Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 78
  1. #61
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Street view καμπίνας πάνω στην Γ. Παπανδρέου
    https://goo.gl/maps/xjbfiZU4zCBZkeG27

  2. #62
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό είναι, η καμπίνα βρίσκεται αν δεις στο χάρτη απέναντι από την Mazda Γ.Παπανδρέου πριν μπεις Αρτάκη
    Xωρίς link σε χάρτη που να το βρω αυτό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Street view καμπίνας πάνω στην Γ. Παπανδρέου
    https://goo.gl/maps/xjbfiZU4zCBZkeG27
    Για να δω..

    - - - Updated - - -

    Ναι.. Καμπίνα vdsl είναι αυτή..
    Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #63
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από αυτήν παίρνω, και το καλώδιο διανύει 1600μ μέχρι το σπιτι μου, γι αυτό και αυτές οι ταχύτητες

  4. #64
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα νομίζω ότι προσανατολίστηκα.. Όντως είναι το 1ο που είπες πίσω..
    Αλλά η καμπίνα αυτή είναι αρκετά πιο μακριά από τις συντεταγμένες που έλεγε το αρχείο πίσω..
    Έπειτα δεν τη βρήκα σε κάποια ανάθεση..
    Μπέρδεμα το πράγμα..

    - - - Updated - - -

    Sorry αλλά αν όντως είναι αυτή η καμπίνα, δεν είναι πολύ πιο μακριά από το α.κ;
    https://www.google.com/maps/dir/38.5...a=!3m1!4b1!4m9

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτήν παίρνω, και το καλώδιο διανύει 1600μ μέχρι το σπιτι μου, γι αυτό και αυτές οι ταχύτητες
    Εσύ που είσαι πιο κοντά; Στη καμπίνα η στο α.κ στη Κωνσταντινουπόλεως;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #65
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα νομίζω ότι προσανατολίστηκα.. Όντως είναι το 1ο που είπες πίσω..
    Αλλά η καμπίνα αυτή είναι αρκετά πιο μακριά από τις συντεταγμένες που έλεγε το αρχείο πίσω..
    Έπειτα δεν τη βρήκα σε κάποια ανάθεση..
    Μπέρδεμα το πράγμα..

    - - - Updated - - -

    Sorry αλλά αν όντως είναι αυτή η καμπίνα, δεν είναι πολύ πιο μακριά από το α.κ;
    https://www.google.com/maps/dir/38.5...a=!3m1!4b1!4m9

    - - - Updated - - -



    Εσύ που είσαι πιο κοντά; Στη καμπίνα η στο α.κ στη Κωνσταντινουπόλεως;
    Ναι είναι μακριά από το ακ και την έχουν συνδέσει με Οπτικες Ινες. Στην καμπίνα είμαι κοντά οχι στο ΑΚ

  6. #66
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κοντά στη καμπίνα και πιάνεις αυτό το πράγμα; Αυτές τις ταχύτητες δλδ;
    Άρα στο α.κ πριν πρέπει να είχες χειρότερες ταχύτητες και μεγαλύτερο attenuation από αυτό που έχεις τώρα..
    Αν πάντως η καμπίνα είναι η σωστή και η απόσταση τόσο, δύσκολα τα πράγματα..
    Επομένως η καλύτερη πιθανότητα που έχεις είναι με adsl & το booster που λέγαμε..
    Η αν υπάρχει ασύρματος πάροχος (wisp) εκεί..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-03-21 στις 21:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #67
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είναι σε φάση για να καταλάβεις, 1600μ περίπου από ΑΚ μέχρι καμπίνα + 1600μ με διακλαδώσεις της γραμμής μέχρι το σπίτι μου. Σύνολο 3200μ.

    Με VDSL είναι οπτικές από ΑΚ έως καμπίνα και μετά χαλκός μέχρι το σπίτι.
    Με ADSL είναι χαλκός από ΑΚ μέχρι το σπίτι μου

    Ή βάζω starlink και τελειώνει η υπόθεση, αλλά το 100ρικο είναι βαρύ

  8. #68
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σε φάση για να καταλάβεις, 1600μ περίπου από ΑΚ μέχρι καμπίνα + 1600μ με διακλαδώσεις της γραμμής μέχρι το σπίτι μου. Σύνολο 3200μ.

    Με VDSL είναι οπτικές από ΑΚ έως καμπίνα και μετά χαλκός μέχρι το σπίτι.
    Με ADSL είναι χαλκός από ΑΚ μέχρι το σπίτι μου

    Ή βάζω starlink και τελειώνει η υπόθεση, αλλά το 100ρικο είναι βαρύ
    Βρε συ, τα γνωρίζω αυτά.. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι παίζεται στη περίπτωση σου..
    Ναι, μετά υπάρχει και το starlink..
    Απλά αν τύχει να θες ξανά χαλκό θα πρέπει να πληρώνεις νέο βρόχο.. Αν θα υπάρχει..

    Άρα αν πας σε adsl θα μιλάμε για μια απόσταση 3+χλμ με χαλκό.. Κοινώς αν πιάσεις κανα 10αρι(μάλλον μέχρι 7-8) τυχερός θα είσαι.. (Μετά θα συμπληρώνει το booster).
    Αλλά τώρα που η μισή απόσταση είναι με οπτική μέχρι τη καμπίνα, πιάνεις πάλι τα ίδια;
    Κάπου γίνεται κάτι, δεν μπορεί..

    Για 100 πάντως δε νομίζω να τίθεται καν λόγος.. Με τπτ.. Ούτε για 50.. Μετά βίας κάτι σε 30-40 έπρεπε να πιάνεις..
    Νομίζω.. Εφόσον μιλάμε για καμπίνα vectoring & με λιγότερο crosstalk.. Αλλά και πάλι πολύ μπορεί να λέω..
    Αλλά για τον όποιο λόγο δεν μπορεί να το δώσει η γραμμή αυτό... Άστα..

    Πόρτα άλλη ο οτε σου είπε δεν έχει.. Η wind στην ίδια καμπίνα μπορεί να έχει..
    Για αλλαγή ζεύγους η και πόρτας συζητήθηκε τίποτα;
    Στο κατανεμητή έχεις μετρήσει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-03-21 στις 21:45.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #69
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με 10αρι Adsl με booster μια χαρά είμαι, θα πάω 25αρι. Αρκεί να υπάρχει διαθεσιμότητα, περιμένω απάντηση από ΟΤΕ.

    Το άκυρο της υπόθεσης; Ο γείτονας μου που είναι απέναντι, επειδή παίρνει από το πάνω δίκτυο (δεν έχει τόσες διακλαδώσεις από την καμπίνα (ίδια καμπίνα) ) πιάνει 70-80!!!
    Έχω ζητήσει να με συνδέσουν με την κολώνα που παίρνει ο γείτονας (50μ απόσταση από το σπίτι μου) και δεν δέχονται ούτε ο ΟΤΕ ούτε η wind. Έχω μπλέξει

    Ότι πιάνω στον κατανεμητή πιάνω και μέσα, έχω βάλει Cat6 απευθείας στο ρουτερ

  10. #70
    Εγγραφή
    18-06-2016
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps & 100Mbps
    ISP
    INALAN & VODAFONE
    Router
    F670L - Mr70x - FRITZ7530
    Ρε bill και σε διπλανο φορουμ εκανες θεμα και ρωτας ακριβως τα ιδια, σου απαντανε απο διπλα οτι ακριβως σου απανταμε και απο εδω και εσυ συνεχιζεις τα "δικα σου"

    Να ξεκαθαρισουμε οτι ΟΤΕ δεν ευθύνεται για την κατασταση στην οποιο βρισκεσαι την δεδομενη στιγμη, το λαθος ειναι δικο σου, αποφασισες να φυγεις απο τον ΟΤΕ αρα μαζι σου εφυγε και η πορτα σου που την πηρε καποιος αλλος που περιμενε. Δεν σε εδιωξε κανεις, τι καταγγελιες τσαμπουνας? Για ονομα του θεου...
    Αν κανεις αιτηση για dsl εως 24 παλι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εισαι στην ιδια κατασταση, πολυ μεγαλη εως και σιγουρη, για confirm μονο ο ΟΤΕ μπορει να σου απαντησει και οχι ο καθε ενας στα φορουμς . Εδω μονο υποθεσεις μπορει να κανει καποιος.

    Το οτι διαλεξες την wind χωρις πρωτα να εισαι ψηλιασμενος για την εταιρια αυτη και τις μεθοδους της μου κανει εντυπωση, πως καποιος το 2021 πλεον την "παταει" με "λογια και υποσχεσεις"
    Αν ο οτε δεν μπορει να σου δωσει 100ρα καθαρη θα μπορεσει η wind?

    Εισαι τρομερα μακρυα απο την καμπινα(αν εισαι οντως σε καμπινα) ειναι τρομερο ανευθυνο που σου δωσανε 100 και να εισαι 1000+ μετρα μακρυα, γελανε κ οι πετρες.

    Προσοχη την επομενη φορα, τωρα η θα περιμενεις σε αναμονη στον ΟΤΕ η , θα μείνεις με την wind !!!

    Good Luck

    PS: Αυτο που ειπες λιγο παρα πανω , το να σε συνδεσουν "απο την μερια" που ειναι και ο γειτονας σου, και να τραβηξουν καλωδια κλπ ιστοριες, απλα το ξεχνας, δεν προβλέπεται κατι τετοιο σε καμια περιπτωση.
    Ο καθε ενας μας αν ειχε προβλημα τοτε θα ελεγε συνδεσε με "εκει" για να πιανω τα 200, δεν πανε ετσι τα πραγματα.

  11. #71
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    1ον Εσένα ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου; Τι είσαι security των φόρουμς;
    2ον το θέμα δεν είναι η Wind, μπορούσα να σπάσω το συμβόλαιο από την 1η ώρα ατελώς,
    το θέμα είναι ότι ψάχνω λύσεις στη περίπτωση μη διαθέσιμης πόρτας που δηλώνει ο ΟΤΕ.
    3ον δεν ζητάω από κανέναν εγγυημένες απαντήσεις, προφανώς δεν γνωρίζουν την διαθεσιμότητα στην περιοχή μου.
    4ον μην διαβάζεις/απαντάς στα threads μου αν σε ενοχλεί τόσο

  12. #72
    Εγγραφή
    18-06-2016
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps & 100Mbps
    ISP
    INALAN & VODAFONE
    Router
    F670L - Mr70x - FRITZ7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον Εσένα ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου; Τι είσαι security των φόρουμς;
    2ον το θέμα δεν είναι η Wind, μπορούσα να σπάσω το συμβόλαιο από την 1η ώρα ατελώς,
    το θέμα είναι ότι ψάχνω λύσεις στη περίπτωση μη διαθέσιμης πόρτας που δηλώνει ο ΟΤΕ.
    3ον δεν ζητάω από κανέναν εγγυημένες απαντήσεις, προφανώς δεν γνωρίζουν την διαθεσιμότητα στην περιοχή μου.
    4ον μην διαβάζεις/απαντάς στα threads μου αν σε ενοχλεί τόσο
    Οχι δεν ειμαι security , ειμαι ενα απλο μελος που διαβαζει "ανοησιες"(εις διπλουν)και μη βασιμες κατηγοριες(σε παροχους στην συγκεκριμενη), ενω την "ανοησια" την κανεις εσυ και ψαχνεις να την βγαλεις "μελι" και απο πανω....

    Οι λυσεις σου αναφερθηκαν και στα δυο φορουμ, η μενεις εκει που εισαι η χρησιμοποιεις 4G δεδομενα αν εχεις επαρκη καλυψη στην περιοχη σου. Υπαρχει και μια τριτη επιλογη του δορυφορικού(που δεν αναφερθηκε) ειτε απο του οτε ειτε του Elon Musk οταν θα ερθει καποια στιγμη Δεν εχεις αλλες εναλλακτικές δυστυχώς .

    Το τι ζητας και το τι οχι ασε εμας που διαβαζουμε να ξερουμε καλυτερα (εις διπλουν το ξανα τονιζω)

    Ειμαι εδω για να διαβαζω και να απανταω σε οποιο θεμα θεωρω οτι πρεπει να απαντησω, δεν θα μου απαγορέψεις κατι τετοιο.. Λυπαμαι αν η αληθεια σε ποναει

  13. #73
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εντάξει τα είπες;

  14. #74
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 10αρι Adsl με booster μια χαρά είμαι, θα πάω 25αρι. Αρκεί να υπάρχει διαθεσιμότητα, περιμένω απάντηση από ΟΤΕ.

    Το άκυρο της υπόθεσης; Ο γείτονας μου που είναι απέναντι, επειδή παίρνει από το πάνω δίκτυο (δεν έχει τόσες διακλαδώσεις από την καμπίνα (ίδια καμπίνα) ) πιάνει 70-80!!!
    Έχω ζητήσει να με συνδέσουν με την κολώνα που παίρνει ο γείτονας (50μ απόσταση από το σπίτι μου) και δεν δέχονται ούτε ο ΟΤΕ ούτε η wind. Έχω μπλέξει

    Ότι πιάνω στον κατανεμητή πιάνω και μέσα, έχω βάλει Cat6 απευθείας στο ρουτερ
    Δες τι θα σου απαντήσει ο οτε για το adsl και κάνεις ανάλογη κίνηση..
    Πάντως ναι, για τη κατάσταση της γραμμής σου είναι περίεργο πως σου έδωσαν 100αρα, από την άλλη με τα τμήματα πωλήσεων και μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή και να δεις τι λαγό έπιασες γίνεται το σώσε..
    Αυτά τα αποτελέσματα που βλέπουμε εδώ δεν τα κάνει μόνο η άνεμος.. Just for the record..
    Ο γείτονας σου μπορεί να παίρνει από άλλο πολύζευκτο καλώδιο που πάει σε άλλα box και επομένως το να πάρεις και εσύ από το άλλο απλά δεν γίνεται..
    Δες ότι σου είπα παραπάνω..
    Αν δεν μπορούν από wind να αιτηθούν αλλαγή/έλεγχο ζεύγους χαλκού Η να σου αλλάξουν πόρτα (αν έχουν από αυτές που νοικιάζουν) Η να δοκιμάσουν reset σε αυτή, τότε booster.. Δεν βλέπω κάτι άλλο.. Και αν δεν μπορούν να σου δώσουν ούτε adsl..
    Κάνεις το σταυρό σου..
    Αλλαγή εξοπλισμού υποθέτω ότι έχετε δοκιμάσει..
    Πάντως αν έπαιρνες στατιστικά και από το γείτονα θα ήταν ενδιαφέρον..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #75
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άκυρο της υπόθεσης; Ο γείτονας μου που είναι απέναντι, επειδή παίρνει από το πάνω δίκτυο (δεν έχει τόσες διακλαδώσεις από την καμπίνα (ίδια καμπίνα) ) πιάνει 70-80!!!
    Έχω ζητήσει να με συνδέσουν με την κολώνα που παίρνει ο γείτονας (50μ απόσταση από το σπίτι μου) και δεν δέχονται ούτε ο ΟΤΕ ούτε η wind. Έχω μπλέξει
    Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα (λόγω απόστασης, καλών σχέσεων και διάθεσης από το γείτονα) να κάνεις μεταφορά της γραμμής σου στο σπίτι του γείτονα και να τραβήξεις ethernet 50m από εκεί.
    Μια επιπλέον λύση απελπισίας... έτσι θα μεταφερθείς στην καμπίνα του γείτονα...

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας