Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αγαπητοί, μετά από 10 μέρες που παλεύω το θέμα με τον ΟΤΕ ζητάω βοήθεια.

    Το πρόβλημα έγκειται στο ότι έχω συνεχείς, σε τυχαία διαστήματα (πιο συχνές βέβαια το απόγευμα από ότι τη νύχτα) αποσυνδέσεις.

    το router είναι speedport plus Sercom.

    Οταν χάνεται η σύνδεση μένει αναμένο το power και DSL αλλά τα άλλα είναι σβηστά. Δηλαδη η DSL συγχρονίζει αλλά χάνει την IP (authentication error?)

    Με απλό power cycle (on/off) του router επανέρχεται η σύνδεση και κρατά από 2 λεπτά μέχρι και 1 ημέρα - μετά τα ίδια.

    Ενέργειες που έχουν γίνει:
    1. αλλαγή πόρτας στο ΚΑΦΑΟ
    2. επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ στο σπίτι - έλεγξε τη γραμμη στον πίνακα
    3. αλλαγή router (2 φορές)
    4. αλλαγή τροφοδοτικού
    5. απλοποίηση συνδέσεων από ηλεκτρολόγο ώστε το router να παίρνει DSL απευθείας από την γραμμή που έρχεται από τον πίνακα στο ισόγειο

    πλέον δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ελέγξει ο ΟΤΕ και έχω αποτύχει στο να πάρω από έναν υπάλληλο μια στοιχειώδη ερμηνεία του τι μπορεί να φταίει

    Παραθέτω το log του router τη στιγμή που χάνει τη σύνδεση και την πρώτη γραμμή μετά το restart μηπως και κάποιος έχει καμμιά ιδέα (έχω κάνει scramble τον αρθμ τηλεφωνου μόνο)

    1970-01-01 02:00:21DHCPv6 server is active: Jan 1 02:00:21 fe80::1 (DH101)
    2021-03-06 23:03:21PPPoE error:timeout (waiting for PADO packets) (R020)
    2021-03-06 22:33:29PPPoE error:timeout (waiting for PADO packets) (R020)
    2021-03-06 22:26:59Connection to the Internet has been terminated. (R009)
    2021-03-06 22:26:59Connection has been terminated:Remote station is not answering to LCP Echo requests. (R021)
    2021-03-06 22:20:52DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
    2021-03-06 22:14:46DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
    2021-03-06 22:12:05IP Telephonie connection (+30210ΧΧΧΧΧΧΧ) has successfully been established:

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.794
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δοκίμασες να κλείσεις το ipv6; Δοκίμασε το, άσε το μια μέρα να δεις και τα λέμε πάλι μετά αν είναι..
    Αν δεν ξέρεις να το κλείσεις ρώτα στο νήμα του plus..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...s?goto=newpost
    Επίσης κάποια στιγμή βάλε και στατιστικά γραμμής..
    Άλλο μόντεμ να δοκιμάσεις έχεις; Αν έχεις καλό θα ήταν να το δοκίμαζες για μια μέρα..
    Μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο με το άλλο, αλλά αν δεν σε πειράζει, δοκίμασε το..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-03-21 στις 05:27.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να κλείσεις το ipv6; Δοκίμασε το, άσε το μια μέρα να δεις και τα λέμε πάλι μετά αν είναι..
    Αν δεν ξέρεις να το κλείσεις ρώτα στο νήμα του plus..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...s?goto=newpost
    Επίσης κάποια στιγμή βάλε και στατιστικά γραμμής..
    Άλλο μόντεμ να δοκιμάσεις έχεις; Αν έχεις καλό θα ήταν να το δοκίμαζες για μια μέρα..
    Μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο με το άλλο, αλλά αν δεν σε πειράζει, δοκίμασε το..
    καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

    1. είχα απενεργοποιήσει το "enable DCHPipv6 server" αλλά τώρα βλέπω ότι μπορώ να το περιορίσω σε ipv4

    2. Κανονικά δεν χρησιμοποιώ το wi fi του speedport αλλά το Ubiquity Αmplifi Instant - προς το παρόν το έχω 'off' γιατί κάνω κάποια πειράματα, έχω βγάλει όλα τα UTP από το router, έχω το ασύρματο τηλέφωνο off και το Amplifi off με μόνο ένα CAT6 (εξωτερικό) πάνω στο router για να δω αν θα έχω πάλι αποσυγχρονισμό.

    ο λόγος; όλοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ που μίλησα είναι σίγουροι πως από τη στιγμή που ο ρούτερ βλέπει 120Mbps max δεν υπάρχει θέμα με το καλώδιο που έρχεται από το KV / ισόγειο αλλά ηλεκτρολογικό θέμα μέσα στο σπίτι (είτε ένα utp καλώδιο έχει διαρροή είτε το ασύρματο τηλέφωνο...) αυτό είναι που με έχει τρελλάνει γιατί δεν υπάρχει κάτι απλό που μπορούμε να ελέγξουμε....

    3 Δεν έχω modem εκτός από τα speedports, αφού δεν χρησιμοποιώ το wifi του θα μπορούσα (και προτιμούσα) να έχω ένα απλό modem με wi fi και DHCP πάνω στο Amplifi... αν αυτό γίνεται θα με ενδιέφερε πολύ

    Τα στατιστικά μου:

    Date/time 2021-03-08 12:27:16
    DSL downstream 54999 kBit/s
    DSL upstream 5503 kBit/s
    System uptime 0 days, 20 hours, 11 minutes, 8 seconds
    Transmission mode VDSL2-17A Annex B
    CRC errors 14
    FEC errors 7
    SNR (Down/Up) 27.3 / 31.5 dB
    Attenuation (Down/Up) 9.0 / 12.5 dB
    Firmware version 09022001.00.031_OTE1
    Boot code version 2.50.0
    DSL modem code version v135k35B-v901 07-27-18g
    Hardware version 002

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.794
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ποια speedports έχεις; Και τα 2 plus είναι;

    Για το ipv6 δεν λέω μόνο στον dhcp του lan/wifi αλλά και στη wan.. Να μη παίρνει ipv6 για το ίντερνετ..
    Βέβαια δεν έχω ιδέα πως κλείνει στο plus, χωρίς εικόνα τι να σου πω, γι'αυτό σου είπα να ρωτήσεις στο νήμα του plus..

    Αν δεν έχεις άλλο ρουτερ θα δούμε τι μπορεί να γίνει με αυτά και βλέπουμε..
    Ούτε να δανειστείς από γνωστό για μια μέρα παίζει Η να ανταλλάξετε ε;
    Αν και παίζει να υπάρχουν προβλήματα με τις υπηρεσίες αν αλλάξετε ρουτερ.. Είναι λίγο ζόρικο..
    Μετά μόνο να αγοράσεις άλλο voip router π.χ κάποιο fritz (η asus ίσως) με voip που παίζουν σε οτε αυτά γενικά..
    Αλλά θες να ξοδεύεσαι;

    Ψάξε το ipv6 που λέω και βλέπουμε μετά..
    * Η γραμμή δείχνει οκ.. Τα στατιστικά αυτά είναι ίδια όλη την ώρα Η υπάρχουν και τρελές διακυμάνσεις;
    * Στο plus υπάρχει και ένα κόλπο για να σου δείχνει και το attainable, αν σε ενδιαφέρει ρωτάς στο νήμα του plus..

    Στη τελική αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, μίλα με κοτε και πες τους να σου κλείσουν οτιδήποτε έχει σχέση με ipv6 στο ρουτερ δοκιμαστικά.. Να δούμε αν θα κάνει διαφορά..
    Πρώτα ας ξεκινήσουμε από αυτό..

    Δε νομίζω να το χρειάζεσαι κάπου το ipv6 ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-03-21 στις 15:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα, το πρόβλημα λύθηκε αλλά επειδή η λύση δεν ήταν (σε μένα τουλάχιστον) προφανής και σε περίπτωση που το αντιμετωπίσουν και άλλοι:

    3 τεχνικοί που ήρθαν (οι 2 μέσα στο διαμέρισμα) αφού πρώτα επιβεβαίωσαν ότι δεν είναι πρόβλημα στη γραμμή υποπτεύονταν τον συναγερμό όμως τελικά συμφώνησαν ότι δεν έφταιγε αυτός. Μετά έμενε μόνο η περίπτωση κάποια συσκευή να κάνει κάποια "διαρροή". Επειδή το πρόβλημα δεν "παρουσιαζόταν" άμεσα οι δοκιμές πήραν μέρες μέχρι να βρεθεί ποιά απ' όλες το έκανε.

    Τελικά η ζημιά γίνεται από ένα USB C hub που έχει ethernet, USB A και HDMI inputs προς τον φορητό υπολογιστή μου. Ζεσταίνεται πολύ και φαίνεται ότι περνάει κάποια τάση πίσω στον ρούτερ (από LAN πρίζα τοίχου μέσω UTP, ο ρούτερ είναι πάνω στο κεντρικό UTP καλώδιο που έρχεται από την ρεγκλέτα στο ισόγειο). Προς το παρόν έχω αφήσει το laptop σε wifi και θα ελέγξω (από περιέργεια περισσότερο) αν κάποιος galvanic LAN isolator λύσει το θέμα (προς τιμήν της η Γερμανική εταιρία που κατασκευάζει το USB hub μου έστειλε αμέσως και χωρίς ερωτήσεις καινούργιο μηχάνημα).

    Στα καλά της υπόθεσης (ουδέν κακόν αμιγές καλού...) με την ευκαιρία αυτή ξεκαθαρίσαμε όλα τα καλώδια και μέσα από τα UTP έχουμε LAN σε όλο το σπίτι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας