Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2018
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Post
    Καλησπέρα αγαπητό forum,

    Βρίσκομαι στην Cosmote εδώ και 2,5 χρόνια με 24άρα σύνδεση, είμαι πολύ ευχαριστημένος και από θέμα απόδοσης και από σταθερότητας. Το σπίτι στο οποίο μένω, αποτελείται από 3 ορόφους. Δεδομένων των συνθηκών, το router βρίσκεται στον όροφο λόγω της τηλεκπαίδευσης και συγκεκριμένα στο δωμάτιο μου διότι υπάρχει ο υπολογιστής. Στο ισόγειο, έχω βάλει ένα wifi-repeater της TP-Link εδώ και 7 χρόνια, όμως, η ταχύτητα και το σήμα είναι ασθενές. Το σπίτι είναι τριφασικό και θα ήθελα να μου προτείνετε κάνα powerline για τριφασικό σπίτι, προκειμένου το ισόγειο να αποκτήσει ισχυρό σήμα λόγω της τηλεόρασης, μητέρα και πατέρας παρακολουθούν netflix ή βάζουν το laptop στην τηλεόραση και βλέπουν διάφορα.
    Θα ήθελα, να είναι αξιόπιστο και να προσφέρει την όσο πιο υψηλή ταχύτητα μπορεί (μέχρι εκεί που συγχρονίζει το router) και να έχει υποδοχή για ethernet cable, μαζί με wifi δικό του. Παρακάτω, παραθέτω τις μετρήσεις του router και το vectoring profile.

    Με εκτίμηση,
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1575.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  90,4 KB 
ID: 225457
    Greekforce1821

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Μιας και είσαι σε 24άρα ακόμη, πιστεύω θα πρέπει να σκεφτείς και πιθανή μελλοντική αναβάθμιση σε VDSL με μεγαλύτερες ταχύτητες..
    Οπότε ίσως να δεις τις καλύτερες επιλογές που υπάρχουν..

    Ίσως κάποιο Tp-link..

    https://www.skroutz.gr/c/913/network...order_dir=desc

    να δούμε τι θα σου πουν και τα άλλα παιδιά..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω με την DSL. Είναι σε VDSL προφίλ με συγχρονισμό στα 19 και κάτι.

    Όσον αφορά τα PowerLine έχω εδώ και 3-4 μέρες και δοκιμάζω το TP-LINK 8010p v3 σε 3οροφη μεζονέτα με μονοφασικό αλλά με 3 ξεχωριστούς πίνακες ανά όροφο και έχω από το υπόγειο στον 1ο όροφο link της τάξης των 200-250Mbps. Στον όροφο δίνω δίκτυο σε ένα 8άρι switch και από εκεί σε 2 λαπτοπ και ένα WiFi AP. Φαίνεται να δουλεύει άψογα προς το παρόν και μάλλον θα κάνει και σε εσένα δουλειά.

    Να πω ότι παλιότερα είχα δοκιμάσει με ένα edimax 200Mbps και δεν έπιανε ούτε στο ισόγειο από το υπόγειο ξεκινώντας πάντα.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.179
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η προσωπική μου άποψη, σαν επί σειρά πολλών ετών χρήστης homeplug/powerlines είναι μία..
    Αν μπορέσεις να περάσεις καλώδιο κάντο...
    Προσωπικά μετά από αρκετά χρόνια το έκανα και ησύχασα (και σκέψου ότι το λέω έτσι παρόλο που ιδιαίτερα προβλήματα σταθερότητας με τα homeplug δεν είχα).
    Καλά είναι, βολικά είναι, αλλά για το μέλλον, ειδικά αν έχεις βλέψεις για γρηγορότερο ίντερνετ, υποκατάστατο του καλωδίου δεν υπάρχει (πιθανόν να βγουν κάποιοι να πουν για wifi6 κλπ, αλλά επιμένω σε αυτό)

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα συμφωνήσω αν υπάρχει δυνατότητα να περάσετε καλώδιο θα είναι πολύ καλύτερο και πιο αξιόπιστο από οποιοδήποτε powerline η WiFi που μπορεί να βγει και πιο οικονομικό αν πιάνουν λίγο τα χέρια δική μου γνώμη.
    τώρα είχα δοκιμάσει παλιά το TP-LINK TL-PA7010P δεν το περίμενα αλλά είχε καταφέρει να συνδεθεί στην απέναντι οικία από ότι θυμάμαι με ικανοποιητικές ταχύτητες που το μόνο κοινό ήταν η κολόνα της ΔΕΗ.

    Έτυχε στη δική μου περίπτωση να δουλέψει γενικά παίζουν πολλά ρόλο με τα powerline.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική μου άποψη, σαν επί σειρά πολλών ετών χρήστης homeplug/powerlines είναι μία..
    Αν μπορέσεις να περάσεις καλώδιο κάντο...
    Προσωπικά μετά από αρκετά χρόνια το έκανα και ησύχασα (και σκέψου ότι το λέω έτσι παρόλο που ιδιαίτερα προβλήματα σταθερότητας με τα homeplug δεν είχα).
    Καλά είναι, βολικά είναι, αλλά για το μέλλον, ειδικά αν έχεις βλέψεις για γρηγορότερο ίντερνετ, υποκατάστατο του καλωδίου δεν υπάρχει (πιθανόν να βγουν κάποιοι να πουν για wifi6 κλπ, αλλά επιμένω σε αυτό)
    Ok καταλαβαίνω ότι το καλώδιο με gigabit ethernet είναι το τέλειο και έτσι δούλευε εδώ και ένα χρόνο (λόγω καραντίνας για τηλεμαθήματα)με το καλώδιο προσωρινά περασμένο από σκάλες, να κρέμεται κλπ.
    Επειδή δεν μ'αρέσει να το βλέπω έτσι και το να μπει μόνιμα με σκαψίματα, τρύπες κλπ είναι λίγο δύσκολο, πες μου αν θες τι (δυσάρεστες) εκπλήξεις μπορεί να έχω από την πείρα σου με τα power line.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2018
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας στο ερώτημα μου. Επειδή διαβάζω για πανελλήνιες και οσονούπω θα φύγω δεν υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξουμε σε 50άρα γραμμή, για να το χρησιμοποιήσει ποιός; Η μάνα και ο πατέρας; Επομένως, έχουμε ανανεώσει το συμβόλαιο για το 24ρι και θα μείνουμε έτσι για 2 χρόνια ακόμα. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω. Σας ευχαριστώ!

    Με εκτίμηση,

    Greekforce1821

    @Iris07

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα,

    Πολύ καλά, ευχάριστα νέα λοιπόν, θα περιμένω λίγο ακόμα για να μου πείτε εντυπώσεις!

    Με εκτίμηση,

    Greekforce1821

    @jacobgr

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα σας,

    Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας για το ερώτημα μου. Είναι πολύ δύσκολο για όλους, ακόμα και για τον πατέρα να περάσει καλώδιο, όπως είχα αναφέρει το σπίτι είναι 3όροφο με αποτέλεσμα να υπάρχει και μια εσωτερική σκάλα. Είναι ολόκληρη διαδικασία και το μπετόν ανάμεσα στον όροφο και το ισόγειο είναι πάρα πολύ, θα κάνουμε αιώνες να τρυπήσουμε το ταβάνι. Επομένως, μονόδρομος για εμένα είναι το powerline.

    Με εκτίμηση,

    Greekforce1821

    @ChriZ

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα σας,

    Πρώτον, σας ευχαριστώ για την απάντηση σας στο ερώτημα μου. Δεύτερον, εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμα πως υπάρχει τεράστια ποσότητα μπετόν ανάμεσα στον όροφο και στο ισόγειο με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να τρυπήσουμε. Οπότε, αναγκαστικά θα πάμε με κάποιο powerline. Έχετε να προτείνεται κάποιο καλό; Με μια πρόχειρη ματιά, τσέκαρα πως η ΤP-Link έχει για όλο το σπίτι μου (3όροφο) που σημαίνει, ένα μοτεράκι θα μπει στην κεντρική πρίζα (εκεί που έχω το ρούτερ), το άλλο στο ισόγειο και το άλλο στο υπόγειο.

    Με εκτίμηση,

    Greekforce1821

    @zakkast

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.179
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok καταλαβαίνω ότι το καλώδιο με gigabit ethernet είναι το τέλειο και έτσι δούλευε εδώ και ένα χρόνο (λόγω καραντίνας για τηλεμαθήματα)με το καλώδιο προσωρινά περασμένο από σκάλες, να κρέμεται κλπ.
    Επειδή δεν μ'αρέσει να το βλέπω έτσι και το να μπει μόνιμα με σκαψίματα, τρύπες κλπ είναι λίγο δύσκολο, πες μου αν θες τι (δυσάρεστες) εκπλήξεις μπορεί να έχω από την πείρα σου με τα power line.
    Καλημέρα.
    Επί σειρά ετών χρησιμοποιούσα τα TP-LINK TL-PA4010P και για κανα χρόνο περίπου στο τέλος, πριν περάσω καλωδίωση, τα TP-LINK TL-PA7010P. Όπως προανέφερα, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα σταθερότητας. Κάποιες φορές κόλλαγαν και χρειαζόταν να βγάλω κάποιο από την πρίζα και να το ξαναβάλω για να δουλέψει και πάλι. Το θέμα ήταν ότι τις μισές από τις φορές που συνέβηκε αυτό ήμουν εκτός Αθηνών (ρημαδο-Μέρφυ) και είχα σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ πλέον να δω τις κάμερες στο σπίτι. Κάποιες άλλες φορές ήμουν και εκτός Ελλάδας, αλλά τουλάχιστον τότε ήταν σπίτι η οικογένεια και το πρόβλημα λυνόταν αφού ειδοποιούσα τη σύζυγο να βγάλει και να ξαναβάλει στην πρίζα τη συσκευή. Τις περισσότερες φορές βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις ποιο είναι αυτό που κόλλησε οπότε πρέπει να βγάλεις και τα 2. Εδώ να σημειώσω βεβαίως πως αν έχεις κάποια συσκευή/υπολογιστή να παίρνουν ρεύμα από αυτά, σημαίνει πως είτε θα πρέπει πρώτα να κλείσεις τον υπολογιστή είτε θα πέσει σε αυτόν το ρεύμα. Εμένα ήταν/είναι όλα συνδεμένα σε UPS, οπότε δεν είχα πρόβλημα από αυτή την άποψη.
    Το άλλο μείον ήταν οι αργές ταχύτητες. Για ίντερνετ μόνο, ειδικά σε γραμμές μέχρι 70 - 80 Mbps δεν υπάρχει θέμα, από κει και πάνω μάλλον ναι. Το λινκ μου έδειχνε υποτίθεται 300-400 Μbps αλλά:
    1. Η θύρα που έχουν είναι 100άρα, οπότε η ταχύτητα του λινκ είναι πλασματική (αφορά νομίζω τη μεταξύ τους επικοινωνία, όχι την πραγματική ταχύτητα του δικτύου).
    2. Υπόψη ότι η ταχύτητα στα powerline μοιράζεται, οπότε 2 χιλιάρια στην πραγματικότητα παίρνουν από 500
    3. Οι μέγιστες ταχύτητες που είχα δει ποτέ ήταν περίπου 7-8 ΜΒ/sec

    Η ταχύτητα στο ίντερνετ εμένα είναι αργή, οπότε για το browsing/downloading δεν είχα θέμα, αλλά έτρωγαν τρελό μπούκωμα όταν έστελνα π.χ. ένα μεγάλο αρχείο σε ένα media player. Δεν μου είχε τύχει ποτέ να πέσουν λόγω μπουκώματος, αλλά γενικότερα ψιλογονάτιζε το δίκτυο την ώρα της μεταφοράς. Επειδή όμως ακριβώς η ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι μου είναι αργή, την ώρα της μεταφοράς τα έπιανα τα 600-700 kb/s αν κατέβαζα παράλληλα και κάτι. Αν τυχόν όμως είχα καμιά 50άρα, χλωμό το κόβω.. θα πάλευαν μεταξύ τους το download με το copy.
    Αυτά... εν τέλει είναι αυτό που είπα και πριν, καλά, χρυσά τα powerlines, λύνουν ένα πρόβλημα που έχει πολύς κόσμος. Και για την περίπτωση του παραπάνω φίλου (Greekforce1821) προφανώς είναι ΟΚ.
    Η πραγματικότητα όμως είναι ότι την παρούσα χρονική στιγμή, αν κάποιος θέλει αξιοπρεπείς ταχύτητες όχι μόνο για ίντερνετ, αλλά και για να μεταφέρει αρχεία, και ΔΕΝ μπορεί επουδενί να περάσει καλώδιο, ίσως καλύτερη να είναι η λύση κάποιων αξιόπιστων AC/AX Access point. Βέβαια για ικανοποιητική υλοποίηση θα πρέπει να βάλει πολύ πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη απ' ότι θα το βάλει για powerlines...

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    @ChriZ
    Ωραία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
    Εγώ πήρα τα TL-PA8010P τα οποία έχουν 1000άρα ethernet. Τα 50Μbps της vdsl μου τα δίνουν χαλαρά σε 2 λαπτοπ τα οποία και δουλεύουν ταυτόχρονα τηλεεκπαιδευση (Zoom, webex, skype) και σε 2-3 κινητά.
    Στη μεταφορά των αρχείων όντως η ταχύτητα δεν έχει καμία σχέση με το καλώδιο αλλά είναι ικανοποιητική χωρίς να βλέπω μπούκωμα στα υπόλοιπα (με μία μόνο μεταφορά το δοκίμασα)
    Τα κολλήματα με ανησυχούν λίγο αν και ακόμη δεν είχα κανένα....

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα
    Στους 3 ορόφους, αν εννοείς ισόγειο πρώτο δεύτερο, τότε ίσως σε κάλυπτε ένα καλό access point στον ενδιάμεσο όροφο, ή κάποιο σύστημα mesh..

    Προσωπικά από τα τέλη του του 2020 προμηθεύτηκα ένα Ubiquiti AP AC LR, ΆΡΙΣΤΟ από όλες τις απόψεις..

    Σε 50αρα VDSL πιάνω φουλ στην μπάντα των 5GHz παντού στο σπίτι
    Στα 2.4 είμαι στα 42-44mbps ακόμα και στον όροφο πάνω από εμένα και κάτω από εμένα..

    Επίσης μηδαμινό lag σε σχέση με του παρόχου, ακόμα και με 20 συσκευές στο δίκτυο συμπεριλαμβανομένου 4Κ τηλεόρασης..
    Ειδικά στα ασύρματα δίκτυα, θέλει να κάνεις πειράματα..
    Προσωπικά αν έχεις λάπτοπ κλπ θα προτιμούσα μια καλή ασύρματη λύση παρά power line για μια συσκευή μόνο..

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας