Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    UI Dream Machine Pro
    Angry
    Χθες έγινε αναβάθμιση υπηρεσίας από Nova 2play 24mbps σε 50mbps. Ενεργοποιήθηκε η γραμμή, παρέλαβα τον εξοπλισμό (Technicolor TG788V v3), τον έβαλα και όλα δούλεψαν "ρολόι" (internet + voip). Με τη διαφορά ότι δεν μπόρεσα να γυρίσω το modem σε bridge (διαβάζω εδώ μέσα ότι είναι δύστροπο και μάλλον με το τελευταίο firmware δεν γυρίζει). Πίσω από το modem υπάρχει εξοπλισμός ubiquiti με router, switches, APs, καταγραφικό, κάμερες, συναγερμό, ταινιοθήκη κτλ οπότε είναι αυτονόητο να χρειάζομαι το modem της Nova σε bridge για να κάνω σωστά τη δουλειά μου όπως ακριβώς την έκανα μέχρι τώρα με το H108N της Nova σε 24mbps.

    Δυστυχώς κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα, με ενημέρωσαν πως
    1. δεν επιτρέπεται να δώσουν πληροφορίες πως να το γυρίσω σε bridge
    2. δεν μπορούν/θέλουν εκείνοι να το γυρίσουν σε bridge

    Κατόπιν επικοινωνίας με το εμπορικό τμήμα και στην αίτησή μου να αγοράσω ένα H288A (που διαβάζω πως μπορεί να γυρίσει σε bridge) μου απάντησαν
    1. μπορούμε να σας στείλουμε αντικαταβολή αλλά δεν ξέρουμε ποιο modem θα σας στείλει η αποθήκη, μάλλον θα είναι το ίδιο που έχω τώρα (!)

    Κατόπιν επικοινωνίας με φυσικό κατάστημα της Nova με ενημέρωσαν πως
    1. λόγω των συνθηκών δεν λειτουργεί η λιανική

    Από χθες είμαι λοιπόν με double nat, προβληματική δρομολόγηση και μερική απομακρυσμένη πρόσβαση στις υπηρεσίες (και ασφάλεια) του σπιτιού.

    Πως σώνεται η κατάσταση; Μπορεί το τεχνικό της Nova να πατήσει το "κουμπί" και να το γυρίσει σε bridge να επανέλθω στην προηγούμενη κατάσταση;
    Εναλλακτικά, πώς μπορώ εγγυημένα να προμηθευτώ από τη Nova ένα ZTE H288A (αντί για ένα τυχαίο model) με τη δική μου χρέωση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jikail : 17-03-21 στις 10:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα Jikail,

    Θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου, ώστε να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας