Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλλαγή συσκευής η μητέρα μου, παίρνει nano, είχε micro.

    Γερμανός, με τον πατέρα μου (καπάκι μετά το εμβόλιο, 1η δόση) στον οποίο ανήκει ο αριθμός, μας λέει για κάπου 6 ώρες για να ενεργοποιηθεί, ο υπάλληλος.

    Το ξεπερνάμε, άντε καλά, φτιάχνω τη νέα συσκευή, κάπου στις 5.30 ώρες εμφανίζεται σήμα, αλλά με φραγή εισερχομένων/εξερχομένων.

    Αφήνω μερικές ώρες ακόμα, παίρνω την εξυπηρέτηση (για γέλια το αυτόματο σύστημα αναγνώρισης κλπ), και μου πετάει η υπάλληλος ότι "χρειάζονται 18 ώρες, για λόγους ασφαλείας"!

    Απαντώ, οριακά ψύχραιμος, πως μου είπαν για 6 ώρες.

    Απάντηση..."Ναι, αλλά μαζί με τα μηνύματα, αν η υπηρεσία έχει τέτοια δυνατότητα, χρειάζονται 18 ώρες"!!!

    Οκ, μπουμ...άκουσε πολύ πράγμα (όχι βρισίδια, προφανώς, αλλά προσβολές για το μαγαζάκι).

    Ποιός λόγος ασφαλείας? Αν κλειδώσω το internet banking μου, σε 1' το έχω ξεκλειδώσει, χωρίς να κουνηθώ καν. Μιλάμε για διαχείριση χρημάτων, έτσι?!

    Ποιός λόγος ασφαλείας, όταν έχω πάει με τον κάτοχο του αριθμού αυτοπροσώπως, με ταυτότητα, υπογραφή και τα πάντα όλα? Τί παραπάνω μπορεί να χρειάζεται, δηλαδή?

    Η μόνιμη απάντηση στα παραπάνω, ήταν το αναμενόμενο "αυτή είναι η απόφαση/πολιτική της εταιρείας".

    Πότε την πήρε αυτή την απόφαση η εταιρεία, πόσες φορές έχω αλλάξει SIM? "Ε...την πήρε."

    Ποιά η λογική, όταν παρουσιάζεται ο κάτοχος ο ίδιος με την μαμωταυτότητά του? "Αυτή είναι η απόφαση"

    Γιατί μου είπαν 6 ώρες κι εσείς 18? "Επειδή έχει μηνύματα το πρόγραμμα" (την επίκληση της Κεχαριτωμένης, τη γλίτωσε πολύ-πολύ οριακα).

    Δεν, απλά. Δεν!
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και πληθαίνουν οι περιπτώσεις που κάποιος πάει και παίρνει sim με ταυτότητα και απο όλα και ξαφνικά κόσμος ψάχνει τα χρήματα του, είχαμε μάλιστα περίπτωση και εδώ στο φόρουμ.

    Νομίζω οτι θα ήταν πολύ χαρούμενος αν υπήρχε αυτή η διαδικασία απο τον δικό του πάροχο

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και πληθαίνουν οι περιπτώσεις που κάποιος πάει και παίρνει sim με ταυτότητα και απο όλα και ξαφνικά κόσμος ψάχνει τα χρήματα του, είχαμε μάλιστα περίπτωση και εδώ στο φόρουμ.

    Νομίζω οτι θα ήταν πολύ χαρούμενος αν υπήρχε αυτή η διαδικασία απο τον δικό του πάροχο
    Αν κάποιος έχει την ταυτότητά μου και τα "από όλα", υπάρχουν πολύ-πολύ πιο σοβαρά θέματα και επιπλέον, τί ακριβώς θα προσφέρει η 18ωρη αναμονή?

    Ούτε κάποια άλλη ταυτοποίηση/επιβεβαίωση θα γίνει, ούτε τίποτα. Μήπως πάρω χαμπάρι την πλαστογραφία εγώ με μαγικό τρόπο? Θα έχει τη SIM μου, χωρίς τους κωδικούς του e-banking για να στήσει το παράλληλο σύστημα, και θα γίνει τί?

    Ας ζητήσουν επιτόπου και άλλο τρόπο επιβεβαίωσης. Ας κάνουμε κι εδώ αίτηση μέσω taxisnet στο e-gov.

    Το "6 ώρες για φωνή, 18 ώρες για τα μηνύματα", πού κολλάει και τί προσφέρει?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος έχει την ταυτότητά μου και τα "από όλα", υπάρχουν πολύ-πολύ πιο σοβαρά θέματα και επιπλέον, τί ακριβώς θα προσφέρει η 18ωρη αναμονή?

    Ούτε κάποια άλλη ταυτοποίηση/επιβεβαίωση θα γίνει, ούτε τίποτα. Μήπως πάρω χαμπάρι την πλαστογραφία εγώ με μαγικό τρόπο? Θα έχει τη SIM μου, χωρίς τους κωδικούς του e-banking για να στήσει το παράλληλο σύστημα, και θα γίνει τί?

    Ας ζητήσουν επιτόπου και άλλο τρόπο επιβεβαίωσης. Ας κάνουμε κι εδώ αίτηση μέσω taxisnet στο e-gov.

    Το "6 ώρες για φωνή, 18 ώρες για τα μηνύματα", πού κολλάει και τί προσφέρει?
    Τι θα γίνει;

    Ορίστε μια γεύση

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα γίνει;

    Ορίστε μια γεύση
    Ναι, μόνο που αυτό ουδεμία σχέση έχει με την υπόθεσή μας.

    (υπο)Κλοπή κωδικών από mail (και μάλλον καλό χακεμα...τα πάντα όλα τα είχε στον υπολογιστή), πουθενά δεν λέει κάτι για sim, μιλάει για πρόσβαση και σε υπολογιστή/στοιχεία άλλου κλπ.

    Όσο για "τις διαδικασίες, τις αποφάσεις, τις προδιαγραφές κλπ", έγινε άρση της φραγης μέχρι να γράψω το προηγούμενο μήνυμα.

    Μήπως να δω αν είναι απενεργοποιημένα τα μηνύματα?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μόνο που αυτό ουδεμία σχέση έχει με την υπόθεσή μας.

    (υπο)Κλοπή κωδικών από mail (και μάλλον καλό χακεμα...τα πάντα όλα τα είχε στον υπολογιστή), πουθενά δεν λέει κάτι για sim, μιλάει για πρόσβαση και σε υπολογιστή/στοιχεία άλλου κλπ.

    Όσο για "τις διαδικασίες, τις αποφάσεις, τις προδιαγραφές κλπ", έγινε άρση της φραγης μέχρι να γράψω το προηγούμενο μήνυμα.

    Μήπως να δω αν είναι απενεργοποιημένα τα μηνύματα?
    Μπορείς να ψάξεις για sim-jacking
    https://www.vice.com/en/article/3kx4...le-phone-fraud

    https://www.winbank.gr/sites/idiwtes...-Swapping.aspx
    https://www.ethnos.gr/ellada/106229_...yn-oi-trapezes

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρα πολύ ωραία...χρειάζονται κι ένα σκασμό άλλα στοιχεία τα οποία κλέβουν/ψαρεύουν...είναι το ακροτελευταίο βήμα η υπόθεση με τη sim.

    Από τη στιγμή, δε, που η φραγή μας χαιρέτησε μετά το κράξιμο, μάλλον φιφες όλες οι διαδικασίες τους.

    Ρωτάω, και πάλι: οι 18 ώρες, τί θα προσφέρουν?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ρωτάω, και πάλι: οι 18 ώρες, τί θα προσφέρουν?
    Πέτρο και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό, ίσως μόνο να υπάρχει αυτή η σκοπιμότητα:
    Αν κάποιος βγάλει άλλη sim με τον αριθμό σου, η δική σου απενεργοποιείται. Άρα η μεγάλη χρονική διάρκεια ίσως καθιστά πιθανότερο ο νόμιμος κάτοχος του αριθμού να το αντιληφθεί και να επικοινωνήσει με τον πάροχο αποτρέποντας την επίθεση.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό, ίσως μόνο να υπάρχει αυτή η σκοπιμότητα:
    Αν κάποιος βγάλει άλλη sim με τον αριθμό σου, η δική σου απενεργοποιείται. Άρα η μεγάλη χρονική διάρκεια ίσως καθιστά πιθανότερο ο νόμιμος κάτοχος του αριθμού να το αντιληφθεί και να επικοινωνήσει με τον πάροχο αποτρέποντας την επίθεση.
    Επιτόπου κλήση στην παλιά, πριν ενεργοποιηθεί η νέα.

    Αν είναι "καταστροφή" και δεν είναι εφικτό, από τη στιγμή που εμφανίζεται ο κάτοχος, βρες τρόπο να το επιβεβαιώσεις.

    Κυρίως, μη λες μλκιες για 6 ώρες που γίνονται 18 λόγω μηνυμάτων αλλά τελικά μπορεί να είναι και 8-10.

    Μέχρι κάποια στιγμή , πριν κάποια χρόνια, μπορούσα να έχω δύο συσκευές με τον ίδιο αριθμό, απλά δεν γινόταν να λειτουργούν ταυτόχρονα (αναφέρομαι σε τηλέφωνα, όχι σε τηλέφωνο + tablet με slave sim. Εχει κλειδωθεί αυτό?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτόπου κλήση στην παλιά, πριν ενεργοποιηθεί η νέα.

    Αν είναι "καταστροφή" και δεν είναι εφικτό, από τη στιγμή που εμφανίζεται ο κάτοχος, βρες τρόπο να το επιβεβαιώσεις.

    Κυρίως, μη λες μλκιες για 6 ώρες που γίνονται 18 λόγω μηνυμάτων αλλά τελικά μπορεί να είναι και 8-10.

    Μέχρι κάποια στιγμή , πριν κάποια χρόνια, μπορούσα να έχω δύο συσκευές με τον ίδιο αριθμό, απλά δεν γινόταν να λειτουργούν ταυτόχρονα (αναφέρομαι σε τηλέφωνα, όχι σε τηλέφωνο + tablet με slave sim. Εχει κλειδωθεί αυτό?
    Και πως θα καλύψει ο πάροχος την περίπτωση του κακόβουλου υπάλληλου στο κατάστημα; που θα κάνει κλικ στο ότι κάλεσε τον χρήστη
    https://www.kathimerini.gr/society/1...a-se-88-lepta/

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω οτι το 18 ώρες ναι είναι κάπως υπερβολικό,

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως θα καλύψει ο πάροχος την περίπτωση του κακόβουλου υπάλληλου στο κατάστημα; που θα κάνει κλικ στο ότι κάλεσε τον χρήστη
    https://www.kathimerini.gr/society/1...a-se-88-lepta/

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω οτι το 18 ώρες ναι είναι κάπως υπερβολικό,
    Από το άρθρο...ψάρεμα για το e-banking (και πολλά άλλα).

    Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά εμφανίζονται απόλυτα ανακόλουθοι, με βάση τη δική μου περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Nα πω πως τα εισερχόμενα SMS ενεργοποιήθηκαν στις 26-27 ώρες...εξερχόμενα από χτες το βράδυ, μαζί με την ομιλία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Συγγνωμη για την ραντανπλαν αντιδραση
    αλλά επειδη αποφασισα επιτελους να ενεργοποιησω το ζμαρτφον μου και θα χρειαστω αντικατασταση καρτας SIM
    (1) ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ η δικλειδα ασφαλειας = φραγη 18 τουλαχιστον ωρων;
    (2) τι θα πει "μαζί με τα μηνύματα, αν η υπηρεσία έχει τέτοια δυνατότητα", υπαρχει και ΧΩΡΙΣ μηνυματα?

    Εκτος απο την ταυτοτητα και την συσκευη, χρειαζεται κατι αλλο,
    μιλαμε για ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ οχι συμβολαιο κλπ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Λεει και καμμια π.. να περναει η ωρα ο υπαλληλας.
    Ο κανονας θα μπορουσε να ειναι πιο απλος.
    Πας με την παλια συσκευη και τη sim σε λειτουργια.
    κατα την εκδοση της νεας sim αποστελεται sms στην παλια με κωδικο.
    Λες αυτον τον κωδικο στον υπαλληλο και σου εκδιδει τη νεα sim. Και ας τον να ειναι οσο κακοβουλος θελει.
    Αν δεν τοχεις αυτο, το 24ωρο ειναι μια πολυ καλη καθυστερηση, ωστε να προλαβεις να ενημερωσεις αν χασεις το σημα κλπ.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Αναμενω απαντηση στις ΑΠΟΡΙΕΣ μου και μια επιπλεον...
    Η μεταφορα των δεδομενων πχ επαφες, μηνυματα, φραγες κλπ στη ΝΕΑ διαφορετικης μορφης SIM γινεται αυτοματα ή πώς αλλιως;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Πηγα σημερα στο Γερμανο και
    μου αντικατεστησαν ΔΩΡΕΑΝ την παλια με νεα TRIPLE SIM micro, η οποια σημειωτεον λειτουργησε αμεσως χωρις φραγες κοκ
    Το μονο προβλημα μου τωρα ειναι να εξοικειωθω πληρως με την καινουργια μου συσκευη, δοξατωγιαραμπη εχω ακομη διπλα μου για... καθηγητη τον γιοκα μου!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας