Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2021
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Καλημερα σε ολους.Εχω 100αρα cosmote σε bridge mode με server σε pf sense.Απο την πρωτη στιγμη και συγκεκριμενα το πρωι ειναι πεσμενο το Internet ενω το modem συγχρονιζει.Ακομα και αν πατησω connect δεν συνδεεται.Η μονη λυση ειναι να κανω επανεκκίνηση το modem και ΠΑΝΤΑ μετα περνει WAN IP που κραταει για μερες.

    Εχω δηλωσει απειρες φορες βλαβη,αλλα παντα την κλεινουν λεγοντας δεν βλεπουν προβλημα.Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από conne_greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δηλωσει απειρες φορες βλαβη,αλλα παντα την κλεινουν λεγοντας δεν βλεπουν προβλημα.Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?
    Καμμία ιδεα.

    Εφοσον εχεις κανονικα υπηρεσιες , ο καθε παροχος ειναι απολυτως φυσιολογικο να κλεισει το αιτημα σου.

    Θα πρεπει να το βαλεις σε λειτουργια modem-router γι ανα δουνε αν οντως εχει καποιο προβλημα.

    Απο εκει και περα, εφοσον το εχεις σε bridge , προφανως δεν σε ενδιαφερει η τηλεφωνια.
    Οποτε μπορεις να αγορασεις οποιοδηποτε modem της επιλογης σου και να αντικαταστησεις το speedport εφοσον δεν εισαι ευχαριστημενος ή εχεις προβληματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 23-03-21 στις 11:45.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2021
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμία ιδεα.

    Εφοσον εχεις κανονικα υπηρεσιες , ο καθε παροχος ειναι απολυτως φυσιολογικο να κλεισει το αιτημα σου.

    Θα πρεπει να το βαλεις σε λειτουργια modem-router γι ανα δουνε αν οντως εχει καποιο προβλημα.

    Απο εκει και περα, εφοσον το εχεις σε bridge , προφανως δεν σε ενδιαφερει η τηλεφωνια.
    Οποτε μπορεις να αγορασεις οποιοδηποτε modem της επιλογης σου και να αντικαταστησεις το speedport εφοσον δεν εισαι ευχαριστημενος ή εχεις προβληματα.

    Καμια ιδεα φιλε μου για Modem?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από conne_greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους.Εχω 100αρα cosmote σε bridge mode με server σε pf sense.Απο την πρωτη στιγμη και συγκεκριμενα το πρωι ειναι πεσμενο το Internet ενω το modem συγχρονιζει.Ακομα και αν πατησω connect δεν συνδεεται.Η μονη λυση ειναι να κανω επανεκκίνηση το modem και ΠΑΝΤΑ μετα περνει WAN IP που κραταει για μερες.

    Εχω δηλωσει απειρες φορες βλαβη,αλλα παντα την κλεινουν λεγοντας δεν βλεπουν προβλημα.Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?
    Είναι πρόβλημα του speedport plus σε bridge mode, όπως και ότι δεν βλέπεις το web interface του αν είναι σε bridge mode.
    Το ίδιο κάνει και σε μένα με router το OpenWRT σε virtual machine, π.χ. νέος συγχρονισμός ή πτώση ρεύματος στη καμπίνα.
    Η μόνη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το PPPoE passthrough αντί του bridge mode.
    Μάλλον θεωρούν το bridge mode σαν edge case στον ΟΤΕ μιας και το 99% του 1% που όσους τα πειράζουν θα κρατήσουν την τηλεφωνία στο plus οπότε δεν το τεστάρουν αρκετά.
    A very minor case of serious brain damage.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από conne_greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια ιδεα φιλε μου για Modem?
    Θα πρεπει να μου πεις εστω το budget που εχεις .


    Υ.Γ. τωρα που ξαναδιαβαζω το κειμενο σου ... το speedport ειναι σε bridge και ειναι συγχρονισμενο.

    Που ακριβως πατας connect ? το ΡΡΡοΕ πρεπει να το κανεις στο PFsense . Οποτε εκει ψαξε τι γινεται.
    Αν παλι κανεις το PPPoE στο speedport , κατι εχεις κανει λαθος γενικοτερα γιατι δεν ειναι bridge.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    23-03-2021
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρεπει να μου πεις εστω το budget που εχεις .


    Υ.Γ. τωρα που ξαναδιαβαζω το κειμενο σου ... το speedport ειναι σε bridge και ειναι συγχρονισμενο.

    Που ακριβως πατας connect ? το ΡΡΡοΕ πρεπει να το κανεις στο PFsense . Οποτε εκει ψαξε τι γινεται.
    Αν παλι κανεις το PPPoE στο speedport , κατι εχεις κανει λαθος γενικοτερα γιατι δεν ειναι bridge.
    Το connect το κανω μεσα απο το pf sense,αλλα ΠΟΤΕ δεν εχει παρει Ip.Μονο αν το κλεισω και το ξαναναψω το modem

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ελπιζω να εχεις αφιερωμενο πορτ για το WAN.

    Αν θελεις να κανουμε troubleshoot , βαλε screenshoot να δουμε τις ρυθμισεις.

    Επισης , οταν "κολλησει" οπως λες , αν παρεις το καλωδιο και το κουμπωσεις σε ενα πχ λαπτοπ , κανει κανονικα την κληση ?

    Το μονο που σκεφτομαι ειναι το ενδεχομαενο να κανει κληση και speedport και το pfsense οποτε να σου ριχνει την μια κληση.

    Για βαλε φωτο να δουμε.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας