Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2021
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα στην ομάδα.

    Αγόρασα το AVM FRITZ!Box 7530 και θέλω να το συνδέσω σε Nova VDSL 50άρα. Έχω διαβάσει διάφορα threads και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (σε απλά Ελληνικά ????) πως θα έχω internet από το FritzBox και VOIP από το ZTE του παρόχου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2021
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα στο forum, είμαι καινούργιος στην ομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός σύνδεσης σε Nova 50 γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα, δεν είμαι πολύ σχετικός με όλα αυτά, έχω διαβάσει αρκετές σελίδες για το Fritz 7530, έχω κάνει τις ρυθμίσεις στο VLAN αλλά ακόμα δεν έχω Ίντερνετ, κάτι δεν κάνω σωστά, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphapi : 13-09-21 στις 12:33.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν οι ρυθμίσεις για να έχειw με την nova, internet στο fritzbox και τηλέφωνο απο ZTE ειναι οι εξης:
    Στο webinterface του fritzbox στο Internet-> Account information
    Internet service Provider -> Cosmote
    Στο username και pass βάζεις τα στοιχεία της γραμμής που σου έχουν στείλει λογικά στο viber.

    Οσο για το σταθερό παίρνεις το ZTE και το βάζεις μόνο του στη γραμμή για να συγχρονίσει κανονικά αυτόματα.
    Έπειτα του κλείνεις το wifi(προαιρετικό) και το βγάζεις.
    Τώρα πάει καλώδιο dsl στο fritzbox και τη lan4 του fritzbox τη βάζεις στη wan του ΖΤΕ.
    Λογικά εφόσον είναι όλα κομπλέ θα συγχρονίσει το fritzbox ιντερνετ και έπειτα θα δώσει μέσω της lan ίντερνετ στο ZTE στο οποίο θα ανοίξει το λαμπάκι phone.
    Συνδέεις και μια τηλεφωνική συσκευή στη θύρα phone του ZTE και εισαι κομπλέ.

    Προφανώς με αυτη τη διαδικασία έχεις 2 ρουτερς για να μπορείς να έχεις ιντερνετ και σταθερό, αλλα για τώρα ειναι η μόνη λύση για nova.


    Αν θές μόνο ιντερνετ κάνε τα απο πάνω και αγνόησε τη παράγραφο με το σταθερό τηλέφωνο. Αν θές να χρησιμοποιείς και τη lan4 θύρα για άλλο λόγο , βάλε other internet service provider, τα στοιχεία της γραμμής σου και τέλος vlan id 835 και reboot.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Οι οδηγίες αυτές ισχύουν και για το Fritzbox 7590;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για όλα τα Fritz, εφόσον η τηλεφωνική συσκευή θα συνδεθεί στο ΖΤΕ.
    Ωστόσο με το 7590 (και με κάποια παλαιότερα μοντέλα) είναι δυνατόν να την φέρουμε (ως αναλογική από το ΖΤΕ) στο 7590 και η τηλεφωνία θα παίζει μέσω αυτού, χρησιμοποιώντας όλα τα πλεονεκτήματα του ΡΒΧ.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49000/5500
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Υπάρχει τρόπος ανάκτησης κωδικούς VOIP στην Νova όπως γίνεται εύκολα με την Vodafone; Το Η300s θα δουλέψει σε Nova για να γίνει με τον ίδιο τρόπο;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τηλεφωνία σε κάθε πάροχο δουλεύει αυτόματα μόνον στις συσκευές που δίνει αυτός. Γίνεται μέσω του TR069 που ρυθμίσεις κατάλληλες έχει μόνον γι' αυτόν και κανέναν άλλον.
    Οπότε δεν θα δουλέψει το Η300 σε άλλον πάροχο, όπως στην Nova που ρωτάς.

    Μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει κανείς να μάθει τον κωδικό της τηλεφωνίας σε Nova και Wind.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-04-2023
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν οι ρυθμίσεις για να έχειw με την nova, internet στο fritzbox και τηλέφωνο απο ZTE ειναι οι εξης:
    Στο webinterface του fritzbox στο Internet-> Account information
    Internet service Provider -> Cosmote
    Στο username και pass βάζεις τα στοιχεία της γραμμής που σου έχουν στείλει λογικά στο viber.

    Οσο για το σταθερό παίρνεις το ZTE και το βάζεις μόνο του στη γραμμή για να συγχρονίσει κανονικά αυτόματα.
    Έπειτα του κλείνεις το wifi(προαιρετικό) και το βγάζεις.
    Τώρα πάει καλώδιο dsl στο fritzbox και τη lan4 του fritzbox τη βάζεις στη wan του ΖΤΕ.
    Λογικά εφόσον είναι όλα κομπλέ θα συγχρονίσει το fritzbox ιντερνετ και έπειτα θα δώσει μέσω της lan ίντερνετ στο ZTE στο οποίο θα ανοίξει το λαμπάκι phone.
    Συνδέεις και μια τηλεφωνική συσκευή στη θύρα phone του ZTE και εισαι κομπλέ.

    Προφανώς με αυτη τη διαδικασία έχεις 2 ρουτερς για να μπορείς να έχεις ιντερνετ και σταθερό, αλλα για τώρα ειναι η μόνη λύση για nova.


    Αν θές μόνο ιντερνετ κάνε τα απο πάνω και αγνόησε τη παράγραφο με το σταθερό τηλέφωνο. Αν θές να χρησιμοποιείς και τη lan4 θύρα για άλλο λόγο , βάλε other internet service provider, τα στοιχεία της γραμμής σου και τέλος vlan id 835 και reboot.
    Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα διότι πρόσφατα αγόρασα ενα 7530ax και δεν έχω τηλέφωνο προς το παρόν. Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να μπει το ZTE στη γραμμή και μετά μέσω WAN-->LAN το Fritzbox σωστά;
    Οπότε το ZTE θα έχει το τηλέφωνο πάνω και τη γρμμή, απενεργοποιώ Wifi και όλη η διαχείριση είναι στο Fritzbox;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας