Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία, τι ευελιξία υπάρχει από τους παρόχους όταν γίνεται εγκατάσταση υποδομής FTTH στα πλαίσια προγράμματος που επιδοτείται από SFBB ως προς τον τερματισμό της ίνας εντός διαμερίσματος σε πολυκατοικία. Η ερώτηση είναι, αν θέλω να τερματιστεί η ίνα σε keystone δικής μου επιλογής, προκειμένου αυτό να είναι συμβατό με την προϊοντική σειρά διακοπτικού υλικού που έχω επιλέξει για το σπίτι, θα με εξυπηρετήσουν; Ή ο τερματισμός της ίνας γίνεται πάντα σε υλικό που φέρνει ο πάροχος, το οποίο υποψιάζομαι ότι θα είναι κάποια πρίζα επίτοιχης τοποθέτησης και το οποίο θέλω να αποφύγω; Οι διακόπτες που έχω δέχονται fiber keystones από ADC Krone, 3M, Dätwyler, Nexans, μεταξύ άλλων.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτα γινονται, σε συνενοηση με τον εργολαβο που θα ερθει για την εγκατασταση.
    Αν το keystone δεν θελει καποιο ειδικο εργαλειο, δεν υπαρχει θεμα.
    Απο την αλλη, η ομορφια στο τοιχο θα ειναι οκ και μετα θα κυκλοφορουν ntu και routers?
    Μηπως ολα αυτα καπου πρεπει να κρυφτουν?

  3. #3
    Εγγραφή
    13-03-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Private Internet Access
    Router
    Swissonic Router 2
    ο Τερματισμός τις ίνας μέχρι το FB / Flor Box γίνετε από την εταιρία που έχει αναλάβει να γίνει το έργο μέχρι και την φάση G όπου είναι να έρθει το "μπριζακι" μέσα στο σπίτι σου , από εκεί και πέρα τα υλικά που χρησιμοποιούνται προϋποθέτουν κάποιες πιστοποιήσεις και δεν βάζουν υλικά εκτος αυτών.
    Με δικη σου ευθύνη μονο μπορείς να αλλάξεις κάτι , αλλα και πάλι διάβασε τους ορους του συμβολαίου σου γιατί ποτε δεν ξέρεις... κάποιες εταιρίες αν αλλάξεις το Modem / Router χάνονται κάποιες ρυθμίσεις που τις κάνει ο τεχνικός , ρωτα το παιδί που θα έρθει να σου κάνει την τελική σύνδεση,

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο ανθρωπος εμα keystone θελει να βαλει, να ειναι ιδιο. Δεν υπαρχει καμμια αναφορα σε τετοιο πραγμα στους ορους του συμβολαιου.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    ΟΚ, θα ρωτήσω στις 2 Απρ που θα έρθουν για τη μελέτη στην πολυκατοικία. Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Μιας και η δική μου ερώτηση αφορά το θέμα του τερματισμού της οπτική ίνας, αντί να ανοίξω καινούργιο θέμα θα το ποστάρω εδώ. Έχω φροντίσει και έχω τοποθετήσει το router μου σε διάδρομο στην μέση της οικίας για μεγιστοποίηση της κάλυψης wifi (και -πλεον- αρμονικότερης επικοινωνίας με τα smart WiFi πιατάκια). Αυτό σημαίνει ότι το router μου δεν είναι κοντά σε εξωτερικό τοίχο της οικίας. Έχω τραβήξει γραμμές ethernet, ρευματα... ιστορίες για να το τοποθετήσω εκεί που είναι και εκεί είναι και η βέλτιστη θέση. Θα δεχτούν να μου φέρουν την οπτική ίνα μέχρι την τωρινή θέση του router ή θα μου πουν υποχρεωτικά να αλλάξω θέση στο router; Προκαταβολικά να πω ότι δεν με απασχολούν ζητήματα καλαισθησίας όσον αφορά την όδευση της οπτικής εντός οικίας, κάποιο καναλάκι / γυψοσανίδα θα βάλω και θα το σουλουπώσω....

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το πιο πιθανο ειναι να τερματισουν ινα και να βαλουν το ont κοντα. Μετα εσυ με utp πας και βρισκεις το router οπου σε βολευει.
    Γενικα δεν προτιμανε να κυκλοφορουν τις ινες πολυ, γιατι αν κοπουν, η επισκευη τους ειναι δυσκολη, σε αντιθεση με το utp.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θές να τιν βάλεις από τι κατάλαβα σε rack;
    Άν ναι δές εδώ....

    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Fiber/page161

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δεν είχα υπόψιν μου την ύπαρξη του ont,νόμιζα ότι κουμπώνει η οπτική κατευθείαν στο router

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Να σου δωσω μια ιδεα που ισως σε βολευει. Λες οτι εχεις τραβηξει ethernet καλωδια. Μπορεις να βαλεις το ont + router σε ενα σημειο που βολευει για την οπτικη ινα. Μετα να βαλεις ενα wifi access point στο κεντρικο σημειου του σπιτιου (εκει που ειχες πριν το ρουτερ) και να κλεισεις το wifi του ρουτερ σου. Ετσι το σπιτι θα παιρνει wifi απο το σημειο που βολευει. Αλλη λυση ειναι να ζητησεις το speedport plus με το mesh, ωστε να εχεις καλυτερη καλυψη wifi. Γενικα παντως το θεμα του wifi λυνεται σχετικα ευκολα πλεον

  11. #11
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Update: εν τέλει με λίγη προσπάθεια τους έπεισα. Σημειοτέον ότι τα είχα όλα έτοιμα, κουτί χωνευτού διακόπτη τοποθετημένο στον τοίχο, υλικά. Αν το ήθελα σε άλλο σημείο θα έπρεπε να είχα εντοιχίσει και σπιράλ Φ16 τουλάχιστον, αλλά εν τέλει επέλεξα σημείο που γειτνιάζει με το κλιμακοστάσιο. Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20211013_123431.jpg 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  211,4 KB 
ID: 231515

    Το μειονέκτημα είναι ότι η ίνα δεν μπορεί να έχει μπόσικα καθώς δεν μπορεί να φέρνει βόλτες μέσα στο κουτί καθώς δεν υπάρχει ο χώρος για να τηρείται η ελάχιστη ακτίνα κάμψης. Συνεπώς το όποιο περίσσευμα τυλίγεται μέσα στο κουτί διακλάδωσης του ορόφου. Αν χρειαστεί να ανοίξω τον διακόπτη στο μέλλον δηλαδή, δεν υπάρχει αρκετός χώρος για να βάλω δάκτυλα και να αφαιρέσω το plug. Μπορώ όμως να το πιάσω με τσιμπίδα και να τραβήξω το πλαίσιο.

    Αυτά.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας