Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    FIxed!

    Αλλά τσαμπα κόπος τόση ώρα!
    Όταν πας και εγκαθιστάς το home assistant core, όπως εγώ... δεν έχει μέσα το grafana Κλπ

    κρίμα
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  2. #32
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aligator21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    FIxed!

    Αλλά τσαμπα κόπος τόση ώρα!
    Όταν πας και εγκαθιστάς το home assistant core, όπως εγώ... δεν έχει μέσα το grafana Κλπ

    κρίμα
    Μπορείς να φτιάξεις dashboard στο Home assistant όμως και χωρίς το Grafana:

    Συνημμένο Αρχείο 225902

    Έχω βάλει το yaml του dashboard στο repo στο φάκελο lovelace_dashboard_views

    Απλά χωρίς InfluxDB integration χάνεις το long-term retention, θα έχεις στατιστικά για 1 εβδομάδα ή για όσο ρυθμίσεις στο configuration.yaml να τα κρατάει το Home assistant στην SQLite. Αλλά η SQLite μεγαλώνει γρήγορα οπότε δε θα συνιστούσα να το βάλεις πάνω από 2 εβδομάδες.

    Μπορείς να εγκαταστήσεις influxDB και Grafana και ξεχωριστά, απλά θα παιδευτείς λίγο παραπάνω να τα συνδέσεις όλα μεταξύ τους αν δεν το έχεις ξανακάνει.

  3. #33
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    thanks για το tip, θα το βάλω αύριο σε κανα VM ή docker
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  4. #34
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Αυτό σε Cosmote FTTH δουλεύει ;
    Γιατί εμένα στο Plus δεν μου λέει συγχρονισμό πλέον

    Edit

    Λάθος μου, δεν είδα ότι γράφεις VDSL

  5. #35
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.826
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν υπάρχει συγχρονισμός, SNR κλπ. στο FTTH οπότε δεν έχει καν νόημα.

  6. #36
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σε Cosmote FTTH δουλεύει ;
    Γιατί εμένα στο Plus δεν μου λέει συγχρονισμό πλέον

    Edit

    Λάθος μου, δεν είδα ότι γράφεις VDSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει συγχρονισμός, SNR κλπ. στο FTTH οπότε δεν έχει καν νόημα.
    Λογικά τα μόνα χαρακτηριστικά που θα μπορείς να πάρεις από το Speedport plus είναι τα:

    - uptime_online: Time since IP connectivity was established (usually 3-10 seconds after sync)
    - dsl_online_status: "Online" if IP connectivity has been established, "offline" otherwise

    Οπότε να έχεις στο Home assistant αυτή την πληροφορία για ένα dashboard ή για αυτοματισμούς.

    Επίσης μπορείς να προσθέσεις στο Home assistant κάποια από τα integrations που γράφω στο section Related helpful integrations (Ping for latency, Speedtest.net, UPnP statistics) και να φτιάξεις μέρος του dashboard που δείχνω εδώ (τα μισά widgets αφορούν τα extra integrations και το online_status που γράφω παραπάνω)

    Από περιέργεια, αν έχεις όρεξη δοκίμασε να τρέξεις το python script (μπορείς και από το PC σου) να δούμε τι επιστρέφει το Speedport plus σε FTTH:

    Κώδικας:
    python3 speedport_plus.py "http://192.168.1.1"
    Μπορεί και να βγάλει κάποιο error, δεν είχα προβλέψει αυτό το use case. Αν βγάλει error, θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε τι επιστρέφει το http://192.168.1.1/data/Status.json αν το ανοίξεις στον browser.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Καλησπέρα. Καταρχάς εκπληκτική δουλειά!

    Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο φίλος Aligator. Πως μπορώ να βρω που είναι το config;

    Ψάχνοντας στους φακέλους βρήκα το config στο παρακάτω path:
    Κώδικας:
    /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py
    και τρέχωντας την εντολή: python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1" δούλεψε αλλά εξακολουθεί να μην λειτουργεί στο Home Assisant με το παρακάτω
    Κώδικας:
    command: 'python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1" '
    Συγνώμη αν ρωτάω κάτι χαζό αλλά είναι πρώτη φορά ασχολούμαι με Home Assistant. Το έχω στήσει σε ένα Raspberry 3B+ με Debian. Αν δεν κάνω λάθος τρέχω το Core ( ; ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltraB : 15-04-21 στις 20:49.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Καταρχάς εκπληκτική δουλειά!

    Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο φίλος Aligator. Πως μπορώ να βρω που είναι το config;

    Ψάχνοντας στους φακέλους βρήκα το config στο παρακάτω path:
    Κώδικας:
    /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py
    και τρέχωντας την εντολή: python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1" δούλεψε αλλά εξακολουθεί να μην λειτουργεί στο Home Assisant με το παρακάτω
    Κώδικας:
    command: 'python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1" '
    Συγνώμη αν ρωτάω κάτι χαζό αλλά είναι πρώτη φορά ασχολούμαι με Home Assistant. Το έχω στήσει σε ένα Raspberry 3B+ με Debian. Αν δεν κάνω λάθος τρέχω το Core ( ; ).
    Όταν λες δεν λειτουργεί στο Home assistant, βλέπεις κάποιο error?

    Σωστή φαίνεται η εντολή σύμφωνα με το path που έγραψες παραπάνω. Φαντάζομαι έχεις βάλει στο configuration.yaml το command_line sensor όπως το περιγράφω στο repo, προσέχοντας και τη στοίχιση. Και έκανες restart στο Home assistant, σωστά? Αφού έτρεξες πρώτα το "Check configuration" στο "Configuration > Server Controls".

    Μιας και είσαι καινούριος στο Home Assistant, να τονίσω κάτι που μπορεί να μην είναι ξεκάθαρο από την αρχή, ότι αν έχεις ορίσει και άλλους "sensors" στο confiuration.yaml, τότε πρέπει όλοι να μπούνε κάτω από το ίδιο "sensor:" key. Δηλαδή:

    Κώδικας:
    sensor:
        - platform: uptime
        - platform: systemmonitor
        - platform: command_line
          name: Speedport Plus status
          ....
    Επίσης, αν άλλαξες το "name:" του sensor από "Speedport Plus status" e.g. σε "Speedport Entry2i_status", τότε στο Home assistant θα αποθηκευτεί με όνομα "sensor.speedport_entry2i_status" και τα dashboards (Lovelace, Grafana) που έχω στο repo είναι φτιαγμένα με βάση το όνομα sensor.speedport_plus_status οπότε πρέπει να κάνεις search-and-replace στο όνομα που έχει ο δικός σου ο sensor.

    Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις το logging level για να δούμε αν φαίνεται κάποιο error στα logs. Μπορείς να βάλεις στο configuration.yaml:

    Κώδικας:
    logger:
      default: warning
      logs:
        homeassistant.components.command_line: debug
    (και μετά restart το home assistant)

    To Speedport Plus/Entry 2i integration χρησιμοποιεί το command_line component οπότε με την παραπάνω ρύθμιση θα πρέπει να βλέπεις κάθε λεπτό στα logs κάτι τέτοιο:

    Κώδικας:
    2021-04-15 23:30:54 DEBUG (SyncWorker_16) [homeassistant.components.command_line.sensor] Running command: python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1"
    ....
    2021-04-15 23:31:54 DEBUG (SyncWorker_9) [homeassistant.components.command_line.sensor] Running command: python3 /usr/share/hassio/homeassistant/scripts_cli/speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1"
    Αν λειτουργεί σωστά θα πρέπει να βλέπεις μόνο αυτό, αν υπάρχει κάποιο error ίσως το γράφει σε κάποιο μήνυμα.

    Τα logs φαίνονται στο "Configuration > Logs" αλλά για να δεις και τα debug messages, πρέπει να πατήσεις και στο "Load full Home assistant log" σε αυτή τη σελίδα (ή να ανοίξεις το home_assistant.log στο δίσκο.

  9. #39
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Τελικά το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το config και άλλαξα το path στο παρακάτω και φαίνεται να λειτουργεί:
    Κώδικας:
    command: 'python3 speedport_entry2i.py "http://192.168.1.1" '
    Αυτό με τα sensor δε το γνώριζα είναι η αλήθεια και κάπως έχω μπερδευτεί με την χρήση τους λόγο του ότι ήθελα να έχω παραπάνω από ένα.
    Για παράδειγμα είχα ένα για την θερμοκρασία του CPU και όταν έβαζα τον κώδικα σου από το git μου πετούσε error οπότε αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω τα sensor σε sensor xxxx και φαίνεται να λειτουργούν (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον).

    Μια ακόμα ερώτηση. Πως μπορώ να κάνω import το lovelace σου; Έχω φτάσει έως την δημιουργία των sensor / entities για την ταχύτητα, errors κλπ
    Επίσης υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους να παρακολουθήσω; 2-3 βίντεο που είδα δεν ασχολήθηκαν με κώδικα και δεν εμβάθυναν σε τέτοια πράγματα.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα sensor δε το γνώριζα είναι η αλήθεια και κάπως έχω μπερδευτεί με την χρήση τους λόγο του ότι ήθελα να έχω παραπάνω από ένα.
    Για παράδειγμα είχα ένα για την θερμοκρασία του CPU και όταν έβαζα τον κώδικα σου από το git μου πετούσε error οπότε αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω τα sensor σε sensor xxxx και φαίνεται να λειτουργούν (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον).
    Σωστό είναι αυτό που έκανες, είναι το "style 2" που περιγράφει εδώ: https://www.home-assistant.io/docs/c...ice-separately

    - Style 1: Tα βάζεις όλα κάτω από το κοινό "platform" όπως πρότεινα, δηλαδή κάτω από το κλειδί "sensor" στην συγκεκριμένη περίπτωση ή
    - Style 2: Βάζεις ένα extra όνομα δίπλα στο κλειδι (i.e. "sensor xxxx") όπως το έκανες εσύ.

    Αυτό που έχει πρόβλημα είναι να έχεις 2 φορές το ίδιο κλειδί (e.g. "sensor:") μέσα σε οποιοδήποτε yaml.

    Μια ακόμα ερώτηση. Πως μπορώ να κάνω import το lovelace σου; Έχω φτάσει έως την δημιουργία των sensor / entities για την ταχύτητα, errors κλπ
    Επίσης υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους να παρακολουθήσω; 2-3 βίντεο που είδα δεν ασχολήθηκαν με κώδικα και δεν εμβάθυναν σε τέτοια πράγματα.
    Το yaml που έχω μέσα στο φάκελο yaml, είναι μόνο ένα "tab" ή "view" όπως λέγεται πιο σωστά στην ορολογία του Lovelace. Οπότε πρέπει να το ενσωματώσεις μέσα σε ένα δικό σου υπάρχον dashboard. Αυτό το dashboard δεν μπορεί να είναι αυτό που χειρίζεται αυτόματα το Home assistant, αλλά κάποιο που θα φτιάξεις εσύ (Configuration > Lovelace dashboards).

    Αν έχεις λοιπόν ένα δικό σου dashboard και έχει τουλάχιστον 2 views (tabs), αν ανοίξεις και δεις το Yaml του (Edit dashboard > Raw configuration editor στο μενού πάνω δεξιά) θα δεις ότι κάθε "tab" δηλώνεται με το key "view:", και κάτω από αυτό δηλώνονται όλα τα widgets αυτού του tab.

    Θα πας λοιπόν να κάνεις εκεί μέσα copy-paste το yaml που έχω μέσα στο repo, προσέχοντας να είναι στοιχισμένο όπως και τα άλλα "views".

    Γράφω στο repo οτι υπάρχουν και κάποια dependencies σε custom cards. Και ότι by default δε θα φαίνεται το νέο dashboard view (tab) πριν πας στα settings του να το κάνεις ορατό για κάποιον από τους χρήστες του Home assistant. Επίσης πρέπει να προσθέσεις και τα "extras" που γράφω στο repo (speedtest, ping) αν θες να είναι πλήρες το dashboard όπως το δείχνω στη photo. Αλλιώς αν δεν τα θέλεις, αφού το κάνεις import, πας και σβήνεις αυτά τα widgets (θα εμφανίζουν error/warning αφού δε θα υπάρχουν τα integrations).

    Διάβασε με αυτά που σου γράφω εδώ και τις οδηγίες στο repo και πες μου αν κολλήσεις κάπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος henfi : 16-04-21 στις 04:24.

  11. #41
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου! Θα προσπαθήσω να το προχωρήσω όσο μπορώ γιατί είναι αρκετά ενδιαφέρον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltraB : 16-04-21 στις 21:45.

  12. #42
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου! Θα προσπαθήσω να το προχωρήσω όσο μπορώ γιατί είναι αρκετά ενδιαφέρον.

    - - - Updated - - -

    Έφτιαξα ένα νέο Dashboard και από το raw editor αφήνω το "view:" και από κάτω βάζω τον κώδικα από το git.
    Αποθηκεύει κανονικά το YAML αλλά όταν πάω στο συγκεκριμένο tab/view μου πετάει τον κώδικα και error "Custom element doesn't exist: horizontal-layout". Τι κάνω λάθος;
    Σβήσε τελείως από το yaml του dashboard τη γραμμή "type: 'custom:horizontal-layout'" και ξαναδοκίμασε.

    Μόλις το κάνεις αυτό θα σου παίξει.

    Το custom:horizontal-layout όπως γράφω και στο repo έχει σαν dependency ένα custom card που λέγεται layout card. Αλλά παίζει με πολύ μικρή διαφορά το dashboard και χωρίς αυτό αν αφαιρέσεις αυτή τη γραμμή.

    Για να εμφανίζεται το tab και όταν βγεις από το "edit", πρέπει να πατήσεις το μολυβάκι στο tab και να επιλέξεις εκεί που λέει visibility τον/τους χρήστες που θες να βλέπουν αυτό το dashboard tab.

    Επίσης θα χρειαστείς και τα https://github.com/kalkih/mini-graph-card και https://github.com/custom-cards/entity-attributes-card . Αν δυσκολεύεσαι να τα εγκαταστήσεις, σβήσε τα widgets που τα χρησιμοποιούν (θα πετάνε κάποιο error μέχρι να τα εγκαταστήσεις), και φτιάξε τα γραφήματα με το builtin "sensor" widget που είναι σχεδόν το ίδιο, υστερεί ελάχιστα στην παραμετροποίηση (χρώματα etc.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος henfi : 16-04-21 στις 21:48.

  13. #43
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Δε σε πρόλαβα. Αφαίρεσα τη γραμμή του "type: 'custom:horizontal-layout' και έπαιξε όπως λες. Αυτό έκανα γιατί δε μπορούσα να το βρω για κάποιο λόγο πριν.
    Αυτό εδώ είναι, σωστά; https://github.com/thomasloven/lovelace-layout-card

  14. #44
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε σε πρόλαβα. Αφαίρεσα τη γραμμή του "type: 'custom:horizontal-layout' και έπαιξε όπως λες. Αυτό έκανα γιατί δε μπορούσα να το βρω για κάποιο λόγο πριν.
    Αυτό εδώ είναι, σωστά; https://github.com/thomasloven/lovelace-layout-card
    Ναι, αυτό. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το default layout. Έχει και κάποιες άλλες παραλλαγές (grid, vertical layout etc.).

    Έχεις βάλει και τα extra integrations (speedtest, ping etc.) και τα template sensors και το derivative όπως γράφω στο repo? Θα χρειαστούν για να εμφανιστούν όλα σωστά στο dashboard. (Στο Grafana dashboard δεν χρειάζονται).

  15. #45
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αυτό. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το default layout. Έχει και κάποιες άλλες παραλλαγές (grid, vertical layout etc.).
    Έχεις βάλει και τα extra integrations (speedtest, ping etc.) και τα template sensors και το derivative όπως γράφω στο repo? Θα χρειαστούν για να εμφανιστούν όλα σωστά στο dashboard. (Στο Grafana dashboard δεν χρειάζονται).
    Όχι ακόμα. Γενικά επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι όπως προείπα, δεν έχω βρει ακόμα πως λειτουργεί το άλλο πράγμα μου παίρνει αρκετό περισσότερο χρόνο απ' ότι θα έπρεπε.
    Ευτυχώς όμως έχω μια σχετική εμπειρία με προγραμματισμό σε άλλες γλώσσες και το κατέχω με το ψάξιμο στο νετ για εύρεση λύσεων, οπότε κουτσά στραβά ψιλό βγάζω άκρη. Απλά πρέπει να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο σύστημα και να ρίξω και μια ματιά στη YAML, να δω την σύνταξη της κλπ. Θα έπρεπε να τα είχα κάνει πρώτα αλλά άμα ο χρόνος είναι περιορισμένος.. αφιερώνεις εν τέλη περισσότερο χρόνο στην επίλυση «χαζών προβλημάτων» που δεν θα ήταν «προβλήματα» άμα είχα αρχίσει από τα βασικά πρώτα

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας