Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα. Επειδή έγινε μια αλλαγή στη διακόσμηση του σπιτιού , εφόσον χάσαμε την μάχη με την γυναίκα, το γραφείο που ήταν στο σαλόνι μίκρυνε κατά πολύ, δηλαδή μήκος 1,05 χ 55 βάθος και θέλω την βοηθειά σας για όσο το δυνατόν πιο σωστή οθόνη γίνεται για να μην στραβωθώ μιας και έχουμε και μια Α ηλικία.
    Η χρήση θα ναι διάβασμα και μπόλικο serfing στο νετ. Παιχνίδια αδιάφορο, ταινίες, σπάνια. Από pc παίζω με ένα i5 10400 με ενσωματωμένα γραφικά.

    Το θέμα είναι πως υπολογίζω την απόσταση θέασης περίπου στα 45-50 εκ (ανάλογα με το πως κάθομαι στο γραφείο) και εκεί που είχα σκοπό να πάω σε 24αρα, το ξανασκέφτομαι. (Μέχρι τώρα ήμουν στις 20 ιντσες και σε γραφείο με βάθος 65)

    Για να μην πολυκουράζω, έχω καταλήξει στις 4 παρακάτω, (κατά τιμή)

    - Philips 242E1GAJ με VA panel FHD ανάλυση (8 bit) 144hz

    - Dell P2421 με IPS panel, αλλά WUXGA ανάλυση (6+frc) 60hz

    - Dell P2421D με IPS panel, αλλά QHD ανάλυση (6+frc) 60hz

    - Lenovo Q24h-10, με IPS panel, QHD ανάλυση, αλλά (8 bit ) 75hz

    Οπότε, ποια θεωρείτε σωστότερη ανάλυση και πανελ για αυτά που περιέγραψα?

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aldo : 10-03-21 στις 14:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά, επειδή γλυκοκοιτάζω λίγο και τις 27 αρες, μπορεί τουλάχιστον να μου πει κάποιος, λόγω του ότι με κλειστά τα καταστήματα δεν μπορώ να παω να δω από κοντά, αν σε 27αρα η ανάλυση μπορεί να είναι και σε 1080 ή θα είναι κουραστική με εμφάνιση πιξελιάσματος?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, επειδή γλυκοκοιτάζω λίγο και τις 27 αρες, μπορεί τουλάχιστον να μου πει κάποιος, λόγω του ότι με κλειστά τα καταστήματα δεν μπορώ να παω να δω από κοντά, αν σε 27αρα η ανάλυση μπορεί να είναι και σε 1080 ή θα είναι κουραστική με εμφάνιση πιξελιάσματος?
    προσωπικά για μένα που το έχω δοκιμάσει είναι κουραστικό πολύ το 1080 σε 27

    για 1080 θα έβαζα ταβάνι 24"
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οι περισσότερες γνώμες που βρήκα στο νετ, μάλλον τάσονται με τα όσα αναφέρεις...οπότε πάω για qhd, το θέμα είναι αν αξίζει να πάω σε μεγάλο refresh rate, δηλαδή στα 144, μιας και δεν θα παίζω παιχνίδια, αλλά ίσως είναι πιο ξεκούραστη στο scrolling κατά το σεφράρισμα - multitasking....

    Γνωρίζεις?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότερες γνώμες που βρήκα στο νετ, μάλλον τάσονται με τα όσα αναφέρεις...οπότε πάω για qhd, το θέμα είναι αν αξίζει να πάω σε μεγάλο refresh rate, δηλαδή στα 144, μιας και δεν θα παίζω παιχνίδια, αλλά ίσως είναι πιο ξεκούραστη στο scrolling κατά το σεφράρισμα - multitasking....

    Γνωρίζεις?
    αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή πάρε αυτή με τα 144, μπορεί αργότερα να θέλεις να παίξεις κάποιο παιχνίδι ή να δεις καμια ταίνια / σειρά
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γνωρίζουμε επίσης αν με τα γραφικά ενός i5 10400, πόσο μπορεί να πάει το refresh rate είτε από hdmi είτε από display port? Γιατί έχω ένα deskmini asrock h470 , οπότε για μελλοντική κάρτα γραφικών, δεν το βλέπω...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aldo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε επίσης αν με τα γραφικά ενός i5 10400, πόσο μπορεί να πάει το refresh rate είτε από hdmi είτε από display port? Γιατί έχω ένα deskmini asrock h470 , οπότε για μελλοντική κάρτα γραφικών, δεν το βλέπω...
    πάει αναλογα τα versions και σε τι αανάλυση θες

    για 144 θες display port ver 1.2 περισσότερα από wiki

    με hdmi θες να είναι από 1.4b και πάνω, κατά προτίμηση παίρνεις το νεότερο https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

    παρόλαυτα να κοιτάξεις από το σιτε του κατασκευαστή αν έχεις κάποια ιδιαιτερότητα σε κάποια θύρα σύνδεσης για την αύξηση των hz
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας