Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Καθαρά από περιέργεια, δοκίμασε να ρυθμίσεις την ώρα ή να βάλεις προσωρινά ως ntp server τον 2.gr.pool.ntp.org.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    17998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Belkin N1 Wireless Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου εισαι σε καμπινα WIND, και εχει απορυθμιστει η πορτα σου. Εχει χασει τα στοιχεια συνδεσης και απλα επειδη εισαι πανω στην πορτα, σου δινει ιντερνετ απο τον παροχο της, δηλαδη την WIND.
    Tωρα, μην ανγχωνεσαι. Εκμεταλευσου το ιντερνετ απο την wind για να κανεις την δουλεια σου. Το τηλεφωνο βεβαια δεν προκειται να δουλεψει γιατι ειναι ρυθμισμενος ο ρουτερ στα δεδομενα-στοιχεια της cosmote.
    Παρε τηλ τις βλαβες και πες οτι δεν εχεις καθολου υπηρεσιες. Μην λες για wind, απλα τους μπερδευεις. Στην ερωτηση για τα λαμπακια του ρουτερ, θα πεις οτι αναβοσβηνει το dsl, ΑΛΛΑ δεν σταθεροποιητε. Αυτοι δεν σε βλεπουν ενεργο και λεγοντας τα παραπανω δινεις το στιγμα προβληματικης πορτας.
    Εχει συμβει πολλες φορες. θα ερθουν και θα ξαναπρογραμματισουν την πορτα, ειτε θα στην αλλαξουν.
    Θα το προσπαθήσω.... Αν και οι άνθρωποι τι να πω.... Ψιλοαπαραδεκτοι.... Ειδικά ο πρώτος που μίλησα στο τηλ. Οπωσδήποτε δικό μου φταίξιμο από την εσωτερική μου καλωδίωση. Κατηγορηματικος..... Πάλι καλά συνεννοηθηκα καλύτερα με την δεύτερη κοπέλα.

    - - - Updated - - -

    Για μια ενημέρωση.... Σήμερα ήρθε το 1ο συνεργείο να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση και η απόφαση τους ήταν ότι δνε υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ. Πάλι καλά τα παιδιά ήταν ευγενεστατα και κατευθείαν κατέλαβαν αυτά που τους έλεγα και ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ξερεις και αυτοι στο τηλέφωνο τι έχουν ακούσει?

    Ασε ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.

    Στην περιπτωση σου ειναι σαν να πηρες τηλεφωνο στο συνεργείο και να τους ειπες βαζω μπρος το αμάξι μου αλλα αναβει του γείτονα διπλα και οχι το δικο μου.

    Ετσι για να το διασκεδάσεις και λίγο.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    17998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Belkin N1 Wireless Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις και αυτοι στο τηλέφωνο τι έχουν ακούσει?

    Ασε ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.

    Στην περιπτωση σου ειναι σαν να πηρες τηλεφωνο στο συνεργείο και να τους ειπες βαζω μπρος το αμάξι μου αλλα αναβει του γείτονα διπλα και οχι το δικο μου.

    Ετσι για να το διασκεδάσεις και λίγο.

    Ναι τώρα περιμένω το 2ο συνεργείο να ξαναελεγξει την γραμμή από το ΚΑΦΑΟ και ελπίζω να την φτιάξει.... Είναι ένα θέμα βέβαια ότι αφού την έφτιαξε το προηγούμενο συνεργείο γιατί ξαναχαλασε αλλά αυτό θα το ελέγξω στο μέλλον...

    - - - Updated - - -

    Πολύ ωραία τώρα γύρισα από την δουλειά και ανακάλυψα ότι το πλέον δεν έχω ούτε Internet..... Καλά πάμε... Πραγματικά έχει αρχίσει να γίνετε σήριαλ η φάση.... Γιατί να χάσει το ίντερνετ.... Κάποιος πρέπει να έβαλε χέρι και από την στιγμή που που πλέον δεν έχω ούτε ίντερνετ ούτε τηλέφωνο σημαίνει ότι δεν επισκευαστικε κάτι....

    - - - Updated - - -

    Μια ενημέρωση... Με πήραν τηλέφωνο να κάνω αντικατάσταση του router δωρεάν, την οποία και έκανα με καμία διαφορά εννοείται σαν αποτέλεσμα. Και έχει ο Θεός.... Θα το εξετάσουν λέει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oasiss24 : 24-03-21 στις 01:04.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Μα τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οτι δεν ειναι θεμα εξοπλισμου?

    Πόσοι άσχετοι πια στην τεχνική υποστήριξη.

    Ηθελα να εβλεπα πως κλείνουν οι τεχνικοι πεδίου την βλάβη.

    Αληθεια δεν είδαν οτι δεν εχει σημα το ζεύγος που έρχεται στη ρεγκλέτα σου?

  6. #21
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    17998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Belkin N1 Wireless Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οτι δεν ειναι θεμα εξοπλισμου?

    Πόσοι άσχετοι πια στην τεχνική υποστήριξη.

    Ηθελα να εβλεπα πως κλείνουν οι τεχνικοι πεδίου την βλάβη.

    Αληθεια δεν είδαν οτι δεν εχει σημα το ζεύγος που έρχεται στη ρεγκλέτα σου?
    Πραγματικά δεν ξέρω.... Εντομεταξυ μέχρι χθες το πρωί όπως έγραψα και πριν δεν είχα τηλ αλλά είχα ίντερνετ με τα γνωστά θέματα (ip, dns από wind time servers να μην δουλεύουν ip telephony off κτλ) από το χθες πρωί προφανώς κάτι άλλαξε διότι δεν έχω ούτε ίντερνετ πλέον... Η απάντηση του άλλαξε το router με έστειλε βέβαια... Κάποια στιγμή ψιλό αγχώθηκα μήπως το συνεργείο που ήρθε για την εσωτερική καλωδίωση άλλαξε κάτι συο κουτί κάτω από το σπίτι (εκεί που ήρθε έρχεται η γραμμή του ΟΤΕ) αλλά σκέφτηκα αφού όταν έφυγαν όλα λειτουργούσαν όπως πριν το απέρριψα γρήγορα.... Πραγματικά θέλω να δω τι γίνεται....

  7. #22
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oasiss24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν ξέρω.... Εντομεταξυ μέχρι χθες το πρωί όπως έγραψα και πριν δεν είχα τηλ αλλά είχα ίντερνετ με τα γνωστά θέματα (ip, dns από wind time servers να μην δουλεύουν ip telephony off κτλ) από το χθες πρωί προφανώς κάτι άλλαξε διότι δεν έχω ούτε ίντερνετ πλέον... Η απάντηση του άλλαξε το router με έστειλε βέβαια... Κάποια στιγμή ψιλό αγχώθηκα μήπως το συνεργείο που ήρθε για την εσωτερική καλωδίωση άλλαξε κάτι συο κουτί κάτω από το σπίτι (εκεί που ήρθε έρχεται η γραμμή του ΟΤΕ) αλλά σκέφτηκα αφού όταν έφυγαν όλα λειτουργούσαν όπως πριν το απέρριψα γρήγορα.... Πραγματικά θέλω να δω τι γίνεται....
    Κάνε και ένα αίτημα για όσες μέρες δεν έχεις τις υπηρεσίες να αποζημιωθείς. Ίσως και σε πάρουν πιο σοβαρά.

    - - - Updated - - -

    (Εννοώ να μην τις χρεώσουν στο λογαριασμό σου, και να αναφέρεις πως ενώ έχεις πάρει τηλέφωνο και έχεις διαμαρτυρηθεί, υπήρχε υπάλληλος που σε ειρωνευόταν πως είναι η εσωτερική σου εγκατάσταση το πρόβλημα και πως θα σε χρεώσουν για επίσκεψη)

  8. #23
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    17998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Belkin N1 Wireless Router
    Και για μια τελευταία ελπίζω ενημέρωση (ελπίζω να μην προκύψει πάλι κάτι νεώτερο).
    Έχουμε και λέμε :
    Οι βλάβες στην γραμμή μου ήταν 2 και όχι μια.
    Α) Κάποιος έκοψε τα καλώδια του ΟΤΕ σε ένα από τα κουτιά πριν φτάσει στην οικία μου η γραμμή.

    Και Β) η γραμμή ακόμα και μετά την ένωση των καλωδίων είχε πρόβλημα και ενώ από το ΚΑΦΑΟ ήταν όλα κομπλέ, δεν έφτανε ποτέ η γραμμή στο σπίτι με αποτέλεσμα να χρειαστεί να αλλάξει όλο το ζεύγος των καλωδίων από το ΚΑΦΑΟ έως την οικία μου.
    Τώρα λειτουργούν όλα κανονικά.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας