Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Καλησπέρα σας,
    Πριν κάποιους μήνες πήρα αυτή την οθόνη και επειδή ο ήχος της είναι basic όπως όλων των νέων τηλεοράσεων λέω να το ταιριάξω με κάποιο ηχοσύστημα ή soundbar.
    Δεν θέλω να ξεφύγει η τιμή του (200-250€) αλλά όπως και να έχει θα είναι καλύτερο από τα 10+10w που προσφέρει.

    Τι προτείνετε; Δεν ξέρω πολλά από ήχο αλλά από αισθητικής άποψης προτιμώ τα soundbars.

    Θα καταλάβω διαφορά αν πάρω κάτι σε αυτή την τιμή; Είτε soundbar είτε home cinema?

  2. #2
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Προσωπικα, με φτηνη ηχομπαρα 2 μεγαφωνων δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα απο τα ηχεια της τηλεορασης. Με ηχομπαρα 6+ μεγαφωνων ειχα καλλιτερο ηχο. Αν συνδιαστει και με σαμπγουφερ, ακομα καλλιτερα.
    Δεν νομιζω, η οποια ηχομπαρα μπορει να δωσει την αισθηση του ηχου που δινουν τα 5-7 κτλ ηχεια. Εξαρταται βεβαια κι απο την ποιοτητα των ηχειων.
    Βασικη προυποθεση με τον ηχο, πρωτα ακους και μετα αγοραζεις
    Προσωπικα δεν αγοραζω ποτε ηχεια αξιας 50Ε και ανω, αν δεν τα ακουσω πρωτα

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχεις δίκιο, μάλλον θα περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα για να ακούσω κάποια από κοντά.

    Στη θεωρία έχω τσεκάρει 2 που έχουν καλές κριτικές
    https://www.skroutz.gr/s/25123528/Samsung-HW-T650.html
    https://www.skroutz.gr/s/18452401/Sony-HT-X8500.html

    Αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα soundbars ας μου πει αν έχει νόημα τέτοια αγορά


    Chris έχεις κάποιο παράδειγμα με τα 6 μεγάφωνα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sminas : 07-04-21 στις 10:17.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Οχι και ο λογος ειναι οτι ειδικα τα ηχεια και ο ηχος ειναι κατι πολυ προσωπικο για μενα. Υπαρχουν πολυ καλες αξιοπιστες μαρκες π.χ. Crystal audio, JBL, Logitech κι αλλες
    Βασικες αρχες μου σε επιλλογη ηχειων ειναι
    Μια μαρκα γνωστη, με χρονια στο χωρο. Ξυλινη καμπινα αντι πλαστικης, οσο το δυνατον μεγαλλιτερη αποκριση συχνοτητας, μεταξυ 2 ηχειων με ιδια watt εκεινο με τα περισσοτερα db.Βεβαια να μου αρεσουν οπτικα και πανω απο ολα να μου ακουγονται καλα.
    Να σου δωσω ενα παραδειγμα, εχω Roister steles 130 στο χομ σινεμα. Καλα υλικα, καλα στατιστικα, καλα σπεκς για την εποχη τους και για τα λεφτα τους και με καλυπτουν 100% Τα εχουν ακουσει και 10-20 ανθρωποι, τους αρεσαν. Σε ενα φιλο μου, ομως, ακουγονται λιγο σκληρα. Δεν του δινω αδικο, ετσι του ακουγονται, γιατι να τα παρει? Θα παρει κατι που τον ευχαριστει. Αν δωσεις καποια χρηματα για ηχεια επιμενω να τα ακουσεις πρωτα. Λιγο δυσκολο αυτη την χρονικη περιοδο, αλλα παλι να δωσεις τα οποια 200-300 η περισσοτερα Ε και τελικα να μην ευχαριστηθεις το αποτελεσμα? Αυτος ειναι κι ο λογος που στο κομπιουτερ μου δεν εχω παρει ποτε ηχεια ακριβοτερα των 35Ε.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όλα αυτά τα ηχεία θέλουν και τον κατάλληλο πολυκάναλο ενισχυτή. Δεν παίζουν σκέτα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Ε, ναι βεβαια. Ηχομπαρα συν γουφερ, υπαρχουν ενεργα, για συνδεση με TV η PC.Σαν παραδειγμα ανεφερα τα Roister.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Απλά το ανέφερα επειδή οι νεότεροι δεν τα γνωρίζουν αυτά. Σε μια δεύτερη τηλεόραση 32άρα που έχω σε υπνοδωμάτιο έχω έναν δικάναλο Tangent AMP 100 (τον είχα πάρει πριν χρόνια κοψοχρονιά από το mediamarkt) με δύο ηχεία κινέζικα Koda. Τα δύο ηχεία tangent που είχα τα έβαλα περιφερειακά στο σαλόνι σε πολυκάναλο σύστημα. Αντικατέστησα δυο περιφερειακά Yamaha που είχα. Ήταν μικρότερου μεγέθους αλλά και εκείνα μια χαρά ήταν.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Ενδιαφέρον ακούγεται thourios. Υπάρχει κάτι αξιοπρεπές που μπορώ να πάρω δηλαδή αντί για ηχόμπαρα σε amplifier+ηχεία που να έχει καλύτερο ήχο στα ίδια περίπου χρήματα; Ή πρέπει να ανεβάσω τον πήχη;
    Κάποια πρόταση;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτα από όλα πρέπει να υπάρχει χώρος. Όχι πολύς αλλά τα δωμάτια τα περισσότερα είναι περιορισμένα. Δεν μπορώ να προτείνω κάτι τουλάχιστον για ενισχυτή. Η αγορά είναι περιορισμένη. Ο πιο φτηνός επώνυμος είναι στα 200 ευρώ και δυο ηχεία τύπου Koda νομίζω στα 65 ευρώ. Τα ηχεία τα έχω πάνω σε βάσεις. Βρίσκεις και φθηνότερα αλλά και επώνυμα αν ψάξεις. Τα έχω δοκιμάσει όμως και με πολύ καλύτερο ενισχυτή τα συγκεκριμένα. Μην νομίζεις ότι είδα και διαφορές. Αγόρασα άλλα δύο για το εξοχικό αφού έμεινα ευχαριστημένος. Τα έχω με έναν παλιό pioneer με καλύτερο ήχο.
    Υπάρχουν και ενισχυτές Κινέζικοι αλλά δεν τους έχω ακούσει ποτέ.
    Ενισχυτής δικάναλος
    Στην ίδια σελίδα θα δεις και τους Κινέζικους. (Ίσως να μπορείς να τους ακούσεις) Πάντως στο κατάστημα αυτό εκπλήσσομαι που πουλάει τέτοιους ενισχυτές οπότε δεν θα είναι για πέταμα.
    Σε κάθε περίπτωση μην σου διαφεύγει ότι πρέπει να έχουν όλοι τηλεχειριστήριο για ευκολία. (Δεν είναι και απαραίτητο όμως)
    Στο ίδιο σύστημα έχω συνδέσει και υπολογιστή για να ακούω μουσική πχ από Tidal, Spotify και μουσική που έχω αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου ή και βίντεο από τον υπολογιστή.
    Ήχο θα πάρεις αφού η τηλεόραση έχει έξοδο αναλογική ή από τα ακουστικά. Υπάρχουν τηλεοράσεις που δεν έχουν έξοδο ακουστικών αλλά μόνο ψηφιακή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 09-04-21 στις 12:10.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Την αισθηση ηχου που δινουν τα 5 η 7 ηχεια δεν θα την δωσει καμια ηχομπαρα. Ομως προυποθετουν αγορα ηχειων, ενισχυτη με αποκωδικοποιητη (dolby, DTS κτλ), γεγονος που ανεβαζει αρκετα το κοντιλι. Επισης συνδεσεις με καλωδια γυρω απο το δωματιο, σωστη θεση τοποθετησης στον χωρο και... χαμηλο (μην το γελατε) WAR.
    Mε μπατζετ 300Ε, θα διαλεγα ηχομπαρα/γουφερ,ενεργα, ισως ασυρματα, καλλιτερο ηχο θα μου δωσουν απο τα μεγαφωνακια της TV
    Θα επελεγα 4-5 απο το ιντερνετ, επικοινωνια με καταστημα. ερωτηση αν υπαρχει η δυνατοτητα να τα ακουσω. Δεν υπαρχει? ΟΚ στο επομενο κατ/μα.
    Διαφορετικα ηχειακια της πλακας των 30Ε. Προσωπικα εχω ακομα την πολυτελεια να κλαιω 30Ε, αλλα 300? οχι πλεον.
    Να σημειωσω οτι καταθετω την γνωμη μου, σαν απλος ερασυτεχνης, φιλος του ηχου. Στο σαιτ υπαρχουν αρκετοι ψαγμενοι τεχνικοι που μπορουν να δωσουν μια πιο σωστη γνωμη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας