Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά ενός εκτυπωτή laser. Τα αναγκαία που ψαχνω/χρειάζομαι για δουλειά οικιακή/γραφείου με εκτυπώσεις κάπου στις 100 σελίδες το μήνα, ειναι τα εξής:

    1) τιμη έως τα 150€ Και λίγο παραπάνω μπορώ να ξεφύγω, αν φυσικά υπάρχει και κάποιο εξτρα όφελος
    2) μεγάλη όσο το δυνατόν εγγύηση που σημαίνει σε καμιά περίπτωση δεν θέλω την στανταρ του 1 έτους ενώ και η 2ετης με προβληματίζει
    3) ασπρόμαυρος μιας και για τις έγχρωμες εκτυπώσεις όπως και για τα φωτοαντίγραφα, θα δουλεύω παράλληλα κι ένα φτηνό inkjet πολυμηχανημα. Βέβαι αν υπαρχει και κάποια λύση έγχρωμου laser, δεν θα με χάλαγε
    4) εκτύπωση διπλής όψης
    5) συνδεσιμότητα δικτύου με προτίμηση στο ethernet καλώδιο και σε δεύτερη προτίμηση το σκέτο wifi. Η usb σύνδεση ΔΕΝ είναι επιθυμητή
    6) όσο το δυνατόν φτηνότερα αναλώσιμα ή και imitation

    Σε μια πρώτη έρευνα βρήκα τους παρακάτω 2, με ξεχωριστα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα για τον καθένα. Αν δηλαδή καποιος εχει εμπειρία και από τα συγκεκριμενα μοντέλα θα με βοηθούσε επίσης πολύ

    Xerox B210V/DNI
    https://www.office.xerox.com/el-gr/p...x-b210-printer

    Kyocera Ecosys P5021cdn
    https://www.kyocerahellas.gr/product...cosys-p5021cdn

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μην πάρεις έγχρωμο (βλ. kyocera που αναφέρεις) αφού θες ασπρόμαυρο.
    Θα έχεις τετραπλάσιο κόστος αναλωσίμων.

    Θα προτείνω τα παρακάτω refurbished:

    https://shop.alfanet.gr/printers-las...mfg-in-Lexmark

    Eπειδή στο ανωτέρω link δεν έχει public τιμές (πρέπει να επικοινωνήσεις), να προσθέσω ενδεικτικά και:
    https://www.cartridgeworld.gr/ektypo...st_order=price
    https://www.cosmodata.gr/category/99...tis-refurbish/

    Οι MS410/415/510/610 είναι μια χαρά. Τα μοντέλα dn/de για να έχουν ενσωματωμένο duplex & network.

    Από 70 ευρώ κάνεις όλα όσα θες και αν χαλάσει μετά τον 1 χρόνο εγγύηση που έχει, παίρνεις άλλον.
    Και με πολύ οικονομικά toner μεγάλης διάρκειας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 24-03-21 στις 22:50.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δαγκωτο για τον Kyocera Ecosys P5021cdn στα 135 € καινουριος .

    Εγχρωμος και εχει ολα οσα ζητησες.

    Παιρνει συμβατα σε πολυ καλη τιμη .

    TK-5230K μαυρο. στα 12-16 € για 2.600 σελιδες . αναλογως την επικαλυψη βεβαια. εμενα εβγαλε περιπου 2.200.

    TK-5230M
    TK-5230Υ
    TK-5230C

    τα 3 χρωματα στα 8-10 € για 2.200 σελιδες. αλλα βγαζουν περιπου 1.800
    36-46 € και για τα 4 χρωματα.


    Τον δουλευω περιπου 10 μηνες. αψογος. γρηγορη πρωτη σελιδα. σχεδον αθορυβος.

    lexmark εχω τον cs417dn και δεν εχω μεινει ευχαριστημενος.
    και ανταλλακτικα συμβατα ΔΕΝ εχω βρει κατω απο 25-28 €
    οποτε και για τα 4 χρειαζομαι 100-130 €. και δινουν 1.000 σελιδες στην περιγραφη.
    δεν εχω παρει ακομα συμβατα για να τα δοκιμασω.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  55,9 KB 
ID: 225908Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  64,0 KB 
ID: 225909
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 24-03-21 στις 23:29.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πάρεις έγχρωμο (βλ. kyocera που αναφέρεις) αφού θες ασπρόμαυρο.
    Θα έχεις τετραπλάσιο κόστος αναλωσίμων.

    Θα προτείνω τα παρακάτω refurbished:

    https://shop.alfanet.gr/printers-las...mfg-in-Lexmark

    Eπειδή στο ανωτέρω link δεν έχει public τιμές (πρέπει να επικοινωνήσεις), να προσθέσω ενδεικτικά και:
    https://www.cartridgeworld.gr/ektypo...st_order=price
    https://www.cosmodata.gr/category/99...tis-refurbish/

    Οι MS410/415/510/610 είναι μια χαρά. Τα μοντέλα dn/de για να έχουν ενσωματωμένο duplex & network.

    Από 70 ευρώ κάνεις όλα όσα θες και αν χαλάσει μετά τον 1 χρόνο εγγύηση που έχει, παίρνεις άλλον.
    Και με πολύ οικονομικά toner μεγάλης διάρκειας.
    Eχω ενα ζητημα ομως με τα refurbised, αν θες ψυχολογικο και δεν τα εμπιστεομαι. Εχω προτιμησει δηλαδη να κανω αγορες απο αγγελιες ιδιωτων οπου φυσικα δεν υπαρχει η παραμικρη εγγυηση αν και μπορω να διαπιστωσω ενα προφιλ χρησης, παρα απο μια ανακατασκευη μιας εταιρειας που δεν ειμαι σιγουρος για τα στανταρ της.

    Απο την αλλη, το σεναριο του 70€ για 1 ετος + ενα πιθανο αλλο ενα 70αρι σε αλλα δυο χρονια, τουτεστιν 140€ για 2 χρονια εγγυηση και παλι μεταχειρισμενου, δεν με ικανοποιει. Στην περιπτωση του εκτυπωτη που εχει την ιδιοτητα να μενει κι εβδομαδες χωρις χρηση και σε μια ημερα μεσα να τον χρειαζεσαι για ογκο δουλειας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δαγκωτο για τον Kyocera Ecosys P5021cdn στα 135 € καινουριος .

    Εγχρωμος και εχει ολα οσα ζητησες.

    Παιρνει συμβατα σε πολυ καλη τιμη .

    TK-5230K μαυρο. στα 12-16 € για 2.600 σελιδες . αναλογως την επικαλυψη βεβαια. εμενα εβγαλε περιπου 2.200.

    TK-5230M
    TK-5230Υ
    TK-5230C

    τα 3 χρωματα στα 8-10 € για 2.200 σελιδες. αλλα βγαζουν περιπου 1.800
    36-46 € και για τα 4 χρωματα.


    Τον δουλευω περιπου 10 μηνες. αψογος. γρηγορη πρωτη σελιδα. σχεδον αθορυβος.

    lexmark εχω τον cs417dn και δεν εχω μεινει ευχαριστημενος.
    και ανταλλακτικα συμβατα ΔΕΝ εχω βρει κατω απο 25-28 €
    οποτε και για τα 4 χρειαζομαι 100-130 €. και δινουν 1.000 σελιδες στην περιγραφη.
    δεν εχω παρει ακομα συμβατα για να τα δοκιμασω.
    .........
    Η αληθεια ειναι πως ο Kyosera εχει το μεγαλο πλεονεκτημα της εγχρωμης εκτυπωσης που οχι απλα δεν με χαλαει αλλα δεν την πολυεξεταζα καθαρα για λογους κοστους, κυριως των αναλωσιμων, αλλα και το μειονεκτημα εναντι του Lexmark με τα 2 μολις χρονια εγγυησης εναντι των 5.

    Απο την αλλη τα αναλωσιμα του ειναι οντως πολυ φτηνα, ακομα και για επιπεδο inkjet οποτε γινεται ελκυστικοτερος.

    Αφηστε δε που ειχα ηδη παραγγειλει εναν ΗΡ που τελικα το καταστημα απο τις 3 ημερες κατεληξε τελικα να με ενημερωσει, σημερα που τους τηλεφωνησα και μετα απο 11 ημερες χωρις παραλαβη, οτι θα καθυστερησει ακομα περισσοτερο κι ετσι ακυρωσα. Και για αυτο το λογο το ψαχνω απο την αρχη αλλα πρεπει να παραγγειλω το αργοτερο μεχρι την Κυριακη με την ελπιδα να παραλαβω καποια στιγμη την αλλη εβδομαδα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Έχω και εγώ τον Kyocera, στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός όταν τον πήρα, αλλά τον έχω 1 χρόνο, πήρα και συμβατό αναλώσιμο και παίζει μια χαρά !

    Για την τιμή του και για τις δυνατότητες του (εκτός του βάρους που είναι ασήκωτος) μην κοιτάς αλλού κατά την γνώμη μου.

    Η διαφορά της Kyocera με την HP :

    Manufacturers like HP and Kyocera also make much of their money on toner sales, but there are some sizable differences between HP and Kyocera that should be considered.

    HP toner cartridges are similar to their ink cartridges. The entire unit (all parts of the toner cartridge) must be removed and discarded (or recycled). This means you'll often throw away perfectly good components simply because the unit's components can't be separated.

    Kyocera fixed this issue by creating a patented component that allows a user to refill toner directly into the machine. Kyocera is an extremely environmentally conscious company, and their ECOSYS line solves the problem of cartridge waste.

    If the toner bottle wears out, it can easily be removed, recycled, and replaced. This patented system also reduces the costs that would otherwise be passed on to the consumer.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Εμεις στη δουλεια εχουμε 2 lexmark MS415DN. Τον 1ο τον αγορασα καινουριο το 2016 οταν τον ειχε βγαλει σε προσφορα το eshop. Η χρηση του, καθαρα για εκτυπωση, ΠΡΟΕΚΤΥΠΩΜΕΝΩΝ τιμολογιων. Τον εχω ακομα και τυπωνει. Το μελανι του ειναι για 5000 σελιδες. (εχει και με 10.000 αλλα για μας ειναι overkill) Και επειδη στα τιμολογια ειναι λιγα αυτα που τυπωνονται επανω, το τονερ κραταει πολυ περισσοτερο. Οι αλλος αγοραστηκε πριν 2 χρονια refurbished. Ηρθε με 70% στο imaging unit και 40% μελανι. Imaging unit δεν εχω αλλαξει ακομα σε κανεναν. Για 40 ευρω που εκανε ο refurbished, με 1 χρονο εγγυηση και χρηση (και τα αναλωσιμα που ανεφερα) για εκτυπωση παραγγελιων και εγγραφων για μενα αξιζει.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    πριν 3 μήνες πήρα το Brother HL-L2350DW στα 120€. Σήμερα έχει 140 οπότε δεν μπορώ να σου πω για τον ανταγωνισμό.

    Μικρός, αθόρυβος, γρήγορος ακόμα και στη πρώτη σελίδα,laser μονόχρωμος και εκτύπωση διπλής όψης. Δεν έχει ethernet Nic, αλλά wifi. Η σύνδεση με το δίκτυο του σπιτιού ήταν άμεση, γρήγορη και τα pc win 10 τον είδαν άμεσα με κατέβασμα drivers αυτόματα χωρίς κόπο. Όλα αυτά το πολύ 5 λεπτά. Έχω δει αναφορές στο net πως παίζει άνετα και σε Linux. Εκτυπώσεις από κινητό εύκολα με το Mopria Print.

    Στα των αναλωσίμων. Με το mama toner και στα win, εκτύπωση draft (εκτυπώνει άριστα) και στις ρυθμίσεις του με eco mode ON, toner save ON και resolution 600 (παίρνει μέχρι HQ1200) εκτύπωσε 520 σελίδες. Το drum έπεσε στο 96%.
    Το original κοστίζει 45€ για 1200 σελ. και 70€ για 3000 σελ.. Το συμβατό για 3000 σελ. κοστίζει 7-8€ και παρήγγειλα σήμερα, οπότε αν περιμένεις μερικές μέρες θα σου πω και εντυπώσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    πριν 3 μήνες πήρα το Brother HL-L2350DW στα 120€. Σήμερα έχει 140 οπότε δεν μπορώ να σου πω για τον ανταγωνισμό.

    Μικρός, αθόρυβος, γρήγορος ακόμα και στη πρώτη σελίδα,laser μονόχρωμος και εκτύπωση διπλής όψης. Δεν έχει ethernet Nic, αλλά wifi. Η σύνδεση με το δίκτυο του σπιτιού ήταν άμεση, γρήγορη και τα pc win 10 τον είδαν άμεσα με κατέβασμα drivers αυτόματα χωρίς κόπο. Όλα αυτά το πολύ 5 λεπτά. Έχω δει αναφορές στο net πως παίζει άνετα και σε Linux. Εκτυπώσεις από κινητό εύκολα με το Mopria Print.

    Στα των αναλωσίμων. Με το mama toner και στα win, εκτύπωση draft (εκτυπώνει άριστα) και στις ρυθμίσεις του με eco mode ON, toner save ON και resolution 600 (παίρνει μέχρι HQ1200) εκτύπωσε 520 σελίδες. Το drum έπεσε στο 96%.
    Το original κοστίζει 45€ για 1200 σελ. και 70€ για 3000 σελ.. Το συμβατό για 3000 σελ. κοστίζει 7-8€ και παρήγγειλα σήμερα, οπότε αν περιμένεις μερικές μέρες θα σου πω και εντυπώσεις.
    Τον ειδα και τον Brother αλλα συγκριτικα με τα αλλα μοντελα εχει το μειονεκτημα του αποκλειστικου wifi. Περα δηλαδη απο το προσωπικο μου setup που παιζει με καλωδιο, θεωρω πως η διπλη δυνατοτητα ειναι καλυτερη απο την σκετη και ειδικα του wifi που σε περιπτωσεις μπορει να βγει προβληματικη πχ λογω εμβελειας ή κακου σηματος.

    Στα πολυ θετικο βεβαια η δυνατοτητα για λειτουργια και σε linux και οχι μονον σε windows λειτουργικα.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι πως ο Kyosera εχει το μεγαλο πλεονεκτημα της εγχρωμης εκτυπωσης που οχι απλα δεν με χαλαει αλλα δεν την πολυεξεταζα καθαρα για λογους κοστους, κυριως των αναλωσιμων, αλλα και το μειονεκτημα εναντι του Lexmark με τα 2 μολις χρονια εγγυησης εναντι των 5.
    Τα 5 χρόνια εγγύηση σε συγκεκριμένα μοντέλα Lexmark είναι μόνο αν αγοράζεις γνήσια αναλώσιμα το χρόνο.
    Οπότε μάλλον θα σου βγει ασύμφορο.

    https://www.mylexmarkguarantee.gr/el/terms
    Αγορές αυθεντικών (original) αναλωσίμων (υποχρεωτικές)
    Εκτός του πρώτου (1ου) έτους, απαιτείται η προσκόμιση (επισύναψη) παραστατικού αγοράς ενός (1) αυθεντικού (original) αναλωσίμου, ή ενός (1) σετ αυθεντικών (original) αναλωσίμων στην περίπτωση έγχρωμης συσκευής, ανά έτος. Συγκεκριμένα:

    Ασπρόμαυρες συσκευές: απαιτείται η προσκόμιση (επισύναψη) παραστατικού αγοράς τεσσάρων (4) αυθεντικών (original) αναλωσίμων για την επέκταση εγγύησης τεσσάρων (4) επιπλέον ετών.
    Με κάθε αγορά ενός (1) αυθεντικού (original) αναλωσίμου επεκτείνεται η εγγύηση για ένα (1) επιπλέον έτος. Μέγιστη διάρκεια επέκτασης εγγύησης αποτελούν τα τέσσερα (4) έτη.
    Έγχρωμες συσκευές: απαιτείται η προσκόμιση (επισύναψη) παραστατικού αγοράς τεσσάρων (4) σετ αυθεντικών (original) αναλωσίμων (το κάθε σετ περιλαμβάνει τέσσερα αναλώσιμα : 1 black, 1 yellow, 1 cyan, 1 magenta) για την επέκταση εγγύησης τεσσάρων (4) επιπλέον ετών.
    Με κάθε αγορά ενός (1) σετ αυθεντικών (original) αναλωσίμων (τέσσερα αναλώσιμα, ένα για κάθε χρώμα) επεκτείνεται η εγγύηση για ένα (1) επιπλέον έτος. Μέγιστη διάρκεια επέκτασης εγγύησης αποτελούν τα τέσσερα (4) έτη.
    Αφού ο griniaris έχει δοκιμάσει τον συγκεκριμένο kyocera με συμβατά και έχει μείνει ευχαριστημένος, προχώρα. Μη σε απασχολεί η εγγύηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 5 χρόνια εγγύηση σε συγκεκριμένα μοντέλα Lexmark είναι μόνο αν αγοράζεις γνήσια αναλώσιμα το χρόνο.
    Οπότε μάλλον θα σου βγει ασύμφορο.



    Αφού ο griniaris έχει δοκιμάσει τον συγκεκριμένο kyocera με συμβατά και έχει μείνει ευχαριστημένος, προχώρα. Μη σε απασχολεί η εγγύηση.
    Πολυ χρησιμη η σημειωση σου, γιατι ειχα την εντυπωση οτι η επεκταση της εγγυησης λειτουργει οπως και εκεινη της ΗΡ στα επαγγελματικα μοντελα. Δηλαδη με ενα απλο registration στο site του κατασκευαστη. Στην Lexmark ομως ειναι πιο πονηροι τελικα.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τελικα κατεληξα στον Kyosera, αφου κιολας με διαβεβαιωσε το καταστημα πως και αμεσα διαθεσιμος ειναι αλλα και πως θα εχω παραλαβει "βαρια" την Τεταρτη ( 3 εργασιμες ). Οποτε τουλαχιστον θα διορθωσω καπως και τον χρονο καθυστερησης απο την προηγουμενη ακυρωση παραγγελιας που ειχα κανει.

    Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατεληξα στον Kyosera, αφου κιολας με διαβεβαιωσε το καταστημα πως και αμεσα διαθεσιμος ειναι αλλα και πως θα εχω παραλαβει "βαρια" την Τεταρτη ( 3 εργασιμες ). Οποτε τουλαχιστον θα διορθωσω καπως και τον χρονο καθυστερησης απο την προηγουμενη ακυρωση παραγγελιας που ειχα κανει.

    Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας