Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2020
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κατόπιν παρακολούθησης το τελευταίο δίμηνο (οπότε παρατήρησα σημαντική κατανάλωση δεδομένων στα κινητά των παιδιών μου μετά το τέλος της καθημερινής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης), επικοινώνησα με τον COSMOTE και ζήτησα εξηγήσεις.
    Οι διευθύνσεις που χρησιμοποιούσαν τα παιδιά ήταν της μορφής:
    https://minedu-secondary.webex.com/meet/xxx, όπου xxx ο host καθηγητής.
    Στις μετρήσεις μου δεν περιλαμβανόταν περιστασιακή χρήση Youtube (όταν ο καθηγητής το χρησιμοποιούσε για την παρακολούθηση video).

    Η απάντηση που έλαβα ήταν πως η συγκεκριμένη μορφή διευθύνσεων δεν περιλαμβάνεται στην λίστα με τις διευθύνσεις που δεν συνεπάγονται χρέωση. Συμβουλευτικά, μου γνωστοποιήθηκαν δύο τηλεφωνικοί αριθμοί προκειμένου για σύνδεση και τηλεκπαίδευση, πλην όμως (εξ όσων γνωρίζω) η χρήση τους υποστηρίζει μόνον ήχο και όχι video.

    Είναι φανερό πως η όλη 'διαφήμιση' περί συμμετοχής χωρίς χρέωση του COSMOTE στην παρούσα κατάσταση όσον αφορά τις ανάγκες της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης είναι επικοινωνιακό τέχνασμα.

    Τα παιδιά χρησιμοποιούν τα κινητά τους επειδή στην περιοχή που κατοικώ (Δήμος Ελευσίνος, εγκαταστάθηκα το 2018) ο ΟΤΕ δεν είχε (και δεν έχει) διαθέσιμες γραμμές προκειμένου για την παροχή σταθερής σύνδεσης και ως εκ τούτου παροχή σύνδεσης στο Internet (που, όπως μου τόνισαν, είναι "πραγματικά χωρίς χρέωση δεδομένων" !!!).

    Οι διαχειριστές ας τοποθετήσουν το παρόν στο κατάλληλο forum.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η κατανάλωση που βλέπεις στις εφαρμογές της Cosmote (κοινώς στην ενημέρωση υπόλοιπου), συμβαδίζει με την κατανάλωση του Webex όπως αυτή καταγράφεται στις συσκευές;
    Πιθανότατα κάποια άλλη εφαρμογή καταναλώνει. Το webex και όλες οι πλατφόρμες του ΠΣΔ δεν καταναλώνουν δεδομένα και μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτές ακόμα και χωρίς δεδομένα (όταν είναι ενεργό το My Internet).

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2020
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η κατανάλωση webex όπως καταγράφεται από την συσκευή είναι το 90% περίπου της ημερήσιας κατανάλωσης (ώρες μαθημάτων). Το υπόλοιπο 10% καταναλώνεται από εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (πχ mail client). Σε μία από τις δύο συσκευές, από 17 έως 23 Μαρτίου η συνολική κατανάλωση ήταν 1898 ΜΒ με το webex να καταναλώνει 1682 ΜΒ.
    Οι παρατηρήσεις μου αφορούν το σύνολο χρονικής διάρκειας της τηλεκπαίδευσης (από Μάρτιο 2020), όμως το τελευταίο δίμηνο η κατανάλωση (webex) αυξήθηκε δραματικά.
    Επί πλέον, σε σύνδεση με Η/Υ (WiFi 4G router της Cosmote με κάρτα SIM) και μετρήσεις με την εφαρμογή NetWorx που δίνει στοιχεία για την κατανάλωση κάθε εφαρμογής, τα αποτελέσματα ήταν αντίστοιχα.

    Άλλωστε, ο ΟΤΕ παραδέχθηκε πως οι διευθύνσεις που χρησιμοποιούνται (ως το link που παραθέτω) δεν περιλαμβάνονται στην λίστα των 'χωρίς χρέωση'.

    Παρέθεσα τις μετρήσεις μου για να καταδείξω την ασυνέπεια των όσων 'διαφημίζει' ο ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος the Old Man : 26-03-21 στις 13:09.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από the Old Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση που έλαβα ήταν πως η συγκεκριμένη μορφή διευθύνσεων δεν περιλαμβάνεται στην λίστα με τις διευθύνσεις που δεν συνεπάγονται χρέωση. Συμβουλευτικά, μου γνωστοποιήθηκαν δύο τηλεφωνικοί αριθμοί προκειμένου για σύνδεση και τηλεκπαίδευση, πλην όμως (εξ όσων γνωρίζω) η χρήση τους υποστηρίζει μόνον ήχο και όχι video.
    Αν δε συμπεριλαμβάνονται ΑΥΤΗ η μορφή τότε ποια συμπεριλαμβάνεται; Επειδή τυγχάνει να είμαι εκπαιδευτικός, την προηγούμενη εβδομάδα μου είχε αναφέρει μαθητής ότι είδε χρέωση (με wind) ενώ είχε μπει σε λινκ minedu του webex. Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μήπως οι καλοί μας πάροχοι έχουν πάρει πίσω την προσφορά που είχαν την προηγούμενη περίοδο και μπορούσαν να συνδεόμαστε με χρήση δεδομένων χωρίς χρέωση;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    σήμερα πάντως που το internet είναι κομμένο στο σπίτι και τα παιδιά (2) δουλεύουν με tethering από το πρωί, η ένδειξη στα data τους στο mycosmote είναι σταθερή.
    Αντίθετα με μένα που τα καταπίνω σαν νερό.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρεώνει δεδομένα. Ο μετρητής της συσκευής εννοείται ότι θα καταγράφει, το θέμα είναι να μην τα καταγράφει και η εταιρία.
    @the Old Man, έλεγξε το υπόλοιπο των δεδομένων σου από το My Cosmote / My Whatsup App, δεν θα πρέπει να προσμετράται η κατανάλωση που γίνεται στα meeting του webex για το Υπουργείο Παιδείας, όπως και σε όλες τις πλατφόρμες του ΠΣΔ (sch.gr)

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2020
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η εφαρμογή δείχνει την κατανάλωση.

    Άλλωστε, το παραδέχθηκαν και οι ίδιοι.
    Εδώ και μία εβδομάδα μιλώ συνεχώς με την εταιρεία και η τελική απάντηση ήταν πως καλώς χρεώνομαι κατανάλωση data.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας