Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    300TBW έχει ο Samsung 860 EVO 500GB, οπότε μέχρι να τα φτάσεις θα περάσουν πολλά χρόνια.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, "wear leveling count: 98" και στο CrystalDiscInfo.
    Στο Health status τι λέει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ναι τα 5 ΤΒ ειναι πολλά.

    Εγω εχω τον 840 EVO 250GB και έχει 41ΤΒ σε 44386 ώρες λειτουργίας και ποσοστό 88% απο το CrystalDiskInfo_8_11_2

    Αλλα το έχω ως C μόνο για λειτουργικό και εγκατεστημένες εφαρμογές. Όχι για data κτλ.

    Δες τι έχεις πάνω στο δισκο.

    Επίσης πόση μνημη, και τι page file και σε ποιο δισκο.

    - - - Updated - - -

    Επίσης ανοιξε και το defrag των windows και δες οτι των εχει ως ssd (θα λεει και διπλα ποτε έκανε τελευταια retrim)

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Health status τι λέει.
    "Good"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα 5 ΤΒ ειναι πολλά.

    Εγω εχω τον 840 EVO 250GB και έχει 41ΤΒ σε 44386 ώρες λειτουργίας και ποσοστό 88% απο το CrystalDiskInfo_8_11_2

    Αλλα το έχω ως C μόνο για λειτουργικό και εγκατεστημένες εφαρμογές. Όχι για data κτλ.

    Δες τι έχεις πάνω στο δισκο.

    Επίσης πόση μνημη, και τι page file και σε ποιο δισκο.

    - - - Updated - - -

    Επίσης ανοιξε και το defrag των windows και δες οτι των εχει ως ssd (θα λεει και διπλα ποτε έκανε τελευταια retrim)

    Τίποτα δεν τρέχω από αυτά που έχω επάνω στον δίσκο, εκτός από browsers που είναι μόνιμα ανοιχτοί γύρω στις 10-12 ώρες κάθε μέρα. Για αυτό μου φαίνεται περίεργο. Έχει το pagefile στον C μήπως παίζει ρόλο αυτό; RAM είναι 16gb. Απενεργοποίησα το hibernation για την ώρα, δεν το χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς. Το defrag δείχνει να γίνεται κανονικά εβδομαδιαία. Να το βάλω ημερησίως;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-03-13 20_25_54SsdReady.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  44,0 KB 
ID: 225602

    Το παραπάνω για 8 ώρες μόνο με 3 browsers ανοιχτούς και τίποτα άλλο!

    Αναρωτιέμαι αν τα 'εξαιρετικά' και 'εύχρηστα' Windows 10 που χρησιμοποιώ εδώ και ένα εξάμηνο περίπου, εκτός των άλλων θεμάτων που βγάζουν, μου σακατεύουν τώρα και τον καινούριο SSD!!! Έτοιμος είμαι να γυρίσω στα Windows 7, εκεί μετά από 5-6 χρόνια άρχισε να πέφτει το Health του SSD, παρόλο που έτρεχα και παιχνίδια από αυτόν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis9 : 14-03-21 στις 17:45.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Health status δεν εμφανίζεται το ποσοστό??
    Έχω τα 10αρια από Insider στους δικούς μου υπολογιστές και του γραφείου από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν επίσημα και όλοι με SSD, σε κανέναν δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα και μάλιστα του γραφείου ήταν Kingston 120αρηδες που αλλάχτηκαν με Samsung 250αρηδες. Τους πήρα σπίτι και τους έχω ξεσκίσει στις δοκιμές και είναι ακόμη στο 100%.

    Δεν φταίει η ρύθμιση του TRIM.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Health status δεν εμφανίζεται το ποσοστό??
    Έχω τα 10αρια από Insider στους δικούς μου υπολογιστές και του γραφείου από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν επίσημα και όλοι με SSD, σε κανέναν δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα και μάλιστα του γραφείου ήταν Kingston 120αρηδες που αλλάχτηκαν με Samsung 250αρηδες. Τους πήρα σπίτι και τους έχω ξεσκίσει στις δοκιμές και είναι ακόμη στο 100%.

    Δεν φταίει η ρύθμιση του TRIM.

    "Good 98%"


    Ισχύει ότι μπορεί από θέμα του λειτουργικού να δημιουργείται το θέμα; Το είδα και αλλού στο ίντερνετ, να προτείνεται clean install για παρόμοιο θέμα (άνω των 100gb/ημέρα).

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να προσφέρει ακριβώς το clean install??

    Όπως σου ανέφερα και πιο πάνω, δεν είχα κανένα πρόβλημα από τα 10αρια στους SSD. Τα μόνα πράγματα που προσέχω είναι η θερμοκρασία(πάντα κάτω από 40 βαθμούς) και να μην τους γεμίζω πάνω από τα 2/3 της χωρητικότητας.(συνήθως δεν περνάω ούτε το μισό).
    Για το θέμα του TRIM είχα κάνει και μια δοκιμή και την ανέβασα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...51#post6969951

    https://www.adslgr.com/forum/threads...38#post6978938
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ανενεργοποίησε το superfetch.
    https://www.tenforums.com/tutorials/...h-windows.html

  9. #24
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανενεργοποίησε το superfetch.
    https://www.tenforums.com/tutorials/...h-windows.html
    Το δοκίμασα και περιμένω αποτελέσματα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να προσφέρει ακριβώς το clean install??

    Ίσως να διορθώσει την κατάσταση; Δεν ξέρω. Έχω και 1-2 antispyware προγράμματα που νομίζω μπερδεύουν κάποιες λειτουργίες (εννοώ με τα Windows 10 ως το spyware, όχι για σκανάρισμα των δίσκων). Πχ κάποια δευτερεύοντα ζητήματα, το night light ενώ το έχω ενεργοποιημένο σβήνει και ανάβει μόνο του ή χάνει τη ρύθμιση, η επιλογή για show hidden folders την ενεργοποιώ και απενεργοποιείται μόνη της και κάτι τέτοια. Μετά από αυτά σκέφτομαι τα Windows 7 που τα είχα γύρω στα 8 χρόνια συνεχόμενα, με ένα και μοναδικό αρχικό install! Το μόνο θέμα ήταν ότι προς το τέλος κάνανε περίπου 5 λεπτά με το ρολόι για πλήρη εκκίνηση. Συγκρίνεται εκείνη η σταθερότητα με αυτή που έχω τώρα με τα 10;

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να διορθώσει την κατάσταση; Δεν ξέρω. Έχω και 1-2 antispyware προγράμματα που νομίζω μπερδεύουν κάποιες λειτουργίες (εννοώ με τα Windows 10 ως το spyware, όχι για σκανάρισμα των δίσκων). Πχ κάποια δευτερεύοντα ζητήματα, το night light ενώ το έχω ενεργοποιημένο σβήνει και ανάβει μόνο του ή χάνει τη ρύθμιση, η επιλογή για show hidden folders την ενεργοποιώ και απενεργοποιείται μόνη της και κάτι τέτοια. Μετά από αυτά σκέφτομαι τα Windows 7 που τα είχα γύρω στα 8 χρόνια συνεχόμενα, με ένα και μοναδικό αρχικό install! Το μόνο θέμα ήταν ότι προς το τέλος κάνανε περίπου 5 λεπτά με το ρολόι για πλήρη εκκίνηση. Συγκρίνεται εκείνη η σταθερότητα με αυτή που έχω τώρα με τα 10;
    Ως προς το αρχικό σου πρόβλημα ρώτησα τι να προσφέρει το clean install.
    Προσωπικά, όπως σου ανέφερα και πιο πάνω, όλα αυτά τα χρόνια που έχω τους SSD δεν έχω ασχοληθεί με τίποτε άλλο εκτός από την θερμοκρασία και την χωρητικότητα και είναι μια χαρά.

    Κατά τα άλλα, η υποστήριξη για τα Windows 7 έχει σταματήσει, οπότε αναγκαστικά πας σε Windows 8.1 ή Windows 10.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις εγκαταστήσει ή τι τρέχεις, αλλά σε μένα δεν έχουν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα στους υπολογιστές μου με Windows 10 PRO και σε διαφορετικό Hardware.
    Mιλάμε για 6 υπολογιστές που είναι από αρχαίοι δεκαετίας+ μέχρι καινούργιοι και Laptops.
    Είμαι υπέρ της καθαρής εγκατάστασης και φυσικά αμέσως μετά Image, ώστε αν παρουσιαστεί πρόβλημα να μην αναγκάζεσαι να στήνεις το PC από την αρχή.
    Βάλε ένα AV να σκανάρει σε real time, δεν είναι ότι καλύτερο να υπάρχουν πολλά συγχρόνως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Γιατι αληθεια καθεστε και ασχολειστε με αυτα τα προγραμματα και αυτές τις "μετρήσεις" ?
    Υπαρχει καποιος δηλαδη που μπόρεσε και πρόβλεψε πότε θα του βαρέσει ο δίσκος , μέσω αυτων των προγραμμάτων ?

    Την πρώτη εβδομάδα λοιπόν , πριν απο 7,7tb write και 2491 hours, εγραφε 98% υγεία.
    Σημερα γραφει πάλι το ίδιο.
    SAMSUNG MZVLB256HAHQ-000L2 256,0 GB

  12. #27
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι αληθεια καθεστε και ασχολειστε με αυτα τα προγραμματα και αυτές τις "μετρήσεις" ?
    Υπαρχει καποιος δηλαδη που μπόρεσε και πρόβλεψε πότε θα του βαρέσει ο δίσκος , μέσω αυτων των προγραμμάτων ?

    Την πρώτη εβδομάδα λοιπόν , πριν απο 7,7tb write και 2491 hours, εγραφε 98% υγεία.
    Σημερα γραφει πάλι το ίδιο.
    SAMSUNG MZVLB256HAHQ-000L2 256,0 GB
    Ένα δίκιο το έχεις, δεν αντιλέγω.

    Αλλά νομίζω ότι είναι πολλαπλός συνδυασμός παραγόντων, για το τι δείχνουν αυτά τα ποσοστά. Πχ το μοντέλο SSD σε συνδυασμό με το software που τον διαβάζει.

    Στον 850 EVO μου, πράγματι το ποσοστό δεν φαίνεται να βγαίνει από max tbw/current written data, αλλά το health του δε παύει να μειώνεται όσο περνάνε τα χρόνια και αυξάνεται η χρήση του. Τώρα αν αυτό είναι απλά ένας προσεγγιστικός αλγόριθμος δε το ξέρω.

    Πάντως θα θυμόμαστε όλοι παραδείγματα από το παρελθόν σε longevity tests που είχαν κάνει σε κατι PRO samsung, που είχαν φτάσει 1-1.5PB, που ήταν ΠΟΛΥ παραπάνω από την ονομαστική max TBW τιμή που έδινε ο κατασκευαστής.

    Πάντως αλγόριθμος ή όχι, το 98% πάνω στο μήνα, εμένα θα με ανησυχούσε. Επίσης με ανησυχεί πως γράφτηκαν 5ΤΒ σε ένα μήνα, γιατί νομίζω λέχθηκε παραπάνω. Ας παρατηρήσει ο φίλος τι γίνεται και στους επόμενους μήνες και βλέπει τι θα κάνει, αν μπορεί να κάνει κάτι.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #28
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ψάχνοντας ακριβώς τι γράφεται στον δίσκο συστήματος με Windows 10, βρήκα τα ακόλουθα και νομίζω την αιτία του προβλήματος με τα 5tb σε έναν μήνα. To pagefile.sys που το είχα στον C ήταν το κύριο πρόβλημα. Παρόλο του ότι το είχα βάλει στα 3000mb είχε πάει μόνο του στα 8000 και παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος των 16gb RAM που έχω είναι κενό, συνεχώς γράφει το pagefile. Το απενεργοποίησα στον C και έβαλα στον δεύτερο HDD 2500mb pagefile. Απενεργοποίησα επίσης το hibernation καθώς δεν το χρειάζομαι και το superfetch που σύστησε κάποιος φίλος παραπάνω.

    Είδα όμως άλλα περίεργα πράγματα, σε λίγα λεπτά να γράφονται περίπου 16gb σε temp φάκελο στον Windows φάκελο, διότι είχε πάθει κάποιο κόλλημα το σύστημα. Το καλό κατά τα άλλα Bitdefender antivirus free να γράφει 4gb περίπου (την ημέρα δηλαδή) από το κατέβασμα virus definitions που κάνει αυτόματα, το μπλόκαρα και θα κάνω μόνος update κάθε εβδομάδα. Με αυτά λοιπόν είμαι στα περίπου 40-60gb την κάθε ημέρα λειτουργίας (περίπου 20gb για 10 ώρες δηλαδή) που το θεωρώ λογικό, με κάτω των 5gb εγγραφές από σύστημα και από κάθε browser ξεχωριστά, που τους έχω μόνιμα ανοιχτούς με πολλά tab.

    Το πρόβλημα πιστεύω πως είναι τα antispyware που χρησιμοποιώ, όχι για ιντερνετικά spyware όπως μπερδεύτηκε ο φίλος παραπάνω παρόλο που το επισήμανα, αλλά για το λειτουργικό σύστημα Windows 10 ως spyware λειτουργικό, που προσπαθώ να το περιορίσω και συγκεκριμένα με τα Ο&Ο ShutUp10 και Win10 Spy Disabler v1.5, επειδή δε μου αρέσει να γίνομαι προϊόν για την εταιρεία που βγάζει το λειτουργικό αυτό. Φαίνεται όμως ότι ούτε αυτά λειτουργούν πάντα σωστά, και το λειτουργικό βγάζει προβλήματα λόγω αυτών, ελάσσονα προβλήματα που ίσως όμως γίνουν μείζονα στο μέλλον και το clean install να είναι η μόνη λύση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis9 : 28-03-21 στις 03:03.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά λοιπόν είμαι στα περίπου 40-60gb την κάθε ημέρα λειτουργίας (περίπου 20gb για 10 ώρες δηλαδή) που το θεωρώ λογικό, με κάτω των 5gb εγγραφές από σύστημα και από κάθε browser ξεχωριστά, που τους έχω μόνιμα ανοιχτούς με πολλά tab.

    Σε καμία περίπτωση δε μου φαίνονται λογικά εμένα αυτά τα νούμερα πάντως.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #30
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία περίπτωση δε μου φαίνονται λογικά εμένα αυτά τα νούμερα πάντως.
    Ποια νούμερα θεωρείς λογικά για Windows 10, αναφέροντας αν θέλεις και τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται κυρίως.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας