Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα σε όλους

    Το θέμα χιλιοσυζητημένο αλλά θέλω να το θέσω από μια άλλη οπτική γωνία:

    Θέλω να μην χρησιμοποιώ καθόλου τον router του παρόχου αλλά θέλω να έχω πραγματικό voip τηλέφωνο.
    Από ότι έχω καταλάβει, τα modem router των παρόχων παίρνουν το σήμα vdsl και κάνουν δύο συνδέσεις:
    1. η πρώτη είναι pppoe σε διαφορετικό vlan (συνήθως 835) και έτσι συνδέεσαι στο ίντερνετ.
    2. η δεύτερη πρέπει να είναι μια σύνδεση voip στο vlan 837 όπου συνδέεσαι σε ένα άλλο τοπικό δίκτυο που είναι τηλεφωνία. Μετά υποθέτω ότι ο ρουτερ του παρόχου έχει ένα μετατροπέα voip σε αναλογικό σήμα και έτσι λειτουργούν τα κανονικά τηλέφωνα παρόλο που έχουμε υπηρεσία voip.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Αν πετάξω το ρουτερ του παρόχου και ας πούμε ότι με κάποιον τρόπο έχω ανακτήσει τους κωδικούς σύνδεσης στο voip δίκτυο, και φτιάξω στον δικό μου ρούτερ μια υπηρεσία service που θα συνδέεται στο vlan 837 με τους κωδικούς sip και την δρομολογήσω σε μια συγκεκριμένη πόρτα του ρουτερ μου, θα μπορώ να συνδέσω εκεί με ethernet ένα voip τηλέφωνο και να παίξει?
    Αν αυτό γίνεται τότε θεωρητικά θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και ασύρματα voip τηλέφωνα αν κάνω forward την υπηρεσία αυτή σε ένα vlan δικό μου στο ασύρματο δίκτυο?
    Επειδή είμαι άσχετος θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει λίγο με απλά λόγια? ξεχνάω κάτι? ακούω για asterisk και freepbx...τα χρειαζόμαστε αυτά ή μπορεί να παίξει ένα voip τηλέφωνο κατευθείαν?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στον οτε ολα ειναι στο vlan του Internet.
    Στους υπολοιπους ειναι σε ξεχωριστο vlan.

    Εφικτο σε cosmote και vodafone.
    Στους υπολοιπους δεν εχει αναφερθει κατι.

    Ισως η πρακτικοτερη λυση ειναι ενα fritzbox. Σε ενα κουτι ολα. Εχει και dect πανω του οπου μπορεις να βαλεις ασυρματα απευθειας.
    Τα gigaset πχ παιζουν εξαιρετικα καλα, με ολες τις extra δυνατοτητες. (λιστες κλησεων, συγχρονισμος ωρας klp)
    Οσο για το voip τηλεφωνο, του φτιαχνεις μια συνδεση στο fritz και παιζει voip end2end, απο το lan

    Χωρις fritzbox, χρειαζεσαι modem που θα σου βγαλει το vlan837 untagged σε ξεχωριστο ethernet, και εκει να παρει το ασυρματο τηλεφωνο ip του παροχου με dhcp.
    Με αστερισκ παιζει, με κοινο voip τηλεφωνο δεν ειμαστε 100% σιγουροι. (εχω πει οτι θα το δοκιμασω)
    Παντως το να εχεις το voip τηλεφωνο στο vlan του παροχου δεν ειναι και το πιο ευελικτο, για διαφορους λογους.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το να εχεις το voip τηλεφωνο στο vlan του παροχου δεν ειναι και το πιο ευελικτο, για διαφορους λογους.
    Γιατί?

    Δεν θα ήθελα fritz. Θέλω την ελευθερία να έχω όποιον router με περισσότερες δυνατότητες και θα ήθελα κανονικό voip τηλεφωνική συσκευή, αφού έχω voip γραμμή, ιδανικά ασύρματη συσκευή (να συνδέεται στο wifi).
    Σκέφτομαι λοιπόν να σετάρω δύο services σε δύο θύρες του router, η μία να είναι pppoe vlan 835 και να βάλω user name και password τα του ιντερνετ και η άλλη να είναι vlan 837 και να είναι dhcp. Μετά? Ιδανικά θα ήθελα να κουμπώσω ένα voip τηλέφωνο με τους κωδικούς voip και να παίξει...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To θεμα ειναι οτι ΔΕΝ μπορεις να βαλεις οτι vdsl router θες.
    Πρεπει να μπορει να σου βγαλει το wan vlan ως untagged σε ξεχωριστη ethernet, η tagged σε trunk , με managed switch. Και τα δυο ειναι απο μονα τους αρκετα περιοριστικα.
    Αν δε, θες και 35b επειδη μπορει να σου χρειαστει μελλοντικα (πχ 200Mbit) τοτε οι επιλογες σου ειναι τραγικα λίγες.
    Και ακομα και οταν το εχεις αυτο, τοτε η βαση του dect (γιατι ασυρματο μονο dect με βαση με lan, δεν υπαρχουν ασυρματα wifi voip τηλεφωνα με λογικο κοστος χωρις προβληματα) δεν θα εχει internet, οποτε ουτε αλλο παροχο θα μπορεις να βαλεις ταυτοχρονα, ουτε να δουλευουν κατι χαζοεφαρμογες caller id, καιρος κλπ
    γιατι δεν θα εχει Internets.
    Επιπλεον, δεν θα μπορεις να μπεις στη web page του τηλεφωνου απο το pc/κινητο σου γιατι θα ειναι σε αλλο δικτυο.

    Παιρνεις το fritz, σου εξασφαλιζει την τηλεφωνια και το modem, και βαλε απο πισω οτι ρουτερ γουσταρεις, με pppoe passthrough.
    To voip τηλεφωνο το συνδεεις στο lan του fritz, και του ριχνεις και μερικα dect απευθειας, χωρις βαση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας