Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το ίδιο καλώδιο κάνεις τις συνδέσεις??

    Lan Tester έχεις για να δοκιμάσεις τις πρίζες όταν τις συνδέσεις??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ίδιο καλώδιο κάνεις τις συνδέσεις??

    Lan Tester έχεις για να δοκιμάσεις τις πρίζες όταν τις συνδέσεις??

    Eνώ υπάρχει το προαναφερθέν πρόβλημα (με κάποιο από τα δύο πριζάκια όπως διαπιστώσαμε, είτε στο ίδιο το υπνοδωμάτιο είτε στο χωλ, εκεί που καταλήγει το συγκεκριμένο καλώδιο)

    1) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> lan θύρα fritz: παίζει κανονικά, έστω και ως fast ethernet

    2) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan θύρα fritz: δεν παίζει καθόλου / σα να μην έχω συνδέσει καν καλώδιο στο πριζάκι.

    3) lan tester στο πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan tester στο switch: παίζουν και τα 8 καλώδια (ακόμα και το καλωδιακι 3) !!!

    Τώρα κι αν μπερδεύτηκα !

  3. #18
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να τα βάλει το ίδιο είναι, θα μεταφερθεί το πρόβλημα(αν υπάρχει) από την άλλη πλευρά αλλά η σύνδεση θα εξακολουθήσει να είναι ελλιπής.
    τραμπα με κάποιο που δουλεύει εννοω οχι στο ίδιο καλώδιο
    VARAJOHN

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνώ υπάρχει το προαναφερθέν πρόβλημα (με κάποιο από τα δύο πριζάκια όπως διαπιστώσαμε, είτε στο ίδιο το υπνοδωμάτιο είτε στο χωλ, εκεί που καταλήγει το συγκεκριμένο καλώδιο)

    1) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> lan θύρα fritz: παίζει κανονικά, έστω και ως fast ethernet

    2) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan θύρα fritz: δεν παίζει καθόλου / σα να μην έχω συνδέσει καν καλώδιο στο πριζάκι.

    3) lan tester στο πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan tester στο switch: παίζουν και τα 8 καλώδια (ακόμα και το καλωδιακι 3) !!!

    Τώρα κι αν μπερδεύτηκα !
    Το LAN TESTER απαγορεύεται να το χρησιμοποιείς σε ενεργή γραμμή, δηλαδή σε γραμμές που συνδέονται σε συσκευές, υπάρχει κίνδυνος να το κάψεις και μπορεί να βγάλει λανθασμένες ενδείξεις. Το γράφει και στο manual.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνώ υπάρχει το προαναφερθέν πρόβλημα (με κάποιο από τα δύο πριζάκια όπως διαπιστώσαμε, είτε στο ίδιο το υπνοδωμάτιο είτε στο χωλ, εκεί που καταλήγει το συγκεκριμένο καλώδιο)

    1) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> lan θύρα fritz: παίζει κανονικά, έστω και ως fast ethernet

    2) laptop -> πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan θύρα fritz: δεν παίζει καθόλου / σα να μην έχω συνδέσει καν καλώδιο στο πριζάκι.

    3) lan tester στο πριζάκι υπνοδωματίου -> πριζάκι χωλ -> switch -> lan tester στο switch: παίζουν και τα 8 καλώδια (ακόμα και το καλωδιακι 3) !!!

    Τώρα κι αν μπερδεύτηκα !
    Έτσι από περιέργεια: αν έχουμε laptop-->switch-->modem παιζει;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι από περιέργεια: αν έχουμε laptop-->switch-->modem παιζει;
    Ναι κανονικά.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλημέρα σε όλους.

    Με την αντικατάσταση της πρίζας τοίχου UTP το πρόβλημα στο υπνοδωμάτιο φαίνεται να λύθηκε.

    Για να είμαι σίγουρος, έκανα ξανά με το tester έλεγχο όλες τις ζεύξεις.

    Δυστυχώς και μια άλλη από τις ζεύξεις που έχω (σαλόνι - χωλ) φαίνεται να έχει πρόβλημα. Από πριν είχε πρόβλημα (το είχα εντοπίσει στον πρόσφατο έλεγχο που είχα κάνει και γράφω στο πρώτο post) αλλά είχα την πεποίθηση ότι με την επανασύνδεση των ζευγών στο μέσα μέρος του πριζακίου, το είχα λύσει. Τελικά για λίγο κράτησε η χαρά μου.

    Από περιέργεια κοίταξα από κοντά το προβληματικό Legrand πριζάκι του υπνοδωματίου και συνειδητοποίησα πόσο "στον αέρα" είναι τα 8 λαμάκια του.
    Μου φάνηκε πολύ ψεύτικη η κατασκευή του, πολύ φθηνή και θεωρώ ότι από κει όντως ξεκινούσε το πρόβλημα.
    Θα μπορούσε κανείς να σκέφτεί ότι τα λαμάκια έπαθαν ζημιά από κακό βάλσιμο και βγάλσιμο των UTP καλωδίων, αλλά εδώ κάνω δύο σκέψεις:

    1) προσωπικά προσέχω πολύ πως βάζω και βγάζω τα καλώδια από τα πριζάκια. Επίσης μιλάμε για πριζάκια στα οποία τα 10 χρόνια που τα έχω, άντε να έχω βάλει / βγάλει καλώδια UTP 15 φορές max σε καθένα. Κυρίως στο υπνοδωμάτιο που ακόμα δεν το έχω αξιοποιήσει καν ! Απλά καθόταν τόσα χρόνια. Βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο να ήταν χαλασμένο από την αρχή το συγκεκριμένο.

    2) δουλεύω σε υπηρεσία πληροφορικής, σε κομμάτι που αφορά και δίκτυα. Μιλάμε για φορέα με χιλιάδες υπαλλήλους που κακομεταχειρίζονται τα καλωδια και τα πριζάκια, τις περισσότερες φορές που παιρνουν πρωτοβουλίες για να συνδέσουν / αποσυνδέσουν μια συσκευή στο εκάστοτε δίκτυο, μιλάμε για ανθρώπους που είναι διοικητικοί, κυρίως μεγάλης ηλικίας και δεν έχουν ιδέα από δίκτυα, υπολογιστές, κλπ. Πολύ δύσκολα χαλάνε εκείνα τα πριζάκια.

    Τόσο κακής ποιότητας λαμάκια όπως αυτά που είδα στο δικό μου πριζάκι, δεν έχω ξαναδεί. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο στα συγκεκριμένα (Legrand Galea) πριζάκια του σπιτιού μου, τα λαμάκια δεν είναι σταθερά. Δεν είναι στιβαρά και ..."τεντωμένα" ας πούμε. Είναι κυριολεκτικά στον αέρα σε κάποια σημεία τους.
    Στο χώρο εργασίας μου, που φυσικά δεν έχουμε τέτοια σειρά (οικιακή) αλλά πιο "βιομηχανική" να το πω έτσι, όπως τα Mosaic της Legrand και άλλα, τα λαμάκια είναι πολύ πιο σταθερά, τεντωμένα και κρατημένα και στα δύο τους άκρα.

    Δείτε την διαφορά εδώ, για να καταλάβετε τι εννοώ:

    Αυτό είναι το Legrand Galea Life στο σπίτι μου:


    Κι αυτό το πιο στιβαρό που βρήκα με ένα search / καπως έτσι είναι και τα πριζάκια στον φορέα που εργάζομαι:



    Με βάση τα όσα συνέβησαν λοιπόν στην άλλη ζεύξη (με το υπνοδωμάτιο), όπου αποδείχτηκε ότι έφταιγε το πριζάκι, παρήγγειλα ακόμα ένα για να το βάλω στο άκρο που βρισκεται στο χωλ.
    Στη μία άκρη (στο χωλ, δηλαδή, όπου καταλήγουν όλες οι CAT6 ζεύξεις, γιατί εκεί έχω και το router), υπάρχουν διπλά πριζάκια Legrand Galea Life τα οποία είναι με ένα ενιαίο πλαίσιο όλα μαζί, το ένα δίπλα στο άλλο.
    Οπότε εκεί δεν έχω επιλογή παρά να παραγγέλνω το συγκεκριμένο μηχανισμό, τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσω να δώσω αρκετά χρήματα και τα αλλάξω όλα κι εκεί.

    Στο άλλο άκρο όμως της ζεύξης Σαλόνι - Χωλ, δηλαδή στο μονό UTP πριζάκι του σαλονιού, κι επειδή το πριζάκι αυτό είναι χαμηλά και καλύπτεται από έπιπλο και είναι μόνο του, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο πιο ποιοτικό.

    Γνωρίζει κάποιος ποιες θα ήταν καλές επιλογές για αυτή την περίπτωση;
    Θα είχε νόημα να πάω σε keystone εκεί;
    Μήπως σε κάτι τέτοιο;

    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...-lefko_148371/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 25-03-21 στις 13:07.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο μηχανισμός στην φωτογραφία έχει χαλάσει από κάτι, δεν ξέρω από τι.

    Έχω βάλει ένα σωρό πρίζες Niloe(η πιο φτηνή σειρά) χωρίς κανένα πρόβλημα από τότε που έχει βγει η συγκεκριμένη σειρά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μηχανισμός στην φωτογραφία έχει χαλάσει από κάτι, δεν ξέρω από τι.

    Έχω βάλει ένα σωρό πρίζες Niloe(η πιο φτηνή σειρά) χωρίς κανένα πρόβλημα από τότε που έχει βγει η συγκεκριμένη σειρά.
    Έχω την υποψία πως το πρόβλημα με τη σειρά που έχω (Galea Life / πλέον εμπορεύσιμη μόνο με παραγγελία, καθότι είναι παλιά) ίσως σχετίζεται και με το γεγονός ότι τα καλώδια μπαίνουν υπό γωνία κι όχι κάθετα.
    Και έχω παρατηρήσει μερικές φορές ότι δεν μπαίνουν / βγαίνουν εύκολα με την πρώτη. Ίσως για αυτό το λόγο να δημιουργείται εύκολα πρόβλημα στα λαμάκια της UTP πρίζας.



    Αν βλέπω σωστά στη σειρά Niloe καθώς και στις περισσότερες αν όχι όλες τις υπόλοιπες, το καλώδιο μπαίνει απόλυτα κάθετα. Και μάλλον εκεί δεν σου αφήνει περιθώρια να το βάλεις "με λάθος τρόπο".



    Υποθέσεις όλα αυτά, βέβαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 25-03-21 στις 15:06.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το RJ 45 φις δεν έχει περιθώριο μέσα στην υποδοχή της πρίζας για να κάνει την ζημιά που φαίνεται στην φωτογραφία, από κάτι άλλο έχει γίνει ή την πήρες με αυτή την αστοχία από το εργοστάσιο.
    Ούτε επειδή είναι υπό γωνία(και καλά κάνει και είναι γιατί φεύγει το καλώδιο πιο καλά προς τα κάτω και δεν κάνει γωνία για να σπάει και να το παίρνουμε σβάρνα κατά λάθος) δημιουργείται πρόβλημα. Άλλωστε όλα τα υλικά του δικτύου δεν είναι για να παλεύουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας