. #25
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν υπάρχει παραλογισμός στις διαδικασίες ή αν εγώ το έχω καταλάβει λάθος.

    Έχουμε έναν πελάτη της Wind σε προϊόν VDSL από καμπίνα ΟΤΕ.
    Καταλαμβάνει μια πόρτα σε αυτήν.
    Ξεκινάει διαδικασία φορητότητας από Wind VDSL σε Cosmote VDSL.

    Θα έπρεπε όλη η αλλαγή να γίνεται απομακρυσμένα, χωρίς καν τεχνικό, με αλλαγή των στοιχείων της πόρτας που πλέον αντί να πέφτει στα κυκλώματα της Wind προς τους BBRAS της, θα πέφτει στην Cosmote.
    Ίδιο DSLAM, ούτε τεχνικοί, ούτε αλλαγή ζεύγους, ούτε μικτονομήσεις ούτε τίποτα.
    Εφαρμόζεται κάτι τέτοιο σήμερα; Μάλλον όχι.

    Επίσης, προβλέπει ο κανονισμός να δεσμεύονται πόρτες από ένα πάροχο ακόμα και αν δεν έχουν ενεργό συνδρομητή; Μπορεί νόμιμα ο ΟΤΕ που του ανήκει η καμπίνα να πει "50 πόρτες δικές μου", ακόμα κι αν δεν έχει τόσους συνδρομητές, και να παρουσιάζεται έλλειψη στους άλλους;

  11. #26
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χωρίς να ξέρω σίγουρα τι παίζεται, υποψιάζομαι ότι όλο αυτό συμβαίνει και γιατί χρησιμοποιούμε ακόμη τις γραμμές χαλκού από το Α/Κ για τους 24άριδες..

    Εάν όλοι ήταν πάνω στις οπτικές ίνες ίσως να μην χρειαζότανε επέμβαση στις καμπίνες.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #27
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ (απλά εγώ είμαι για νέα τηλ. σύνδεση) και με κάποιον γνωστό που μίλησα από τον ΟΤΕ η απάντησή του ήταν "σε κανα μήνα, ενάμιση μάλλον θα σου βρουν γραμμή, ή μπορεί και όχι..." η δική μου συμβουλή είναι:
    Εφόσον τώρα έχεις σύνδεση και μάλιστα VDSL μίλα με Wind να σου φτιάξουν το πρόβλημα. Αν στην περιοχή σου δίνει 100, δεν μπορεί να πιάνεις μόνο 10, κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει και θα πρέπει να σου βρουν λύση. Και εφόσον οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ, τελικά αυτός θα δώσει τη λύση, εκτός και αν το πρόβλημα είναι από τη δικιά σου μεριά. Εσύ με το που ενεργοποιήθηκε λες ότι ακύρωσες γιατί έπιανες 10, μήπως παραβιάστηκες;
    Εγώ δεν το έθεσα σωστά, δήλωσα ακύρωση αλλά δεν έκανα ακύρωση (ρήξη συμβολαίου) γιατι αν φύγω και από την Wind θα χάσω τη γραμμή

    - - - Updated - - -

    Ακριβώς αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Έχω καλέσει παντού και δεν μου δίνει κανένας λύση. Η απάντηση τους είναι «αδυναμία δικτύου»

  13. #28
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει παραλογισμός στις διαδικασίες ή αν εγώ το έχω καταλάβει λάθος.

    Έχουμε έναν πελάτη της Wind σε προϊόν VDSL από καμπίνα ΟΤΕ.
    Καταλαμβάνει μια πόρτα σε αυτήν.
    Ξεκινάει διαδικασία φορητότητας από Wind VDSL σε Cosmote VDSL.

    Θα έπρεπε όλη η αλλαγή να γίνεται απομακρυσμένα, χωρίς καν τεχνικό, με αλλαγή των στοιχείων της πόρτας που πλέον αντί να πέφτει στα κυκλώματα της Wind προς τους BBRAS της, θα πέφτει στην Cosmote.
    Ίδιο DSLAM, ούτε τεχνικοί, ούτε αλλαγή ζεύγους, ούτε μικτονομήσεις ούτε τίποτα.
    Εφαρμόζεται κάτι τέτοιο σήμερα; Μάλλον όχι.

    Επίσης, προβλέπει ο κανονισμός να δεσμεύονται πόρτες από ένα πάροχο ακόμα και αν δεν έχουν ενεργό συνδρομητή; Μπορεί νόμιμα ο ΟΤΕ που του ανήκει η καμπίνα να πει "50 πόρτες δικές μου", ακόμα κι αν δεν έχει τόσους συνδρομητές, και να παρουσιάζεται έλλειψη στους άλλους;

    Εγώ προσωπικά σενάρια τεχνητής ελλειψης δεν μπορώ να υποστηρίξω, ούτε και να αποκλείσω. Το τι κάνει ο καθένας στις δικές του καμπίνες και τι διαθεσιμότητα έχει το ξέρει μόνο αυτός.
    Αλλά ας πούμε για παράδειγμα ότι κάνεις αίτημα VDSL στον ΟΤΕ και σου λέει ότι αυτή τη στιγμή δεν έχει διαθεσιμότητα και ότι η υπόθεση σου είναι σε αναμονή.
    Από τη στιγμή που έχει μια δικιά του καμπίνα με π.χ. 1000 πόρτες ας υποθέσουμε ότι είναι όλα δίκαια και ηθικά και έχει 250 πόρτες γι' αυτόν και τις υπόλοιπες 750 τις μοιράζει σε Wind, Vodafone & Forthnet
    O OTE ας πούμε ότι έχει χρήστες σε όλες, άρα εσύ που κάνεις αίτημα είσαι σε αναμονή.
    Κάνει ο χ φορητότητα για άλλον πάροχο, οπότε και αδειάζει μια πόρτα του ΟΤΕ. Από τη στιγμή που σε έχει σε αναμονή θα πάρεις άμεσα προτεραιότητα και θα σου δώσει την πόρτα του συνδρομητή που έφυγε λόγω φορητότητας.
    Τώρα αυτός ο συνδρομητής το μετανιώνει, όπως ο φίλος σε αυτό το νήμα και θέλει να γυρίσει πίσω. Του την πήρες εσύ όμως αυτή την πόρτα, οπότε τώρα αυτός δεν έχει μέχρι να συμβεί κάτι αντίστοιχο με κάποιον άλλο που θα ζητήσει φορητότητα προς άλλο πάροχο.
    Τουλάχιστον εγώ αυτο καταλαβαίνω ότι συμβαίνει.
    Τώρα το άλλ κομμάτι που λες για απομακρυσμένη αλλαγή κλπ, ΟΚ ενδεχομένως έτσι να έπρεπε να γίνεται.
    Ίσως να μην έχουν αναπτύξει τέτοιες διαδικασίες επειδή πολλές φορές ο νέος πελάτης μπορει να έχει γενικότερα κάποιο πρόβλημα, οπότε θα έπρεπε να πάει τεχνικός όπως και να' χει..

  14. #29
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @manospcistas μπορώ να κάνω κτ; Έχω απευθυνθεί και στην ΕΕΤΤ αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το μόνο που δηλώνει ο ΟΤΕ που είναι ο κύριος πάροχος της περιοχής είναι αδυναμία δικτύου και ότι ποτε δεν θα κάνει αναβαθμίσεις - περιμενε οπτικές σε 5-10 χρόνια

  15. #30
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Έχω καλέσει παντού και δεν μου δίνει κανένας λύση. Η απάντηση τους είναι «αδυναμία δικτύου»
    Ε δεν μπορεί κάτι θα γίνεται. Τι αδυναμία δικτύου; 100άρα δεν σου είπαν;
    Στη διαθεσιμοτητα με τη διεύθυνσή του τι βγάζει;
    Και πριν πως είχες 50;

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας