Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Καλησπέρα. Λόγω λήξης συμβολαίου κ με αφορμή ότι δικαιούμαι την επιδότηση για οπτική ίνα ftth, σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι απο τη μία μου λένε απο την cosmote ότι το τελικο ποσό που θα πληρώνω θα είναι 28,90 απο τα 42,90 που στοιχίζει το fiberspeed 100Mbps αλλά απο την άλλη πουθενά δεν μου εξασφαλίζουν ότι το τελικο ποσό θα είναι τα 28,90. Μου έστειλαν να υπογράψω τα χαρτιά της καινούργιας σύμβασης αλλά πουθενα δεν αναγράφεται το ποσό της επιδότησης. Επίσης ούτε στην αίτηση που έκανα για την επιδότηση αναγράφεται κ εκεί το ποσό.

    Εχω μια επιφύλαξη για το κάτα πόσο ισχύουν όλα αυτά που λένε χωρίς να τα υπογράψω κάπου.

    Δεν είναι πολύ περίεργο που το τελικό ποσό δεν φαίνεται κάπου? Ενώ θέλω πολύ να πάω σε οπτική, δυσκολεύομαι να τους εμπιστευτώ...


  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Υπάρχει νομίζω κουπόνι απ την επιδότηση της δρασης αυτης

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιμένω να ανοίξει η παροχή και σε εμένα, δεν έχει μπει το τκ μου ακόμα στο sfbb.gr, αλλά το έχω ψάξει.

    Δεν υπογραφές για 28.90 στην cosmote. Υπογραφές για 42.90 με έκπτωση 1€ για e bill. Επίσης έχει τέλη ενεργοποίησης 50€.

    Το κουπόνι όμως από το sfbb.gr σου καλύπτει 48€ από τα τέλη ενεργοποίησης και δίνει 13€ έκπτωση το μήνα για 2 χρόνια.

    Είναι ανεξάρτητα, δεν πρόκειται να δεις τα 28.90 στο συμβόλαιο, αλλά αυτά θα πληρώνεις.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Ανησυχώ λίγο μήπως βάλουν κ άλλες χρεώσεις απο τη στιγμή που δεν υπογράφω κάπου για το τελικό ποσό. Στο sfbb λέει πως η έκπτωση είναι 13 ευρώ, άρα απο τα 42,90 που είναι η αρχική, το τελικό ποσό βγαίνει στα 29,90...

    Εντωμεταξύ έχω πάρει πόσες φορές στην cosmote για να τα διευκρινίσω όλα αυτά κ όλο μου λένε ότι θα με καλέσει άλλος υπαλληλος αλλά εδώ κ 2 βδομάδες δεν με έχει καλέσει κανείς... Πως να τους εμπιστευτείς??


  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Λόγω λήξης συμβολαίου κ με αφορμή ότι δικαιούμαι την επιδότηση για οπτική ίνα ftth, σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι απο τη μία μου λένε απο την cosmote ότι το τελικο ποσό που θα πληρώνω θα είναι 28,90 απο τα 42,90 που στοιχίζει το fiberspeed 100Mbps αλλά απο την άλλη πουθενά δεν μου εξασφαλίζουν ότι το τελικο ποσό θα είναι τα 28,90. Μου έστειλαν να υπογράψω τα χαρτιά της καινούργιας σύμβασης αλλά πουθενα δεν αναγράφεται το ποσό της επιδότησης. Επίσης ούτε στην αίτηση που έκανα για την επιδότηση αναγράφεται κ εκεί το ποσό.

    Εχω μια επιφύλαξη για το κάτα πόσο ισχύουν όλα αυτά που λένε χωρίς να τα υπογράψω κάπου.

    Δεν είναι πολύ περίεργο που το τελικό ποσό δεν φαίνεται κάπου? Ενώ θέλω πολύ να πάω σε οπτική, δυσκολεύομαι να τους εμπιστευτώ...

    Καλησπέρα φίλε. Αρχικά θα σου πω να μην το σκέφτεσαι αυτό και να προχωρήσεις κανονικότατα στην αίτηση. Ο πατέρας μου είχε την ίδια αμφιβολία και θέμα ότι στο συμβόλαιο δεν λέει πουθενά το 28,90. Επειδή τον βοήθησα να κάνει τα δικαιολογητικά υπογραφές κτλ , καταρχάς σου στέλνουν δικαιολογητικά για Σύμβαση εγκατάστασης οπτικής ίνας... και σύμβαση ενεργοποίησης οπτικής ίνας.

    Στο έγγραφο αίτηση-σύμβαση εγκατάστασης οπτικής ίνας... λέει τα στοιχεία που έχεις δηλώσει και απο κάτω λέει την περιγραφή (Μελέτη εγκατάσταση, εισαγωγή καλωδίων κτλ,μέτρηση οπτικού σήματος) που ουσιαστικά σου εξηγεί ποια είναι η διαδικασία.

    Στο έγγραφο Αίτηση-Σύμβαση Ενεργοποίησης οπτικής ίνας... λέει πάλι τα στοιχεία σου και απο κάτω σου λέει ότι τα τέλη ενεργοποίησης είναι 50€ (με το κουπόνι σου αφαιρεί 48€) μπορεί να μην λέει κάτι ότι αφαιρούνται τα 48€ αλλά μην αγχώνεσαι.

    Τέλος, στο έγγραφο σύμβαση σταθερής τηλεφωνίας COSMOTE, λέει τα στοιχεία που έχεις κάνει την αίτηση, το προγραμμα που έχεις επιλεξει( τα 100mbps όπως είπες) λέει τιμή 42,90€ . Μην αγχώνεσαι ξαναλέω δεν ια πληρώνεις 42,90€ απλά σου βγάζει ποιο είναι το πακέτο κτλ. Ακριβώς απο κάτω λέει χαρακτηριστικά όπως τις τιμές που πληρώνεις αν φυγεις εντός συμβολαίου τερματικός εξοπλισμός κτλ. Εδω ηρεμεις γιατί ακριβώς απο κάτω λέει διεύθυνση εγκατάστασης. Λέει την διεύθυνση σου,ΤΚ,όροφο κτλ και ακριβώς απο κάτω λέει Δράση Superfast Broadband και θα λέει την διεύθυνση σου πάλι. Όποτε το κουπόνι είναι δηλωμένο στην διεύθυνση σου όποτε πιάνονται όλες οι προσφορές που έχει το κουπόνι.

    Τώρα, αφου συνδεθεις στον πρώτο λογαριασμό άμα πληρώνεις 28,90€ θα σου έρθει κάπου στα 31€ λόγω των 2€ που είναι απο τα τέλη ενεργοποίησης (50€ τέλη ενεργ. -48€ απο το κουπόνι). Στον λογαριασμού άμα πας στην ανάλυση λογαριασμού θα σου λέει και ότι αφαιρεί τα 13€ απο το μηναίο πάγιο κανονικότατα.

    Ελπίζω να πειστηκες απ όλα αυτά, και ο πατέρας μου ήταν σε φάση ότι δεν λέει πουθενά το 28,90€. Εύχομαι να ολοκληρώσεις την αίτηση και να ζήσεις και συ αυτή την απίστευτη εμπειρία του καλού,σταθερού και γρηγοροτατου Ίντερνετ. Καλή συνέχεια και καλό βράδυ!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να γίνει κατανοητό, δεν σου κάνει την έκπτωση ο πάροχος, αλλά το ελληνικό κράτος, διότι αυτό ακριβώς σημαίνει επιδότηση.
    Ο πάροχος ζητά 42,90€ για την σύνδεση μέσω προσφοράς στο sfbb και αυτά ακριβώς θα παίρνει κάθε μήνα, άσχετα που τα 13€ θα τα πάρει από το δημόσιο. Το κουπόνι που παίρνεις από την δράση, τα αναφέρει καθαρά και βάσει αυτού θα σου γίνει η μείωση στο πάγιο, όταν το παραδώσεις στον πάροχο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας